Спецвозможности
Новости

Валентин Ящук: “Ринок має все врегулювати”

07.04.2010
681
Валентин Ящук:  “Ринок має все врегулювати” фото, иллюстрация

Відділ пестицидів та агрохімікатів Департаменту екологічної безпеки Міністерства охорони навколишнього природного середовища України складається лише з п'яти співробітників. Однак своє завдання - стояти на варті агрохімічної безпеки в Україні - тут виконують сумлінно, не нарікаючи на силу-силенну роботи, відчутне зростання кількості препаратів для захисту рослин, які просуваються на наш ринок. На чолі відділу стоїть Валентин Ящук - досвідчений фахівець, який тривалий час працює в галузі захисту рослин й нагромадив чималий досвід роботи з аграрними компаніями, які працюють у цій царині. У квітні пану Валентину виповнюється 50 років. Оглядаючись на пройдений життєвий шлях, він переконаний: якби доля дала змогу пройти його від початку ще раз, нічого б змінювати не став і так само знайшов би себе в улюбленій справі.

Я народився на Хмельниччині, закінчив Боярський сільськогосподарський технікум за фахом "Агроном із захисту рослин", - розповів Валентин Ульянович. - Служив у лавах Радянської Армії, опісля працював у Києві, в Київському спеціалізованому управлінні "Бурвод", на АТП, вступив на роботу до Карантинної служби, працював, зокрема, у фумігаційному загоні: знезаражували імпортну сільськогосподарську продукцію, а також посадковий матеріал від карантинних шкідливих організмів. Потім здобув вищу освіту за спеціальністю "Захист рослин" у Національному аграрному університеті, працював ентомологом у Центральній науково-дослідній лабораторії, згодом став головним агрономом, заступником начальника Головної державної карантинної служби із зовнішнього карантину рослин. Деякий час був помічником народного депутата й потім прийшов у Міністерство охорони навколишнього природного середовища начальником відділу пестицидів та агрохімікатів. Посада, звісно, не з легких. За останнє десятиріччя засобів захисту рослин на українському ринку відчутно побільшало, натомість кількість спеціалістів, які займаються реєстрацією препаратів, зменшилася з 12 осіб до п'яти. Обсяг роботи величезний. Утім колектив у нас чудовий. Наші спеціалісти працюють самовіддано й професійно. Однак у повному обсязі опрацювати всю наявну нині інформацію дуже складно. Скажімо, питанням утилізації токсичної тари з-під пестицидів ніхто не займався. Оскільки відділ перебуває в Департаменті екологічної безпеки, то сьогодні гостро стоїть питання, де і як утилізують цю тару. Під час видачі Міністерством аграрної політики ліцензії на оптову та роздрібну торгівлю було зазначено, що тару слід повертати товаровиробникові. Втім за весь час існування незалежної Української держави ніхто не повернув ані кілограма тари виробникові.

"Пропозиція": "Які найакту-                 
   альніші завдання очолюваного вами відділу?"
Валентин Ящук: "Ми хочемо якнайбільше уваги приділити постійній реєстрації. Для цього ми робимо аналіз на фірмах, просимо їх надати нам інформацію: яка в них кількість препаратів, на якій стадії реєстрації перебувають ці препарати, скільки потрібно часу, щоб перевести препарати з експериментальної на постійну реєстрацію. Тож вони розуміють, що варто просуватися в напрямі постійної реєстрації для всіх своїх препаратів. Оскільки у нас нині чимало препаратів надходить з Китаю, нашим аналітикам треба провести глибокий аналіз і скласти реєстр якісних виробників. Бо ми звертатимемося із запитом до Посольства Китайської Народної Республіки, щоб вони нам надали інформацію про тих китайських виробників, хто має ліцензію на виробництво та імпорт. Може, доцільно створити навіть сектор, який відповідав би за токсикологію: його працівники відбирали б зразки з партій, надсилали їх до Інституту токсикології, який, своєю чергою, досліджував би якість продукту та чистоту, наявність домішок тощо".
"Пропозиція": "А список інсти-           
  тутів, які проводять дослідження препаратів, змінюється чи залишається постійним?"
Валентин Ящук: "Є наказ №287 від 5 червня 2008 року з переліком науково-дослідних установ і організацій, які проводять державні випробування пестицидів і агрохімікатів. На сьогодні їх 43. Три з них входять до системи Міністерства охорони здоров'я. Вони вивчають токсикологію. Ще чотири установи проводять дослідження впливу препаратів на довкілля. А 37 наукових установ досліджують їхню біологічну ефективність. На даний час ми готуємо наказ про порядок акредитації інститутів, які проводять випробування з біологічної ефективності.

"Пропозиція": "Чи актуальна
  проблема кадрового збільшення вашого відділу?
Валентин Ящук: Звісно, актуальна. Один спеціаліст у нас займається гербіцидами, другий - інсектицидами, акарицидами, фумігантами, третій - агрохімікатами та мінеральними добривами, біопрепаратами, регуляторами росту рослин, родентицидами, четвертий - препаратами для протруювання насіння, фунгіцидами. Роботи чимало, наш відділ потребує збільшення штату".

"Пропозиція": "Провідні компанії - виробники засобів захисту рослин висловлюють занепокоєння з приводу того, що, згідно з постановою КабМіну, до міністерств, які раніше давали дозвіл на здійснення їхньої діяльності в Україні, додалося Міністерство охорони навколишнього природного середовища, що, відповідно, спричинило затримку в процесі одержання ліцензій".
Валентин Ящук: "Я розумію стурбованість компаній. Це питання буде вирішено. Прийшов новий міністр, і ми прагнемо упорядкувати такі питання, як обов'язкове укладення угод на знешкодження токсичної тари з-під пестицидів на спеціалізованих підприємствах, сертифікації та паспортизації складських приміщень, щоб суб'єкти господарювання, які мають право на оптову та роздрібну торгівлю, звітували, скільки продано препаратів, скільки утилізовано тари з-під них. Для цього має бути створена міжвідомча комісія за участі Мінприроди, Мінагрополітики і Міністерства охорони здоров'я, щоб розробити акт, за яким суб'єкти господарювання звітуватимуть про те, що токсичну тару зібрано й передано на знешкодження. Так ми наведемо порядок. Бо якщо цього не зробити, то матимемо сумні наслідки з подальшого погіршення стану довкілля".

"Пропозиція": "Чи правомірні
 побоювання щодо можливого зриву весняної посівної кампанії?"
Валентин Ящук: "Щодо нашого департаменту, то ми усвідомлюємо нагальність і невідкладність розв'язання відповідних питань. Ми розуміємо, що навесні "один день цілий рік годує", і намагаємося видавати погодження без затримки. Доки суб'єкти господарювання не навчаться дисципліновано і в повному пакеті подавати всі документи в центральні органи виконавчої влади, доти триватимуть затримки. Часто-густо приносять пакет документів без погодження, без угоди про утилізацію, з помилками у контрактах або угоди на утилізацію з фірмами, які не мають відповідних ліцензій. У цьому питанні буде наведено лад".

"Пропозиція": "Чи багато є нині
  компаній, які завозять або намагаються завезти в Україну відверто неякісний продукт, чи все ж таки є позитивні зрушення в плані поваги до українського споживача?".
Валентин Ящук: "Нині ми працюємо в умовах ринкової економіки. Я часом замислююся над тим, що, мабуть, ідеальним варіантом було б централізоване завезення й забезпечення засобами захисту рослин (як за часів колишнього СРСР). Тоді щодо техніки безпеки та охорони навколишнього середовища все було на високому рівні. Та ми живемо в ХХІ сторіччі, тепер ситуація інша, але нарікань чи скарг до нас не надходило. Та й зайвого ніхто не везе. Для сільгосптоваровиробника є великий вибір як оригінальних, так і генеричних продуктів. Інколи трапляються випадки, коли компанія, не пройшовши до кінця реєстраційний шлях, починає рекламувати той чи інший препарат. Одержуючи таку інформацію, ми реагуємо листами, попереджаємо, що це суперечить законодавству. Зазвичай, у таких випадках компанії знімають свою рекламу, в противному разі ми вживаємо до них суворіших заходів. А так, думаю, що ринок має все врегулювати. Закликаю сільгоспвиробників використовувати препарати виключно з "Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених для використання в Україні"! Раз на два роки ми готуємо основний Перелік, в інші роки - доповнення до нього. Там - достовірна, перевірена практикою й експертами інформація, яка конче потрібна сільгосптоваровиробнику. Звісно, вітчизняні агробізнесмени вже мають чималий досвід співпраці з компаніями - виробниками засобів захисту рослин, підтримують тісні особисті контакти з їхніми менеджерами, можуть самі судити про якість продуктів і порядність тієї чи іншої фірми. Якщо є якісь непорозуміння, то вони спільно їх швидко залагоджують. Але якби там були неякісні препарати чи такі, що заподіяли шкоду, то, думаю, сільгоспвиробники обов'язково звернулися б до нас. На жаль, є ще чимало спроб завезти до України контрабандний товар. Не в межах нашої компетенції цим займатися, але переконаний, що досвідчений аграрій, який має велику площу в обробітку, вирізнить якісний продукт з-поміж інших, придбавши його у відомої компанії, з якою він працює вже не один рік".

"Пропозиція": "Не роботою
  єдиною живе людина. Попри великі навантаження на службі, маєте, певно, все ж таки вільний час на якісь хобі, родину...".
Валентин Ящук: "Намагаюся знаходити час для родини та улюблених занять. Хобі в мене - веду активний здоровий спосіб життя, люблю подорожувати, рибну ловлю, дуже полюбляю спорт: настільний теніс, стрільбу, - люблю працювати на присадибній ділянці. Одружений, маю двох доньок. Старша - теж фахівець із захисту рослин, закінчила Національний університет біоресурсів і природокористування, тепер здобуває другу вищу освіту за спеціальністю "Правознавство" в Міжнародній академії управління персоналом, менша донька закінчує школу й також планує вступати до Національного університету біоресурсів і природокористування".

Интервью
Государственная служба по вопросам безопасности пищевых продуктов и защиты потребителей (Госпродпотребслужба) официально работает в Украине с февраля 2016 года. Служба была образована в соответствии с
Бакуменко
Председатель Верховной Рады Андрей Парубий поддержал продление моратория на продажу сельскохозяйственных земель в Украине. За продление моратория выступают фракции "Народного фронта", "Батькивщины" и

1
0