Спецможливості
Новини

Україна нарощує імпорт та скорочує експорт томатів

21.10.2019
974
Україна нарощує імпорт та скорочує експорт томатів фото, ілюстрація

За 3 квартали 2019 року Україна закупила за кордоном 58,6 тис. тон томатів, що на 22% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Цікаво, що за 9 місяців поточного сезону показники імпорту вже перевищили обсяги закупівель за весь 2018 рік. Нагадаємо, що в 2018 році Україна імпортувала 55,4 тис. тон томатів, загальною вартістю $37,2 млн. Як повідомляють аналітики УПОА, традиційно, основним постачальником томатів на український ринок виступала Туреччина, яка експортувала понад 80% загального обсягу. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit.

У той же час на тлі підвищення імпорту томатів, експорт цих овочів істотно знизився. Станом на 1 жовтня Україна експортувала за кордон всього 6 тис. тон томатів. Для порівняння показники за аналогічний період минулого року склали 10,7 тис. тон. Таким чином експорт томатів став найнижчим принаймні за останні 8 років.

«Ситуація з експортом ускладнилася в 2014 році, коли Україна, через загострення політичних та економічних відносин втратила ринок Росії. До 2014 року Україна експортувала понад 55 тис. тон томатів на рік, а основні поставки - були саме в Росію. Втрата основного ринку збуту тепличної продукції привела до налагодження реекспортних схем через Білорусь. Однак останнім часом все більше виробників відмовляється від таких схем через додаткових витрат на переоформлення документів та ризики невиплат», - розповідає директор з розвитку УПОА Катерина Звєрєва.

«Цікаво, що незважаючи на втрату головного ринку збуту свіжих томатів, їх виробництво за 5-6 років майже не змінилося. Українські виробники томатів відкритого грунту переорієнтувалися на переробку. Так, в порівняння з 2013 роком виробництво томатної пасти та пюре зросло майже в 2 рази. Більш того, імпорт цієї продукції за 5 років зменшився в 10 разів, а експорт, навпаки, виріс майже вдвічі. Також, в зазначений період, істотно знизилися закупівля іноземних кетчупів та томатних соусів, експорт яких за 7 місяців поточного року склав 773 тони», - коментує ситуацію виконавчий директор УПОА Семен Крамаренко.

Інтерв'ю
Фахівці вітчизняної молочної галузі наголошують: «У будь-якому разі ферма не може призупинити свою роботу, вона має працювати! І перше, на чому не можна економити, — на відтворенні!»
Українські молочні ферми продовжують відчайдушно працювати в умовах війни, постійно стикаючись з новими виробничими викликами і величезними фінансовими труднощами. Багатьом із них доводиться або починати все спочатку, або перебудовувати ... Подробнее
Карлос Альберто Сесарі
В Україні за останні півтора десятки років чимало господарств пробувало впроваджувати нульовий або мінімальний обробіток грунту. І більшість, зіштовхнувшись із проблемою зниження врожайності, поверталися до традиційної технології.... Подробнее

1
0