Спецможливості
Статті

Відгодівля м’ясної худоби

05.06.2008
1547
Відгодівля м’ясної худоби фото, ілюстрація
Відгодівля м’ясної худоби

Усю худобу, яку реалізують на м’ясо, слід відгодовувати й нагулювати до високих вагових кондицій. За правильної організації відгодівлі й нагулу молодняк здають на м’ясо у віці 15—20 місяців живою масою 450—500 кг і більше.
Є можливість проводити інтенсивну відгодівлю молодняку безпосередньо заготовленими в господарстві кормами, а також кормовими відходами промисловості.
Цикл виробництва яловичини поділяють на чотири періоди:
1. Молочний, тривалістю 60—90 днів. Основну частину за поживністю становлять молоко та замінники незбираного молока. На сьогодні незбиране молоко й перегін дешевші від замінників. Починаючи з першого місяця телят поступово привчають до рослинних кормів. Програму їх годівлі слід змінювати кожні 7 днів. У рецептах комбікормів-стартерів треба передбачити набір мікроелементів та антибіотиків. Високоякісне сіно має бути в годівниці вже з першого тижня, сінаж (силос) — наприкінці першого місяця. За 6 місяців слід випоїти незбираного молока + перегону не менш як 800 л і згодувати комбікормів-стартерів не менш як 150 кг.
2. Післямолочний (60—90 днів). Молодняк повністю переводять на рослинні корми, згодовуючи три–чотири їх види (сіно, силос, сінаж, концентрати) як кормосумішку. У цей період відбувається активний розвиток передшлунків. До раціону, для збалансування протеїнового, мінерального комплексу, вводять комбікорм.
3. Період інтенсивного росту характеризується активним розвитком м’язів і формуванням опорних тканин (кісткової, сполучної, хрящової) і визначає наступний рівень м’ясної продуктивності. Слід забезпечити безперебійне й повноцінне забезпечення тварин найдешевшими об’ємистими кормами. Середньодобові прирости коливаються в межах 800—1000 г.
Найдоцільніше згодовувати корми у вигляді кормосумішок, відповідно до живої маси, яка в групі не повинна різнитися більш як на 10%. Тварин, що різко відстають у рості, слід переводити на раціон з додаванням антибіотиків, а за відсутності позитивних результатів — вибраковувати.
Неабияке значення має якість заготовлюваних кормів — сіна, сінажу, силосу. Сіно частково можна замінити соломою ярих зернових. Якісні корми дають змогу замінити до 20% поживної цінності комбікормів. Зміни кормів в раціоні слід проводити плавно.
4. Заключна годівля характеризується високими середньодобовими приростами (900—1200 г), яких можна добитися тільки у разі використання кормів з високою концентрацією енергії.
Нагул худоби. Економічно використовувати для нагулу молодняк і вибракувану дорослу худобу. Для нагулу формують гурти — 120—150 голів дорослої худоби і 150—200 голів молодняку за принципом аналогів за віком, живою масою, статтю і вгодованістю. Гурти худоби мають бути на пасовищі цілодобово. У негожі дні їх треба переводити у тристінні приміщення легкого типу.
У господарстві з інтенсивним землеробством рекомендується нагул худоби на культурних пасовищах із застосуванням загінної системи випасання, що може забезпечити за добу 60 кг трави на голову.
На добу на голову молодняку потрібно в середньому 40—50 л води, для дорослої худоби — 60—70 л. Воду худобі випоюють не менше трьох разів у прохолодні дні та не менше чотирьох — у спекотні. Водойми, якщо вони є, має перевірити ветеринарний лікар.
Поблизу водойм на підвищенні роблять тимчасові стійла для відпочинку та підгодівлі худоби, ставлять корита-годівниці для мінеральної підгодівлі та, за потреби, підгодовують концкормами.

Б. Вридник,
В. Орос,
канд. біол. наук,
В. Бобрушко,
науковий співробітник,
В.Федак,
канд. с.-г. наук,
Інститут землеробства і тваринництва західного регіону УААН

Інтерв'ю
Зовсім недавно в Української зернової асоціації з'явився новий керівник - Микола Горбачьов. Ми поговорили з ним про проблеми, які хвилюють УЗА, прогнози на нинішній сезон і особисте бачення бізнес
Директор Інституту обліку і фінансів НААН України, академік НААН Валерій Жук
Після майже 20-річної перерви агрофірмам знову доводиться сплачувати податки на загальних засадах. Ясна річ, сільгоспвиробники не звикли до такого. От і стогнуть зараз сільські бухгалтери, бо і звітність значно ускладнилась, і податківці... Подробнее

1
0