Спецможливості
Аналітика

У Дніпрі пройшла конференція «Ягоди України-2018»

25.05.2018
2601
У Дніпрі пройшла конференція «Ягоди України-2018» фото, ілюстрація

24-25 травня в м. Дніпро відбулася чергова конференція «Ягоди України-2018» - провідна галузева конференція, організатором якої традиційно виступив проект «АПК-Інформ: овочі і фрукти», а ексклюзивним медіа-партнером – провідне вітчизняне аграрне видання «Пропозиція».

 

Перспективи ринку ягід

 

В конференції взяли участь не тільки представники ягідних господарств, а й експерти ринку, трейдери, представники заморожувальної індустрії, розсадники, виробники обладнання для охолодження й сортування а також представники галузевих видань.

Як розповів керівник проекту «АПК-Інформ: овочі і фрукти» Олександр Хорєв, відкриваючи конференцію, цього року в Україні очікується хороший урожай ягід – по основних культурах якщо не більший від торішнього, то, принаймні, не менший. Цьому сприяли як погодні умови (відсутність заморозків таких, як торік), так і насадження та входження в плодоношення нових плантацій. Зокрема, виробництво найпопулярнішої ягоди – суниці – як прогнозує Олександр Хорєв, зросте принаймні на 14%. Збільшення валового збору в умовах України неодмінно означає обвал цін. І цього року, як вважає О. Хорєв, ціни на суницю справді будуть низькими. Але – лише на низькоякісну продукцію. Натомість продукцію експортної якості, як вважає експерт, можна буде продати принаймні на 25-30%, а то й на 50-60% дорожче, ніж на внутрішньому ринку.

В сегменті малини О. Хорєв теж прогнозує зростання виробництва вже 4-й рік поспіль, переважно за рахунок дрібних господарств. Однак завдяки експорту, на його думку, ціни зможуть утриматися на рівні торішніх.

Ринок смородини, як відзначив доповідач, вирізнятиметься відносною стабільністю в усьому: і в площах, і в обсягах збору, і в цінах.

Натомість сегмент лохини досить динамічний: сюди входять все нові виробники, і самі за себе великі – по 50-100 га і більше, домогосподарства ж у цьому сегменті майже не працюють. І тут усе залежить від вибраної стратегії нових виробників. Якщо вони орієнтуватимуться на експорт, то ціни втримаються. Якщо ж вони орієнтуватимуться на внутрішній ринок, який через платоспроможність споживачів не може з’їсти великі обсяги такої дорогої ягоди, то ціни на внутрішньому ринку суттєво просядуть.

Зростання валового збору черешні, на думку О. Хорєва, становитиме щонайменше 10%. У ягоди є експортний потенціал: торік пробні партії ягоди були продані до Китаю через Гонконг. Однак реалізація цього потенціалу повністю залежність від здатності виробників ягоди до кооперації, адже навіть урожай найбільшого з них не перевищує 10% розміру партії, необхідної для реалізації гідроохолодження, без якого неможливий експорт свіжої ягоди на такі далекі відстані.

Виробництво вишні теж зросте, але його збільшення не встигатиме за підвищенням попиту, особливо з боку переробників. Тож, за прогнозами «АПК-Інформ: овочі і фрукти», імпорт вишні, переважно замороженої, теж зросте.

 

Вміють вирощувати – не вміють продавати

 

Зараз виробники ягід наввипередки намагаються завоювати симпатію кінцевого споживача. Розфасовують продукцію в брендовану упаковку, просувають її як ягоду з конкретної ферми, змагаються в креативності, створюючи сайти ферм, викладають в мережі відеоролики про те, як ягода росте, як бережно збирають вручну кожну ягідку, пропонують екзотичний вид відпочинку на свідому повітрі – позбирати ягоди самостійно всім бажаючим. Однак – у Північній Америці та Європі.

Натомість в Україні навіть експортують свою продукцію самотужки зовсім небагато виробників ягід – 8%. Водночас 72% урожаю ягід продаються оптом з поля. Що свідчить про те, що виробники не хочуть ні продавати, ні доробляти ягоди. Лише 15% уміють не лише зібрати, а зібрати так, як того хоче оптовий покупець, а потім правильно охолодити й доставити: саме така частка виробників ягід працює з роздрібними мережами. Однак і це помітний прогрес: 3 роки тому вітчизняні виробники ягід зовсім не були представлені в роздрібних мережах.

Експортної якості можуть досягти лише невелика частина виробників, принаймні, що стосується свіжої ягоди. Адже механічне сортування, котре є фактично обов’язковою умовою постачань на експорт на розвинуті ринки, практикують лише в 10% господарств. Ще 2% сортують обома способами і 88% - вручну. При цьому під сортуванням інколи мається на увазі всього-на-всього візуальна інспекція ягід і відбракування зіпсованих.

До позитивних тенденцій належить те, що багато виробників розфасовують ягоди – переважно в тару по 0,5 і 1 кг. Чверть упаковують ягоди в тару по 0,25 кг і стільки ж – лише в гофроящики.

Попри хороші прогнози на врожай, виробники ягід очікують погіршення свого становища в нинішньому році. Адже зросли ціни на всі основні складові собівартості, і найбільше – на 30% - на робочу силу. Вартість ЗЗР збільшилася за рік на 25%, зрошення – на 20%.

Однак при цьому багато виробників так і не створили комфортних умов для роботи на ягідниках. Лише підвіз працівників здійснюють більшість (58%). Харчування організовують третина, воду доставляють лише 20%, а житло надають тільки 15%. Хоча останній показник – уже прогрес, адже 3 роки тому це взагалі не практикувалося.

Таким чином, серед основних проблем нинішнього року фахівці назвали: надлишок продукції невисокої якості, високу взаємну конкуренцію, підвищення вартості більшості основних засобів виробництва, вихід на ринок нових гравців, більш жорсткі вимоги з боку роздрібних мереж і оптовиків. До позитивних факторів вони зарахували: зростання площ під усіма культурами, навіть під смородиною; зростання кількості господарств, які здобули сертифікат GlobalGAP та появу господарств, котрі цілеспрямовано здобували цей сертифікат ще до початку плодоношення.

 

Світові тенденції

 

Голова асоціації «Ягідництво України» Ірина Кухтіна, яка нещодавно повернулася зі всесвітнього конгресу по малині в Болгарії, звернула увагу присутніх на світові тенденції ринку ягід. Насамперед вона зазначила, що цей сегмент зараз є одним з найдинамічніших серед усіх продуктів харчування. «Дані по ринку 3-річної давнини вже застаріли, а 5-річної – вже не мають жодного відношення до сьогодення», - говорить І. Кухтіна. Наприклад, якщо в Європі споживання базових продуктів харчування стабільне, то споживання ягід за рік збільшилося на 8%, тоді як 3 роки тому воно зростало лише на 5% за рік. При цьому споживач активніше шукає щось нове: так, споживання найпоширенішої досі ягоди – суниці – зростає всього на 1-2% на рік.

Споживач активно шукає нові продукти. Наприклад, у Китаї переробники виготовляють цілий асортимент продуктів з лохини. Крім того, в цій країні дуже популярні плодово-ягідні вина.

Змінюється і сам стиль споживання ягід, саме відношення до них. Наприклад, у Китаї ягоди дарують, коли йдуть у гості, прямо як шоколадки, цукерки чи торти у нас.

У найбільш розвинутих країнах їжа для все більшої кількості споживачів – уже більше, ніж їжа: для декого це – вираз їхньої філософії й етики (як для відданих прихильників органічної продукції), для когось – продукт, що підтримує їхнє здоров’я. Тому для останніх на першому місці – низькокалорійність або вміст антиоксидантів, натомість смак відходить, згідно опитувань, на 3-4 місце.

Успішною для західних продавців ягід стала стратегія відповідності ритму життя сучасного покоління, яке все більше зосереджується в великих містах і перекусує на ходу або сидячи за комп’ютером. Позиціонувавши ягоди як здоровий різновид снеків, вони стимулювали зростання споживання свого продукту.

А відповідати іншій тенденції сучасного життя – «тут і зараз» - виробникам ягід допоміг Інтернет, який дав змогу споживачам оформити замовлення на продукт негайно, щойно у тих з’явилося бажання цей продукт купити.

На конференції також обговорили питання експортної стратегії і проблем виробництва експортної продукції, технологічні питання, проблеми розсадництва, новітні технології сортування й заморожування ягід.

А 25 травня учасники ознайомилися з досвідом господарства «Агросільпром», яке вирощує в Дніпропетровському районі цілий асортимент ягід у закритому і відкритому грунті: виноград у теплицях із суницею в міжряддях, суницю в плівкових укриттях, суницю, малину, смородину й ожину в відкритому грунті.

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Ключові слова: Ягоды Украины 2018

Інтерв'ю
В Україні традиційно нарікають на відірваність освіти від практики, яка виникла ще в радянські часи, коли на виробництві молодим спеціалістам прямим текстом казали: «Забудьте все, чому вас навчали в вузі». Однак деякі аграрні вузи вирішили... Подробнее
Ірина Кухтіна
Про необхідність об’єднання виробників ягід, левова частка яких в Україні вирощується одноосібниками й домогосподарствами, говорять уже давно. Минулого року така асоціація – «Ягідництво України» - була зареєстрована. Редакція вирішила... Подробнее

1
0