Спецможливості
Новини

Тенденції ринку сільгоспземель у 2009 році

07.10.2009
595
Тенденції ринку сільгоспземель  у 2009 році фото, ілюстрація

Ринок землі як ключовий ресурс аграрного виробництва перебуває під постійною увагою Аналітичного центру "УкрАгроКонсалт".

Ринок землі як ключовий ресурс аграрного виробництва перебуває під постійною увагою Аналітичного центру "УкрАгроКонсалт".

Наш прогноз на перше півріччя 2009 р. про відносну стабільність цін на оренду землі в цілому підтвердився.
У зв'язку з кризою, триває значний відтік іноземних інвестицій з аграрного сектору України, доходи найбільших гравців ринку скорочуються. Це сприяє різкому зниженню платоспроможного попиту на оренду сільгоспугідь. З другого боку, стабільність аграрного сектору економіки, досить високий урожай у 2009 р. і відносно висока рентабельність виробництва все ще приваблюють інвесторів з інших галузей.
У 2009 р., порівняно з попереднім періодом, зафіксовано значне зменшення кількості угод на оренду землі. Разом з тим, ціни підтримали досить серйозні плани подальшого розширення земельних банків уже наявних гравців ринку.
Серед компаній, які розширили свій земельний банк, можна назвати агрохолдинг "Мрія", групу компаній "Миронівський хлібопродукт", групу "Райз".
Чинні проекти, особливо в західних областях, і далі нарощували земельні угіддя у спосіб укладення договорів оренди в прилеглих масивах. Серед них найактивнішими були підприємства з іноземними інвестиціями: "Агромарк ЮКей" (Львівська обл.) і "СБЕ Україна" (Рівненська обл.).
Водночас один з найбільших землевласників у Західній Україні компанія Landkom скоротила угіддя. Група "Ленд Вест" відмовилася від оренди 30 тис. га земель, реєстрацію яких було не завершено. У квітні група "Ленд Вест" оголосила про злиття з корпорацією "Дакор".
Однією з важливих подій на ринку є інформація, що надійшла в середині червня, про продаж фінансово-інвестиційною групою "ТАС" 30% свого аграрного бізнесу шведському фонду Kinnevik. Одночасно група "ТАС" планує максимально збільшити земельний банк, бо заявила про вкладення всіх виручених засобів у збільшення сільгоспугідь.
Нагадаємо, що після вдалого проведення IPO на Стокгольмській біржі (на суму 255 млн дол.) на початку 2008 року керівництво Kinnevik повідомило про наміри вийти на український ринок і збільшити земельний банк до 200 тис. га. Власник групи "ТАС" Сергій Тігіпко, повідомив про наміри разом зі шведськими партнерами збільшити розміри орендованих земель до тих самих 200 тис. га. Очевидно, що фінансова криза дещо скоригувала плани партнерів, але на сьогодні група "ТАС" є одним з найактивніших покупців української землі.
У цілому, найбільший інтерес до придбання земель виявляли компанії-резиденти, які вже почали працювати в Україні, а також деякі російські інвестори. Незважаючи на зниження попиту від західних інвесторів, виставлені на продаж привабливі господарства (від 2000 га) в чорноземному поясі без зволікань було продано, а за деякі покупцям навіть довелося серйозно поборотися. Слід зазначити, що більше пропозицій надходило з областей з недостатньою кількістю опадів (Південні регіони) або зони Полісся з бідними грунтами, а основний попит було зосереджено на Лісостеповій зоні. Тож у деяких областях (Вінницька, Полтавська, Черкаська) пропозицій було навіть обмаль. Власники господарств у цих регіонах не поспішають пропонувати свій бізнес, очікуючи закінчення збиральних робіт.
Згідно з моніторингом Аналітичного центру "УкрАгроКонсалт", за розглянутий період більшість цінових пропозицій у чорноземних регіонах перебувала в межах 300-400 дол./га з урахуванням активів. Вартість активів у більшості підприємств низька через високе зношення. Саме тому ціна продавців на оренду землі становила приблизно 220-290 дол./га. Покупці були зацікавлені в пропозиціях до 300 дол./га, включаючи вартість землі до 250 дол. за гектар.
У нечорноземних регіонах укладення реальних угод на придбання цілісних комплексів сільгосппідприємств практично не було. Угоди укладали в основному у формі злиття й поглинань. Інвестори, яким не вдалося здійснити задумане, перевідступали або об'єднували свої підприємства із сильнішими конкурентами.
Орендна плата за землю, як і раніше, залишається близькою до мінімально можливого рівня - 3-3,5% за рік. Ця ціна обумовлена низьким рівнем конкуренції на ринку оренди землі. Варто додати, що внаслідок кризи реальна орендна плата часто коливається в межах 2-2,5 відсотка.
У поданій нижче таблиці відображено цінову ситуацію на ринку оренди землі в Україні в середині 2009 р. Ціни засвідчують вартість перевідступлення землекористування під час купівлі господарств. Умовно ми приймаємо, що ці ціни платять за оренду землі на термін у десять років. За офіційними формами договорів, підприємства, які переуступають, не обтяжені якими-небудь суперечками або претензіями.
Цінова тенденція на ринку залишається незмінною: що вища якість землі, то стабільніші ціни. В 2009 р. на високоякісних землях (чорноземах) зниження цін становило менше 10%. За той самий період землі середньої якості подешевшали на 13%, а низької якості - на 20 відсотків.
Ми очікуємо, що ринок землі залишатиметься стабільним, без коливань цін. Можливе незначне послаблення цін на оренду землі внаслідок імовірних економічних проблем узимку поточного року.
Світова фінансова криза, що особливо сильно проявилася в Україні, в цілому, не відлякала іноземних і вітчизняних інвесторів. Принаймні, переважна більшість інвесторів має намір розвивати сільгоспвиробництво, якщо, не розширюючи площі, то збільшуючи інтенсифікацію виробництва.

 

Інтерв'ю
Компанії «Уніфер» — 20 років! Подія справді знаменна, тому що «Уніфер» — це непересічне явище на українському агроринку. З активною діяльністю компанії пов’язані поява і впровадження в Україні новітніх технологій: перші мікродобрива,... Подробнее
У 2-3 рази менше проходів техніки по полю. До 70 % менше витрат (вартість техніки для підготовки ґрунту та паливо)
Застосування технології смугового обробітку у зонах ризикованого землеробства допомагає досягати стабільних врожаїв Клімат вимагає особливого підходу Вже близько половини сільськогосподарських угідь України можна віднести до зони... Подробнее

1
0