Спецможливості
Новини

Українська гривня має шанс укріпитися завдяки світовій зерновій кризі

10.08.2018
1328
Українська гривня має шанс укріпитися завдяки світовій зерновій кризі фото, ілюстрація

Світ опинився на порозі нової продовольчої кризи. У Європі через аномальну спеку посіви просто згоріли. У Німеччині та Франції, вже підрахували, що втрати врожаю складуть, як мінімум, 20%. На цьому тлі Україна виглядає тихою гаванню. Урожай зернових у нас, хоч і знизиться, але не набагато, пише  propozitsiya.com  з посиланням на Страна.UA.

За словами заступника голови Всеукраїнської аграрної раді (ВАР) Дениса Марчука, втрати становитимуть 8-10%. А по овочах і фруктах зменшення загального валу буде і того менше.Теоретично це відкриває перед Україною хороші торгові перспективи - аграрії можуть завести в країну більше валюти, що допоможе якщо не зупинити, то хоча б уповільнити девальвацію гривні.

Але є і погана новина - дешевої їжі українці не отримають. Експерти вже попередили про прийдешнє подорожчання продовольства в вітчизняних магазинах. Перепишуть цінники на все, починаючи від хліба і закінчуючи молоком і м'ясом.

Жнива в Україні йде повним ходом. Якими будуть загальні втрати врожаю - поки неясно. Однією з причин збоїв у графіку жнив - погодні катаклізми.

"Так, західні регіони зараз заливають дощі. Аграрії з Хмельницької області скаржаться, що вже п'ятий день не можуть вийти в поле", - розповів він. Погода зіпсувала і якість зерна. У травні - червні деякі регіони потерпали від посухи, а з липня їх накрили дощі. У підсумку на окремих ділянках урожай вигорів, а на деяких - зерно "з'їв" грибок через підвищеної вологості.

Дощі зіпсували якість зерна. І велика частина пшениці перейшла в клас кормової.

Продовольча пшениця стрімко дорожчає і в Україні. Буквально за тиждень ціна на неї зросла на 800-1 000 грн. / Т (з 5,2 тисяч до понад 6 тисяч гривень). Вартість борошна підвищилася з 6,5 грн. / Кг до 7,6 грн., - зазначив Марчук.

Зрозуміло, що крім погодних катаклізмів ціни на пшеницю, борошно і в підсумку, хліб, в Україні штовхає вгору світова кон'юнктура. Не виключено, що саме це, а не погана якість зерна, і є головною причиною заяв аграріїв про майбутнє подорожчання.

Україна стабільно входить число найбільших експортерів зерна, тому внутрішні котирування безпосередньо залежать від цін на міжнародних біржах. А ті якраз пішли вгору. За останні 7-10 днів середньостатистична тонна зерна подорожчала на 20-30 доларів і коштує вже близько 250 доларів. І це далеко не остання ціна.

Експерти прогнозують подальше підвищення котирувань через розростається діри в світовому зерновому балансі. Через зниження врожаю в Європі і Причорноморському регіоні (Росія, Казахстан, Україна) недобір зерна складе близько 14 млн тонн.

Це на руку Україні - є можливість добре заробити на дорожчає зерно.

З іншого боку, є ризик, що в гонитві за довгим доларом експортери вивезуть з країни більше, ніж потрібно, що підвищить і без того високі ціни на продовольство в Україні.

Інтерв'ю
Українська делегація на продовольчій виставці в Японії. Крайній праворуч - Юрій Луценко
Японія, як відомо, — одна з найзаможніших країн світу. При цьому за кількістю населення лише трохи поступається Росії. А ще дуже обмежена в земельних ресурсах, тож більшістю продуктів забезпечити себе не може. Це робить ринок «країни сонця... Подробнее
Наразі багато виробників ЗЗР, насіння та техніки вдаються до транспортно-складського аутсорсингу. Адже це дає змогу з мінімальними витратами (не секрет, що у великих компаніях витрати на логістику на сьогодні часто перевищують інші... Подробнее

1
0