Спецможливості
Новини

Вчені створили перший вітчизняний сорт ревеню

01.11.2020
675
Вчені створили перший вітчизняний сорт ревеню фото, ілюстрація

Вітчизняних сортів ревеню, внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, немає. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на pro-of.

Тому селекціонерами дослідної станції «Маяк» Інституту овочівництва і баштанництва НААН створено і цьогоріч готується для передачі до системи державного сортовипробування для проведення науково-технічної кваліфікаційної експертизи новий конкурентоспроможний сорт ревеню з робочою назвою Березіль.

Як правило, і у «старих» сортів, наприклад, найбільш поширеного до недавнього часу на пострадянському просторі сорту Крупночерешковий, і у тих, що з’являються нині на українському ринку зразків, насіннєве потомство є неоднорідним.

Здебільшого сіянці розщеплюються за морфолого-ідентифікаційними ознаками та біометричними і господарськими показниками, отже, вирізняються від вихідної форми.

Саме з цієї причини на присадибних ділянках можна виявити множинні схожі екоформи, але з відмінними більшою чи меншою мірою ознаками і характеристиками.

Переважно у нашому регіоні місцеві форми ревеню є спадкоємцями того самого Крупночерешкового, насінництво якого проводилося і в Чернігівській області на дослідній станції «Маяк» Інституту овочівництва і баштанництва НААН. Тепер в Україні з’явиться власний високопродуктивний сорт ревеню, що важливо для розвитку ринку суперранніх овочів.

Ключові слова: ревінь, сорт, вчені, овочі

Інтерв'ю
Ле­онід Ко­за­чен­ко, на­род­ний де­пу­тат, пре­зи­дент Ук­раїнської аг­рар­ної кон­фе­де­рації
Чи ре­аль­но «за­пу­с­ти­ти» земельну реформу вже за рік? Як дер­жа­ва має за­хи­с­ти­ти влас­ників паїв і аг­раріїв? Що че­кає на них 2017 ро­ку? Чи вдасть­ся по­до­ла­ти ко­рупцію в дер­жаві? На ці
Кліматичні зміни та несприятливі для ринку умови, спричинені COVID-19, не дали змоги українським агровиробникам цього року вкотре продемонструвати світу рекордні врожаї, особливо таких пізніх культур, як кукурудза та соняшник. Втім, і той... Подробнее

1
0