Спецможливості
Аналітика

Урожай-2020: які з польових культур виручать виробників?

26.05.2020
2855
Урожай-2020: які з польових культур виручать виробників? фото, ілюстрація

Коронакриза принесла з собою цілу низку несподіванок для світових ринків основних польових культур цієї весни. До них додалися погодні сюрпризи в деяких країнах. Тому ситуація на ринках і перспективи доходу від тих чи інших культур суттєво відрізняються від тієї картини, яка прогнозувалася ще в березні і на основі якої сільгоспвиробники планували структуру площ під весняну посівну. Зараз весна добігає кінця, в Україні завершується посівна, а світ виходить з коронакризи, відтак можна прогнозувати, які культури виручать сільгоспвиробників, а які підведуть.

 

Пересівати майже нічого не довелося

Загибель культур за зимово-весняний період, за словами директора громадської спілки «Всеукраїнський аграрний форум» Марії Дідух, охопила в Україні близько 385 тис. га. Зокрема, озима пшениця загинула на площі 150 тис. га, озимий ячмінь – 100 тис. га і озимий ріпак на 125 тис. га.

Причиною загибелі озимих стало не зимове вимерзання, як зазвичай, а весняна посуха. Тому в місцевостях, де посіви загинули, пересівати, як правило, немає сенсу: і пізно, і вологи все ще бракувало, принаймні ще в середині травня.

Втім, у масштабах держави відсоток загибелі колосових нижчий за середній багаторічний. Так, озима пшениця загинула лише на 2,4% площ, озимий ячмінь – всього на 4%. Тільки на озимому ріпаку загинула досить відчутна частина площі – 10%.

 

Озимі зернові

Міністерство сільського господарства США поки що прогнозує, що світове виробництво пшениці у 2020 р. буде приблизно на рівні минулого року. Тому виробникам варто розраховувати на стабільність у цьому сегменті ринку.

Україна цього року постраждала від весняної посухи – як і більшість країн Європи: по всьому континенту, крім Піренейського півострова, за останні 3 місяці опадів випало менше норми. А у Франції й Німеччині – найбільших виробниках пшениці у ЄС – сухо було й минулої осені в сезон сівби озимих, через що площі під озимою пшеницею в цих країнах стали найменшими за останні 15 р. Тож «УкрАгроКонсалт» очікує зменшення валового збору пшениці в ЄС зі 138 до 133 млн т. Відповідно, експорт пшениці з ЄС, як прогнозує міністерство сільського господарства США, зменшиться з 35 млн т у 2019/20 МР до 28,5 млн т у 2020/21 МР.

І найбільше потерпіло від посухи, здається, саме Причорномор’я. Так, у Румунії валовий збір пшениці, як очікується, знизиться на 40-50% порівняно з минулим роком. А в Росії, де теж прогнозується загальне зниження врожайності, від посухи найбільше потерпіли Кубань та Ставропольський край.

З одного боку, це надасть підтримку цінам. Так, за прогнозами генерального директора фірми «УкрАгроКонсалт» Сергія Феофілова, ціни на пшеницю почнуть зростати не в серпні-вересні, як зазвичай, а вже в липні. На липень-серпень «УкрАгроКонсалт» прогнозує ціну пшениці в портах України на рівні $193-197 за тонну, тоді як роком раніше вони становили $182-185.

Підтримку цінам має надати й очікуване обмеження Росією експорту пшениці. Адже одночасно з очікуваним збільшенням валового збору (з 74,6 млн т торік до 77-78 млн т цього року) в Росії спостерігаються рекордно високі ціни на борошно, що неодмінно змусить владу зреагувати, і обмеження експорту – найбільш очікуваний крок.

Однак навряд чи це дуже потішить українських сільгоспвиробників, адже врожайність знизиться і у них. Через це міністерство сільського господарство США прогнозує, що валовий збір пшениці в Україні складе 28 млн т, тобто, не перевищить минулорічного, а «УкрАгроКонсалт» очікує валового збору на рівні 25,9 млн т. Відповідно, експорт, за прогнозами «УкрАгроКонсалт», зменшиться з 20,2 млн т у попередньому сезоні до 16,9 млн т.

Валовий збір ячменю в Україні, за прогнозами «УкрАгроКонсалт», складе 7,9 млн т, в Росії – 18,7 млн т, у ЄС – 56 млн т. Експортують ячменю в 2020/21 МР і Україна, і Росія по 4,2 млн т, що для України буде гіршим результатом порівняно з попереднім сезоном (4,8 млн т), а для Росії – кращим (4 млн т). ЄС експортує ячменю 10,8 млн т, що трішки більше, ніж попереднього сезону. Ціни в портах України в липні-серпні, на думку Сергія Феофілова, зростуть до $173-179 за тонну порівняно з $169-173 торік.

 

Кукурудза

Оскільки чималі обсяги кукурудзи у світі йдуть на виробництво етанолу, світовий ринок цієї культури сильно залежить від ринку нафти. А останньому цієї весни було завдано подвійного удару: ринкова війна між Росією та Саудівською Аравією збила ціни так, що вони не відновилися досі, а карантин по всьому світу суттєво знизив попит на пальне.

Так, президент американської аналітичної фірми AgResource Деніел Бассе розповів, що через карантин виробництво етанолу в його країні знизилося на 48%, і попит на цей продукт поступово почне зростати лише в кінці літа. Через це запаси кукурудзи у США зараз найбільші з 1986 р. – 100 млн т, а ціни – мінімальні за десятиліття. Додатково сприяє затоварюванню американського ринку кукурудзи і торгова війна з Китаєм.

І далі навряд чи буде краще. Наприклад, Бразилія нарощує потужності портів на північному узбережжі країни та в пониззі Амазонки. Експорт через них дає змогу знизити транспортні витрати на $48 за тонну і прискорити доставку товару до Європи на 5-7 днів. Як вважають бразильські експерти, це дасть змогу посилити позиції країни на ринку саме кукурудзи.

Тож, як прогнозує «УкрАгроКонсалт», Бразилія у 2019/20 МР збільшить експорт кукурудзи з 37 до 39 млн т, а Аргентина – з 29 до 38 млн т. Щоправда, в травні-серпні цього року експорт кукурудзи з Бразилії буде на рівні аналогічного періоду минулого року (15 млн т), а з Аргентини зросте лише на 2 млн т – з 13 до 15 млн т. Натомість за час, що залишився до збирання нового врожаю в Північній півкулі, частково надолужать втрачене США: як прогнозує «УкрАгроКонсалт», вони експортують 20 млн т порівняно з 14 млн т за аналогічний період минулого року. Хоча експорт культури зі США за весь сезон зменшиться з 53 до 45 млн т. В ЄС валовий збір кукурудзи очікується на рівні 69,5 млн т, тобто, майже, як торік, а от експорт знизиться з 5,7 до 3,5 млн т.

Така ситуація явно не на руку українським виробникам, котрі, попри неминуче зниження врожайності, зберуть кукурудзи, за прогнозами «УкрАгроКонсалт», на рівні минулого року – 36 млн т. Ціни в вересні в чорноморських портах С. Феофілов прогнозує на рівні $150-154 за тонну (порівняно з $182-185 роком раніше), а в господарствах – по $100-110. Отже, кукурудза стане розчаруванням для українських сільгоспвиробників.

 

Олійні

Попит на сою протягом останніх 3 місяців був високим, а запаси – мінімальними. Це стало стимулом для експорту сої з Бразилії, який досяг рекордних обсягів – 13,3 млн т у березні і 14,2 млн т у квітні. А влітку, як прогнозують бразильські експерти, ці рекорди будуть оновлені. В цілому очікується, що цього року Бразилія експортує 76-78 млн т сої, а виростить 122,3 млн т.

Посилення позицій Бразилії та інших країн Південної Америки на ринку сої – не ситуативне. Це довгостроковий тренд: очікується, що в 2023/24 МР валовий збір сої на континенті перевищить 200 млн т, зокрема, в Бразилії він досягне 140 млн т, з яких 90 млн т буде експортовано. Експорту сої також сприятиме розбудова портів на півночі Бразилії.

У США валовий збір сої цього року, за оцінками фірми AgResource, збільшиться майже на 20% - до 114,3 млн т, а експорт – майже на чверть (до 54,4 млн т). Як вважає С. Феофілов, збільшиться і валовий збір сої в Росії (до 4,5 млн т порівняно з 4,4 млн т торік) та ЄС (з 2,6 до 3 млн т). Натомість в Україні «УкрАгроКонсалт» прогнозує його зменшення – 4,35 до 4 млн т. Відповідно, експорт сої з нашої країни зменшиться з 2,6 до 2,25 млн т. А от ціни, за прогнозами «УкрАгроКонсалт», мають незначно зрости – до $370-380 за тонну в вересні в чорноморських портах порівняно з $340-350 роком раніше.

У черговий раз рятівником для українських аграріїв виступить соняшник. Попит на нього не спадає – так, з початку нинішнього сезону (з вересня 2019 р. по квітень 2020 р.) експорт з України соняшникової олії (4,5 млн т) побив черговий рекорд. Відповідно, цієї весни новий рекорд встановлено по посівних площах – понад 6,5 млн га. Це дасть змогу попри посуху зберегти валовий збір насіння на рівні минулого року – 16,2 млн т, тоді як у Росії він знизиться на 10% - з 15,4 до 13,8 млн т. Як прогнозує С. Феофілов, ціни на соняшник зростуть у новому сезоні трохи більше, ніж на 10%.

Ріпак підведе українських сільгоспвиробників тим, що 10% озимих посівів загинуло. Через це валовий збір культури в Україні зменшиться до 3 млн т порівняно з 3,4 млн т торік, толі як у Росії він збільшиться з 2,1 до 2,2 млн т, а в ЄС – з 15,2 до 16,5 млн т. Ціни на ріпак у чорноморських портах, за прогнозами «УкрАгроКонсалт» станом на вересень знизяться приблизно на 1% до аналогічного періоду попереднього року. Зате експорт з України збільшиться з 2 до 2,65 млн т.

Внаслідок цього, як розповідає Сергій Феофілов, українські аграрії коригували свої плани прямо в ході весняних польових робіт, внаслідок чого соняшник і особливо соя вигравала конкуренцію за площу у кукурудзи. Тож якщо уряд не міняв своїх прогнозів по посівних площах з середини квітня, вважаючи, що буде посіяно 5,4 млн га кукурудзи, 1450 тис. га сої і 6,2 млн га соняшнику, то «УкрАгроКонсалт» станом на початок 3-ї декади травня очікує, що кукурудзи посіють 5,25 млн га, сої – 1,7 млн га, а соняшнику – 6,6 млн га.

Інтерв'ю
Олексій Сергієнко
«Треба багато вчитися, щоб знати хоч трохи». Цим відомим висловом французького правника, письменника і політичного мислителя Шарля Луї Монтеск’є можна описати діяльність українського експерта з агротехнологічних питань консалтингової... Подробнее
Глибокорозпушувач Bednar Terraland TN 3000 PROFI
Недостатня, так само як і надмірна кількість опадів є чи ненайголовнішою проблемою з вирощування сільськогосподарських культур. На перший погляд, нібито одна проблема, але її вирішення потребує кардинально різних підходів, різного набору... Подробнее

1
0