Спецможливості
Статті

Вентиляція на свинофермах

07.09.2012
1818
Вентиляція  на свинофермах фото, ілюстрація

Параметри мікроклімату, такі як температура, відносна вологість, запиленість, забрудненість мікроорганізмами й загазованість, потрібно підтримувати на рівнях, нешкідливих для свиней. Недостатня вентиляція свинарських приміщень - причина захворювань (особливо легень), канібалізму, зниження відтворної функції свиней та імунітету, зменшення продуктивності, підвищення витрат кормів. 

Параметри мікроклімату, такі як температура, відносна вологість, запиленість, забрудненість мікроорганізмами й загазованість, потрібно підтримувати на рівнях, нешкідливих для свиней. Недостатня вентиляція свинарських приміщень - причина захворювань (особливо легень), канібалізму, зниження відтворної функції свиней та імунітету, зменшення продуктивності, підвищення витрат кормів.

В. Божко,
канд. біол. наук, менеджер із проектів,
ТОВ «Агротехцентр "Сервіс"»

Вентиляція має працювати однаково ефективно в максимальному (влітку) і мінімальному (взимку) режимах. Крім того, її потрібно адаптувати до кожної статево-вікової групи свиней, приміщення, прийнятої технології утримання, годівлі, а також кліматичних умов.

Різновиди систем вентиляції
Вентиляції бувають природні й примусові. Природну вентиляцію з обладнанням припливних каналів і витяжних труб широко використовували в минулому за утримання невеликої групи свиней у великих приміщеннях з широкими проходами, вигульними двориками. Та в умовах інтенсивного свинарства цього недостатньо, тож треба обладнувати вентиляційні установки зі штучним збудженням руху - електромеханічні.
Зазвичай вентиляційні системи бувають трьох типів:
  витяжна;
  урівноважена, або припливно-витяжна (в цьому разі повітря механічно подається й витягується з приміщення);
 із надлишковим тиском, коли в приміщення надходить більше повітря, аніж може його вийти назовні через отвори.
Нині найбільшого поширення набула вакуум-метрична витяжна система вентиляції, а саме: під невеликим тиском із приміщення висмоктується забруднене повітря й засмоктується чисте через отвори в стінах, у які вмонтовано припливні клапани прямо ззовні чи з другого приміщення (коридору) з-під підлоги або згори - через перфоровану стелю.
Припливні клапани відкриваються на потрібну ширину за допомогою сервер-моторів залежно від швидкості вентилятора. Вони відкриваються й закриваються тоді, коли вентилятори вмикаються й вимикаються, щоб не було зворотного ходу повітря з приміщення. Припливні клапани забезпечують рух повітряних мас усередині приміщення. Влітку припливні клапани відкриваються більш ніж на 60%, що дає змогу повітрю надходити в приміщення двома потоками: згори й знизу клапана, завдяки чому повітря охолоджується. Взимку припливні клапани відкриваються менше ніж на 60%, і утворюється один потік повітря, спрямований угору. Він поступово, поки опускається вниз, нагрівається, і в такий спосіб унеможливлюється переохолодження свиней.
Вентилятори реостатного типу працюють з різною швидкістю. Їх можливо встановлювати на стелі або стінах, вони пристосовані для витягування повітря з-під стелі, з коридору або з-під підлогових каналів.
Стінові вентилятори обладнано гравітаційними решітками, які відкриваються, коли вентилятор працює, і закриваються, коли він вимикається. Шахтні вентилятори обладнано метеликовими клапанами або клапанами із сервоурухомником (сервоприводом). Коли вентилятор вимкнено, вони закриті, щоб не було руху повітря.

Усі системи вентиляції мають свої плюси й мінуси
Під час роботи вентиляторів слід контролювати швидкість руху повітря: щоб не було протягів. Вважається, що оптимальна швидкість руху повітря має бути 0,2 м/с. Підвищення допускається тільки в разі високої зовнішньої температури: що вона вища, то швидший рух повітря. Якщо швидкість повітря мала (менш 0,1 м/с), то концентрація шкідливих газів, пилу й мікроорганізмів у повітрі підвищується. Зростає вірогідність поширення аерогенних (що передаються повітряним шляхом) хвороботворних збудників. За високої швидкості холодного повітря у свиней виникає стрес, який провокує агресію, легеневі хвороби й канібалізм.
Запиленість і мікробна забрудненість повітря негативно впливають на здоров'я свиней. Пил містить часточки зароговілої шкіри, кормів та фекалій, на яких осідають бактерії, віруси й спори грибів, що потрапляють у легені тварин. Великі пилинки (3,6 мм) свині відхаркують, менші (1,6-3,5 мм) проникають в легенові альвеоли, а маленькі (менш ніж 1,6 мм) циркулюють у легенях. Так відбувається перезараження тварин, яких утримують в одному секторі.
Відносна вологість у приміщенні свиноферми утворюється з парів, які виділяють тварини, випаровувань із розлитої води, екскрементів та вологості зовнішнього повітря. Оптимальна відносна вологість має бути в межах 60-80%. За високої відносної вологості утворюється конденсат. У приміщенні стає сиро, бо надлишкова волога осідає на підлогу й обладнання. Створюються сприятливі умови для розвитку заразних мікробів, особливо грибів, які спричинюють захворювання у свиней. За недостатньої відносної вологості (менш ніж 40%) у них пересихають слизові оболонки носа, порушується робота легенів, що призводить до появи кашлю, а в повітрі збільшується концентрація пилу та мікробів.

Газовий склад повітря
Із шкідливих газів вуглекислий  виділяється під час дихання, дефекації та сечовиділення. Вуглекислий газ не має кольору й запаху, він важчий за повітря, тож витісняє кисень. У разі концентрації його в повітрі понад 3% у свиней виникає наркозний стан (тварини стають слабкими, апатичними, відмовляються від корму, збільшується частота дихання та скорочень серця). Такий стан може спричинити смерть.
Аміак виділяється під час гниття гною. Це газ без кольору, з різким запахом, удвічі легший за повітря. В разі його контакту з водою утворюється нашатирний спирт, який подразнює слизові оболонки дихальних шляхів і очей. За його концентрації понад 20 мг/м3 зменшуються прирости живої маси свиней, а за концентрації понад 100 мг/% тварини хворіють.
 Сірководень - газ із запахом тухлого яйця, в основному, утворюється під час гниття екскрементів. Він важчий за повітря, осідає в каналізаційних каналах, слаборозчинний у воді, за контакту з нею утворюється сірководнева вода. Дуже шкідливий для тварин. За концентрації його в повітрі на рівні 150 мг/м3 паралізується нюховий нерв. За концентрації 500 мг/м3 відбувається параліч центру дихання. Сірководень видалити з приміщення вентиляцією важко, особливо в зимовий період. Тож не потрібно допускати гниття гною в приміщені: слід двічі на добу прибирати його. Якщо тварин утримують на щілинній підлозі, потрібно стежити, щоб гнойові ванни були заповнені водою, яка зв'язує аміак та сірководень, і регулярно чистити їх (через 14 днів). Під час видалення гною з ванн, слід перевіряти справність вентиляції самопливної системи видалення гною і не допускати потрапляння шкідливих газів у приміщення.

Температурний режим
Важливе значення для тварин має температура в приміщенні: якщо дуже жарко (36,7°С), свині гинуть від теплового нападу; в холоді вони хворіють і не ростуть, а поросята й відгодівельний молодняк збиваються в гурти, й бувають випадки, коли сильніші душать слабших. Тому фахівці постійно шукають способи поєднання систем обігрівання та охолодження приміщень із системою вентиляції. Пропонують установки, де припливне повітря проходить через теплообмінники або через водяний чи електричний калорифери, чи з-під землі або з приміщення, де повітря нагрівається й охолоджується випарними охолоджувачами.
Для охолодження температури в приміщеннях свиноферм застосовують дві охолоджувальні системи. Одна з них - способом розпилення води під високим тиском до стану туману, а також випарними системами, які монтують в окремому приміщенні.
Для обігрівання застосовують різні опалювальні системи: лампи, підігрівачі повітря в кільцевому кожусі панелей, які встановлено над станком (будкою), газові горілки, підлогові нагрівачі та водяне опалення: нагрівання повітря через гладенькі, трикутні (дельта) й ребристі труби. Найефективніші ребристі труби, бо вони виділяють тепла 139-190 Вт/м, а гладенька труба - лише 36 Вт/м. Слід зазначити, що нині розробляють системи обігрівання свиноферм із використанням температури землі способом пропускання припливного повітря під землею та використання геотермального тепла.

Автоматизація системи вентиляції
Для забезпечення відповідного мікроклімату потрібно, щоб його регулювали залежно від температури й вологості в приміщенні та зовнішньому середовищі. Тож треба регулювати роботу механізмів вентиляції, обігрівання й охолодження. Для цього застосовують автоматичні системи зі спеціальним комп'ютером. Автоматична система має вмикати й вимикати вентиляцію, регулювати відкриття дросельних заслінок на вентиляторах та ширину відкриття припливних клапанів та швидкість руху вентиляторів. Регулювання подачі тепла та охолодження має бути скоординованим із регулюванням вентиляції. Влітку зазвичай достатньо регулювання вентиляції з допомогою датчика температури. А взимку, щоб мінімізувати втрати тепла, яке виділяють тварини, вентиляцію потрібно регулювати з допомогою датчика відносної вологості повітря.
Усі системи вентиляції слід обладнати аварійною вентиляцією і сигналізацією. Припливні витяжні вентиляційні системи (з припливними клапанами в стінах) у разі вимкнення електроенергії працюють як природна вентиляція. Інші вентиляційні системи мають бути обладнані аварійною вентиляцією, яка забезпечується через вікна, двері та додаткові отвори в стінах будівлі. В разі вимкнення електроенергії їх відкривають, і приміщення вентилюється природним способом: завдяки різниці температури, тиску, відстані між входом і виходом вентиляційних отворів (кількість, розміри та відстань між ними розраховують для кожної статево-вікової групи свиней). Кожний сектор треба обладнати сигналізаційною системою (датчики, трансляційне й сигналізаційне обладнання), яка працює незалежно від вентиляційної. В разі порушень у роботі вентиляції чи її вимкнення вона видає місцевий (для малих ферм) та дистанційний сигнал тривоги - для більших господарств. Якщо ферма велика, то сигналізаційну систему підключають до стаціонарного (мобільного) телефону та сигналізаційного комутатора.
Щоб вентиляційне обладнання працювало справно, періодично потрібно чистити й дезінфікувати його, здійснювати технічне обслуговування механізмів. Бо в процесі експлуатації на їхніх поверхнях утворюється наліт у вигляді жирових, пилових та інших відкладень, які можуть виводити з ладу обладнання. Крім того, на них розмножуються бактерії і гриби, які спричинюють захворювання свиней.
Отже, дуже важливо забезпечити свиням максимально комфортний мікроклімат. Про це потрібно подбати ще на стадії проектування, вибору конструктивних рішень, а якщо проблеми виникають на діючих фермах, тоді настав час реконструювати їх. За сприятливого мікроклімату свині не хворітимуть і досягатимуть максимальної продуктивності.

Інтерв'ю
Во­ло­ди­мир Яков­чук, ге­не­раль­ний ди­рек­тор Євраліс Се­менс Ук­раї­на
Ге­не­раль­ний ди­рек­тор ТОВ «Євраліс Се­менс Ук­раї­на» Во­ло­ди­мир Яков­чук розповідає про новинки французького насінницького бренда сезону-2017 та «закулісне» життя компанії.
Клінт Мартін
11 липня 2016 року Україна і Канада підписали Угоду про створення зони вільної торгівлі. Це найбільша угода такого плану після ЗВТ з Євросоюзом. 

1
0