Спецможливості
Новини

Україна використала річні квоти на безмитний експорт до ЄС 10 товарних груп

16.10.2019
589
Україна використала річні квоти на безмитний експорт до ЄС 10 товарних груп фото, ілюстрація

Станом на 09 жовтня, Україна повністю використала квоти на безмитний експорт агропродовольчої продукції до ЄС по 10 групам товарів: мед, цукор, крупи і борошно, оброблений крохмаль, оброблені томати, виноградний і яблучний сік, пшениця, кукурудза, м’ясо птиці і вершкове масло. Про це повідомили в Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу». Про це пише propozitsiya.com з посиланням на ukrainefood.org.

Порівняно з аналогічним періодом минулого року ситуація особливо не змінилася – на початок жовтня 2018 року Україною було закрито 9 квот на безмитний експорт з України до ЄС. Змінилася ситуація з поставками солоду та пшеничної клейковини – на сьогодні використано 63%, в той час як за аналогічний період минулого року квоту було використано в повному обсязі. Відчутно збільшилися поставки цукру – в поточному році Україна повністю використала квоту на цукор, а в минулому році на цей період лише на 12%.

Потенційно до кінця року ще можуть закрити квоти по крохмалю (наразі використано 85%), ячменю (80%) та обробленій продукції із зернових (78%).

Разом з тим, з жовтня 2017 року, терміном на 3 роки почали діяти додаткові квоти на 8 груп товарів: мед, крупи та борошно, оброблені томати, виноградний та яблучний соки, овес, пшениця, ячмінь та кукурудза. Станом на початок жовтня 2019 року, з додаткових квот закрито п’ять – мед, крупи та борошно, оброблені томати, а також пшениця і кукурудза (додаткова квота на ячмінь закрита на 64%). Порівняно з минулим роком ситуація не змінилася.

Ключові слова: Україна, Квоти, експорт, ЄС

Інтерв'ю
У розвинених країнах агрострахування вже давно застосовується як ефективний інструмент розвитку агробізнесу, в Україні страхування ризиків сільського господарства все ще знаходиться на стадії розвитку
Ольга Насонова, ресторанний експерт, концептолог і аналітик
В Європі та Америці вже давно цінується все, що відрізняється від масового продукту в маркетах, так званий hand made, до якого відносяться в тому числі і продукти, вирощені на приватних фермерських

1
0