Спецможливості
Архів

Важливий рестарт

14.06.2013
796
Важливий рестарт фото, ілюстрація

У сегменті професійної причіпної техніки для силосу поява на ринку в 2009 р. моделі Claas Cargos (profi 8/09) стала важливим рестартом, і цьому є свої вагомі причини. Завдяки одному невеличкому переоснащенню отримали майже на 3 т більше корисного навантаження.

У сегменті професійної причіпної техніки для силосу поява на ринку в 2009 р. моделі Claas Cargos (profi 8/09) стала важливим рестартом, і цьому є свої вагомі причини. Завдяки одному невеличкому переоснащенню отримали майже на 3 т більше корисного навантаження.

Дишло виготовлено вузьким, передає навантаження на зчіпну кулю на рівні близько 4 т.
Якість згрібання керованих пальців була доброю

Коли вперше зблизька розглядаєш нові причепи Cargos, стає очевидним, що Claas не збиравсь іти на жодні компроміси. З одного боку, це мав бути потужний і продуктивний причіп із можливістю подрібнення трав для заготівлі. А з іншого – надзвичайно стабільний силосний причіп, який можна застосовувати навіть для транспортування деревної щепи та компосту.
Зчіпний пристрій для нижнього з’єднання зі зчіпною кулею зроблено вузьким для зручності маневрування. Він розрахований на 4 т навантаження на зчіпну кулю. Ми використовували причіп Cargos 9500 (п’ять бічних стійок), у якого, за даними Claas, об’єм навантаження становить 44 м3 за нормами DIN. Як альтернатива йому — причіп меншого розміру Cargos 9400 (чотири бічні стійки, на 1,15 м коротший) з об’ємом завантаження 38 м3, а також більший — Cargos 9600 (шість бічних стійок, на 1,15 м довший) з об’ємом 50 м3. Тоді як топову модель завжди оснащують керованим тридемним мостом, на моделі 9500 він іде як опція.
У нас шасі було стандартним, гідравлічним (!), амортизованим, на 20 т виробництва BPW, з автоматичним управлінням. Ходові якості були добрі.
Насправді вдала річ – це інтегрована в шасі і дишлі система зважування, яка доступна як опція. Гідравлічний тиск у циліндрах перераховується на вагу – і все напрочуд точно! У разі навантаження в межах 12–13 т похибка становила щонайбільше 150 кг — не так, як на мостових вагах — це всього лише 1% , що дуже добре! При цьому Claas не захотів відкрити таємницю, чому не треба проводити калібрування та яким чином відбувається підсумовування всіх показників, скажімо, під час перевезення подрібненої соломи. Але у майбутньому в якості опції виробник облаштує тут навіть принтер для друкування накладних, що працює з ISOBUS. Окрім кількості вантажу, він документуватиме також час завантаження-розвантаження для 20 завдань.
Ну, якщо вже ми говоримо про вагу, то ось конкретні дані: Cargos у повній тестовій комплектації заважив точно 13 т. Якщо порівнювати його з вагою попередніх тестових зразків, слід, по-перше, взяти до уваги безумовно унікальні шини. Причіп Cargos обладнаний шинами майже 1,50 м заввишки розміром 710/50 R 30.5 (Vredestein Flotation Trac). А по-друге, масивний, добротно сконструйований причіп має раму кузова з 8-міліметрового міцного С-подібного профілю, а також скошені бічні стінки. І ще одне: тут є можливість знімати навантажувальний та різальний вузли, а також дозувальні вальці. Звичайно, для цього потрібна подвійна рама більшої ваги, однак вона дає свої переваги.
За добрі півгодини можна буквально скинути цілих 2,8 т «баласту»! Звичайно, ми не йняли віри, що це може відбуватися так швидко. Однак Крістіан Шмід, продукт-менеджер компанії Claas, довів нам це, показавши такий собі «театр одного актора», і саме тоді, коли причіп по завершенні сезону збирання трав уже не був новеньким і чистеньким, наче щойно з конвеєра. Щоправда, коли треба було відтягнути від причепа транспортний візок із підбирачем та різальним агрегатом, потрібно було докласти зусиль вдвох. Так само і для демонтажу дозувальних вальців позаду потрібен навантажувач із палетницею.
Попри це, все було готове для швидкого переобладнання: слід послабити тільки чотири задвижки, роз’єднати чотири гідравлічні лінії, а також витягнути кабель із штекера,та ще від’єднати колінвал – і все. Це добре!
Звісна річ, що восени ніхто не робитиме переобладнання тричі, однак слід розуміти, що це збільшує продуктивність причепа, даючи йому додаткові 3 т корисного навантаження.
Тепер перейдемо до оцінювання роботи нашого тестового Cargos 9500. Підбирач має таку саму конструкцію, як і на кормозбиральному комбайні Jaguar — із п’ятьма рядами керованих пальців, шириною 2,00 м. Завдяки роликам-притискувачам, гідравлічному розвантаженню і бічним копіюючим  колесам (розмір — 16x6.50-8), підбирач добре виконував свою безпосередню роботу.
Хоча ширина завантажувального ротора — «лише» 1,58 м, але за діаметра 86 см та з дев’ятьма розташованими у шаховому порядку рядами зубів ротор стає справжньою «дробаркою». Крім того, ротор складається з зубчатих дисків товщиною 22 мм. Зубчаті диски  виготовляють зі сталі Hardox. І завдяки ефективній системі подавання маси (Efficient Feeding System (EFM)) з нахиленим спереду на 50 см скребковим транспортером, наш Cargos під час тесту досяг найвищих показників пропускної спроможності, хоча двоступеневий циліндричний редуктор ліворуч від зчеплення в головному приводі захищений «лише» на 2000 Нм. Байдуже, який матеріал, байдуже, яка форма валка та робоча швидкість – якість згрібання та подрібнення нас переконали. Тут також ми можемо поставити причепу Cargos дуже хороші оцінки.
Що стосується якості різання: 40 окремих захищених ножів забезпечують теоретичну довжину нарізки 38 мм. Щоправда, під час зняття та установлення ножів доводиться трохи помізкувати, бо тут система заміни ножів — із гідравлічною підтримкою. Це означає, що після опускання рами з різальним апаратом (здійснювати це зручно — за допомогою кнопок збоку) перевертається триходовий кран, а кронштейни пружин переводяться у позицію заміни.
Потім слід повернути другий кран, аби «витягнути» ніж з ексцентриковим валом. Тепер вони ходитимуть вільно, так що їх можна легко і швидко вийняти. Перед установкою спочатку слід затягнути трохи назад ексцентриковий привід, вкласти ножі та зафіксувати. Тепер треба привести назад у робочу позицію кронштейни пружин і підняти ріжучий апарат – шляхом перемикання відповідного трипозиційного клапана.
Так само по-справжньому вдала річ – це автоматика завантаження. З одного боку, Claas звернув увагу на жерстяний дах над передньою стінкою. Тиск на нього(встановлюють на терміналі) керує просуванням скребкового транспортера. З іншого боку, в приводі ротора є сенсор крутного моменту (також регульований) для керування скребковим транспортером. Під час роботи термінал показує, який сенсор визначає трисекундний інтервал для скребкового транспортера, і за потреби можна скорегувати налаштування відповідним чином. Наш оператор був у захваті від цієї системи.
А яка кількість рослинної маси зникає всередині причепа, стає зрозумілим лише тоді, коли його завезеш на ваги. Таким чином 15% енергії, що заощаджується навантажувальним агрегатом, можна перетворити на 15%-ве збільшення ущільнення у кузові причепа. Так що 12,5 т трави (з вмістом сухої речовини — 35%) швиденько опиняться на борту, коли причіп працює з 200-сильним трактором. Під час розвантаження робота йде не так швидко, як у полі, попри добру послідовність роботи сенсора завантаження, одним натисканням клавіші якого можна не лише ввімкнути задні робочі фари, але й вимкнути підбирач та ввести в дію дозувальні вальці. Крім цього, задня заслінка відкривається точнісінько в заздалегідь встановлене положення до того, як з’явиться повідомлення про необхідність вмикання ВВП. Для автоматизації подальшого керування розвантаженням маси віднині Claas пропонує також сенсор крутного моменту в приводі дозуючих вальців. Та й з ручним керуванням нам вдавалося вкладати на купу досить рівномірні шари зібраної трави.
Але хоча скребковий транспортер з чотирма пласкими ланцюгами та 52 планками у режимі підвищеної продуктивності працював, за нашими вимірами, зі швидкістю до 17,8 м/хв, нам би хотілося, щоб і розвантаження відбувалося також у жвавому темпі.
Та для кращого розвантаження Claas встановив у передній його стінці металеву заслінку, яка приводиться в дію гідравлікою і може відхилитися через 20 с після початку процесу розвантаження, — слід тільки натиснути кнопку. Ця ідея варта уваги.

Про решту — коротко:
   Стабільна опорна ніжка вдало інтегрована в дишло.
   Панель керування Communicator узагалі відмінна, тут можна також запрограмувати положення дишла під час завантажування та робіт на краю поля. Якщо в трактора є ISOBUS, на швидкості від 12 до 20 км/год (можна встановлювати потрібну) та під час зворотного ходу рульова вісь блокується.
   Ультразвуковий датчик у задній заслінці безперервно вимірює ступінь заповнення причепа. Це дуже зручно за роботи на невеликих ділянках, оскільки дає змогу оперативно вирішувати, чи варто ще трохи продовжити збирання.
   Для полегшення розвантаження кузов позаду на 5 см ширший, ніж спереду. За нашими вимірами, об’єм становив 39,5 м3, із дозуючими вальцями, та 44 м3 — без них.
   Точки змащення причепа можна обслужити з допомогою автоматичної системи централізованого змащування (опція).
   Скребковий транспортер має ручний натяжний пристрій, який за сезон доводиться кілька разів підтягувати.
   Як опція може бути встановлена фара на 11 світлодіодів, що освітлюють робочий простір від підбирача до задньої частини кузова — чудова оглядовість.

Слід відмітити ще таке:
З появою універсального причепа Cargos компанії Claas вдалося зробити вагомий рестарт. Причіп переконав нас під час тестування на роботі за будь-яких умов. Продуктивність навантаження та якість різання – дуже добрі, а от потреба в потужності – доволі посередня. Розвантаження досить рівномірне.
Унікальною особливістю причепа Cargos є не лише його масивні 30,5-дюймові шини, але й можливість повного демонтування за якихось 30 хв завантажувального та ріжучого механізму, а також дозувальних вальців. Це зменшує порожню масу машини майже на 3 т.

Губерт Вільмер

Інтерв'ю
Останніми роками різко почастішали нотифікації на українське зерно — скарги від іноземних покупців на наявність у ньому карантинних організмів. Фахівці стверджують, що таку ціну Україна платить за існуючу схему поборів з експортерів, які... Подробнее
У квітні 2020 року в компанії CLAAS відбулися кадрові перестановки. Гельмут Клаас, її багаторічний керівник та ідейний натхненник, під керівництвом якого концерн CLAAS став саме тією компанією, яку сьогодні знають на всіх континентах,... Подробнее

1
0