Спецможливості
Новини

Україна має певні переваги у вирощуванні преміального яблука перед своїми конкурентами, - Андрій Ярмак

21.08.2019
705
Україна має певні переваги у вирощуванні преміального яблука перед своїми конкурентами, - Андрій Ярмак фото, ілюстрація

Україна на сьогодні входить до складу трьох країн Європи, які можуть вирощувати преміальне яблуко. Про це заявив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак під час виступу на міжнародній конференції «Яблучний бізнес України-2019», що розпочала свою роботу сьогодні у Дніпрі. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на ukrainefood.org.

За словами фахівця ринку, наразі Україна посідає третє місце за обсягами поставок яблука на ринки Сингапуру та Малайзії після Італії та Франції, пише проект EastFruit.

«Але Україна має навіть певні переваги перед цими країнами в можливостях вирощування преміальних яблук»,- зазначив Андрій Ярмак.

На думку економіста ФАО, до таких переваг слід віднести меншу кількість опадів в Україні, що забезпечує скорочення використання засобів захисту, а отже українське яблуко є більш «чистішим», а також більші коливання «ніч-день», дає краще забарвлення яблуку за умови використання сучасних сортів.

До переваг українських виробників Андрій Ярмак також відніс й менші витрати на робочу силу, аніж у країнах ЄС.

«Коли ми визначили перспективними ринками для українського яблука країни Південно-Східної Азії, то дехто нам казав, що яблуко туди просто не доїде. Але ті, хто не розуміється у яблуці, мабуть не знає, що вже багато десятків років на ці ринки збуту продають яблуко Чилі, США та інші віддалені країни.

До речі, Чилі взагалі є для нас прикладом, адже ця країна продає свою плодоовочеву продукцію на ринки відстанню 7-10 тис км.

Користуючись моделями, які існують в цій країні, а також моментами, що пов’язані з унікальністю нашої продукції, ми змогли зробити досить суттєвий прорив. Коли я говорю «Ми», то я маю на увазі галузь та її лідерів – ті компанії, які повірили в те, що дійсно українське яблуко може експортуватися до Південно-Східної Азії. Саме завдяки цим компаніям ми побачили, що це дійсно можливо і зараз усі учасники українського ринку зацікавлені в експорті»,- зазначив економіст ФАО.

Андрій Ярмак також розповів, що, звичайно, як початківці українські виробники яблука стикаються з великою кількістю проблем при експорті.

«Але незважаючи на те, що оглядаючись на минулий сезон, дехто говорить, що це невигідний бізнес, я вважаю, що це зовсім не так.

Це вигідний бізнес за умов правильного інвестування коштів. Нові яблуневі сади – одна з найбільш привабливих інвестиційних ніш»,- висловив думку Андрій Ярмак.

За інформацією фахівця, при операційних витратах в межах 250-300 тис./га можна отримати понад 1 млн. грн з гектара виручки, а якщо зробити все правильно, то реально отримати і 2 млн грн з гектару.

«Я не знаю іншої галузі з такою високою маржинальністю в АПК.

При цьому я завжди повторюю, що в світі надвиробництво яблука. Виникає питання, то чому ж варто інвестувати? Бо надвиробництво існує тільки в категорії неякісного або звичайного яблука, і там точиться потужна цінова конкуренція. У свою чергу, якісне яблуко завжди користується підвищеним попитом, особливо, якщо інвестуєш не тільки в виробництво, але й в маркетинг»,- зауважив фахівець.

Він також зазначив, що для досягнення успіху в яблучному бізнесу потрібні нові підходи і те, що працювало 10 чи 20 років тому, потрібно забути. Для вивчення таких підходів українським виробникам варто навчатись у провідних світових виробників яблука преміальної якості – США, Франції та Італії.

«Саме тому, відсутність досвіду в яблучному бізнесі при інвестуванні зараз, за умови навчання в США, Італії, Франції – це перевага, а не недолік»,- розповів учасникам конференції Андрій Ярмак.

При цьому Андрій Ярмак звернув окрему увагу учасників конференції на підходи у виборі сортів, зазначивши, що українським садівникам слід відходити від вирощування дешевого яблука саме у бік більш перспективних сортів, що користуються попитом на зовнішніх ринках.

«Дешеве яблуко далеко не їде, адже транспортна складова в ціні надто висока. Не дуже якісне яблуко неперспективних сортів не дозволяє імпортеру заробляти більше, адже воно гірше продається, тому його не так охоче беруть.

Тому замінити 100 га «Айдареду» на 10 га перспективного сорту зараз вигідніше, ніж пробувати «штовхати» умовний «Айдаред»,- зазначив економіст ФАО.

Ключові слова: Україна, врожай, яблука, ФАО

Інтерв'ю
Наразі багато виробників ЗЗР, насіння та техніки вдаються до транспортно-складського аутсорсингу. Адже це дає змогу з мінімальними витратами (не секрет, що у великих компаніях витрати на логістику на сьогодні часто перевищують інші... Подробнее
Михайло Філатов та Ірина Леженіна
Кількість комах-запилювачів скорочується по всій планеті, оскільки руйнуються осередки їхнього проживання — незаймані куточки природи. Критична ситуація посилилася під час воєнних дій на території України. Ми розпитали вчених Державного... Подробнее

1
0