Спецможливості
Новини

Українські яблука не поступаються імпортним, але їм потрібні додаткові холодильники

31.10.2016
1061
Українські яблука не поступаються імпортним, але їм потрібні додаткові холодильники фото, ілюстрація

У 1999 році законом України «Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства» було започатковано державну підтримку виноградарської, садівничої та хмелярської галузей з метою їх розвитку. Близько 550 млн грн було направлено із бюджету на підтримку галузі у різних пропорціях.

Інтенсифікація садів сприяє збільшенню врожаю. Так, за останні п’ять років ринок яблука в Україні зріс майже на 20%.

Про загальний стан садоводства, а також про експорт яблук propozitsiya.com  розказав Голова громадської спілки «Українська асоціація садівництва та ягідництва» Укрсадпром  Володимир Печко.

“У нас лише 2 агрохолдинги, які мають більше 50 тис га землі, і вони мають сади. Все інше – це  окремі невеликі підприємства. Даний вид діяльності  - садівництво – орієнтоване не на крупного виробника, а на підприємства  від 6 га до 2 тис.  га землі.

На сьогодні говорити про потенційність виробництва, спрогнозувати його важко. Українському садівництву треба враховувати не лише кліматичні умови, які дозволяють  вирощувати всі сорти і всі породи. Наш внутрішній ринок ми насичуємо. Але треба ще враховувати потенційний збут цієї продукції. Згідно статистики, за 2015 рік в Україні зібрали 2 млн 150 тис тон яблук. Це по всіх категоріях господарств.  Тому зараз питання збуту є головним. Цю проблему треба розглядати в аспекті експорту.

У нас насправді великі експортні  можливості. Питання в тому, що ми історично орієнтувалися на не контрольований по якості  ринок – це ще радянський і пострадянський простір.  Так, за 2013-14 рік ми експортували 21 тис тон яблук. За 2015 – біля 3 тисяч тон, з них  2800 тон – на Білорусь.  А до нас в Україну  зайшло біля 50 тис тон яблук, переважно із Польщі. Це дисбаланс.

В чому ми програємо імпорту? У нас різні умови. Імпортний виробник  починає заходити на ринок із січня місяця. Ми ж не маємо того холодильного обладнання, що дозволяє закласти врожай до січня і продати у вищій ціновій категорії . Просто  ніде зберігати. Період реалізації  яблук у нас у більшості складає від вересня і до січня – це біля 80%, бо не можемо забезпечити збереження продукції. Відповідно, пропозиції багато і ціна низька.  А іноземні підприємства працюють виключно з 1 січня. Вони мають холодильники,  тому восени некондиційні яблука відправляють на переробку, а товарні починають реалізовувати у вищий ціновий період – із січня-лютого.

За рахунок державної підтримки у нас в Україні також побудовано сучасні холодильники – десь біля 50 тисяч тон, з регульованим газовим середовищем. Фактично вони є аналогом європейських. Але на весь  об’єм врожаю цих холодильників замало.”

Інтерв'ю
Олег Вагін найбільш примітний своєю відкритістю і готовністю ділитися секретами вирощування багатьох рослин. В останні роки він повністю сконцентрувався на вирощуванні лохини, перейшовши від вирощування саджанців до закладки власної... Подробнее
КАБП
Завдяки проведенню реформ, Україна сьогодні має найбільший за останній час інвестиційний потенціал. До найважливіших міжнародних партнерів України належить Канада.

1
0