Спецможливості
Техніка та обладнання

Світові тенденції розвитку машин для хімічного захисту рослин

05.06.2008
822
Світові тенденції розвитку машин для хімічного захисту рослин фото, ілюстрація
Світові тенденції розвитку машин для хімічного захисту рослин

Світові тенденції розвитку машин для хімічного захисту рослин

На виставці “Агрітехніка’2001” значне місце посідали машини для хімічного захисту рослин і внесення рідких мінеральних добрив. Демонструвались обприскувачі найрізноманітніших типорозмірів: начіпні, причіпні, самохідні, які встановлені на шасі автомобіля або на енергозасобах.
На виставці машини для хімічного захисту рослин були представлені здебільшого фірмами: Jacoby, Schmotzer, Wanner, Hardi, Rau, Inuma, Gambetti, John Deere, Dammann, Berthoud, Agrocom, Dubex тощо.
Більшість фірм демонструвало відомі з минулих виставок машини. Водночас можна було побачити низку внесених удосконалень.

Обприскувачі, як й інші сільгоспмашини, складаються з кількох складових одиниць, які можуть виготовлятися як на фірмах, які випускають машини, так і на підприємствах, спеціалізація яких — випуск окремих однотипних вузлів і деталей.
Виставка свідчить, що зарубіжні фірми часто-густо йдуть на комплектацію своїх машин виробами спеціалізованих фірм. Деякі фірми випускають обприскувачі, виготовляючи в себе практично тільки раму, а все інше збирають із комплектуючих інших фірм.
Рама є основною несучою частиною обприскувачів. Через те що вона найматеріаломісткіша, її прагнуть зменшити, виготовляючи несучі елементи з високоякісних полегшених профілів із посиленням у місцях концентрації навантажень.
У представлених на виставці моделях обприскувачів рами причіпних машин мають, зазвичай, просторову систему, основа якої складається з елементів швелерного профілю. У передній частині рами змонтований причіпний пристрій.
Конструкції рам начіпних обприскувачів виготовляють з балок стандартних профілів (труби, швелери тощо) або з балок зі спеціально виготовлених профілів (штампованих, зварних тощо).
Залежно від культур, які обробляють, ходові системи обприскувачів комплектуються колесами із звичайними шинами, широкопрофільними та вузькопрофільними.
Більшість причіпних обприскувачів мають можливість змінювати ширину колії. Регулювання може бути як безступінчасте за допомогою гідроциліндра, так і ступінчасте, для чого півосі коліс виконані з уступом і можуть висуватися та фіксуватися відносно рами обприскувача в межах від 1350 до 2000 мм (фірма Gambetti).
Великий діапазон зміни кліренсу мають обприскувачі, в яких колеса встановлені на спеціальних висувних стійках. Такі обприскувачі випускають фірми Hardi, Polmac та інші.
Для зниження швидкості або повної зупинки обприскувача під час гальмування трактора зарубіжні фірми застосовують гальмівні системи з приводом з кабіни трактора. На колесах обприскувача встановлюються, зазвичай, колодкові гальма з пневматичним приводом.
Начіпні обприскувачі зарубіжних фірм приєднуються до трактора переважно на триточкову начіпну систему трактора або за допомогою автозчіпки. На першому варіанті розкоси обприскувача з’єднуються з повздовжніми тягами навісної системи трактора через отвори у вилках і з допомогою центральної тяги. На другому варіанті обприскувач з’єднується за допомогою трикутної рамки, яка вводиться в замок автозчепу (фірма Gambetti тощо).
Фірма Amazone для агрегатування начіпних машин застосовує систему, в якій сферичні шарніри верхньої і нижньої тяг механізму навіски замінені на гаки-захвати. Останні забезпечують швидке з’єднання і роз’єднання трактора з обприскувачем.
Для зчеплення причіпних обприскувачів із тракторами на зарубіжних моделях застосовують різні варіанти причіпних пристроїв. Найпоширенішими є приєднання за допомогою дишля з причіпною сергою.
Деякі фірми застосовують причіпний пристрій типу селф-трак, який уможливлює копіювання колії трактoра (фірми Case Inc., Gambetti). Нині оснащують причіпні пристрої гідроциліндрами повороту і додатковими поворотними цапфами, що забезпечує високу маневреність із мінімальним радіусом повороту. Таким пристроєм, зазвичай, обладнують причіпні обприскувачі з місткістю бака понад 2000 л (фірми Ноlder, Inuma, Wanner тощо).
Баки для обприскувачів виготовляються самими фірмами або постачаються фірмами, що спеціалізуються на їх виробництві. Поліетиленові баки виготовляють ротаційним формуванням, роздувом, склопластикові — намотуванням, пресуванням або контрактним формуванням.
Критерій компонування обприскувачів висуває до форми бака вимоги щодо його максимальної місткості за суворо обумовлених габаритних розмірів самого обприскувача, доступності й зручності обслуговування робочих органів і вузлів машин. Через це форма баків відповідно до цього критерію має бути складною, з виїмкою для коліс і насоса тощо.
З огляду на появу потужніших енергонасичених тракторів і розширення універсальності машин, які мають забезпечити додатково і внесення рідких мінеральних добрив, місткість баків як начіпних, так і причіпних, обприскувачів зростає. Крім того, великі місткості значно скорочують витрати часу на під’їзд, самозаправляння і приготування робочих рідин у баках обприскувачів.
Місткість баків для начіпних машин збільшилася до 1200, в окремих моделях — до 1500 л, причіпних і самохідних — до 3500–6000 л, у моделях Albatros 65 фірми RTS Albatros — 6500 л.
Найважливішими вузлами в штангових обприскувачах, які здебільшого зумовлюють продуктивність і якість обробки, є штанговий робочий орган, система його підвіски та стабілізації, розпилювачі.
На обприскувачах, які були представлені на виставці, несуча конструкція штанг, зазвичай, — це просторова ферма. Штанги мають 5–7 секцій, з’єднаних між собою за допомогою шарнірів, і оснащуються механізмами фіксації у робочому положенні. Переведення штанг із транспортного положення у робоче і навпаки здійснюється вручну або гідравлічним способом. Штанги з ручним управлінням мають довжину 3–20 м (13 типорозмірів), штанги з гідравлічним управлінням — 18–40 м (понад 20 типорозмірів).
Фірма Jacoby представила моделі, в яких несуча частина штанг являє собою плоску ферму або трубчасту конструкцію.
Багато зарубіжних фірм працює над проблемою створення нових конструкцій штанг і застосуванням матеріалів, які знижують їхню масу. Це завдання розв’язують різними шляхами, в тому числі завдяки застосуванню спеціальних профілів і нових конструктивних рішень, виготовленням штанг з алюмінію (фірми Inuma, Berthoud тощо).
Штанги навішуються за допомогою маятникових пристроїв різного конструктивного виконання, які оснащені пружинними та гідравлічними гасниками коливань або з використанням шарнірно-важільних підвісок.
Маятникова підвіска обприскувача “Спридомат” фірми Rau складається з шарніра підвіски, направляючих роликів і двох гідравлічних демпферів для гасіння коливань штанги. Корегування паралельності штанги відносно поверхні обробки досягається корегувальним гідроциліндром.
Шарнірно-важільні підвіски, які виконані у вигляді трапеції, поєднують ефект маятникової і паралелограмної підвіски, сприяють зменшенню поперечних зміщень штанги та забезпечують паралельне переміщення її відносно поверхні поля. Такі підвіски умовно поділяють на А-подібні (фірми Hardi, Rau, Holder тощо) та Х-подібні.
Зазвичай, нерівномірний розподіл робочих рідин під час обприскування зумовлений значною мірою неоднаковою віддаллю від розпилювачів штанги до поверхні грунту або нерівним рельєфом. Для запобігання цьому деякі фірми оснащують свої моделі обприскувачів ультразвуковою системою регулювання положення штанги відносно поверхні грунту, принцип дії якої полягає в автоматичному управлінні механізмами, які змінюють положення штанги. Система складається з кількох ультразвукових датчиків, розташованих на кінцях штанги, й блока перетворення, який підсилює ці сигнали після їх відбивання від поверхні грунту і передає виконуючому механізму для зміни положення штанги. За даними фахівців, випробування обприскувача з довжиною штанги 40 м продемонстрували високу ефективність роботи цієї системи.
Якщо розглядати комплектацію машин, то на обприскувачах західноєвропейських фірм встановлюють, здебільшого, мембранно-поршневі насоси спеціалізованих фірм Comet, Annovi Reverberi, Imovilli Pumpe, Udor тощо (Італія). Це ж стосується і розпилювачів. Технологія виробництва розпилювачів доволі складна і потребує високої точності. Тому зарубіжні фірми, здебільшого, використовують розпилювачі спеціалізованих фірм: Spraying Systems, Desmarque, Lechler, Lurmark.
Для зручності й скорочення часу на переналагодження обприскувача на інший режим або норму внесення гідравлічні розпилювачі різних типорозмірів встановлюються по 2, 3, 4 штуки на одну розпилювальну головку. У цьому разі переналагодження здійснюється поворотом головки у вертикальній або горизонтальній площинах до суміщення з вихідним отвором каналу в колекторах штанги чи системою пневматичних клапанів.
Виставка підтвердила тенденцію до застосування на обприскувачах пневмоштанг. Якщо на попередніх виставках були тільки окремі зразки машин із пневмоштангами, то на виставці “Агрітехніка’2001” їх продемонструвала більша кількість фірм (Rau, Hardi, Gambetti) тощо. Пневмоштанга має оболонку з плівки, в яку вентилятором подається повітря. Повітряно-рідинна суміш подається вниз на рослини й краще проникає в рослинний покрив.
Вентилятору надають руху за допомогою гідравліки. Управління здійснюється дистанційно. Для того, щоб досягнути кращого ефекту обприскування, регулюють швидкість і напрям повітряного потоку.
При застосуванні таких обприскувачів підвищується ефективність і якість обробки, забезпечується економія робочої рідини та препарату. Обприскування можна проводити за вітряної погоди.
Оригінальну конструкцію обприскувача представила фірма Gambetti. У цій машині, завдяки спеціальній штанзі з фартухом, виключається знесення препарату в навколишнє середовище. Випускається обприскувач у варіантах із ручним і гідравлічним складанням. Ширина захвата — 4,5 або 5,5 м.
Новинкою виставки є контактні обприскувачі фірм Holaras Hoopman Machines BV та Rotowiper, які поєднують принцип роботи рециркуляційного обприскувача і пристрою для нанесення гербіцидів на рослини за допомогою горизонтального ролика, обшитого м’яким пористим матеріалом. Над роликом знаходиться труба з отворами, за якою подається розчин гербіциду, що змочує пористий матеріал, а через нього і бур’яни. Контактні обприскувачі рідше застосовуються, хоча вони й значно дешевші. Ці обприскувачі призначені, здебільшого, для використання неселективних гербіцидів у боротьбі з бур’янами, які за висотою вищі за культурні рослини.
Останнім часом фірми йдуть на значні ускладнення і встановлюють на обприскувачах новинки наукових досягнень. Дедалі більше впроваджуються в конструкціях комп’ютерні системи контролю, управління і налагодження обприскувачів.
Значні досягнення у цьому напрямі слід відзначити у фірм Inuma, Amazone, Hardi тощо. У цих системах за допомогою комп’ютера забезпечується задана норма витрати на одиницю площі незалежно від рельєфу місцевості й робочої швидкості. У комп’ютер вводять дані про довжину обода колеса обприскувача, ширину обробки, норму витрати, кількість розпилювачів на секціях штанги. Комп’ютер, у який постійно надходить інформація про робочу швидкість, приймає та опрацьовує інформацію про параметри технологічного процесу, виробляє сигнал непогодження, який керує дозувальним клапаном відповідно до заданої програми. Крім того, комп’ютер може видавати протокол з інформацією про норму витрати, оброблену площу, загальну кількість препарату, внесену на цю площу, залишкову кількість рідини у баку тощо.
Найвідомішими фірмами, що займаються розробкою комп’ютерних систем або їх окремих елементів для управління технологічними операціями внесення пестицидів і рідких мінеральних добрив, є: Muller Electronik, Micotron GmbH, RDS Technology Ltd, Dickey John, Spraying Systems тощо.
Вентиляторні обприскувачі — як начіпні, так і причіпні — мають здебільшого традиційну класичну схему з використанням осьових вентиляторів. Головною проблемою, над якою працюють зарубіжні фірми, є раціональне використання повітряно-рідинного потоку. Для цього вентиляторні робочі органи оснащують вентиляторами зі змінним кутом встановлення лопаток, пристроями, що спрямляють і перерозподіляють повітряний потік (закрилки, козирки, повітроводи тощо). Їх розташовують на різній висоті й під різними кутами відносно оброблюваних рослин.
Фахівців можуть зацікавити вентиляторні обприскувачі фірми Wanner, що виготовляються за технічною документацією фірми Meyers. Фірма представила причіпні обприскувачі серії N із місткістю бака 1000, 1500, 2000, 3000, 4000 л. Вони оснащені мембранно-поршневими насосами продуктивністю 100 і 140 л/хв (тиск 50 бар), осьовими вентиляторами з поданням повітря 31000, 45000, 60000, 90000 м3/год, розпилювачами у кількості 14 і 16 штук.
Начіпні обприскувачі серії D: місткість бака 200, 300, 400, 500 л; мембранно-поршневий насос продуктивністю 70 л/хв, тиск 40 бар; подання вентилятора 28000, 31000, 45000 м3/год; споживана потужність 10, 15, 26 кВт; кількість розпилювачів — 12, 14, 16.
Конструктивні особливості цих обприскувачів: рама з профільної сталі, оцинкована методом гарячого цинкування, оснащена шарнірно-поворотним причіпним пристроєм; пристрій для промивання бака; бак має дві заправні горловини з кришками, індикатор заповнення бака (годинникового типу), гідравлічну мішалку з можливістю відмикання; механічне або електричне дистанційне управління; швидкоочисні всмоктувальний на напірний фільтри.
На виставці було представлено удостоєне срібної медалі обладнання фірми Schmidt AG для електрофізичної передпосівної обробки насіння за допомогою низькочастотного бомбардування електронами, які діють на оболонку насіння і всередині неї, не впливаючи на пророщення зародка. Це дає змогу уникнути хімічного протруєння. Максимальна продуктивність установки — 30 т/год. Оброблене так насіння і не використане для висіву може бути спожите як корм.
Україна на виставці “Агрітехніка’2001” була представлена стендами Мінагрополітики та Міністерства промислової політики, на яких була розміщена інформація і про машини ВАТ “Львівагромашпроект” (Львів), а саме: штанговий причіпний обприскувач ОПШ-2000-21,6 і протруювач насіння камерний ПК-20, а також стендами акціонерного товариства “Дніпрошина” (Дніпропетровськ), АТ “Гідросила” (Кіровоград), лізинговою компанією “Украгромашінвест” (Київ), компанією “Украгропромбіржа” (Київ).
Порівняльний аналіз свідчить, що вітчизняні машини за основними техніко-економічними та експлуатаційними показниками перебувають на рівні тих моделей, які були представлені на виставці “Агрітехніка’2001”.
Аналіз конструктивних особливостей експонатів виставки дає змогу виокремити такі основні тенденції розвитку обприскувачів: підвищення продуктивності завдяки збільшенню місткості баків і довжини штанг; зменшення норм витрати робочої рідини, насамперед, гербіцидів, з огляду на тенденцію заміни грунтових гербіцидів препаратами нового покоління з грамовими нормами на гектар; удосконалення конструкції і підвищення надійності штангового робочого органу і системи його підвіски та стабілізації; встановлення елементів фіксації штанги у розкритому положенні, у тому числі із застосуванням сигнальних лампочок для індикації повністю розкритої і зафіксованої штанги; оснащення штанг підсвіченням для роботи в темну пору доби; оснащення обприскувачів обмежувачами заповнення баків, які настроєні на певний рівень заповнення; оснащення обприскувачів пневматичною підвіскою ходової системи з автоматичним настроюванням залежно від заповнення бака; комплектація обприскувачів екологічними міксерами, пінними маркерами, системою для промивання бака і комунікації від залишків пестицидів; розширення універсальності завдяки встановленню паралельної комунікації для внесення рідких мінеральних добрив; оснащення дедалі більшої кількості моделей обприскувачів комп’ютерними системами автоматичного керування, контролю і настроювання, в тому числі й використання супутникових навігаційних систем; комплектація обприскувачів додатковим відцентровим насосом для заправлення баків; встановлення ультразвукових датчиків для регулювання положення штанги відносно поверхні грунту і багатопозиційних розпилювальних головок, які включаються в роботу за допомогою бортового комп’ютера; широке застосування пластмас та інших антикорозійних матеріалів для виготовлення різних деталей обприскувачів, у тому числі осьових вентиляторів, кожухів тощо; застосування алюмінієвих сплавів, хімічно стійкої гуми, гнучких, особливо міцних шлангів, які витримують тиск до 20 бар. Металічні вузли, деталі обприскувачів (рами, штанги тощо) мають, зазвичай, цинкове або епоксидне покриття з випалюванням у печі, що збільшує ресурс машин, якість їх роботи, знижує металомісткість.
Враховуючи той факт, що в нашій країні проводять роботи з оновлення типажу машин для хімічного захисту рослин, ознайомлення з новими досягненнями у цій галузі допоможе в роботі фахівцям, які займаються дослідженням, випробуванням, розробкою і випуском машин.
І. Сушко,
голова правління
ВАТ “Львівагромашпроект”

Інтерв'ю
Ле­онід Ко­за­чен­ко, на­род­ний де­пу­тат, пре­зи­дент Ук­раїнської аг­рар­ної кон­фе­де­рації
Чи ре­аль­но «за­пу­с­ти­ти» земельну реформу вже за рік? Як дер­жа­ва має за­хи­с­ти­ти влас­ників паїв і аг­раріїв? Що че­кає на них 2017 ро­ку? Чи вдасть­ся по­до­ла­ти ко­рупцію в дер­жаві? На ці
Заріпов Андрій
Несприятливі погодні умови часто спричинюють втрату частини врожаю.  Але аграрії можуть зберегти фінансову стабільність  за допомогою агрострахування. 

1
0