Спецможливості
Агробізнес

В Україну інвестуй — будеш мати імператив від дієслова “ховати”

02.11.2011
503
В Україну інвестуй —  будеш мати імператив  від дієслова “ховати” фото, ілюстрація

Різноманітні організації роблять свої оцінки інвестиційного клімату в кожній країні, аби надати бізнесменам хоча б якісь орієнтири стосовно того, наскільки небезпечно вкладати свої гроші в неї. Розглянемо кілька таких оцінок.

Різноманітні організації роблять свої оцінки інвестиційного клімату в кожній країні, аби надати бізнесменам хоча б якісь орієнтири стосовно того, наскільки небезпечно вкладати свої гроші в неї. Розглянемо кілька таких оцінок.
Журнал Forbes опублікував рейтинг десяти найгірших економік світу, де Україна посіла четверте місце, пропустивши вперед Мадагаскар, Вірменію і Гвінею.
Як пише видання, за показниками ВВП на душу населення Україна поступається "навіть таким країнам, як Сербія і Болгарія". Державний департамент США пояснює це складною системою регулювання, слабким управлінням, невиконанням рішень суду і корупцією.
Про незадовільну економічну ситуацію в країні говорять й інші міжнародні організації. Так, за підрахунками ООН, за межею бідності нині живуть четверо з п'яти українців. При цьому за останній рік українці збідніли на 10%. У рейтингу ООН Україна посідає 83-е місце за розвитком суспільства, втративши сім позицій лише за рік.
У рейтингу ж економічної свободи, який складає Світовий Банк, Україна займає 163-ю позицію: між Казахстаном і Гондурасом.
Україна повернулася на 82-е місце в рейтингу конкурентоспроможності, розробленому Всесвітнім економічним форумом. Перше місце посіла Швейцарія. Далі йдуть Сингапур, Швеція, Фінляндія і США. Росія в рейтингу займає 66 сходинку, пише "Українська правда". Загалом Україна в рейтингу стоїть в оточенні таких країн, як Ботсвана (80), Тринідад і Тобаго (81) та Намібія (83). Минулого року Україна займала 89 сходинку, а у 2009 - теж 82-у.
За окремими показниками, такими як інфраструктура, Україна посідає 71 місце, макроекономічне середовище - 112, рівнем охорони здоров'я та початкової освіти - 74, вищої освіти та професійної підготовки - 51, ефективністю ринку товарів - 129, ефективністю ринку праці - 61, розвитком фінансового ринку - 116, складністю ведення бізнесу - 103, рівнем інновацій - 93.
Індекс інвестиційної привабливості України, що розраховується Європейською Бізнес Асоціацією (ЄБА), за підсумками третього кварталу 2011 року, опустився до рівня 2,56 за п'ятибальною шкалою, що є істотним падінням, порівняно з другим кварталом 2011 р., коли цей показник становив 3,39.
Рівень довіри українських інвесторів знизився до рівня показників третього кварталу 2009 року.
Основні компоненти індекса одержали такі оцінки:
   оцінка поточного інвестклімату - найнижчі показники - 2,3;
   складова "зміна клімату за попередні три місяці" була оцінена на рівні 2,5;
   прогнози щодо інвестиційного клімату досягли середнього значення 2,7.
В оцінках тенденцій, що панують на ринку і в економіці України, респонденти відзначали домінуючі негативні тенденції. Часто інвестори скаржилися на:
   посилення тиску з боку владних структур (12%),
   укорінення корупції (11%), труднощі у сфері оподаткування, особливо з відшкодування ПДВ,
   загальну ринкову нестабільність (по 9%).
Відповідаючи на питання про позитивні зміни і зрушення, які мали місце за третій квартал цього року, дві третини респондентів (66%) відзначили, що жодних позитивних змін не відбулося...
"Результати за Індексом свідчать про те, що впевненість інвесторів слабшає, а для її відновлення потрібні дієві структурні реформи з боку влади", - наголошується в дослідженні ЄБА.
Пам'ятаєте мультфільм "А Баба Яга - проти"? Ось його продовження.
"Премьер-министр Николай Азаров уверен в улучшении инвестиционного климата в Украине. Об этом он сказал во время встречи с представителями германского бизнеса.
"Я не верю различным оценкам, которые иногда появляются у недоброжелателей и недоброжелательных для нас источников. Говорят, что инвестиционный климат становится хуже. Но если он становится хуже, почему экономика растет?" - цитують Миколу Азарова "Украинские новости". - Он считает, что финансово-экономическая ситуация в Украине улучшается."
Тобто, за Миколою Азаровим, "недоброзичливцями" України є: журнал "Форбс", ООН, Світовий Банк, Державний департамент США. З цими організаціями абсолютно не згодний і заступник Миколи Азарова - перший віце-прем'єр-міністр Андрій Клюєв, згідно з яким так добре, як тепер, у нас ще ніколи не було:
"Перший віце-прем'єр Андрій Клюєв чомусь заявляє, що в Україні склався найбільш сприятливий інвестиційний клімат за всі роки незалежності."
УНІАН, 11.04.2011

Я наведу кілька цитат, а ви самі зробите висновки.
Європейці: всеохоплююча корупція в Україні - головна перешкода для реформ та інвестицій. Про це заявили європейські учасники пленарного засідання Ради вітчизняних і іноземних інвесторів під головуванням президента України Віктора Януковича, яке відбулося 23 червня в Києві.
Зокрема, президент Європейського банку реконструкції та розвитку Томас Міров заявив, що через "всеохоплюючу корупцію в державі продовжує падати інвестиційна привабливість України".
Слід зазначити, що раніше Україну назвали однією з найбільш корумпованих країн у Європі: на поширення корупції та хабарництва в країні вказали 91% підприємців, опитаних аудиторською компанією Ernst&Young. Про це у червні цього року писала газета "Дзеркало тижня. Україна".
"Німеччина називає високий рівень корупції в Україні основною причиною свого небажання відкликати протест проти застосування у відносинах з Україною Гаазької конвенції 1961 року."
УНІАН, 11.04.2011

"Посли Євросоюзу, США, Франції, Німеччини, Канади в один голос заявили про корупцію як ключову проблему відносин України з демократичними державами та інтеграції України в Європу.
За їхніми словами, бізнесменам в Україні заважає "кумівство", "вже майже не залишилося сил терпіти корупцію", "половина вартості державних робіт йде на корупцію", "ми не будемо вкладати гроші в країну доти, доки хабарництво не буде вгамоване". Така незвична прямота іноземних дипломатів пояснюється вражаючим масштабом проблеми.
Сам Президент визнає, що чиновники крадуть безбожно. Глава фракції Партії регіонів Олександр Єфремов говорить, що красти 10% бюджету - це нормально: "Коли я очолив адміністрацію в Луганській області, то зібрав колег і сказав: "Якщо будете красти 10 відсотків, а 90 працюватимуть на державу, я вас зрозумію". ("Корреспондент", 22.04.2011).
"Посол Австрии в Украине Вольф Дитрих Хайм отмечает необходимость установления верховенства права в Украине для ее экономического развития. Об этом он сказал на пресс-конференции.
В свою очередь, торговый советник посольства Австрии в Украине Грегор Постль отметил, что недостатки украинского законодательства являются препятствием для поступления в Украину иностранных инвестиций."
"Украинские новости", 09.06.2011

"Посол Германии Ганс-Юрген Гаймзет не видит прогресса в борьбе с коррупцией в Украине.
"В плане коррупции реального улучшения не ощущается. Более того, звучат голоса, которые утверждают обратное", - заявил посол.
Гаймзет также выразил сожаление в связи с тем, что неизменно высокой остается непрозрачность экономической деятельности, мало понятны приватизационные процессы.
В мае Европейский Союз отметил отсутствие прогресса в борьбе с коррупцией в Украине в 2010 году."
"Украинские новости", 28.09.2011

Після цього залишається спитати: "Ну і...?" (тобто які висновки з усього цього робить влада для поліпшення інвестиційного клімату?).
"Экс-глава Комитета предпринимательства Александра Кужель в эфире телеканала ТВі заявила: "Сейчас никто не борется с коррупцией".
Allbiz, 11.10.2011

"Нынешняя власть сама не хочет прихода иностранных инвесторов, поскольку в Украине еще осталось то, что можно разделить самим. Об этом в ходе пресс-конференции заявила заслуженный экономист Украины, экс-глава Госкомпредпринимательства Александра Кужель. Она подчеркнула, что иностранному инвестору на самом деле все равно, какая власть в стране, поскольку его интересует возможность беспрепятственного ввода и вывода своего капитала.
"Отсутствие верховенства права, коррупция и отсутствие структурных изменений в государстве являются основной проблемой прихода иностранного инвестора", - отметила г-жа Кужель."
НБН, 10.10.2011

Як ви могли побачити, всі вказують на корупцію як на головний чинник, що перешкоджає надходженню іноземних інвестицій в Україну. Але ж є ще національне законодавство в цілому, господарське і фінансове право. Що тут?
"Європейські бізнесмени звернули увагу на кримінальну справу проти екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко".
Про це на ХІ Міжнародному економічному форумі в Трускавці заявив радник заступника голови місії Посольства Нідерландів в Україні Геррі Віллемс.
Зокрема, за словами радника, бізнесмени зважають на політичну ситуацію у тій країні, куди планують вкладати кошти, і справа Тимошенко не залишилася поза їхньою увагою.
Віллемс також зазначив, що притоку інвестицій у будь-яку державу сприяє дотримання прав людини і принципів верховенства права."
UkrLife.net, 15.10.2011

"А баба Яга - знову проти"...
"МИД логично заметил, что от посадки Тимошенко инвестиционная привлекательность Украины хуже уже не станет.
Министерство иностранных дел считает, что приговор, вынесенный бывшему премьер-министру, лидеру партии "Всеукраинское объединение "Батьківщина", Юлии Тимошенко Печерским районным судом Киева, не влияет на инвестиционную привлекательность Украины."
"Украинские новости", 12.10.2011

"Судовий вирок екс-прем'єру Юлії Тимошенко не вплине на інвестиційний клімат в Україні.
Про це заявив учора під час прес-конференції у рамках XI Міжнародного економічного форуму у Трускавці віце-прем'єр-міністр України Сергій Тігіпко. "Я не вважаю, що говорити про інвестиції в Україну безглуздо. Будуть дивитися не лише на політичні справи, а й на інвестиційні умови, закриття-відкриття бізнесу та інші складові."
УНІАН, 15.10.2011

Справді, інвестори дивитимуться ще й на інші складові. Ось такі, наприклад:
"Как пишет издание EUobserver, "британские и американские компании представили высшим должностным лицам ЕС перечень из примерно 50 случаев "корпоративного рейдерства" в период правления Януковича - практики, когда фирмы, имеющие связи во власти, захватывали компании с западным капиталом".
Как говорится в статье, "в некоторых случаях упоминаются министры".
Напомним, глава Фонда государственного имущества Украины Александр Рябченко заявил, что в Украине рейдерство вымирает как класс."
Lb.ua, 15.10.2011

А що в нас із соціально-психологічними чинниками інвестиційного клімату, робочою силою?
"Соціальні наслідки державної економічної політики, яка вирощує мільярдерів, проявилися в тому, що майже 10 млн українців живуть на межі бідності. Вперше з 2003 року в Україні їхній відсоток знову почав збільшуватися. Так, якщо в передкризовому 2008-му лише 18,1% українців жили на доходи, нижчі за прожитковий мінімум, то 2010 року цей показник зріс до 21,4 відсотка.
До цього треба додати й те, що Україна до 2011 року посіла 73-тє місце в рейтингу якості життя (із 192), 89-те - у рейтингу глобальної конкурентоспроможності (з 130), 162-ге - у рейтингу економічних свобод (із 183). Українці перебувають у лідируючій трійці громадян світу, які хочуть одержати грін-карту для від'їзду в США. Половина молоді не від хорошого життя хоче поїхати з країни та більше не повертатися"
"Дзеркало тижня. Україна", №10, 18.03.2011

Якщо погіршується економічний і соціальний стан більшості населення або просто люди біднішають, то який дурень здійснюватиме інвестиції в країну, де населення не спроможне купити вироблений товар? Кваліфікована робоча сила, освічена молодь тікають із країни - хто буде впроваджувати інновації?
І нарешті інвестори зробили логічний висновок щодо інвестиційного клімату в Україні та її інвестиційної привабливості:
"За нинішньої економічної політики Україна і наступного року залишиться в рейтингу країн з найгіршою економікою". Про це заявив у коментарі УНІАН завідувач відділу Академії фінансового управління при Міністерстві фінансів України Сергій Кульпінський.
За словами експерта, цей рейтинг лише засвідчив, що як у попереднього, так і у нинішнього уряду відсутні хоч якісь нові ідеї регулювання економіки, стимулювання інвестицій, підвищення продуктивності, а присутнє лише сліпе копіювання далеко не завжди вдалого світового досвіду, зокрема, придбання Національним банком України цінних паперів уряду, запозичення грошей на соціальні виплати, приватизація, ухвалення Податкового кодексу, пенсійна реформа.
Експерт зазначає, що в економічній політиці уряду повністю відсутнє регулювання в монетарній політиці, оскільки не визначені ані її основні цілі (валютний курс, інфляція, регулювання кредиту), а й контроль за тим, звідки беруться гроші і куди спрямовуються. "Фіскальна політика направлена, в основному, на стягування податків і пошуки джерел доходів від приватизації, але ніяк не є стимулюючою", - зазначив С. Кульпінський.
За його словами, в Україні поки немає жодних нових ідей з адміністрування податків, тут Україна посідає одне з останніх місць, і має пройти декілька років, поки стануть видні результати ухвалення Податкового кодексу."
УНІАН, 12.07.2011

Нещодавна у ЗМІ пролунала інформація, що під Києвом побудують Силіконову долину на зразок російського технопарку у Сколково.
В окремому містечку будуть зосереджені офіси  високотехнологічних компаній, які працюють у сфері комп'ютерних технологій, телекомунікацій, космосу, медичної техніки, енергоефективності, інформаційних  технологій.  Наприклад, в США в такому місті розташовані компанії  IBM, Microsoft, Sony.
За словами віце-прем'єр-міністра Сергія Тігіпка, спільно з представниками  бізнесу планується створення технопарку на території близько 140 га.  "Там будуть офіси, місця проживання, можливо, одна або дві навчальних або наукових установ", - повідомив віце-прем'єр. Губернатор Київської області Анатолій Присяжнюк сказав, що вже підбирається  ділянка  для проекту.  "Поки є варіанти під  Ірпенем  або  Фастовом", - розповів газеті "Сегодня" А. Присяжнюк
Тож маємо нагоду в наступному числі журналу поговорити про інновації.

Інтерв'ю
Во­ло­ди­мир Яков­чук, ге­не­раль­ний ди­рек­тор Євраліс Се­менс Ук­раї­на
Ге­не­раль­ний ди­рек­тор ТОВ «Євраліс Се­менс Ук­раї­на» Во­ло­ди­мир Яков­чук розповідає про новинки французького насінницького бренда сезону-2017 та «закулісне» життя компанії.
У сезоні-2017 представництво Syngenta в Україні визнано низкою аналітиків та аграрних ЗМІ однією з найуспішніших транснаціональних компаній в державі. Syngenta Ukraine лідирує в сегменті продажів ЗЗР і насіння, надає консалтингову та... Подробнее

1
0