Спецможливості
Новини

Науковці перевірили стан посівів озимих культур

21.12.2020
731
Науковці перевірили стан посівів озимих культур фото, ілюстрація

Друга декада грудня характеризувалася нестійкою за температурним режимом, з незначними опадами у вигляді дощу та мокрого снігу і сильним вітром погодою.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на НААН.

Середня температура повітря у південних, центральних та західних областях була близькою до середньої багаторічної норми, або перевищувала її на 1-5°С, у східних та північних — на 3-6°С нижче норми і знаходилася у межах від мінус 6 до 5°С тепла.

Максимальна температура повітря підвищувалася до 1-8°С тепла, мінімальна — знижувалася до 3-10°С морозу, на поверхні ґрунту — до 8-12°С морозу.

Опади, які спостерігалися протягом останнього тижня, були у вигляді крижаного дощу та мокрого снігу. Їх кількість була незначною і становила 0,8-4,0 мм. У південному регіоні опади були у вигляді мряки та невеликого дощу (0-0,8 мм). За повідомленням Інституту зрошуваного землеробства НААН зволоження ґрунту на більшій частині території Херсонської області залишилось на недостатньому, а місцями незадовільному рівнях. 

За спостереженнями науковців ННЦ «Інститут землеробства НААН» внаслідок випадіння дощу наприкінці першої декади грудня (10 грудня) на замерзлий ґрунт (мінус 4,4°С) спостерігалось обледеніння листково-стеблової маси рослин, утворення льодової кірки товщиною 2-3 см. 

На сьогодні, за позитивних середньодобових температур повітря спостерігається відтавання надземної маси рослин та руйнування льодової кірки. Проведений моніторинг стану посівів озимих зернових культур (шляхом відбирання монолітів та їх відрощування) не зафіксував негативного впливу таких погодних умов на життєздатність рослин. Найнижча температура ґрунту на глибині 3 см упродовж цього періоду не опускалась нижче мінус 4°С, що вище критичних меж вимерзання навіть для слаборозвинених рослин.

За даними Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва НААН на території Харківської області на посівах озимих культур товщина шару льоду на рослинах становила від 2 до 4 мм, місцями у північних районах області до 5-6 мм, у пониженнях рельєфу на слаборозвинених посівах утворилась нерівномірна льодяна кірка товщиною до 0,6-1,0 см. Для розкущених рослин озимих культур таке погодне явище не є дуже шкодочинним, особливо якщо тривалість утвореної ожеледі буде не довгою. Але, на посівах зі слаборозвиненими рослинами, можливе механічне пошкодження листочків та травмування тканин, що може знизити стійкість до наступних несприятливих чинників, зменшити опірність рослин після відновлення вегетації до збудників хвороб.

Загалом, перезимівля озимих культур відбувається за відносно задовільних погодних умов, загрозливих явищ на даний час не відмічається.

Подальший стан озимих зернових культур буде повністю залежати від температурного режиму, наявності і величини снігового покриву та вимагатиме проведення постійного моніторингу, передусім у місцях із найбільшою ймовірністю прояву несприятливих явищ.

Рекомендується додатково відбирати зразки для визначення життєздатності рослин після різких змін погодних умов (кожен раз після глибоких відлиг і після сильних морозів), крім загальноприйнятих строків відбору. При визначенні життєздатності рослин озимих культур особливу увагу необхідно приділяти динаміці витрачання вуглеводів, стану конусів наростання, температурному режиму на глибині залягання вузлів кущіння.

Інтерв'ю
Горіхівництво залишається чи не найприбутковішим напрямком садівництва
Цікавість до горіхівництва як до прибуткового бізнесу зростає. Про особливості цього сегменту розповідає директор Інституту горіхоплідних культур Віталій Радько.     
На сьогодні органічне виробництво — це один із пріоритетних напрямів і перспективний бізнес для розвитку малого фермерства в нашій державі. З-поміж них — фермерське господарство «Дона Олексія Пилиповича», очільник якого хоче не тільки... Подробнее

1
0