Спецможливості
Техніка та обладнання

Техніка та тех­но­логії для ви­роб­ництва зер­на в умо­вах зро­с­тан­ня по­су­ш­ли­вості кліма­ту

09.11.2015
2435
Техніка та тех­но­логії для ви­роб­ництва зер­на  в умо­вах зро­с­тан­ня по­су­ш­ли­вості кліма­ту фото, ілюстрація

Сприятливі грунтово-кліматичні умови України, інноваційні розробки в селекції сільськогосподарських культур та новітні інтенсивні технології їхнього вирощування, всезростаючий попит на зерно на внутрішньому й зовнішньому ринках створили добрі передумови для нарощування виробництва зерна найближчими роками до 70 млн т, у т. ч. ранніх зернових — 39–40, кукурудзи — 30 млн т.

Сприятливі грунтово-кліматичні умови України, інноваційні розробки в селекції сільськогосподарських культур та новітні інтенсивні технології їхнього вирощування, всезростаючий попит на зерно на внутрішньому й зовнішньому ринках створили добрі передумови для нарощування виробництва зерна найближчими роками до 70 млн т, у т. ч. ранніх зернових — 39–40, кукурудзи — 30 млн т.

М. Гри­ци­шин, канд. техн. на­ук,
за­слу­же­ний працівник с/г Ук­раїни

Но­ва стра­тегія ви­роб­ництва зер­но­вих в Ук­раїні грун­тується на інтен­сив­но­му ве­денні га­лузі, ос­на­щенні сільсько­го­с­по­дарсь­ких підприємств но­вою тех­нікою, впро­ва­д­женні ви­со­ко­про­дук­тив­них сортів і гібридів, ос­воєнні ре­сур­со­ощад­них тех­но­логій, раціональнішо­му ви­ко­ри­с­танні зо­наль­них при­род­но-кліма­тич­них умов.
Про­те на стан ви­роб­ництва зер­на ос­танніми ро­ка­ми суттєво впли­ва­ють зміни при­род­но-кліма­тич­них умов та не­до­статнє ма­теріаль­но-технічне за­без­пе­чен­ня гос­по­дарств.
За да­ни­ми на­уковців-аг­рар­ників, у зв’яз­ку з про­це­са­ми гло­баль­но­го по­тепління кліма­ту за ос­танні 22 ро­ки відбу­ло­ся збільшен­ня су­ми ефек­тив­них тем­пе­ра­тур за період квітень — ве­ре­сень у Сте­пу на 23–33%, Лісо­сте­пу — на 39–49, на Поліссі — на 37–53%. Нині за­без­пе­ченість теп­лом Полісся за умо­ви кра­що­го во­ло­го­за­без­пе­чен­ня пе­ре­ви­щує по­каз­ни­ки Лісо­сте­пу та на­бли­жається до теп­ло­во­го рівня Сте­пу 22-річної дав­ни­ни, що го­во­рить про до­корінну зміну теп­ло­ре­жи­му в Ук­раїні (рис. 1, 2). Це, своєю чергою, при­зве­ло до зміни струк­ту­ри посівних площ (табл. 1). Так, за період із 1990 ро­ку посівні площі ку­ку­руд­зи збільши­ли­ся у 4,4 ра­за, ріпа­ку — 11, сої — 16, со­няш­ни­ку — 3,5 ра­за зі зміщен­ням у зо­ну Полісся.

Зміни кліма­ту при­зве­ли до по­си­лен­ня про­яву по­су­ш­ли­вості у період ве­ге­тації рос­лин, про що свідчить змен­шен­ня по­каз­ників гідро­термічно­го ко­ефіцієнта (рис. 3). За та­ких умов си­с­те­ма зем­ле­роб­ст­ва має бу­ти мак­си­маль­но во­ло­го­ощад­ною та во­ло­го­на­ко­пи­чу­валь­ною.
Має місце від’ємний ба­ланс по­жив­них ре­чо­вин у зем­ле­робстві Ук­раїни. Дефіцит ос­нов­них еле­ментів жив­лен­ня ста­но­вить 50 кг д. р./га, що зу­мов­ле­но низь­ким рівнем уне­сен­ня міне­раль­них до­б­рив. Крім то­го, на по­лях Ук­раїни що­­ро­ку зми­вається 15 т/га ро­дю­чо­го грун­ту, з яким втра­чається по­над 100 кг д. р. У су­куп­ності ці фак­то­ри при­зве­ли до зни­жен­ня грун­то­вої ро­дю­чості.
В ос­нові інтен­сифікації роз­вит­ку зер­но­во­го гос­по­дар­ст­ва та збільшен­ня об­сягів ви­роб­ництва зер­на ле­жить підви­щен­ня вро­жай­ності зер­но­вих куль­тур за­вдя­ки до­три­ман­ню сівозмін, за­сто­су­ван­ню мінімізо­ва­них во­ло­го­ощад­них си­с­тем об­робітку грун­ту, поліпшен­ня міне­раль­но­го жив­лен­ня рос­лин шля­хом збільше­но­го вне­сен­ня до­б­рив і про­ве­ден­ня хімічної меліорації зе­мель, ос­воєння інте­г­ро­ва­них си­с­тем за­хи­с­ту рос­лин та повнішо­го ви­ко­ри­с­тан­ня до­сяг­нень се­лекції і насінництва.
За­про­по­но­ва­на на­уков­ця­ми струк­ту­ра посівів (табл. 2) пе­ред­ба­чає такі якісні зміни: посівні площі зер­но­вих куль­тур ста­но­ви­ти­муть 16,2 млн га, посіви ози­мої пше­ниці оп­тимізу­ють­ся на рівні 5 млн га, що за­без­пе­чить ва­ло­ве ви­роб­ництво 22 млн т зер­на. В ози­мо­му клині збільшать­ся площі три­ти­ка­ле до 500 тис. га. Ози­ме жи­то висіва­ти­муть на площі 300 тис. га пе­ре­важ­но в поліській зоні, ячмінь зай­ма­ти­ме
3,4 млн га у регіонах, спри­ят­ли­вих для йо­го ви­ро­щу­ван­ня. Та­ким чи­ном площі посівів ранніх зер­но­вих ста­но­ви­ти­муть 9–10 млн га, а ва­ло­ве ви­роб­ництво — близь­ко 40 млн т.

В умо­вах зро­с­тан­ня по­су­ш­ли­вості кліма­ту все більшо­го зна­чен­ня на­бу­ва­ти­муть мінімізо­вані во­ло­го­ощадні си­с­те­ми об­робітку грун­ту.
Під час ви­ро­щу­ван­ня ози­мих зер­но­вих куль­тур після більшості не­па­ро­вих по­пе­ред­ників пе­ре­ва­гу ма­ти­ме по­верх­не­вий об­робіток грун­ту на гли­би­ну
6–8 см із за­сто­су­ван­ням комбіно­ва­них аг­ре­гатів, а та­кож не­гли­бо­кий
(12–14 см) на не засміче­них ба­га­торічни­ми бур’яна­ми пло­щах.
На за­бур’яне­них, особ­ли­во ба­га­торічни­ми ви­да­ми, пло­щах, за знач­но­го по­ши­рен­ня хво­роб і шкідників під ярі зер­нові куль­ту­ри доцільно за­сто­су­ва­ти по­ли­це­ву оран­ку.
Важ­ли­вим еле­мен­том тех­но­логії об­робітку грун­ту, що спри­я­ти­ме збе­ре­жен­ню во­ло­ги, є си­с­те­ма різног­ли­бин­них об­робітків дис­ко­ви­ми чи чи­зель­ни­ми зна­ряд­дя­ми відра­зу після зби­ран­ня по­пе­ред­ників та в міру про­ро­с­тан­ня па­да­лиці і бур’янів.
Ак­ту­аль­ним в умо­вах по­су­ш­ли­вості кліма­ту бу­де та­кож ви­ко­ри­с­тан­ня парів, які за­без­пе­чу­ють на­ко­пи­чен­ня во­ло­ги та при­швид­шу­ють роз­кла­дан­ня рос­лин­них ре­ш­ток у грунті. До­гляд за па­ро­ви­ми пло­ща­ми потрібно здійсню­ва­ти шля­хом різног­ли­бин­них об­робітків — від 10–12 см на­весні до 5–6 — пе­ред сівбою. Після літніх опадів не­обхідним аг­ро­прий­о­мом бу­де бо­ро­ну­ван­ня.
Зро­с­тан­ня по­су­ш­ли­вості кліма­ту зу­мов­лює по­тре­бу за­сто­су­ван­ня на­уко­ємних зо­наль­них тех­но­логій та но­вих технічних за­собів для їхньої ре­алізації.
Особ­ливістю роз­вит­ку новітніх (інфор­­­маційних) аг­ро­тех­но­логій є точ­на оп­тимізація термінів ви­ко­нан­ня тех­но­логічних опе­рацій на ос­нові діаг­но­с­ти­ки ста­ну рос­лин та аг­ро­технічних ви­мог що­до якості робіт.
Як пи­сав ос­но­во­по­лож­ник аг­ро­номічно­го грун­тоз­нав­ст­ва В.Р. Вільямс, «якою до­с­ко­на­лою не бу­де тех­но­логія в си­с­темі зем­ле­роб­ст­ва, во­на за­ли­шить­ся нездійсне­ною мрією, як­що не бу­де за­без­пе­чен­ня та­кою ж до­с­ко­на­лою тех­ні­кою».
То­му пріори­тет­ним за­вдан­ням є ком­плек­ту­ван­ня ма­шин­но-трак­тор­но­го пар­ку сільсько­го­с­по­дарсь­ких то­ва­ро­ви­роб­ників технікою но­во­го по­коління: енер­го­на­си­че­ни­ми трак­то­ра­ми і комбіно­ва­ни­ми ба­га­то­опе­раційни­ми та ба­га­то­функціональ­ни­ми технічни­ми за­со­ба­ми, які за один прохід за­без­пе­чать якісний об­робіток грун­ту у до­пу­с­тимі аг­ро­технікою терміни, сівбу і вне­сен­ня міне­раль­них до­б­рив. Пріори­тетність цих технічних за­собів обу­мов­ле­на їхнім впли­вом на фор­му­ван­ня уро­жаю сільсько­го­с­по­дарсь­ких куль­тур. Відхи­лен­ня від оп­ти­маль­но­го терміну ви­ко­нан­ня робіт на од­ну до­бу при­зво­дить до не­до­бо­ру 3% уро­жаю, що втричі більше, аніж втра­ти під час зби­ран­ня вро­жаю. На­томість ви­ко­ри­с­тан­ня та­ких технічних за­собів за­без­пе­чить змен­шен­ня втра­ти во­ло­ги із грун­ту, ви­т­рат паль­но­го на ви­ко­нан­ня робіт і тех­но­ген­но­го на­ван­та­жен­ня на грун­то­ве се­ре­до­ви­ще.
На по­лях, де грун­ти схильні до са­мо­ущільнен­ня, ефек­тив­ни­ми є ма­ши­ни із дис­ко­чи­зель­ни­ми ро­бо­чи­ми ор­га­на­ми, які за­без­пе­чу­ють гли­бо­ке роз­пу­шен­ня ниж­нь­о­го ша­ру грун­ту та за­гор­тан­ня в грунт на не­ве­ли­ку гли­би­ну рос­лин­них ре­ш­ток куль­ту­ри-по­пе­ред­ни­ка. Чи­зель­ний об­робіток є не­обхідним аг­ро­за­хо­дом, то­му що ос­танніми ро­ка­ми на по­лях ут­во­рив­ся ущільне­ний шар грун­ту на гли­бині 30–40 см, який ек­ра­нує про­ник­нен­ня во­ло­ги і повітря в нижні го­ри­зон­ти та підніман­ня во­ло­ги у верхній шар, що при­зво­дить до пе­ре­си­хан­ня посівних шарів грун­ту.
За­слу­го­вує на ок­ре­му ува­гу тех­но­логія сму­го­во­го об­робітку грун­ту. За та­кої тех­но­логії під час ви­ро­щу­ван­ня про­сап­них куль­тур роз­пу­шується ли­ше 30% площі по­ля у зоні висіву насіння з од­но­ча­сним уне­сен­ням у зо­ну ряд­ка відпо­відної до­зи міне­раль­но­го жив­лен­ня. Крім то­го, у міжряд­дях зберіга­ють­ся рос­линні решт­ки, які за­хи­ща­ють грунт від мож­ли­вої ерозії та спри­я­ють змен­шен­ню ви­па­ро­ву­ван­ня во­ло­ги.
На жаль, сьо­годні на рин­ку Ук­раїни пред­став­ле­но відповідну техніку ли­ше для гос­по­дарств, які у своєму ар­се­налі ма­ють трак­то­ри по­тужністю 250 к. с. і більше. То­му ве­ли­ка кількість ма­лих та дрібних за розміром гос­по­дарств че­рез відсутність по­туж­ної си­ло­вої техніки не мо­жуть пе­рей­ти на ре­сор­со­ощад­ний об­робіток грун­ту, ад­же в та­ких гос­по­дар­ст­вах ви­ко­ри­с­то­ву­ють пе­ре­важ­но трак­то­ри до 150 к. с.
До­зи вне­сен­ня міне­раль­них до­б­рив на всіх по­лях ма­ють бу­ти уз­го­д­женні з кількістю ор­ганічної ма­си, яка за­ли­ши­ла­ся на грун­товій по­верхні після по­пе­ред­ників. Ос­танніми ро­ка­ми ця тех­но­логія за­зна­ла суттєвих змін — нині її за­сто­со­ву­ють як під час ви­ро­щу­ван­ня про­сап­них та ко­ло­со­вих зер­но­вих, так і ріпа­ку та сої.
Вне­сен­ня за­собів за­хи­с­ту рос­лин про­ти шкідників і хво­роб слід про­во­ди­ти на ос­нові діаг­но­с­ти­ки ста­ну посівів із ви­ко­ри­с­тан­ням комп’юте­ри­зо­ва­них тех­ніч­­них за­собів.
Ак­ту­аль­ним за­ли­шається зби­ран­ня ранніх зер­но­вих. За ва­ло­во­го ви­роб­ництва зер­на об­ся­гом 39–40 млн т для за­без­пе­чен­ня якісно­го, з мінімаль­ни­ми втра­та­ми, зби­ран­ня в оп­ти­мальні аг­ро­технічні терміни в умо­вах Ук­раїни не­обхідно ма­ти парк зер­ноз­би­раль­них ком­байнів із се­ред­нь­ою по­тужністю дви­гу­на 270–280 кВт у кількості
60–65 тис. оди­ниць.
Про­те вартість енер­го­на­си­че­них трак­торів, зер­ноз­би­раль­них ком­байнів, комбіно­ва­них ба­га­то­опе­раційних і ба­га­то­функціональ­них ма­шин, іншої за­рубіжної техніки че­рез де­валь­вацію гривні зрос­ла більше ніж удвічі і до­сяг­ла 4–5 млн грн за оди­ни­цю, що еквіва­лент­но вар­тості
1,5–2 тис. т зер­на пше­ниці. То­му фор­му­ва­ти техніко-тех­но­логічну ба­зу аг­рар­них підприємств потрібно зва­же­но, з ура­ху­ван­ням грун­то­во-кліма­тич­них умов, струк­ту­ри, тех­но­логій та об­сягів ви­роб­ництва про­дукції.

Інтерв'ю
Олексій Сергієнко
«Треба багато вчитися, щоб знати хоч трохи». Цим відомим висловом французького правника, письменника і політичного мислителя Шарля Луї Монтеск’є можна описати діяльність українського експерта з агротехнологічних питань консалтингової... Подробнее
За високої інтенсивності інвазій паразитарні захворювання можуть завдавати господарствам чималого виробничого клопоту та призводити до вагомих економічних збитків. Так, за даними фахівців, втрати молочної продуктивності можуть сягати 20-60... Подробнее

1
0