Спецможливості
Досвід господарств

Успіх випадковим не буває. Методи захисту рослин

22.11.2018
3952
Успіх випадковим не буває. Методи захисту рослин фото, ілюстрація

Сергій Риженко — голова фермерського господарства «Вітчизна-Тиниця», що розміщене на Чернігівщині, неподалік від Бахмача. Фермерує, як розповідає Сергій Іванович, він доволі давно, а розпочав свою справу зі збирання та освоєння земельних паїв. «Стартував» пан Сергій із майже 500 га. А найпершою культурою, яка «благословила» нову справу на успіх, стали цукрові буряки. Вже через пару років, у 2003-му офіційно було зареєстроване господарство «Вітчизна-Тиниця». Вбачаючи у Сергієві успішного керівника, справжнього господаря, все більша кількість орендодавців почала віддавати в його руки свої найдорожчі скарби — землю, і вже сьогодні підприємець успішно обробляє близько 2 тис. га землі. У нелегкій земельній справі Сергію Івановичу допомагає його син Анатолій, який має фахову агрономічну освіту. Тож нині агробізнес родини Риженків — цілком сімейна успішна справа.

Більше технічної інформації - https://www.cropscience.bayer.ua/News/2018/2018-interview-Tunuctia.aspx?overviewId=774FD16C-24A0-446C-8833-BA6474D0F94F

Сьогодні бізнес фермерського господарства «Вітчизна-Тиниця» ґрунтується на вирощуванні озимої пшениці, площі під якою в середньому становлять 600 га, кукурудзи на зерно — близько 600, соняшнику — 400, озимого ріпаку — 200 га та, звісно, культури, яка ніколи на підводила, — цукрових буряків на площі 200 га. Господар не дуже любить хвалитися досягнутими врожаями, адже, за його словами, найвища планка врожайності — це заявлений потенціал сорту чи гібрида кожної культури, і саме цього слід прагнути. Головне — без шкоди для землі. Та як би там не було, цього року озимої пшениці зібрали по 8 т/га, соняшнику — 4,4, озимого ріпаку намолотили 3,7 т/га, а з середини жовтня почали збирати кукурудзу. Цариця полів порадувала врожайністю 13–15 т/га в бункерній вазі (за базової вологості — 12–13%).

голова фермерського господарства Сергій РиженкоФГ «Вітчизна-Тиниця» розташоване в зоні Полісся. Загальна кількість річних опадів тут на рівні 400-600 мм, але випадають вони нерівномірно — основне вологонакопичення відбувається в осінньо-зимовий період. Здавалося б, нібито з вологою все гаразд, та втім, щороку природно-кліматичні сюрпризи створюють певні проблеми на шляху до отримання високих урожаїв. Як згадує керівник, торік літо було надто посушливим, а от восени, коли настав час збирати солодкі корені, добряче задощило, і з буряками довелося помучитися.

Цього ж року на Чернігівщині, як і на решті території України, весни як такої не було: весняна посівна кампанія як швидко стартувала, так само швидко й завершилася. Та й у жнива не обійшлося без дощів. Втім, власний агрономічний досвід і прагнення постійно оволодівати новими знаннями допомагають фермерові успішно долати природні «бар’єри». Так, 28 липня під урожай-2019 у господарстві висіяли озимий ріпак. Попри те, що з моменту висівання й до 27 вересня не було жодного дощу, завдяки агрономічним знанням господарів були отримані дружні сходи культури, які успішно ростуть і розвиваються.

Звісно, землеробська справа, окрім знань і вміння, потребує ще й господарської удачі. Проте, як кажуть, не можна покладатися лише на прихильність фортуни та Божу милість і ласку. Агробізнес буде успішний лише за чіткого дотримання сучасних інтенсивних технологій, тому всі вирощувані культури насамперед слід забезпечити повним мінеральним живленням. І навіть якщо ви вносите більш ніж достатню кількість добрив, то обов’язково потрібно подбати про якісний насіннєвий матеріал, надійний передвисівний його захист та подальший хімічний захист посівів.

Хімічні засоби захисту рослин що використовує ФГ «Вітчизна-Тиниця»

син Анатолій, головний агроном господарства та надійний помічник Сергія РиженкаCаме тому ФГ «Вітчизна-Тиниця» працює тільки зі знаними та перевіреними постачальниками. Зокрема, співпраця з компанією «Байєр» почалася вже давно: спочатку замовляли їхні продукти для цукрових буряків. Адже, як говорить керівник, без Бетаналу виростити цукрові буряки взагалі неможливо. Випробувавши оригінальні продукти від «Байєр» та переконавшись на практиці в їхній ефективності, Сергій Риженко взяв собі за правило: хімічні засоби захисту рослин мають бути лише оригінальні! Відтоді, з розширенням спектра вирощуваних у господарстві культур, почала міцнішати й співпраця з компанією «Байєр».

Так, за вирощування пшениці обов’язковим елементом технології є протруювання її насіння препаратами Сценік® та Гаучо® Плюс. А фунгіцидний захист пшениці не обходиться без застосування таких хімічних продуктів, як Солігор®, Авіатор® Xpro, Фолікур® або Тілмор®. Конкретний фунгіцид у господарстві обирають лише після обстеження посівів на наявність фітопатогенів та їхньої «дислокації». Так, восени проти плямистостей листя й стебла застосовують Авіатор® Xpro, весною проти борошнистої роси та іржастих хвороб — Солігор®, а найтривалішу «оборону» проти піренофорозу, фузаріозів стебла й колоса тримає Тілмор®. Під час вирощування кукурудзи найпроблемнішим є захист посіву від бур’янів, але в господарстві знайшли ефективне рішення і цієї проблеми — застосування післясходових препаратів МайсТер® або МайсТер® Пауер. Ці гербіциди широкого спектра дії — відмінні засоби боротьби з однорічними й багаторічними дводольними та злаковими бур’янами, в т.ч. з такими надзвичайно шкодочинними, як березка польова та гірчак (види), контроль яких раніше потребував використання бакових сумішей. Тепер же достатньо однієї обробки гербіцидом у фазі бур’янів 2–5 листків — і навалу засмічувачів посіву переможено. Але, як говорить пан Сергій, головним орієнтиром у виборі часу застосування препарату є фаза розвитку бур’янів і відсутність стресових умов (тривала посуха, температури понад 25°С тощо). Тому гербіцидна дія проявлятиметься найефективніше, коли однорічні широколисті матимуть 2–6 листків (лобода біла — не більше ніж вісім!); однорічні злаки — від одного листка до фази середини кущіння, за висоти багаторічних злакових 10–15 см, у т.ч. види осоту — до фази стеблування; березка польова — за довжини погонів до 15 см.

Спеціалісти «Байєр» пояснили, що хімічні продукти МайсТер® або МайсТер® Пауер мають досить широке вікно застосування. Це можливо завдяки наявності в складі цих продуктів антидотів ізоксадіфен-етилу та ципросульфаміду, але використання цих продуктів після 7 листків кукурудзи може призвести до виникнення фітотоксичності.

На сьогодні найрентабельнішою культурою Сергій Риженко вважає цукрові буряки. Вже на наступний рік під цю культуру ґрунт «зарядили» добривами 240-250 кг/га. За словами керівника, навіть за ціни цукру 13 грн/кг можна отримати непогані прибутки. Питання лише в оптимізації технології вирощування. Так, цього аграрного сезону близько половини площі цукрових буряків у господарстві висіяли за технологією Конвізо® Смарт, яка передбачає застосування хімічного методу захисту рослин. Перевага цього препарату в тому, що лише одне його внесення (замість чотирьох гербіцидних обробок — за класичної технології) забезпечує чистоту поля аж до самісінького збирання коренів. Це один із прикладів оптимізації технології у вирощуванні, який дає змогу суттєво зекономити витрати на вирощування. Проте й від традиційної технології у господарстві не відмовляються, тож гербіцидний захист частини посівів забезпечують перевірені та неперевершені продукти бетанальної групи. Проти церкоспорозу на посівах цукрових буряків двічі застосовували препарат Сфера ® Макс в нормі 0,4 л/га

Вирощування «квітки сонця» не обходиться без застосування гербіциду Челендж® у якості страхового продукту. Його разове внесення у фазі 1-2 пар листків у нормі 1–2 л/га забезпечує чистоту поля до моменту збирання. А ріпак в господарстві вирощують із застосуванням хімічного інсектициду Коннект®, гербіциду Ачіба® та фунгіциду Тілмор®.

Продукція яка ніколи не підводить у захисті рослин

Сергій Риженко демонструє врожай кукурудзиЯк уже зазначалося вище, понад 70% усіх хімічних засобів захисту рослин у господарстві «Вітчизна-Тиниця» — це продукти компанії «Байєр». І це не межа, адже, за словами керівника, впевненість у дієвості та ефективності препаратів «Байєр» міцніє із року в рік, тож співпраця лише розширюватиметься. Із виходом на ринок новинок цього виробника ЗЗР їх неодмінно застосовуватимуть на полях ФГ «Вітчизна-Тиниця». Так, уже наступного сезону тут планують використати для захисту кукурудзи новий гербіцид Лаудіс®. Цей продукт є страховим, тож передусім він актуальний для кукурудзи, яку вирощують після соняшнику, що стійкий до імідазолінонової групи препаратів, а також сульфонілсечовин. Адже, окрім широкого спектра дії на бур’яни, він однозначно вирішить питання й падалиці всіх видів соняшнику.

«Співпраця з “Байєр” — це гарантований успіх отримання врожаїв. Висококваліфіковані спеціалісти цієї компанії завжди допоможуть знайти вихід зі складних ситуацій, причини появи яких не завжди нам зрозумілі, — розповідає Анатолій Риженко. — Так, після висівання цукрових буряків цього року на одній ділянці поля у п’ять гектарів на поверхню почали виходити ослаблені, за візуальними оцінками, рослини. Перша думка: це — післядія гербіциду, бо торік тут вирощували соняшник, по якому вперше працювали препаратом Челендж®. Відразу зателефонували байєрівським спеціалістам — і ті по першому дзвінку вже в нас. Після ретельного обстеження вони виявили справжню причину появи ослаблених рослин — нематода. Завдяки вчасному діагнозу нам удалося оперативно локалізувати вогнище, тож решту посівів було врятовано. Прикладів таких фахових “підказок” можу навести дуже багато, і головне — вони завжди вчасні й доречні. А наостанок хочу наголосити, що справжній агробізнес можна побудувати лише на чесних, відповідальних і добропорядних партнерських стосунках».

Саме на такій основі ділових і просто людських цінностей і ґрунтується співпраця ФГ «Вітчизна-Тиниця» та компанії «Байєр».

Інтерв'ю
Своєчасне, якісне та кваліфіковане сервісне обслуговування сільськогосподарської техніки є гарантією її безвідмовної роботи впродовж сезону. Компанія CLAAS — один з провідних виробників високотехнологічної, сучасної техніки для сільського... Подробнее
Аномальна погода цієї весни для підприємств, що спеціалізуються на виробництві плодово-ягідної продукції, стала катастрофою. Сталася вона в ніч із 10 на 11 травня. Крім морозів, стабільна низька

1
0