Спецможливості
Статті

Свині добре ростуть, якщо не нудьгують

18.08.2008
6229
Свині добре ростуть,  якщо не нудьгують фото, ілюстрація

Розваги для свиней! Чудернацька, на перший погляд, ідея виявляється економічно виправданою.
Варто спробувати.

Розваги для свиней! Чудернацька, на перший погляд, ідея виявляється економічно виправданою.
Варто спробувати.

Ні для кого не секрет, що свині не такі вже й далекі родичі самої людини. За складом і властивостями крові вони наближені до людей настільки, що всі сучасні ліки, пов’язані із впливом на динаміку крові, випробовують спочатку винятково на “хрюшках” і, якщо вони відреагували нормально, тільки тоді нові препарати застосовують у медицині. Примати для цих цілей не придатні  — їхня фізіологія, незважаючи на зовнішню подібність із людьми й дуже складні рефлекси, не дає підстав робити коректні порівняння.
До того ж, хімічний склад м’яса свині дуже близький до складу м’язової тканини людини. Мабуть, звідси бере витоки наша непідробна любов до делікатесів із свинини. Бо що ближчий біохімічний склад їжі до складу окремих тканин організму, то корисніша така їжа, та й, ніхто не заперечить, — смачніша.
Крім того, подібність фізіології людини й свині визначається всеїдністю, однаковою масою серця й нирок, подібною будовою ока й багатьма іншими збігами.
Виявилося, що зовсім трохи свиня “не дотягла” до людини за складністю своїх рефлексів. Звичайно, мудрістю цю тварину Бог не наділив, але розуму їй все-таки не позичати. Всі інші свійські та сільськогосподарські тварини не можуть змагатися зі свинею за складністю своїх поведінкових реакцій. І цю обставину не завжди враховують тваринники під час організації інтенсивного вирощування свиней.

Ланцюгова карусель
для розваг свиней

Свині мало, щоб приміщення, в якому її утримують, було чистим і теплим. Добре, аби корм, який вона поїдає, був свіжий, у достатній кількості та повноцінний за хімічним складом. Але й це ще не все. Поросяті з раннього віку потрібне “товариство” співбратів і сестер та розваги у вільний від сну й годівлі час. Тільки в цьому разі фізіологія росту й розвитку тварини стане істинно природною, а ефективність вирощування максимальною. Вчені помітили, що майже чотири години на добу свині не сплять, активно вивчають своїх родичів, установлюють ієрархію, обнюхують клітку і явно чогось шукають, окрім корму.
Як водиться, “архітектурні форми” екстер’єру кліток для вирощування свиней не балують їхніх мешканців навіть мінімальною розмаїтістю. От і виникає у тварин елементарна нудьга. Вони стають нервовими, всю свою енергію витрачають на бійки, різко реагують на сторонні шуми, гризуть усі виступи конструкцій кліток, а коли їм під силу — проламують щілини в дерев’яних підлогах і навіть іноді руйнують ослаблені ділянки бетону. Якщо ж господар закріпив усі конструкції, як кажуть, на совість і залив підлогу “вічним” бетоном, “під рукою” у тварин виявляються тільки вуха й хвости одноплемінників. Ось тоді свині й починають випробовувати на смак і міцність саме їх. Помітивши це, зоотехнічна служба поспішає шукати причини канібалізму: авітамінози й мікроелементози, порушення амінокислотного харчування. Свині при цьому погано їдять, розкидають корм навколо годівниць, а отже, повільно ростуть. У свиноматок непомітно проявляється охота, а кнури постійно сплять, не реагуючи на розпачливий заклик своїх активних “подруг”, готових до продовження свинячого роду.
Однак частіше причина не в огріхах біологічної повноцінності годівлі. Якщо в клітку для свиней потрапляє незвичайний предмет — шматок вигнутого металевого прута, пластмаси, ланцюга — радості мешканців загону немає меж. Усі “хрюшки” по черзі випробовують новинку на смак, намагаються предмет деформувати, а якщо він круглий та ще й перекочується — довго ганяють його по клітці з веселим шумом. За своєрідним свинячим “концертом” або “футболом” спостерігає вся наявна в загоні “публіка”. Тварини через певний час повністю заспокоюються, лягають і відпочивають — хвости й вуха одноплемінників більше їх не цікавлять. Правда, до випадкових предметів і малі й старші поросята швидко звикають, тож іграшку доводиться міняти на нову.
У Німеччині й Данії — найбільш розвинутих у свинарстві країнах Європи — активно використовують спеціальну іграшку для свиней, яку виготовили на фірмі “Ікадан”. Іграшка являє собою оригінальну металопластмасову систему під назвою “Біте-Ріте”. Ця система немов запрошує тварин розважитися й зняти потребу в розгризанні предметів.

Розваги свиней біля установки “Біте-Ріте”

“Біте-Ріте” складається з лійкоподібного тримача яскравого кольору й закріплених на ньому чотирьох паличок завдовжки 20–22 см, зроблених із міцного еластичного матеріалу. Це пристосування кріплять до стелі загону з таким розрахунком, щоб можна було змінити висоту підвіски в міру росту свиней. Зазвичай пристрій закріплюють так, щоб конусний тримач над головами тварин був на рівні 10–20 см, а еластичні палички свині могли вільно діставати.
Доведено, що свині цікавляться іграшкою від 1,5 до 3 годин на добу. Вони покусують еластичні палички, намагаються розгризти їх і відірвати від тримача. Гра так захоплює свиней, що вони забувають про хвости й вуха. Після ігор тварини дружно переходять до годівлі, по закінченні якої швидко й міцно засинають. Приріст свиней у клітках, де було встановлено іграшку, на 6–9,1% вищий, ніж у контрольних клітках без іграшок.
Пристрій “Біте-Ріте” надійний і міцний. Його вистачає на вирощування в одній клітці трьох-чотирьох партій свиней. Ринкова вартість установки — від 22 до 24 євро, а змінні еластичні палички коштують близько 12 євро кожна.
Як жувальну іграшку для свиней можна використати й простіші саморобні конструкції, що складаються з металевого обруча й закріплених на ньому шматків звичайних ланцюгів різної довжини.
Краще, якщо ланцюгова конструкція буде являти собою рухливу карусель. Для цього обруч установлюють на шарнірі до кріпильної підвіски. В одній каруселі достатньо трьох ланцюгових кріплень. Краще, якщо в кожному сегменті буде не більше 20 ланцюгових ланок. Розмаїтість іграшці надаватиме різний матеріал ланцюгів та обруча й неоднакова їхня довжина.
Зазвичай свині жваво поводяться біля ланцюгової каруселі, по черзі активно покусують і натягають ланцюги. Ці заняття й поготів відволікають тварин від бійок. Як наслідок, у свиней не виникає стресу або його вплив стає мінімальним. Помічено: поросята, які користуються в клітці розважальними предметами, менше хворіють, більше сплять, а якість їхньої м’ясної продукції вища.
Пристрої для розваг свиней ефективні для будь-якої статевозрілої групи, навіть якщо в ній усього троє поросят. У великих групах свиней ефект наявності розваг вищий у кілька разів. Зазвичай однієї розважальної конструкції вистачає на п’ять-вісім поросят. Тому в стандартних клітках, де утримують 10–15 голів, таких іграшок установлюють не менше двох. Бажано, щоб вони мали конструкційні особливості й були виконані з різного матеріалу. Тоді свині звикнуть до них пізніше, або й зовсім не звикнуть.
У молодняку на відгодівлі, в загонах якого встановлено іграшки, ефективно вирішується проблема кормової конкуренції. Поки сильні особини споживають корм, слабкі “заспокоюють нерви” на запропонованих іграшках. Зниження конкуренції за місце годівлі забезпечує якісне споживання й менше розкидання корму. Помічено, що відгодівля спокійних свиней обходиться дешевше. У м’ясі немає абсцесів і синців, не ушкоджується шкіра тварин.
Іграшки добре впливають на холостих свиноматок. Під час ігор з ними легше виявити маток в охоті. Інтенсивність статевого потягу тварин при цьому зростає, підвищується і якість запліднення, знижується відсоток “прохолосту”.
Таким чином, під час вирощування свиней варто звернути увагу на потребу регулювання їхньої поведінки. Зробити це можна з допомогою специфічних пристроїв, що відволікають свиней від технологічних стресів і етологічних “з’ясувань стосунків”. Радимо свинарям спробувати.

Л. Подобєд,
д-р с.-г. наук, професор

Інтерв'ю
З кожним роком український агробізнес стає більш інноваційним, високотехнологічним та складним. Такі глобальні зміни у колись звичному й традиційному для України секторі вимагають від управлінця нових підходів до ведення бізнесу й... Подробнее
Валентина Болоховська, лауреат Державної премі України в галузі науки й техніки, один із засновників "БТУ-Центр"
«БТУ-Центр» — один із найвідоміших в Ук­раїні вітчиз­ня­них ви­роб­ників біологічних про­дук­тів для сільсько­го гос­по­дар­ст­ва. Ком­панія пра­цює з 1999 ро­ку, й звідтоді на ри­нок ви­ве­де­но чи

1
0