Спецможливості
Новини

Україна стала найбільшим імпортером цибулі в Європі в перші два місяці 2019 року

25.04.2019
888
Україна стала найбільшим імпортером цибулі в Європі в перші два місяці 2019 року фото, ілюстрація

Україна, несподівано для більшості учасників овочевого ринку, стала другим найбільшим імпортером цибулі в Європі в січні-лютому 2019 року, поступившись лише Великобританії. Більш того, лише п'ять країн в світі за цей період імпортували більше цибулі ріпчастої, ніж Україна: США, Малайзія, Японія, Шрі-Ланка і вже згадана Великобританія. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit.               

За перші два місяці 2019 року в Україну було завезено 34,2 тис. тон цибулі - більше, ніж в Німеччину - іншого традиційного лідера в ЄС щодо імпорту цибулі. Це був рекордний обсяг імпорту цибулі в Україні в історії.

Цікаво відзначити, що раніше найбільший імпортер лука регіону, яким традиційно була Росія, в світовому рейтингу опинився в цей раз лише на 16-му місці з імпортом на рівні 13,3 тис. тон за два місяці. Більш того, Росія в цьому сезоні вже експортувала значні обсяги цибулі в ЄС, що стало справжнім шоком для фермерів Євросоюзу.

Імпорт лука в Україні в січні-лютому 2019 року в порівнянні з тим же періодом минулого року виріс в 60 разів, що було результатом аномальних погодних умов, які призвели до скорочення врожайності цибулі, а також декількома поспіль невдалими для овочівників України сезонами вирощування, коли надлишок лука на ринку країни тиснув на ціни і виробники несли збитки. В результаті площі під цибулею під урожай 2018 року суттєво скоротилися. Менші площі при рекордно низьку врожайність і забезпечили настільки істотне зниження виробництва. Аналогічна ситуація склалася на ринку цибулі ЄС, це особливо гостро відчувався в Голландії.

«Не дивлячись на рекордно високі ціни на цибулю в Україні в даний момент, існує реальна загроза нового цінового шоку вже в наступному сезоні, тому що насіння цибулі закуплені виробниками в рекордних кількостях не тільки в Україні, але і в інших країнах регіону», - каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО). «Активний експорт цибулі з Казахстану, Узбекистану, Таджикистану та інших країн регіону, а також високі ціни на цибулю в Грузії та Молдові вже привели до зростання інтересу до його вирощування. До нас стали активно звертатися інвестори з цих країн, які раніше взагалі не займалися сільському господарством, але зараз виявляють зацікавленість в тому, щоб інвестувати кошти у вирощування цибулі. Багато з них не прислухаються до наших рекомендацій і відведуть великі площі під цибулю вже під врожай 2019 року, хоча майже всі зізнавалися в тому, що знайти насіння цибулі їм зараз дуже непросто», - зазначає експерт.

У перші два місяці 2019 року основними постачальниками цибулі в Україні були Узбекистан і Казахстан, на які припало 86% всього імпорту. Також значні обсяги цибулі були ввезені з Киргизстану, Вірменії, Нідерландів, Білорусі, Таджикистану, Єгипту і Польщі. З цих країн, тільки Нідерланди поставляли цибулю в Україні в той же період 2018 року.

Експерти відзначають, що поряд з підвищеним попитом на професійні насіння цибулі - гібриди та сорти від провідних селекційних компаній, величезним попитом користуються також насіння цибулі серед населення України. Також населення активно купує цибулю-севок, частина з якого імпортується, так як продукція власного виробництва не покриває попит. Відповідно, слід очікувати зростання виробництва цибулі і в господарствах населення України. Частина цього лука обов'язково виявиться на ринку, надавши додатковий тиск на ціни продукції.

Інтерв'ю
Органіка
Садівництво належить до найперспективніших галузей аграрного сектора. Інтенсивні сади у поєднанні з органічним садівництвом збільшують можливості експорту продукції.
Кожен сезон вирощування овочів для виробників не буває легким і на 100 % прогнозованим. Зокрема, протягом останніх років значно зросла активність шкідників на овочевих культурах. Загрозу з боку лускокрилих відчувають навіть на півночі.... Подробнее

1
0