Спецможливості
Агробізнес

У ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ ЧЕРВНЯ В УКРАЇНІ ЗРІС ПОПИТ НА ФУРАЖНЕ ЗЕРНО

05.06.2008
729
У ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ ЧЕРВНЯ В УКРАЇНІ ЗРІС ПОПИТ НА ФУРАЖНЕ ЗЕРНО фото, ілюстрація
Перша половина червня ознаменувалася помітним підвищенням торговельної активності операторів зернового ринку України.

Перша половина червня ознаменувалася помітним підвищенням торговельної активності операторів зернового ринку України. Існує кілька чинників, що вплинули на вітчизняний ринок. Одним із них, безперечно, є очікування нового врожаю зернових, прогноз якого Міністерство аграрної політики вкотре  скоригувало в напрямі зниження — до 35–37 млн т. Урожай пшениці, за оцінками фахівців міністерства, може становити 16–19 млн т, а очікуваний експорт зерна з України — 10–12 млн т.
Водночас експерти Міністерства сільського господарства США (USDA) теж зменшили прогнози світового виробництва пшениці на 2,79 млн т (до 612,42 млн т) та фуражних зернових на 3,81 млн т (до 950,84 млн т). Отже, зростає ймовірність того, що ціни на фуражне зерно  суттєво не знизяться через його надвиробництво не тільки в Україні, а й у світі. Свою роль зіграли й спроби уряду врегулювати ринок способом упровадження мінімальних закупівельних цін на зернові та олійні культури врожаю 2005 року. Крім того, на нараді з народними депутатами — членами профільного Комітету Верховної Ради — перший віце-прем’єр Анатолій Кінах заявив, що уряд розробляє механізми недопущення обвалу цін на ринку зерна в період масового збирання пшениці та збуту — в липні-грудні.
Однак усе ще не вирішеною залишається проблема з неповерненням ПДВ зернотрейдерам. За словами голови Державної податкової адміністрації (ДПАУ) Олександра Кіреєва, щоб полегшити розв’язання цієї проблеми, “потрібно зменшити кількість посередників у ланцюзі продажу товарів і унеможливити застосування шахрайських схем”. Зі свого боку, “ДПАУ спростила процедуру перевірки декларацій із негативним значенням ПДВ для тих платників податків — експортерів власної продукції, які не здійснюють операції в офшорні зони і не використовують схеми мінімізації”, — заявив О. Кіреєв.
Невирішеними залишаються також питання щодо зниження транспортних тарифів на перевезення зерна й скасування примусової санобробки залізничних вагонів, призначених для перевезення продовольчих товарів (що недавно знову було відновлено відповідними наказами Мінтрансзв’язку і Мінздорову).
Але є й позитивні зрушення в діях уряду, спрямованих на зниження витрат під час експорту зерна з України. Наприклад, міністр агрополітики Олександр Баранівський заявив про скасування обов’язкової реєстрації зовнішньоторговельних контрактів із зерном на уповноважених біржах, що коштувало експортерам 0,5% вартості контракту.
Ціновий моніторинг внутрішнього ринку зерна, який здійснював відділ аналізу ринків ЛІГАБізнесІнформ, дає змогу зробити певні висновки стосовно динаміки цін на основні фуражні культури, що склалися в першій половині червня.
Так, середня ціна пропозиції фуражної пшениці в цей період зросла на 23 грн (з 465 до 488 грн/т), а середня ціна попиту — всього на 6 грн (з 426 до 432 грн/т). Хоча кількість заявок на купівлю фуражної пшениці перевищувала кількість пропозицій на її продаж у 4,5 раза. Середня ціна пропозиції фуражної кукурудзи зросла на 8 грн (із 344 до 352 грн/т), а середня ціна попиту на неї залишилася практично незмінною — на рівні 297 грн/т. При цьому кількість заявок на купівлю фуражної кукурудзи перевищувала кількість пропозицій у 1,8 раза.
А от середня ціна пропозиції фуражного ячменю в період із 1 до 15 червня, навпаки, знизилася на 19 грн (з 526 до 507 грн/т), на стільки ж упала й середня ціна попиту (з 448 до 429 грн/т). Проте кількість заявок на придбання фуражного ячменю перевищувала пропозиції на його продаж ушестеро.
Таким чином, можна зробити висновок про те, що напередодні нового врожаю багато операторів вітчизняного ринку зерна все ж скористалось рекомендаціями деяких членів уряду й авторитетних аналітиків про бажаність закупівлі зерна торішнього врожаю за досить низькими цінами. Але з іншого боку, як і раніше, досить обережно ведуть торгівлю власники фуражного зерна, побоюючись вкотре продешевити. Як наслідок, на внутрішньому ринку позначився певний дефіцит пропозиції. Особливо це стосується фуражного ячменю й фуражної пшениці, що є традиційними експортними культурами. Та не тільки експортні потреби визначають зростання попиту на фуражне зерно. Адже з огляду на встановлену мінімальну ціну на фуражну кукурудзу нового врожаю (450 грн/т) покупцям вигідно її купувати саме тепер, тому що сформовані на ринку середні ціни на неї значно нижчі за мінімальні.




Водночас, за інформацією Аналітичного Агентства AGRICULTURE™ (ААА), з 11 по 17 червня торгівля на ринку зернових і олійних залишалася стабільною. У цей період спостерігалося незначне зниження активності виробників, пов’язане із сезонним фактором перевищення попиту над пропозицією. Стабільно високим залишався попит на фуражну пшеницю. Цінова ситуація на ринку продовольчої пшениці теж була стабільною — збереглися деякі тенденції до зниження середньозважених цін, як і прогнозували фахівці Агентства. На фоні стабільно високого попиту помічено зниження цінового діапазону на фуражний ячмінь.


За матеріалами
ЛІГАБізнесІформу та
Аналітичного Агентства Agriculture

Інтерв'ю
Майже два роки Україна відважно бореться з навалою росіян, які повномасштабно вторглися на наші землі. А загалом, дев’ять років ми відстоюємо справедливість. Однак, якою ціною? Ціною життів, сліз, горя, інфраструктури, земель… Сьогодні... Подробнее
Зазвичай аграрні видання пишуть про здобутки агрохолдингів, знаних в областях, популярних аграріїв, що засідають по облрадах. Ми вирішили піти іншим шляхом і хочемо познайомити Вас із простим фермером

1
0