Спецможливості
Техніка та обладнання

Удосконалення машин для обробітку грунту та сівби озимих

02.09.2011
706
Удосконалення машин для обробітку грунту та сівби озимих  фото, ілюстрація

В умовах Прикарпаття за застосування традиційного пошарового обробітку дерново-підзолистих, поверхнево оглеєних грунтів товщина гумусового горизонту становить 20-23 см. Структура в орному шарі грудкувато-пилувата, тому ці грунти запливають після дощів, щільність поверхневого шару зростає до 1,23-1,36 г/см3.

В умовах Прикарпаття за застосування традиційного пошарового обробітку дерново-підзолистих, поверхнево оглеєних грунтів товщина гумусового горизонту становить 20-23 см. Структура в орному шарі грудкувато-пилувата, тому ці грунти запливають після дощів, щільність поверхневого шару зростає до 1,23-1,36 г/см3.

Основними завданнями мінімалізованого обробітку грунту є поліпшення водно-фізичних властивостей, поєднання технологічних операцій із розпушуванням продуктивного шару, формування посівного ложа та вирівнювання поверхні поля.
  У процесі передпосівного обробітку використовують технічні засоби: культиватори КПС-4, УКР-5,6, комбіновані агрегати РВК-3,6, які не оснащені сферичними дисками та ротаційними котками-подрібнювачами з ножовими робочими органами. Під час сівби зернових колосових культур у сівалках СЗ-3,6А, СПУ-3ДЦ, "Містраль-6000" показник відхилення глибини загортання насіння становить 5-7 мм через самовільне виглиблення сферичних дисків і клапанів-загортачів сошникових секцій, що спричинює порушення агротехнологічних вимог загортання насіння і потребує зміни конструкції механізмів формування посівного шару грунту.
На відміну від традиційних технічних засобів - культиваторів та агрегатів застарілої конструкції, - нові агрегати типу АГ, МАГ, УДА оснащені інтегральними дисками та планчасто-ножовим ротором, вони забезпечують зниження енергоємності процесу формування агрегатного складу поверхневого шару в 1,34-1,5 раза. У зональних умовах експлуатації ефективним є використання комбінованих агрегатів АГ-6, АПБ-6, АМО-7,2, АКГ-4, які теж оснащені вирівнювачем, ребристими прутковими, тандемними та кроскільними котками, розпушувальними лапами. Це дає змогу зменшити кількість технологічних проходів МТА вдвічі-втричі, знизити енергозатрати на 20-25%, вчасно провести сівбу.
З урахуванням конструктивних особливостей модернізованих вітчизняних техзасобів комбінована грунтообробна машина АГН-2,5 конструкції Коломийської дослідної станції складається з: механізму автозчіпки, рами з опорними колесами, двох дискових батарей із робочими органами типу "ромашка", екрана, ножового ротора, трьох важких зубових борін. Кріплення ножів виконано у вигляді чохлів, приварених до трубчастого вала, а ротор шарнірно приєднаний до рами й має ексцентриковий механізм.
  На полях наукових відділів станції за технологічної потреби використовують агрегат, до складу якого входять енергетичний засіб (класу тяги 30 кН), дві трубчасті балки, важкі зубові борони й буксирний ланцюг. Передню балку оснащено ножовою пластиною. Кут поперечного зміщення балок із боронами відносно напрямку руху трактора встановлюють зміною асиметричної довжини лівої і правої ланок ланцюга в межах 0-25° (за висоти гребенів 4-6 см - 0-8°, 7-14 см - 10-25°, якщо вологість ріллі 13-24% від маси абсолютно сухого грунту).
У господарствах різних форм власності вирівнювачів-розпушувачів грунту не вистачає. За наявності зубових борін і металевих профільних деталей із використаних непридатних машин-знарядь таке нескладне обладнання до тракторів класу тяги 14 або 30 кН можна виготовити за два-три дні. А за наявності комбінованого агрегату РВК для інтенсифікації обробітку поверхневого шару грунту його доцільно оснастити шлейфовими й зубовими боронами. Такий агрегат теж удосконалений нами і використовується на полях станції впродовж восьми річних сезонних робіт.
За елементами процесу та способами пошарового обробітку грунту основними показниками є щільність (об'ємна маса) і структура агрегатного складу.
Порівняно з традиційним передпосівним обробітком на варіантах 2-4 (табл. 1), вміст водостійких часток агрегатної структури грунту розміром 10-1 мм у шарі грунту завтовшки 12-15 см зростає на 57,6%; 6-8 см - 26,9%, 6-15 см - 48,2 відсотка.

  Дослідження техніко-технологічних показників роботи універсальної пневматичної сівалки СПУ-3ДЦ із шлейфовим ланцюгом-вирівнювачем за робочої швидкості руху машини в агрегаті з трактором МТЗ-82 2,6-2,9 м/с відхилення глибини загортання насіння зернових колосових культур (ячменю, пшениці) від середньої збільшується з 4-5 до 5-7 мм через недосконалу конструкцію загортача.
Механізм загортача-ущільнювача нашої конструкції містить клапан, поводок із пружиною, секторний фіксатор та опорний кронштейн (рис. 2). За його використання змінюється якісна характеристика сівалки СПУ-3ДЦ.
Показники роботи машинно-тракторного агрегату (табл. 2) свідчать про переваги оснащення сошникової секції (сферичного диска) стабілізаційним елементом: загортачем-ущільнювачем плаваючого типу - порівняно із заводським зразком виробництва ВАТ "Лідагропроммаш" (Білорусь), у якому не враховано параметри: масу G та інерційні моменти відносно шарнірної ланки клапана-загортача залежно від типу і структури грунту. Технічне завдання подано нами цьому заводу - виробникові сільгосптехніки і враховано під час удосконалення аналогічних сівалок, оснащених сошниками наральниковими й дискового типу.
Отже, застосування модернізованих грунтообробних технічних засобів, сівалок дає змогу поєднувати чотири-п'ять технологічних операцій за один прохід МТА, зменшити втрати вологи нанівець, знизити енергетичні затрати (табл. 3).
Дальшим етапом роботи лабораторії механізації є проведення досліджень техніко-технологічного рівня та обгрунтування параметрів технологічних систем вирощування та збирання зернових і олійних культур в умовах Прикарпаття, функціонування технічних засобів вітчизняного і зарубіжного виробництва у господарствах АПК: сільгосппідприємствах, фермерських, індивідуальних селянських із відповідними рівнями реалізації агротехнологій.

М. Фіялка,
канд. техн. наук, завідувач лабораторії механізації Коломийської дослідної станції

Інтерв'ю
Наскільки важливо дбати про якість зерна? Що таке нотифікації і чому їх варто боятися Україні? Які хвороби зернових є загрозою для іміджу української сільгосппродкції propozitsiya.com розповів 
Минулої осені сайт «Пропозиція» побував у гостях у кооператорів Дніпровської області. Чималу допомогу в становленні кооперативів, а згодом – кооперативних об’єднань, надала Кооперативна академія, що працює в м. Дніпро. Її очолює Софія... Подробнее

1
0