Спецможливості
Новини

Україна досягла максимуму на світовому ринку олії

13.06.2017
1816
Україна досягла максимуму на світовому ринку олії фото, ілюстрація
Україна підім'яла під себе майже 60% світового ринку олії. Вичавити більше зі світових ринків в найближчі роки навряд чи вдасться

Україна, за даними компанії "УкрАгроКонсалт", підім'яла під себе майже 60% світового ринку олії. У минулому році український експорт покрив 58% попиту всієї планети. На другому місці скромно відстає РФ зі своєю часткою в 19%. Експерти впевнені, що вичавити більше зі світових ринків України в найближчі роки навряд чи вдасться.

Тренд по нарощуванню потужностей переробки олійних культур переступив червону межу, за якою інвестиції в нові заводи і склади обернуться великими збитками, пише propozitsiya.com з посиланням на gazeta.zn.ua.

Провідний експерт "УкрАгроКонсалту" Юлія Гаркавенко відзначає поступове нарощування виробництва олійних культур в усьому світі, що вже призвело до падіння цін. "На початок цього сезону у нас була ціна 780 $/т на умовах FOB. А вже зараз маємо 750 $/т - це по соняшнику. Поступове зниження пов'язане з тим, що дуже багато проводиться соєвого масла, що конкурує з соняшниким", - пояснила експерт.

За її словами, в минулому році Україна виростила рекордний урожай соняшнику - понад 14 млн т, що дозволить отримати 5,8 млн т олії, левова частка якої (5,3 млн т) піде на експорт. В галузі впевнені, що зростання (як виробництва сировини, так і її переробки) збережеться і в наступні роки, однак вже не буде таким стрімким, як раніше. "Зростання буде, але не по 1-2 млн т на рік, а 100-200 тис. т", - впевнена Ю. Гаркавенко.

Тим часом переробники продовжують нарощувати свої потужності з переробки соняшнику. У підсумку, як вважають експерти, це захоплення неодмінно призведе до гострої конкурентної боротьби за сировину, а також може закінчитися гучними банкрутствами, оскільки під всі проекти інвестори беруть великі кредити, які буде непросто повернути через низьку або зовсім нульовий завантаженість "зайвих" потужностей.

"Майже весь урожай ми переробляємо всередині країни. Насіння експортуємо не більше 2-3%. При цьому потужностей з переробки у нас набагато більше, ніж обсяги врожаїв: 19 млн т і 14 млн відповідно. Тобто 5 млн т - це суттєвий резерв" , - коментує Ю. Гаркавенко.

На думку експертів масложирової галузі, більшість переробників, інвестуючи в свої олійноекстракційні заводи, не зможуть їх повноцінно завантажити та напевно зазнають збитків. Окупність інвестицій розтягнеться на багато років.

Інтерв'ю
Міжнародна насінницька компанія Strube, яка спеціалізується на селекції цукрового буряка, пшениці, жита і ріпаку, в 2017-му відзначає своє 140-річчя. В Україні офіс компанія відкрила в 2008 році. Про
Восени 2018-го гіпермаркет «Ашан Україна» запускає проект «Фермерські товари» - на полицях магазинів будуть продаватися продукти, поставлені безпосередньо українськими фермерами. Про те, як

1
0