Спецвозможности
Новости

Торгова марка: власне ім’я на ринку

15.07.2008
1047
Торгова марка: власне ім’я на ринку фото, иллюстрация

Що таке торгова марка?
Торгова марка (ТМ) — це калькований переклад з англійської “trade mark”. Щоправда, це поняття активно використовують на розмовному рівні, в українському законодавстві воно не унормоване. Офіційно для позначення торгових марок в Україні використовують термін “знак для товарів і послуг”, який встановлено законом України “Про охорону прав на знаки для товарів і послуг”.
До речі, написання “trademark” (одним словом) узвичаєне лише в США, тоді як написання “trade mark” (двома словами) загальноприйняте в більшості країн світу, в тому числі в Європі.
У літературі є кілька визначень торгової марки. Ось деякі з них:  • Торгова марка — це позначення, що здатні відрізняти товари та послуги одних фізичних чи юридичних осіб від однорідних товарів і послуг інших фізичних чи юридичних осіб.

  • Торгова марка — це логотип, символ чи марка, що вирізняє один товар серед інших, використовується виробником для самоідентифікації і є офіційно зареєстрованою на території всієї країни.

Навіщо реєструвати
торгову марку?
Як твердять знавці сучасного бізнесу, люди купують не товари, а бренди. Покупець нині більше реагує не на вміст упаковки (якого на полиці магазину часто й не видно!), а на її зовнішні атрибути: написи, колір, форму тощо. Уся ця атрибутика і є атрибутикою торгової марки; якщо ж над зазначеними елементами добре попрацювала реклама, то торгова марка перетворюється на бренд — тобто “розкручену” торгову марку.
Чи обов’язково товар повинен співвідноситися із торговою маркою? Ні. Адже виробництво може бути зорієнтоване на отримання продуктів, які важко вирізнити з-поміж аналогічних (наприклад, зерно пшениці): щодо них створювати і реєструвати торгову марку, а тим більше розкручувати бренд немає сенсу. Якщо ж підприємство відчуває потребу виокремити свій товар у розмаїтті ринку, підкреслити його властивості, міцно пов’язати у свідомості споживача продукт і бренд, — без реєстрації ТМ не обійтися.
Проте лише вигадати власну торгову марку недостатньо. Щоб мати виняткові права на її використання, ТМ треба зареєструвати. Тільки тоді її вважатимуть інтелектуальною власністю й охоронятимуть законом.
Торгова марка є інтелектуальним продуктом, тож як і будь-який інший продукт, має свою ціну. Іноді розкручену ТМ можна продати дорожче, ніж саме виробниче підприємство. Тому на дорогі торгові марки часто-густо зазіхають недобросовісні конкуренти, які прагнуть використовувати добре знайомі споживачам символи, слогани, кольорові рішення для своїх комерційних потреб. А якщо конкурент ухитриться зареєструвати винайдену вами торгову марку раніше, то не лише змусить вас припинити випуск товару під цією ТМ, а й виплатити штраф за порушення його прав на інтелектуальну власність.
Слід також мати на увазі, що написана на упаковці назва підприємства, яке виробляє товар, не може вважатися торговою маркою, аж поки таку ТМ не буде зареєстровано у визначений законом спосіб. І пам’ятайте: якщо конкурент зробить це швидше, то ваше підприємство втратить право користуватися своєю назвою як торговою маркою.


Як зареєструвати
торгову марку в Україні?
Реєстрацією торгових марок в Україні займається єдина державна установа — Укрпатент (Український інститут промислової власності). Подати заявку на реєстрацію ТМ можуть усі бажаючі — як безпосередньо (особисто), так і надіслати рекомендованим листом на адресу: вул. Глазунова, 1, Київ-42, 01601, Україна.
Громадяни України мають право подавати заявки самостійно. Якщо з проханням про реєстрацію ТМ звертається іноземний громадянин чи установа, вони повинні діяти лише через посередників — представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених). Зрозуміло, що у повіреного мають бути всі державні документи та ліцензія на провадження такої діяльності.
До послуг повірених можуть звертатися й громадяни України, але за їхнє посередництво доведеться викласти певну суму. Наприклад, тільки підготовка документів на реєстрацію коштуватиме не менше 600 грн.
Зразки заяв можна взяти в Укрпатенті або на його офіційному сайті http://www.ukrpatent.org. Але перед поданням документів варто здійснити попередню експертизу торгової марки, тобто перевірити її на тотожність або схожість з раніше зареєстрованими ТМ.
Майте на увазі, що не будь-яке слово чи словосполучення може бути зареєстроване як торгова марка. Передусім це стосується загальних назв типу “хліб”, “пшениця” тощо. Їх реєстрація як торгових марок заборонена законом. Тож якщо ви бажаєте зареєструвати як майбутній бренд комбінацію загальновживаних слів, а не унікальний неологізм, то краще звернутися за консультацією до спеціалістів. Проте врахуйте, що вартість попередньої експертизи становитиме близько 900 грн за один клас МТКУ (міжнародна класифікація товарів і послуг для реєстрації знаків). Крім того, ціна залежатиме від виду знака (словесний, зображальний, комбінований тощо).
Скільки триває процедура реєстрації?
Зазвичай, її проводять за півтора-два роки, прискорену оформляють швидше — не менше трьох, трьох з половиною місяців. Заявку на прискорену реєстрацію можна подати як одразу, так і через кілька місяців після подання основних документів. Щоправда, прискорена експертиза коштує значно дорожче, ніж звичайна. Приміром, якщо її здійснять через шість місяців після реєстрації заявки, доведеться заплатити 2400 грн за один клас МТКУ і 240 грн за кожний подальший. Якщо ж прискорену експертизу проведуть одразу після подання заявки, її вартість буде ще вищою.
Але охоронятися законом ТМ починає вже з моменту прийняття Укрпатентом документів на її реєстрацію. Тобто, отримавши свідоцтво про реєстрацію, ви матимете повне право подати позов до суду на осіб, які протягом терміну реєстрації незаконно використовували вашу торгову марку.

Як зареєструвати торгову марку в іноземних державах?
Перший спосіб: з’ясувати, яка установа займається питаннями інтелектуальної власності в цій країні, і подати до неї заявку на реєстрацією торгової марки.
Другий спосіб: зареєструвати торгову марку через Укрпатент згідно з Мадридською угодою про міжнародну реєстрацію знаків та Протоколом до цієї угоди. Для цього потрібно подати заявку до Укрпатенту із зазначенням переліку країн, в яких ви хочете зареєструвати ТМ. Але зауважте: зареєструвати торгову марку можна лише в країнах — учасницях Мадридського протоколу (перелік подано в Інтернеті).


Що реєструють
як торгову марку?  • Назву підприємства;

  •  знак для товарів (товарний знак);

  •  знак для послуг (знак обслуговування);

  • фірмовий знак (емблема);

  • фірмовий слоган;

  • етикетку;

  • упаковку;

  • тару.

Одержавши офіційного листа з Укрпатенту про прийняття документів на реєстрацію торгової марки, виробник має право одночасно з товарним знаком ставити на упаковці позначку тм.
Після отримання свідоцтва про реєстрацію торгової марки — позначку ®. n
Про умови реєстрації нових торгових марок читайте також в цьому номері “Агрокомпасу” на стор. 6.


Юлія Коротич

Интервью
Компания Agrieye появилась только год назад, но уже успела выйти на рынки Перу, Эквадора, Пакистана, Малайзии, США, Норвегии, Кении, Египта. Как говорит основатель и генеральный директор компании AGRIEYE Андрей Севрюков: “Основной мой вид... Подробнее
заступник директора з наукової роботи Інституту фізіології та генетики рослин НАН України, доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Віктор Швартау
Как только уборка озимых полностью завершилось, сайт «Пропозиція» обратился к заместителю директора по научной работе Института физиологии и генетики растений НАН Украины, доктору биологических наук, профессору, член-корреспонденту НАН... Подробнее

1
0