Спецможливості
Статті

Унікальний проект “Південний цукор” отримав позитивні результати

05.09.2008
524
Унікальний проект “Південний цукор” отримав позитивні результати фото, ілюстрація

14 вересня відбувся День поля “Південний цукор” у Херсонський області. Результати роботи цікаві - навіть за спекотних умов цьогоріч. Врожайність та цукристість цукрових буряків на Півдні, вища ніж у  середньому по країні.

 
Дірк Раков, директор компанії Unifer

14 вересня відбувся День поля “Південний цукор” у Херсонський області. Результати роботи цікаві - навіть за спекотних умов цьогоріч. Врожайність та цукристість цукрових буряків на Півдні, вища ніж у  середньому по країні.

Кількість площ під цукровими буряками та врожайність в Україні досягли жаданих обсягів, задовольняючи внутрішній попит у цукрі. Торішня врожайність солодких коренів по країні була на рівні 28 т/га. Цукру виробили більше, ніж потрібно для внутрішніх потреб України. Напевно, ця інформація може “охолодити” оптимізм новоспечених аграріїв щодо вирощування цієї культури. Але є люди, які не тільки позитивно ставляться до солодких коренів, а й за неймовірної спеки цьогоріч в умовах Херсонської та Миколаївської областей виростили добрі врожаї культури.

День поля, який відбувся 14 вересня на Херсонщині, в господарстві “Радянська Земля” Білозерського району, став підтвердженням цьому.
Організаторами виступили відома компанія Unifer на чолі з Дірком Раковим, який із командою підготованих та наполеглевих спеціалістів, з одного боку, і партнером “Органік Сістемс” з директором Олексієм Сипко, — з другого, та однодумцями з компаній: “Байєр”, БАСФ, “Сингента”, “Агроскоп” та іншими зробили великий крок уперед.

Наміри й справді оптимістичні, а найголовніше — для реалізації цього проекту є все потрібне: бажання, розуміння кінцевої мети, практичний і результативний досвід та націленість на справжню чоловічу справу.

Тому, щоб мати чіткішу картину, вони заклали випробувальні поля в чотирьох районах: Жовтневому Миколаївської та Цюрупинскому, Білозерському, Каховському Херсонської областей. Важливо також зазначити, що, крім різних районів вирощування, випробування проводили і з оптимізації процесу поливання, для чого застосовували різні машини та обладнання. Наприклад, у Каховському районі на площі 0,5 га використали спринклерсне поливання; у Білозерському районі на площі 11 га застосували комплекс “Кубань”, у Жовтневому (2,5 га) — поливали машиною DDA 100 MA, а  в Цюрупинському (4 га) — машиною барабанного типу з консоллю. Захист та підживлення теж проводили за індивідуальними схемами, різними препаратами й видами добрив, що були в господарстві. Зі слів Олександра Рубана, менеджера проекту від Unifer, увагу потрібно приділити також процесу висівання. Саме в цей час, коли висівають на кінцеву густоту стояння, важливо провести процес якісно, використавши сівалку точного висіву, яка загорне насіння на потрібну глибину.

Важливою частиною зустрічі став виступ німецького консультанта Александра цу Дріллє про економіку вирощування. Порівняли вирощування цукрових буряків у Центральній та Південній Україні. Суть порівняння зводилась до того, що триваліший період вегетації на Півдні потребує більшої кількості технологічних операцій, а, разом з ними, і засобів захисту рослин, води для поливань, але водночас прибавка врожаю за рахунок поливань дає можливість зібрати більший урожай коренів з меншою собівартістю, ніж у Центральній Україні (див.табл.).

Під час літньої вегетації Александру цу Дріллє та колегам довелося вирішувати чимало питань, одне з яких — як протидіяти

Александр цу Дріллє,
консультант з питань с. г. виробництва

поширенню кореневих хвороб. Рішення було знайдено: зрошення полів необхідно проводити частіше, але не рясно.

Після закінчення презентацій  різних компаній всі бажаючі перейшли на експерементальні ділянки цукрових буряків. Особливими тут були назви гібридів і сортів — вони були закодовані. Робилося це для того, щоб визначити незалежний, виробничій рівень цукристості, стійкості до хвороб, врожайності. 

Робота на полях під час вегетації відбувалась систематично. Бували випадки, коли спеціалісти проводили на полях більще 12 годин на добу, піклуючись про майбутні врожаї.

Особливо спекотна погода нинішнього сезону додала клопоту: кількість шкідників була надто високою. Бур’яни теж не втрачали можливості проростати в спекотних, але вологих умовах після поливання. Температура повітря о дев’ятій ранку впродовж кількох літніх місяців сягала 30°С, що теж створювало стресові умови для рослин. Тому можна сказати, що цьогорічні погодні умови — це іспит природи для аграріїв, але вони витримали його гідно. Результати: врожаї — від 50 т/га за цукристості 17%, а є ділянки, де врожайність сягає 65 т/га з рівнем цукру 18%. І тут велику роль відіграє правильно підібраний гібрид цукрових буряків. Важливо зазначити, що вегетація на Півдні, після Дня поля, 14 вересня, ще тривала, і коренеплід нарощував свою масу, збільшуючи вміст цукру…

Літо 2007 року видалося надто спекотним. Але, як відомо, двічі снаряд в одне місце не падає. Напевно, й погода має таку особливість. Зазвичай температурні умови Півдня країни кращі, м’якші. Саме це дає підставу для роздумів та питань. Одне з них: яким може бути врожай цукрових буряків на Півдні в 2008 році за оптимальних температур?

Підготував
Юрій Юркевич

Інтерв'ю
Глибокорозпушувач Bednar Terraland TN 3000 PROFI
Недостатня, так само як і надмірна кількість опадів є чи ненайголовнішою проблемою з вирощування сільськогосподарських культур. На перший погляд, нібито одна проблема, але її вирішення потребує кардинально різних підходів, різного набору... Подробнее
Літо - традиційний час представницьких аграрних зібрань на базі Корпорації "Агро-Союз". VII міжнародна конференція "Самовідновлювальне ефективне землеробство на основі системного підходу" зібрала

1
0