Спецможливості
Архів

Валкувати з “Т” або без?

05.10.2010
754
Валкувати з “Т” або без? фото, ілюстрація

Роторний валкувач Swadro 46 з шириною захвату 4,60 м фірма Krone випускає й з індексом "Т" для менших тракторів. Ця літера означає, що такий варіант є причіпною моделлю з ходовою частиною для транспортування й коштує на 1400 євро дорожче. Ми детально протестували обидва валкувачі в польових дослідах і хочемо висловити свою думку. Ось які результати ми одержали. 

Роторний валкувач Swadro 46 з шириною захвату 4,60 м фірма Krone випускає й з індексом "Т" для менших тракторів. Ця літера означає, що такий варіант є причіпною моделлю з ходовою частиною для транспортування й коштує на 1400 євро дорожче. Ми детально протестували обидва валкувачі в польових дослідах і хочемо висловити свою думку. Ось які результати ми одержали.

Під час валкування потреба в тязі - це річ другорядна. А вирішує тут все, швидше, підйомна сила трактора. Тільки з цієї причини для роторного валкувача з діаметром ротора 3,60 м (це відповідає робочій ширині 4,60 м з валком завширшки 1 м) зазвичай потрібний трактор потужністю 60 к. с. А щоб можна було використовувати й менші трактори, виробник пропонує причіпні моделі. Так і вчинив Krone: на відміну від начіпного Swadro 46, у Swadro 46 T є придатна для транспортування ходова частина й тягове дишло.

Приєднання
Валкувач Swadro 46 вільно кріпиться до триточкової зчіпки категорії ІІ. Завдяки наявності центральної тяги у повздовжньому пазі немає потреби в традиційній ланцюговій тязі. Оскільки тестовий зразок було забезпечено копіювальним колесом спереду, інших звичайних опірних стійок не було.
Модель "Т" причіплюється до польової скоби або до маятникового причіпного пристрою. Тут нам сподобалася фіксація та стоянкова позиція для стійок. Тягове дишло підтримується за допомогою спеціальної опори, хоча й цей Swadro обладнано копіювальним колесом спереду. Гідрошланг для піднімання ротора забезпечений запірним краном - просто супер! За синхронним підніманням роторів стежить маленький гідроциліндр між рамами роторів і дишлом з паралелограмним управлінням.
На нашу думку, є дві речі, над якими Krone слід попрацювати. По-перше: у гідрошланга немає ні затискача, ні фіксаторів. Тут ми вийшли зі скрутної ситуації завдяки гумовим затискачам. По-друге: це фіксатор демонтованого карданного вала. Він утримує велику захисну голівку серійного карданного вала точно над зчіпною петлею дишла, утруднюючи оглядовість під час приєднання. Тут Krone радить для певних типів тракторів вкоротити задовгий вал. Але в нових модифікаціях фірма збирається дещо змістити фіксатор убік. Для того щоб за піднятого валкувача фіксатор колінчастого вала сам не піднімався і під час опускання роторів не пошкоджував захисну трубку самого вала, Krone збирається встановити спеціальний стопор.

Ротор
Обидва валкувачі працюють з однаковим ротором: 3,60 м в діаметрі. Тринадцять тангенційно розміщених і прикріплених на шарнірах граблин несуть на собі по чотири подвійні зубці. В дію ротор запускається за допомогою закритої конічної зубчастої передачі з напіврідкою змазкою.
Ось уже чотири роки Krone робить ставку на закриту напрямну доріжку, якою ходять "по сухому" напрямні консолей граблів, забезпечені постійною змазкою. Завдяки спеціальному загартуванню, Krone дає на цей механізм три роки гарантії. Консолі граблів змонтовано на шарикопідшипниках, які містяться в корпусах із алюмінію й не потребують обслуговування.
Загалом ця техніка справила на нас дуже солідне враження. Вона має перевагу: не треба здійснювати жодних робіт із техобслуговування. І ще один плюс: заміна граблини - це проста справа, яку можна виконати протягом кількох хвилин. Просто треба викрутити два гвинтики, потім послабити дальші два і можна швидко вийняти граблину з корпуса. Завдяки її спеціальному фіксуванню напрямну доріжку можна зробити крутішою (зубці піднімаються швидше), що, на нашу думку, робить будь-яке інше регулювання доріжки зайвим.
Програмування глибини в обох наших тестових зразків відбувається по-різному. У навісного Swadro 46 позиція ротора до ходової частини змінюється легко рухомим кривошипом із зубчастою передачею. Добре, що під час синхронізації з трактором кривошип можна витягнути. Маркування, куди потрібно тягнути, треба було б удосконалити.
Не таке вже й зручне (доводиться повзти під ротором), але все ж практичне програмування глибини за допомогою перфорованої розмітки й болтів на регульованому стопорі, як це відбувається в причіпному Swadro 46 T. Тут ходова частина й ротор для підняття на розворотній смузі з'єднані між собою шарнірами.

Ходова частина
Обидва валкувачі в серійному складанні забезпечуються тандем-віссю. Крім цього, компанія Krone обладнала обидва тестові зразки копіювальним колесом спереду (додаткові 340 євро). Добре, що це колесо у навісного Swadro 46 належить до опційного спорядження.
З другого боку, через велику відстань між трактором і ротором з причіпним Swadro T без копіювального колеса спереду дуже важко працювати, бо й корм засмітиться, й дерновий шар пошкодиться. Це тепер зрозуміла й компанія Krone, яка на сезон 2007 року випустила ці валкувачі в серії з таким колесом.
У наших дослідах нам бракувало якогось запобіжного щитка для копіювального колеса. Час від часу - залежно від висоти трави і вмісту сухої речовини - воно проковзувало. Тільки в деяких випадках становище причіпного Swadro рятувала противага, яку змонтували пізніше. Компанія Krone нам пообіцяла, що вони виправлять цю ситуацію.
Регулюванням відносно поверхні поля в обох валкувачів ми були задоволені. Колеса тандем-осі розставлені широко назовні, тож за правильного встановлення не буде ані засмічення кормів, ані пошкодження дернового шару. Правильне встановлення - це, передусім, робоча глибина ротора й позиція копіювального колеса спереду, що здійснюється за допомогою перфорованої розмітки з кроком в 0,5 сантиметра.
Повздовжній нахил ротора треба налаштовувати на ходовій частині ще перед виходом у поле. Тут у Swadro 46 T з його безступінчастим регулюванням шпинделів на правій кулісі тандема - безперечна перевага. У Swadro 46 для переставлення порівняно грубої перфорованої рейки потрібно застосовувати відповідний інструмент.
Робота
Обидва валкувачі Swadro показали непогану якість роботи на збиранні трави в полі й на луці. Навісний валкувач ми агрегатували в основному з трактором потужністю 80-90 к. с., а причіпний - зі старішим трактором IHC 423 потужністю 40 к. с., який навіть на горбистій поверхні добре впорався із завданням. Найкращої якості роботи ми досягли за робочої швидкості від 8 до 10 км/год і швидкості обертання ВВП від 450 до 470 об./хв (число обертів ротора - від 52 до 53 об./хв).
У Swadro 46 нам дуже сподобалося безступінчасте налаштування ширини фартуха-валоутворювача за допомогою рукоятки з клемовим закріпленням. Для вихідного регулювання фартух можна багаторазово переміщати в повздовжньому напрямку. В причіпного Swadro 46 T налаштування ширини двома гвинтами менш зручне, і для встановлення в повздовжньому напрямку тут менше позицій.
Зате можна швидко й без інструментів налаштовувати висоту фартуха послабленням двох відкидних засувок і переставленням розпірних втулок. Незрозуміло, чому ці переваги обох валкувачів не поєднати в одному спільному рішенні?
Під час руху по інерції, безперечно, модель Т була попереду. Через довге дишло й порівняно велику відстань між ротором і трактором вдавалося досягти формування досить однорідних валків навіть під час руху кривою. Завдяки подвійній шарнірній передачі, що йде в серійному складанні, на вузьких кривих ротор "поводиться" досить вміло.
Це не означає, що ми хочемо покритикувати роботу обох демпферів на навісному Swadro. І тут з рухом по інерції все в порядку, валкувач іде собі спокійно за трактором. Але через свою геометрію він не досягає результату причіпного валкувача. Завдяки запатентованій комбінації демпфера й балансира з маневреністю все гаразд.
Тільки в разі великої кількості корму висота 45 см, на яку піднімається причіпний Swadro 46T для переходу на новий валок у кінці гону, не є достатньою. Щодо решти, то ми не виявили жодних обмежень, які впливають на роботу цієї машини.

Транспортування
Щоб обмежити транспортну ширину до 2,50 м, Krone обладнує обидва свої валкувачі сімома складаними консолями, які фіксуються за допомогою болтів і відкидних штекерів (скоба для кріплення пружини входить у канавку шліца болта). Цей технічний принцип сам собою дуже добрий. На жаль, тут виявили свої нюанси, попри те, що було зазначено потрібну послідовність складання цих консолей.
Так, в обох тестових зразках хтось-таки зекономив кілька євро на відкидних штекерах. Як наслідок, під час роботи на одній з консолей дешевий штекер розкривався, болт випадав, граблина відкидалася внаслідок відцентрової сили й ламалася разом із рамою запобіжного щитка. Після цього нам були надані оригінальні штекери фірми R?big, які вже є в серійній комплектації. Вони справили на нас набагато краще враження.
У кожному разі компанії Krone слід би подбати про кінцевий стопор, щоб розкладати складані консолі в робоче положення, а також, щоб можна було без проблем встановлювати болти.
Переобладнання для транспортування починається з того, що треба повернути вгору обидві захисні скоби. Добре допомагають під час складання болти з пружинами, а також пружинні опори. Однак у причіпного Swadro важко було підняти вгору важкі скоби фартухів, оскільки в разі послаблення болтів треба стояти навпроти середини рами, тож неможливо їх ніяк підважити.
Під час складання скоб фартухів відбувається одночасне відвертання фіксатора для ротора над граблиною. Маркування відповідної консолі за допомогою ізоляційної стрічки було, на жаль, тільки в причіпного Swadro (згідно з даними Krone, тепер вони є на обох моделях).
От тільки цей фіксатор на моделі "Т" зовсім не виконує своєї роботи. Під час транспортування ротор прокручується прямо у фіксаторі, й транспортна ширини раптом збільшується до 3,60 м. Тут нам компанія Krone пообіцяла внести певні корективи. Дещо кращою, але все ж не ідеальною є фіксація на начіпному Swadro.
Дорогою везти обидва валкувачі зручно. Коли навісний валкувач Swadro, який важить 670 кг, перевозять легшим трактором, то тут треба, звичайно, зважати на достатній баласт спереду. Вісім більших за розміром шин у Swadro T - 18 x 8.50 - сповнюють впевненістю на дорозі: з масою 880 кг цей валкувач слідує за трактором спокійно і беззастережно на швидкості 40  м/год. Навіть здати назад тут не буде проблемою.
Але в заводському складанні немає ніякого освітлення, хоча в наявності є рознімний штепсель. Добре, що принаймні причіпний Swadro ззаду по обох боках кріпиться до спеціальних запобіжних екранів. Хоча, за інформацією Krone, в навісного Swadro за ширини 2,50 м повністю вистачає тільки одного запобіжного екрана, розміщеного посередині. На нашу думку, на фіксацію все ж не слід жаліти грошей.

Опорядження
Лакофарбове покриття обох валкувачів Swadros якісне. А ще нам дуже сподобалася стабільність обох захисних скоб. Тож, підбиваючи підсумки, ми могли підтвердити, що обидва валкувачі мають добре опорядження й міцну конструкцію. Ще одна цікава деталь: разом з інструкцією з експлуатації тут є також маленький балончик з відповідною зеленою фарбою.
Мало зауважень у нас і до техобслуговування. Привід ротора обслуговувати практично не потрібно. Змащувати треба, крім карданного вала від Walterscheid, у Swadro 46 є чотири, а у Swadro 46 T - сім змащувальних ніпелів.

Висновок
Причіпний чи навісний - це залежить від трактора, на якому планують працювати. Тоді як для навісного Krone Swadro 46 придатна машина потужністю 60 к. с. через його високу потребу в тязі, для причіпного Swadro 46 T вистачить усього 30-40 "конячок".
Звичайно, ходова частина, дишло, а також уся додаткова гідравліка у моделі "Т" виливається в додаткові гроші. Тоді як за Swadro 46 у базовій комплектації треба заплатити майже 7500 євро, то за Swadro 46 T треба викласти аж 8900 євро (усі ціни без ПДВ). Однак ця різниця в ціні швидко себе окуповує, адже, на відміну від начіпного валкувача, маленький трактор може працювати з ширшим на один метр валкувачем, обробляючи таким чином майже на 25% площ більше.
Обидва валкувачі демонструють бездоганну роботу. Турбували нас, правда, деякі інші деталі. Але за даними компанії Krone тут незабаром слід очікувати змін на краще. Ефективніша фіксація роторів під час транспортування й обшивка копіювального колеса спереду - ось над чим працюватиме Krone найближчим часом.

Готтфрід Айкель

Інтерв'ю
Міжнародна фінансова корпорація (International Finance Corporation, англ. IFC) - міжнародний фінансовий інститут, що входить у структуру Світового банку. Штаб-квартира організації знаходиться у
Олександр Дуда
Сьогодні аграрії все частіше стикаються на своїх полях із посухою, а це означає необхідність  ротації звичних польових культур на більш посухостійкі. Однією із таких може стати  амарант. При середній урожайності в Україні 2 т/га (а на... Подробнее

1
0