Спецможливості
Архів

Відгодівля свиней: як практики досягають 900 грамів приросту

01.11.2010
12206
Відгодівля свиней: як практики досягають 900 грамів приросту фото, ілюстрація

Свинарі можуть суттєво збільшувати денний приріст, неістотно зменшуючи частку м'яса. А це дає серйозні переваги собівартості виробництва. Практики діляться рецептом успіху.

Свинарі можуть суттєво збільшувати денний приріст, неістотно зменшуючи частку м'яса. А це дає серйозні переваги собівартості виробництва. Практики діляться рецептом успіху.

Відгодівельники свиней досягли стабільної точки для щоденного приросту. Дослідження, проведені в господарствах, які спеціалізуються на відгодівлі свиней, засвідчують, що за останні десять років середній добовий приріст становить приблизно 730 грамів.
Хоча зафіксовано й кращі показники. Провідні підприємства досягають середніх результатів, які перевищують 800 грамів. А деякі з них домоглися відмітки 900 грамів, що дає значні переваги порівняно з виробничими затратами.
Окремі фахівці застерігають, що такий високий рівень добових приростів призведе до зменшення частки м'яса. Але практика показує: якість тушок на таких підприємствах перебуває в допустимих межах. Про це та про свій рецепт успіху розповідь трьох провідних фермерів.

Для Майка Міддельшульте власна ферма з вирощування поросят є невід'ємною частиною процесу: "Саме тут ми закладаємо фундамент високим результатам у відгодівлі". Фермер працює разом зі своїм батьком у містечку Хольцвікеде, що поблизу Дортмунда, на фермі на 1000 місць для вирощування поросят і 2000 місць для відгодівлі.
Уже понад 15 років Міддельшульте замовляє поросят на свинофермі, що за 5 км від його містечка. На цьому підприємстві утримують свиноматок породи BHZP, яких покривають кнурі з породи П'єтрен з високою часткою м'яса. Власник ферми використовує кнурів лише з генетикою найвищої якості, яких він вибирає вдвох із Майком Міддельшульте. Найкращих кнурів фахівець знайшов разом із консультантом аграрної спілки Вестфалії Йозефом Рамінгом, здійснивши ретельний аналіз результатів відгодівлі.
Внаслідок співпраці з виробником поросят, Міддельшульте отримує від нього щомісяця близько 500 поросят віком три тижні. "На вирощуванні поросята перебувають вісім тижнів, включаючи очищення приміщення, а на відгодівлі - 16, поки не закупимо нових тварин. Чіткий графік замовлення поросят не передбачає жодних затримок", - пояснює фермер.
Підприємці піклуються про те, щоб усі поросята мали на вирощуванні найкращі умови. Для поліпшення гігієни вони забирають поросят самостійно. Крім того, поросята отримують три високоефективні відгодівельні раціони, в яких вміст амінокислот перевищує рекомендовані значення. Для оптимального постачання води фермер поставив у кожну клітку на 30 тварин додатковий напувальний автомат. У перший день напувальні автомати залишають частково відкритими за допомогою гумового кільця, щоб поросята могли легше знайти воду.
Особливо важливим Майк вважає "щедре" виділення площі для тварин. Так, для кожного поросяти в клітці виділено 0,4 квадратного метра площі. Підприємець переконаний, що додаткові затрати на будівництво гарантовано перекриваються доходами від підвищеної продуктивності. Щоденний приріст на фермі становить від 420 до 440 грамів.
Через 50 днів вирощування поросят переводять на відгодівлю. Тут є особливість: групи з 30 поросят, які було сформовано на вирощуванні, залишають і на відгодівлі. "Оскільки ми не змішуємо груп, тут немає боротьби за "першість", і тварини переходять до відгодівлі без втрати приросту. Те, що ми не сортуємо поросят, не впливає на розбіжності їхнього росту", - розповідає консультант Рамінг.
На відгодівлі підприємство теж працює з підвищеним рівнем виділення площі: 0,88 м2 на одну тварину. Якщо в розпліднику народжується понад 500 поросят на групу свиноматок, надлишкових тварин розміщують у старому приміщенні. "Перенаселення зменшує продуктивність", - наголошує Майк Міддельшульте.

Смачний, свіжий корм -
це "Альфа" і "Омега"!
Ще одним чинником успіху є смакові якості корму. Підприємець використовує лише власний урожай. Пшеницю та ячмінь він збирає з вологістю не більше 16% і зберігає після очищення з кислотою. Збіжжя щоденно перемелюють на власній техніці. Як додаткові компоненти використовують тільки соєвий шрот і мінеральні добавки. Шрот ріпаку чи соняшнику через поганий смак - абсолютне табу, навіть незважаючи на вищу закупівельну ціну сої.
Важливим моментом вирощування є також плавна зміна кормів. Так, корм для маленьких поросят змішують у кінці періоду вирощування з попереднім відгодівельним кормом. А початкові та кінцеві раціони на відгодівлі змішують протягом одного тижня з попереднім чи наступним. Оскільки відгодівельний корм щоденно перемелюють, Міддельшульте може використовувати для цього власні змішувач і подрібнювач.
Відпрацьований таким чином менеджмент виправдовує себе. Понад п'ять останніх років добовий приріст становить близько 900 грамів або й дещо більше. Із запланованим терміном відгодівлі - 16 тижнів - підприємство протягом року проходить 3,2 повного циклу.
Фундаментом таких високих показників продуктивності слугує й понаднормове споживання корму тваринами, що в середньому коливається близько відмітки 2,4 кг на порося. Важливим при цьому є стабільне здоров'я тварин, яке підтверджується дуже низьким рівнем втрат, що сягає менше 1,5%. І це без щеплень Цірко.
Незважаючи на те, що для поросят на відгодівлі немає спеціального раціону, показники підприємства становлять від 0,96 до 0,99 індексних пунктів. "Насамперед, нам посприяли відбір кнурів і оптимізація корму на вирощуванні. В перспективі ми поставили планку на рівень один індексний пункт/кг за стабільного приросту", - впевнено дивиться в майбутнє Майк Міддельшульте.

Інтерв'ю
Ольга Насонова, ресторанний експерт, концептолог і аналітик
В Європі та Америці вже давно цінується все, що відрізняється від масового продукту в маркетах, так званий hand made, до якого відносяться в тому числі і продукти, вирощені на приватних фермерських
экспорт
Після підписання Угоди про зону вільної торгівлі з Канадою українські аграрії отримали шанс вийти на канадський ринок. Втім, позитивний ефект буде відчутним не відразу. 

1
0