Спецможливості
Новини

Україна нарощує виробництво меду

15.08.2017
3060
Україна нарощує виробництво меду фото, ілюстрація
Україна є одним з лідерів у виробництві меду. Фото beehive.ua

Україна є найбільшим виробником меду в Європі і входить до п'ятірки світових лідерів зі збору цього солодкого продукту. З кожним роком українські медові компанії збільшують виробництво й експорт меду, пише propozitsiya.com з посиланням на Цензор.нет.

Україна у рік збирає близько 100 тис. тонн меду. Точна кількість виробництва цього продукту в нашій країні невідома, тому що значна частина меду збирається бджолярами-любителями і не враховується в офіційній статистиці.

Валове виробництво меду при цьому становить в середньому 70 тисяч тонн щорічно. На частку України припадає 6% виробництва солодкого продукту у світі. Наша країна є лідером за цим показником у Європі і входить до п'ятірки найбільших світових виробників.

Сьогодні в Україні працює близько 400 тисяч бджолярів, які утримують 4 млн вуликів.

Основними виробниками меду в Україні є вісім областей - Вінницька, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Житомирська, Миколаївська, Полтавська і Кіровоградська. Ці регіони забезпечують близько 70% від загального обсягу меду в рік.

Більше половини українського меду йде на експорт. Так, так у 2016 році Україна експортувала 57 тис. меду, перевищивши наполовину показник роком раніше. За першу половину цього року відправлено за кордон уже близько 30 тис. тонн цього продукту.

Деякі компанії працюють тільки на внутрішній ринок, створюючи натуральний продукт високої якості. Серед них варто виділити компанію «Медик Ведмедик», яка збирає 7-10 тонн меду за сезон у Кіровоградській і Чернігівській областях, господарство «Пан Еко» із Закарпаття, організацію «Гогольмед» з Полтавської області, що має в своєму складі і клініку, яка застосовує в лікуванні продукти бджільництва, і господарство потомствених бджолярів «Пасіка сім'ї Ярошович».

Ключові слова: мед, Україна, производство

Інтерв'ю
Останніми роками в Україні спостерігаються значні зміни клімату. Регіони, які раніше були більш посушливими, поповнюються опадами, вологіші ж області, навпаки, висушуються. Крім того, температурний режим у кожному регіоні різний. Хоча... Подробнее
Ольга Насонова, ресторанний експерт, концептолог і аналітик
В Європі та Америці вже давно цінується все, що відрізняється від масового продукту в маркетах, так званий hand made, до якого відносяться в тому числі і продукти, вирощені на приватних фермерських

1
0