Спецможливості
Агробізнес

Урожай’2011 поки що виглядає оптимістичним

02.02.2011
1268
Урожай’2011 поки що виглядає оптимістичним фото, ілюстрація

Відмінний стан посівів наприкінці грудня надає оптимізму в ранніх прогнозах урожаю поточного року

Відмінний стан посівів наприкінці грудня надає оптимізму в ранніх прогнозах урожаю поточного року

Аграрна політика
Розподіл другого траншу квоти на експорт зерна не вирізнився особливими сюрпризами. Як і під час листопадового розподілу, документи встигли одержати далеко не всі компанії, хоча список "щасливчиків" дещо й розширився.
Основний обсяг дістався державній компанії "Хлібінвестбуд": 543 тис. тонн кукурудзи та 221 тис. тонн пшениці. Нагадаємо, що в першому транші ця компанія отримала квоту на експорт 112 тис. тонн зерна, з яких у грудні вивезла близько 47 тис. тонн.
Режим квотування створює сприятливі умови для поступового зміцнення позицій державної компанії на міжнародному ринку. Зважаючи на стратегію зміцнення вертикалі влади, нам уже не бачиться настільки ймовірним скасування режиму квотування в березні-квітні. Нині ринок активно обговорює можливість виділення третього траншу квоти в розмірі близько 5 млн тонн. Про вірогідність подовження терміну режиму квотування може свідчити й одне з висловлювань прем'єр-міністра Азарова, в якому він зазначив, що для України пріоритетною є переробка зернових усередині країни, а не експорт зерна. Важко сказати, наскільки серйозно можна ставитися до цієї заяви, бо ще наприкінці грудня прем'єр-міністр висловлювався за потребу скасування квот.
Швидше за все, в уряді або немає єдиного рішення, або його постійно міняють, і до прояснення перспектив майбутнього врожаю воно ще встигне не раз змінитися.
Урожай'2011
Відмінний стан посівів наприкінці грудня дає нам підстави бути оптимістичними в ранніх прогнозах урожаю поточного року. За нашими оцінками, Україна може зібрати цього року близько 46 млн тонн зерна. Слід зазначити, що розподіл площ під яровим ячменем і кукурудзою може змінитися залежно від погодних умов весни: у разі пізнього настання тепла площі під ячменем скоротяться на користь кукурудзи.
Продавці посівного матеріалу готуються до нового сезону, в грудні імпорт насіння ярових культур значно збільшився. Зокрема, насіння кукурудзи було завезено майже 3 тис. тонн, що істотно перевищує грудневий імпорт попередніх двох років.
Зовнішня торгівля
Після розподілу першого траншу квоти експорт зерна з України в грудні помітно пожвавився. В останній місяць 2010 року було експортовано 1472,7 тис. тонн зерна проти 509,7 тис. тонн у листопаді.
Хоча експорт пшениці в грудні 2010 року значно перевищив листопадовий обсяг (361,7 тис. тонн проти 195,1 тис.), він все-таки залишається непорівнянним із грудневим експортом 2009 року, коли було відвантажено 1057,1 тис. тонн зерна. Основними покупцями стали Туреччина, Лівія й Бангладеш, тоді як до Єгипту й Кореї відвантажень майже не було.
Загалом, з початку сезону було вивезено 2,6 млн тонн пшениці, що становить 46% експортного потенціалу.
У грудні збільшився й експорт пшеничного борошна з України: 12 тис. тонн порівняно з 3,4 тис. тонн у листопаді. Основний напрямок відвантажень був незмінним - Молдова й Грузія, проте привабливим став і експорт 2 тис. тонн борошна в Індонезію. Індонезійський ринок дуже важливий для українських виробників борошна, оскільки потреби в імпорті цієї країни оцінюються в 800 тис. тонн.
На думку Аналітичного центру "УкрАгроКонсалт", у найближчі місяці експорт борошна з України зростатиме, як це було в сезоні 2007/2008, коли теж обмежували експорт зерна.

Внутрішнє споживання
За оцінками Аналітичного центру "УкрАгроКонсалт", в Україні у найближчому майбутньому збережеться тенденція поступового скорочення споживання продовольчого зерна. Водночас річне використання фуражного зерна перебуватиме на рівні 3-5% завдяки збільшенню поголів'я свиней і пиці.

Кінцеві запаси й прогноз цін
Погодні катаклізми підтримували підвищувальний тренд світових цін протягом першої половини сезону. Спочатку посуха в Росії, потім повінь в Австралії й посуха в Китаї стали тими фундаментальними чинниками, які сприяли постійному зростанню цін. До початку січня 2011 року світові ціни досягли рівня кінця рекордного сезону 2007/2008. Більшість аналітиків схиляється до думки, що ціни зростатимуть і далі.
 Країни-експортери стурбовані високими темпами експорту. Європейські аналітики звертають увагу на те, що за таких високих темпів експорту весь експортний потенціал пшениці може бути вивезений до середини березня. Тобто для коригування запасів потрібна серйозна підвищувальна корекція цін. Аналогічна ситуація складається в США.
Своєю чергою, країни-імпортери стурбовані продовольчою інфляцією. Індонезія й Філіппіни скасували імпортне мито на пшеницю. Саудівська Аравія збільшує резерви пшениці для забезпечення потреб на один рік замість планованих раніше шести місяців.
Україна, відгороджена квотовими бар'єрами від світу, демонструє значно спокійнішу динаміку цін на пшеницю. Починаючи з листопада, внутрішні ціни на продовольче зерно є відносно стабільними.
Якщо квоти не розширять, то внутрішні ціни залишаться стабільними, незважаючи на світові тенденції й зростаючі витрати на зберігання. На фоні хороших перспектив майбутнього врожаю фермери будуть змушені продавати зерно за низькими цінами, бо їм потрібні гроші на фінансування посівної. Ці самі фактори стримуватимуть зростання внутрішніх цін навіть у разі розширення квоти. Крім того, експортери не зможуть платити високі ціни за зерно через нюанси нового податкового кодексу.

Єлизавета Малишко,
начальник відділу періодики Аналітичного центру "УкрАгроКонсалт"

Інтерв'ю
Клінт Мартін
11 липня 2016 року Україна і Канада підписали Угоду про створення зони вільної торгівлі. Це найбільша угода такого плану після ЗВТ з Євросоюзом. 
Бакуменко
Голова Верховної Ради Андрій Парубій підтримав продовження мораторію на продаж сільськогосподарських земель в Україні. За продовження мораторію виступають фракції "Народного фронту", "Батьківщини" і

1
0