Спецвозможности
Новости

У Північну Дакоту — за освітою та високими аграрними технологіями

01.11.2010
488
У Північну Дакоту —  за освітою та високими аграрними технологіями фото, иллюстрация

В американському місті Фарго вже втридцяте відбулася сільськогосподарська виставка "Біг Айрон Фарм Шоу".

Північну Дакоту називають найдружелюбнішим штатом США. Це невипадково. Тут живуть напрочуд гостинні й привітні люди, які знають, як дати собі раду в агробізнесі й охоче діляться цими знаннями з численними гостями. Вони дбайливо зберігають потужні аграрні традиції з діда-прадіда, пишаючись своєю винятковістю. Цей штат завдяки клімату та високому відсотку чорноземів, певно, - найкраще місце на нашій планеті для розвитку сільського господарства. Тому логічним є те, що саме тут сконцентровано чи не найпотужніші світові підприємства з виробництва якісної сільгосптехніки.
"Побувайте в нас, подихайте нашим повітрям, поспілкуйтесь із жителями нашого штату й тоді ви зрозумієте, чому ми звемо цей штат легендарним!", - закликає рекламний проспект. "Пропозиція" тут уже вчетверте. Саме чотири роки тому Торговельний офіс штату Північна Дакота вперше організував програму для іноземних відвідувачів. Цього року делегації з різних куточків земної кулі (з Росії, Мексики, Казахстану, Туреччини, України, Канади, Уругваю й ПАР) знову зібралися в Фарго не лише для відвідин чергового "Біг Айрон Фарм Шоу", а й для участі в програмі для тваринників і рослинників.
Сільське господарство - провідна галузь економіки Північної Дакоти. Населення штату становить близько 640 тисяч осіб, із них близько 44% проживає в сільській місцевості, 24% працездатного населення штату працює в сільському господарстві. У Північній Дакоті 32000 ферм і ранчо. Цей штат посідає перше місце в США за виробництвом льону, соняшнику, ріпаку, ячменю, сочевиці й меду, друге - за цукровими буряками та пшеницею, четверте за вівсом, п'яте - за картоплею. Природно, що саме тут і проходить потужна сільськогосподарська виставка, яка викликає інтерес аграріїв різних континентів. "Біг Айрон Фарм Шоу" цього року відбулася вже втридцяте. На виставці, як завжди, були представлені провідні компанії - виробники сільгосптехніки й насіння. Виставці вже традиційно передувала своєрідна презентація продуктів, які виробники з Північної Дакоти запропонували агрофірмам із пострадянських країн.
Компанія Amity Technology - помітний гравець на ринку бурякозбиральних комбайнів і дефоліаторів. Її техніка вирізняється високою продуктивністю й надійністю. Підприємство Wil-Rich уже впродовж трьох десятиріч веде перед у виробництві техніки для грунтообробітку. Завод працює в містечку Вахпетон. На виставці "Біг Айрон Фарм Шоу" відвідувачі мали змогу побачити дисковий культиватор DCIII - універсальне обладнання для обробітку грунту. Добре зарекомендував себе за умов високого вмісту пожнивних решток для підготовки насіннєвого ложа та внесення добрив. Передпосівний культиватор 1400 є універсальним засобом для підготовки рівного й щільного грунту під сівбу за один прохід і внесення добрив. Чизель-розпушувач 657 DCR оснащений системою гідравлічного регулювання глибини обробітку грунту простими чи зігнутими лезами. Компанія Wishek пропонує сільгоспвиробникам широку лінійку важких борін із тандемними дисками. Кругові та фронтальні дощувальні системи Reinke вже добре відомі в Україні. Їхнє використання дає змогу на порядок підвищити врожайність сільгоспкультур, уможливлює одержання кількох урожаїв за рік. Один із слоганів Reinke: "Зрошення не коштує, воно сплачує!" Три роки тому, вперше в галузі, на машинах Reinke розпочато застосування рухомої опори з трьома ведучими колесами. У 2009 році Reinke представила нову сенсорну панель контролю й керування RPM Preffered Touch Screen Technology з комп'ютером. Ця система не має аналогів в індустрії. Компанія Superior Manufacturing LLC виробляє і встановлює обладнання для зберігання зерна. Широка лінійка зерносховищ і додаткового обладнання дає можливість кожному покупцеві знайти найоптимальніше рішення. Titan Machinery пропонує якісну вживану сільськогосподарську техніку світових виробників для аграріїв пострадянських країн.
Обприскувачі Nitro, які теж експонували у Фарго, мають низку переваг. Конструкції кріплення штанги попереду забезпечують повний огляд усіх форсунок, в обприскувачів чудова маневровість із радіусом обертання 4,6 м. Прямий привід забезпечує зчеплення з грунтом і рівномірний розподіл ваги. Можливість зміни навісного обладнання збільшує продуктивність і функціональність, а широкий вибір потужності, резервуарів та опцій забезпечує максимум продуктивності на добу. Обприскувачі Nitro - це новий стандарт міцності й потужності. Компанія Seeds 2000 виробляє насіння соняшнику "У вашому насінні - технологія" - слоган компанії. Ретельне вивчення та апробація сортів перед тим, як вони набудуть комерційного статусу, - наріжний камінь діяльності Seeds 2000. До споживача потрапляють лише найкращі сорти й гібриди.
Велику увагу в Північній Дакоті приділяють освіті й розвитку зв'язків у цій царині з пострадянськими країнами. В Університеті штату Північна Дакота навчається чимало студентів із пострадянських країн. У нашій свідомості за буремні 90-ті склався певний стереотип: мовляв, навчатися в університетах розвинених країн можуть лише діти високопосадовців. Це не зовсім так. Шанс отримати якісну освіту має здібна молода людина незалежно від її фінансового статусу. Про це розповідають самі студенти з пострадянських країн.
Андрій Лаврик, студент Університету штату Північна Дакота: "Я народився в Росії, виріс у Краматорську Донецькій області, останнім часом жив і працював у Києві. В Україні я здобув освіту в Національному аерокосмічному університеті за спеціальністю "Фінанси", спеціалізація "Облік та аудит". Потім я став співробітником однієї з американських компаній, яка пропонувала свою техніку в Україні. На той час у мене був чималенький досвід у вітчизняних продажах і зовсім - у міжнародних. Працюючи там, я відчув, що мені бракує знань. А тут, у штаті Північна Дакота, крім того, що можна побачити передові технології, з'явилася можливість взяти участь у навчальній програмі. Уряд штату виділив грант на іноземних студентів, які могли б здобути тут освіту й надалі представляли інтереси американських компаній в інших країнах. Відтак, із кінця серпня цього року здобуваю освіту в агробізнесі та прикладній економіці. Я, вдосконалюючи англійську мову (це передувало навчанню), придивлявся до самої системи освіти, до специфіки викладання. Мені все це сподобалося. Тут лояльніше ставляться до студентів, ніж у вишах пострадянського простору. Напрочуд багато можливостей, усе роблять для студента так, щоб він міг навчатися й самовдосконалюватися, підвищуючи свій професійний рівень. Ми наразі, виконуючи волонтерську роботу для Торгового офісу Північної Дакоти, набуваємо практичних знань у галузі агротехніки й технологій. Курс навчання на звання магістра триває два роки. Потім надається можливість працювати рік, щоб знання підкріпити досвідом. Опісля, збагатившись знаннями, можна влаштуватися на непогану роботу в сфері агробізнесу. Тому, хто хоче вчитися в Північній Дакоті, слід звернутися до представника Торгового офісу Північної Дакоти в Україні. У вас має бути диплом українського вишу, й доведеться скласти екзамени на знання англійської мови. Відзначу тутешніх професорів і їхнє максимально приязне ставлення до студентів. Вони щиро прагнуть допомогти нам підвищити рівень своїх знань. І це стимулює, навіть нецікаві предмети хочеться ретельно вивчати. Прагну після завершення навчання працювати в одній з американських компаній".
Зайтуна Насирова, студентка Університету штату Північна Дакота: "Я приїхала сюди з Ташкента - столиці Узбекистану. На батьківщині здобула вищу освіту в Університеті світової економіки та дипломатії, на факультеті міжнародних економічних відносин. Тут практично вже закінчила навчання на ступінь МВА. Тепер проводжу дослідження. Сюди можуть приїхати не лише економісти, а й фахівці у сфері техніки й обладнання для сільського господарства. Я в Північну Дакоту потрапила за програмою "Схоларшип" через відділ освітніх програм Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX. За нею, на жаль, ми не обираємо університет. Нам його призначають, але людина може окреслити свої побажання. А якщо заздалегідь налагодити контакти з професорами бажаного університету, то це буде ще краще".
Український ринок американські виробники розглядають як дуже перспективний для себе. Втім, у приватних розмовах часто-густо скаржаться на недостатню державну підтримку в нашій країні для придбання складної сільськогосподарської техніки. Та все ж, цікавість українців до високих аграрних технологій щороку зростає. Відома блюзова співачка та акторка Пеггі Лі, уродженка Північної Дакоти, 1966 року знялася в фільмі "Росіяни йдуть, росіяни йдуть". Це позитивна комедія, яка відчутно підіймає настрій глядачам. Радянський підводний човен сів на мілину поблизу міфічного острова в штаті Массачусетс. Місцеві жителі в паніці: "Росіяни йдуть". Тонкий гумор періоду "холодної війни" допомагає навести місток між представниками двох світових держав. Нині як росіяни, так і українці, й представники кількох інших пострадянських країн ідуть до Сполучених Штатів Америки за позитивним досвідом ведення сільського господарства. У Північній Дакоті вміють радо зустрічати гостей. Тут є чим пишатися в аграрній сфері. А нам, своєю чергою, є що купувати в північнодакотських виробників.

Олексій Рижков
Київ - Фарго - Київ

Интервью
Эта молодая красивая девушка гордо называет себя дочерью фермера. Их хозяйство «Гелиос-1», расположенное вблизи Каховки на Херсонщине, два года занимается выращиванием красной фасоли, а в прошлом году стало даже лидером по ее урожайности.... Подробнее
Наталія Гордійчук, засновниця компанії "Агрітема"
"Агритема" своими биорешениями кардинально меняет подход к земледелию. О биоинновациях, которые более 10 лет компания предоставляет аграриям, рассказывает основательница — Наталья Гордейчук.

1
0