Спецможливості
Техніка та обладнання

Тенденції розвитку технологій виробництва молока та обладнання для утримання великої рогатої худоби в європейських країнах

05.06.2008
1394
 Тенденції розвитку технологій виробництва молока та обладнання для утримання  великої рогатої худоби в європейських країнах	 фото, ілюстрація
Тенденції розвитку технологій виробництва молока та обладнання для утримання великої рогатої худоби в європейських країнах

Тенденції розвитку технологій виробництва молока та обладнання для утримання
великої рогатої худоби в європейських країнах

Останнім часом фахівці Українського науково-дослідного інституту по прогнозуванню та випробуванню техніки і технологій для сільськогосподарського виробництва мали можливість ознайомитися з організацією виробництва молока в країнах із розвинутим молочним скотарством, зокрема в Нідерландах, Німеччині, Угорщині, Чехії і Польщі та відвідати провідні технічні виставки “ЄвроТір’2000“, “Полагра’2000”. Спробуємо узагальнити досвід виробництва молока в цих країнах, розглянемо технологічні й технічні аспекти забезпечення галузі молочного тваринництва.

Основне виробництво молока в європейських країнах зосереджено у фермерських господарствах, розмір яких, як і розмір молочних ферм, залежить від кількості землі, яку фермер використовує, і кількості працюючих на фермі. Так, у Нідерландах середній розмір молочної ферми становить 42 корови, Данії — 40, Німеччині — 22,5, Великій Британії — 50 корів. Водночас у Німеччині функціонують і молочні ферми промислового типу на 1200 корів. Проте практично в усіх країнах спостерігається стійка тенденція до збільшення розміру ферм.
Відомо, що ефективність галузі молочного тваринництва зумовлена трьома основними чинниками: умовами утримання, повноцінною годівлею і генетичним потенціалом тварин. Тому всі ці питання на молочних фермах європейських країн вирішують у комплексі.
Економічні досягнення в молочному скотарстві Європи зумовлені першою чергою прийнятими сучасними, економічно вигідними, технологіями утримання, годівлі та обслуговування тварин. На сьогодні домінуючою системою утримання молочного стада є вільно-випасна, безприв’язно-боксова система. Так, у Нідерландах за такою технологією працюють понад 95% усіх ферм з виробництва молока. Прив’язне утримання залишається лише на деяких старих фермах. На думку фахівців Національного центру Нідерландів, прив’язне утримання є абсолютно безперспективним, і на нього не можна орієнтуватися. Водночас в Україні 99% поголів’я корів утримується на прив’язі.
Для утримання молочного стада в європейських країнах спроектований стандарт корівника, який за своїми розмірними характеристиками істотно різниться з базовим корівником України (рис. 1). Під час його проектування в основу покладено не економічні показники, зокрема вартість одного скотомісця, а можливість максимального задоволення фізіологічних потреб самої тварини. Об’ємно-планувальні вирішення такого корівника і засобів механізації спрямовані не стільки на зниження затрат праці, скільки на забезпечення адекватних умов функціонування тварини в складній біотехнічній системі “людина — машина — тварина“.
Приміщення, зазвичай, розраховане на 50—100 корів. Його ширина становить 26 м, а довжина будівлі зумовлена кількістю поголів’я в господарстві. Утримання тварин — безприв’язно-боксове. Планувальні вирішення корівника передбачають утримання в них не тільки дійних корів, а й сухостійної групи, а також ремонтного молодняку. Тому приміщення розділене на кілька функціональних зон: секції для утримання дійних і сухостійних корів, секції для утримання молодняку різних вікових груп, секції для отелення корів. У цьому ж приміщенні розміщують доїльний і молочний зали.
Секції для утримання корів є наймісткішою частиною приміщення. Вони облаштовані боксами для відпочинку тварин, покритими гумовими килимками та щілинною підлогою. Конструкція і розмірні параметри цих елементів стійлового обладнання істотно різняться з вітчизняними рекомендаціями, вони сприяють створенню комфортних умов утримання тварин та ефективному видаленню гною із секцій.
Щілинна підлога виконана із залізобетону, ширина планок підлоги становить 13 см, а ширина щілини — 4 см, що позитивно впливає на стан кінцівок тварин. Під щілинною підлогою обладнані гноєзбірні канали завглибшки 1,8—2,5 м, які об’єднані в єдину систему і є водночас гноєсховищем, звідки гній періодично вивантажують і вивозять на поле.
Годівля худоби об’ємними кормами здійснюється з кормового столу завширшки 5—5,5 м, а концентровані корми згодовують за допомогою спеціальних кормових станцій, де норма їх видачі узгоджується з продуктивністю конкретної тварини (рис. 2). За всією довжиною кормового фронту встановлено кормові решітки, які у разі потреби дають змогу забезпечити групову або індивідуальну фіксацію худоби. Використання решіток зменшує негативні наслідки антагоністичних відносин між тваринами під час годівлі, а також дає можливість проводити ветеринарні обстеження та обробки тварин. Для ветеринарного обслуговування тварин в європейських країнах розроблена також велика кількість різних за конструкцією (рис. 3) стаціонарних і пересувних станків, які дають змогу зручно зафіксувати тварину і виконувати потрібні маніпуляції.
Для навантаження, подрібнення, дозування, змішування і роздавання кормів на скотарських фермах, замість універсальних навантажувачів, тракторних причепів, кормоцехів і простих кормороздавачів, використовують мобільні універсальні машини (рис. 4), які виконують усі перелічені вище операції. Їх застосування дає можливість удвічі-втричі зменшити трудо- і енергомісткість приготування і роздавання кормів.
Для зниження затрат праці в процесі підгортання кормів на кормовому столі використовують спеціально розроблені пристрої, які агрегатуються з трактором і за лічені хвилини виконують цю операцію.
Частина виробничих площ корівника виділяється під доїльний зал, який відокремлений від основної території приміщення суцільними стінами. Для доїння корів застосовують різні конструкції доїльних установок типу “Ялинка”, “Тандем”, “Паралель”, “Карусель”. В окремій частині доїльного залу розташовується обладнання для нагромадження та охолодження молока.
Корівник обладнується системою природної вентиляції, яка регулює повітрообмін у приміщенні залежно від сезону і навколишньої температури з допомогою системи фрамуг виробництва фірми Spinder, які монтуються по повздовжніх стінах корівника, і спеціальної конструкції гребеня покрівлі. Високий рівень природного освітлення також забезпечується конструкцією покрівлі, яка монтується з використанням великої кількості прозорих матеріалів (рис. 5). З огляду на це у будь-яку пору року електроенергію для освітлення таких корівників практично не використовують.
Особливу увагу в країнах із розвинутим молочним скотарством приділяють створенню комфортних умов функціонування кожної тварини в умовах даної ферми, оскільки від цього безпосередньо залежить їх продуктивність. Тому для облаштування корівників різні фірми Європи випускають велику гаму технологічного обладнання: бокси, щілинну підлогу, покриття боксів і зон відпочинку, кормові решітки, кормові станції, групові та індивідуальні напувалки, щітки для чесання тварин, обладнання для утримання та годівлі різних вікових груп молодняку, роботизовані установки для очищення щілинної підлоги та різної конструкції станки для ветеринарного обслуговування худоби.
При розробці технологічного обладнання, зокрема конструкції боксів для відпочинку тварин, проводяться глибокі наукові дослідження з визначення їх оптимальних характеристик: розмірів, конфігурації, можливості використання того чи іншого синтетичного матеріалу для покриття (рис. 6).
Проте завжди враховується можливість максимального забезпечення комфортних умов для відпочинку самої тварини. Для цього останнім часом навіть створено водяні матраци для відпочинку корів і спеціальні щітки для чесання, до яких тварини підходять самі, щоб отримати задоволення (рис. 7).
Для забезпечення процесу напування великої рогатої худоби європейські фірми випускають понад 30 моделей групових та індивідуальних напувалок місткістю від 2—3 до 350 л.
Практично всі вони виготовлені з високогігієнічних синтетичних матеріалів і нержавіючої сталі, які легко миються, дезінфікуються, зручні в експлуатації, мають красивий дизайн. Клапанні механізми напувалок, навпаки, виготовлені з високоякісного металу, що забезпечує високу надійність напувалок, виключає підтікання води, а це позитивно впливає на мікроклімат приміщень.
Отже, високий генетичний потенціал молочних стад Європи реалізується повною мірою завдяки створенню комфортних умов функціонування тварин в усі періоди її життя, починаючи від народження. А використання на молочних фермах безприв’язної системи утримання худоби знижує затрати праці до мінімального рівня і робить галузь молочного тваринництва прибутковою.

М. Луценко, д-р с.-г. наук,
В. Ясенецький, канд. техн. наук,
Український науково-дослідний інститут по прогнозуванню
та випробуванню техніки і технологій для с.-г. виробництва

Інтерв'ю
У серпні одна з провідних світових агрохімічних і селекційних компаній Corteva Agrisciences провела масштабне опитування підлітків та їхніх батьків у 6 країнах Східної Європи. В ході опитування тих, хто тільки визначається з вибором... Подробнее
Німець Дітріх Трайс уже 20 років живе й працює в Україні. За цей час він привів у країну інвесторів, які вклали сюди десятки мільйонів доларів. Останніми роками пан Дітріх працював директором агрофірми спочатку у одного, потім у іншого з... Подробнее

1
0