Спецможливості
Новини

У швейцарському селі знайшли 142-річний їстівний сир

28.08.2017
1727
У швейцарському селі знайшли 142-річний їстівний сир фото, ілюстрація
У швейцарському селі Гріменц, яке розташоване у франкомовній частині кантону Вале, знайшли ​​головку сиру 142-річної давності

У швейцарському селі Гріменц, яке розташоване у франкомовній частині кантону Вале, знайшли ​​головку сиру 142-річної давності. Її власники стверджують, що продукт цілком годиться у вжиток. За їхніми словами, цей сир подарували їх прабабусі в 1875 році в якості приданого до весілля, пише propozitsiya.com з посиланням на swissinfo.ch.

Як стверджує один з власників раритетного продукту Жан-Жак Зюффере, цей сир пережив усе: пил, міль, спеку. За своєю основною професією чоловік - голова кантонального відомства, яке відповідає за поголів'я домашньої худоби в Вале, але одночасно у нього є одна пристрасть: колекціонування рідкісних сирів. На даний момент у Ж.-Ж. Зюффере в спеціальному погребі зберігаються зразки 72 сортів, один з яких, наприклад, був виготовлений у 1944 році.

«Я вже отримав кілька пропозицій продати свою колекцію, але цього не станеться ніколи, ні за які гроші», - говорить він.

За словами колекціонера, конкретно про вище згадний сир просто забули, і він так і пролежав весь цей час в погребі, інакше б його, звичайно ж, давно з'їли. А потім хтось випадково натрапив на рідкісний зразок.

До речі, сир №1875-го року - аж ніяк не найстаріший в світі. Поки на цей титул претендує сир, знайдений в Китаї. За наявними даними, його виготовилиа 3 800 років тому.

У 2016 році в Швеції в трюмі затонулого судна знайшли сир віком 340 років, який зараз претендує на статус самого старого сиру, придатного до вжитку.

Що стосується сиру з села Гріменц, то експерти з Швейцарського центру міжнародних агрономічних досліджень в кантоні Берн підтвердили, що в надісланих їм зразках хвороботворних бактерій і елементів не виявлено.

Ключові слова: сир, Швейцария

Інтерв'ю
Горіхівництво залишається чи не найприбутковішим напрямком садівництва
Цікавість до горіхівництва як до прибуткового бізнесу зростає. Про особливості цього сегменту розповідає директор Інституту горіхоплідних культур Віталій Радько.     
Новообрана Верховна Рада за швидкістю прийняття законів змагається з Верховною Радою УРСР комуністичних часів, коли будь-яке питання голосувалося за хвилину: «Хто за? Хто проти? Хто утримався? — Одноголосно». Блискавично розробили і внесли... Подробнее

1
0