Спецможливості
Статті

Українська самогодівниця для свиней

05.06.2008
855
Українська самогодівниця для свиней фото, ілюстрація
Максимальної продуктивності під час дорощування та відгодівлі свиней у сучасному свинарстві досягають завдяки повноцінним комбікормам та воді в потрібній кількості, які свині одержують із самогодівниць.

Відомі годівниці для свиней, що їх пропонують такі європейські компанії, як Agrico, Schauer, Itek, Penarlan, Big Dutchman, для продажу в Україні, мають бункер для сухих кормів та соскові напувалки, розміщені в піддоні годівниці. Бункер наповнюють сухим кормом і після цього пускають до нього свиней. Свині споживають сухий корм із піддону годівниці.


А скільки коштує така годівниця ? Чи може український фермер заплатити 2500–2600 грн ( 360–380 євро) за одну годівницю? Звичайно, ні, а в них же є ще й недоліки.


Головний із них — сухий корм, який висипається з бункера, потрапляє у заглиблення для води, які зроблені в піддоні годівниці. Внаслідок цього корм псується і стає непридатним для згодовування. А ще до недоліків імпортних годівниць слід зарахувати й те, що їх не можна використовувати з подвійним призначенням, а саме: при дорощуванні та відгодівлі свиней. Причиною цього є обмежена довжина та ширина фронту годівлі, а також недостатня висота бортів.


Під час використання такої годівниці свині, яким згодовують сухий розсипний корм, значно частіше користуються напувалкою. Крім того, спостерігаючи за тваринами, встановлено, що свиням незручно споживати воду з вертикально орієнтованих напувалок. У спеку двох напувалок не вистачає для забезпечення водою великої кількості тварин.


 Результати хронометражу поведінки поросят свідчать про те, що 20–25% тварин постійно рухаються від годівниці до напувалки та навпаки. При цьому корм падає у воду, змішується з нею і фактично втрачається. На постійне підтримання піддону годівниці в чистоті оператори змушені витрачати багато часу та фізичних сил. Окрім того, є непродуктивні втрати корму через те, що тварини його частково розкидають.


Метою роботи, проведеної в лабораторії технології виробництва свинини Інституту тваринництва УААН, було: підвищення продуктивності свиней на вирощуванні й відгодівлі, економія праці свинарів-операторів, зниження рівня витрат кормів та адаптація годівниці до ефективного використання як під час дорощування, так і відгодівлі значної кількості свиней та зниження собівартості годівниці до 700 грн (100 євро).


Задумане стало можливим завдяки тому, що розроблена годівниця складається з бункера для сухого корму, закріпленого на рамі, та кормової труби, яка з’єднана з бункером та прикріплена до сполученого з ним піддону. Бункер годівниці ізольований пінополіуретаном, а піддон годівниці, розміщений на пінополіуретановій подушці, має збільшену довжину та ширину й оточений чотирма горизонтальними взаємно протилежно розміщеними сосковими напувалками. Між ними і зоною годівлі зроблено вертикальні водонепроникні перегородки, які відокремлюють корм від води. Піддон годівниці має змінну висоту бортів, тому, завдяки цьому, годівницю можна використовувати як для дорощування, так і під час відгодівлі свиней.


 У такий спосіб економиться робочий час свинарів-операторів, бо відпадає потреба вимивати піддон від залишків закислого корму, тобто полегшується процес постійного підтримання годівниці в чистоті. Крім цього, піддон годівниці має достатню довжину та ширину для годівлі значної кількості поголів’я, а саме: близько 70 тварин одночасно.


Враховуючи хімічну стійкість та закриту структуру пінополіуретану, ізоляція металевого бункера та піддону з допомогою цього матеріалу дає можливість значно підвищити експлуатаційний період використання такої годівниці.


До того ж, ширина та довжина піддону годівниці більша, порівняно з аналогом, тобто свині мають змогу споживати корм, стоячи безпосередньо над годівницею, і частина корму, яка буде висипатися з рота тварини, падатиме у піддон. Універсальне використання годівниці — як у системі дорощування, так і відгодівлі — забезпечується тим, що борти піддону годівниці, завдяки накладним бортам, які кріпляться до рами, мають змінну висоту. Це уможливлює згодовування корму як поросятам масою 7 кг, так і свиням до 120 кг.


Зважаючи на те, що пінополіуретан має хімічну стійкість та закриту пористу структуру, його використано в годівниці як захисний прошарок металевої конструкції проти агресивного середовища свинарника. Найнижчий коефіцієнт теплопровідності з усіх ізоляційних матеріалів дає можливість підтримувати постійний температурний режим у бункері.


Таке покриття виключає утворення конденсату водяних парів на внутрішніх стінках бункера, тим самим зберігається постійна вологість та якість комбікорму і підвищується експлуатаційний період використання годівниці. Застосування пінополіуретану дає можливість використовувати годівницю також під час утримання свиней у літніх таборах. У спеку металевий бункер не нагріватиметься, а отже, й температура в ньому буде постійною.


Піддон нерухомо з’єднаний з бункером для комбікорму і має зону годівлі та дві зони напування, кожна з яких обладнана двома сосковими напувалками. Така конструкція забезпечує одночасне напування одразу чотирьох тварин. Перегородки відділяють зони напування від зони годівлі, унеможливлюючи попадання сухого корму в зону для напування. Таким чином знижуються витрати кормів.


Зниження собівартості годівниці досягається завдяки тому, що ціни на матеріали, з яких зроблено годівницю, є набагато нижчими, ніж ціни на матеріали в Європі, а також виробничі затрати в Україні набагато менші, аніж європейські. На цьому і грунтується собівартість годівниці.


Запропонована годівниця пройшла виробниче випробування в дослідному господарстві Інституту тваринництва УААН “Гонтарівка”, яке переконливо засвідчило, що годівниця сприяє підвищенню продуктивності тварин, зменшує затрати важкої фізичної праці операторів на обслуговування, економить корми та дає можливість постійно забезпечувати комбікормом і водою тварин різних вікових груп як на дорощуванні, так і на відгодівлі.


А. Палагута,


аспірант, Інститут тваринництва УААН, Харків

Інтерв'ю
На сьогодні органічне виробництво — це один із пріоритетних напрямів і перспективний бізнес для розвитку малого фермерства в нашій державі. З-поміж них — фермерське господарство «Дона Олексія Пилиповича», очільник якого хоче не тільки... Подробнее
В українському сільському господарстві, здається, немає більш суперечливої культури, ніж часник. З одного боку, порівняно високі й стабільні ціни та безроздільне панування імпорту на внутрішньому ринку повинні свідчити про високу... Подробнее

1
0