Спецможливості
Агробізнес

Сучасний стан та прогноз розвитку ринку м’яса птиці

15.07.2008
879
Сучасний стан та прогноз розвитку ринку м’яса птиці фото, ілюстрація
Птахівництво України — одна з найінтенсивніших та високоефективних сільськогосподарських галузей, де значна кількість вітчизняних підприємств воліє зміцнювати свої позиції шляхом підвищення якості за одночасного зниження цін на свою продукцію.

Виробництво
Птахівництво України нарощує обсяги виробництва й розширює асортимент продукції, розв’язуючи цим самим проблему забезпечення споживання білків тваринного походження. Конкурентне середовище ринку м’яса птиці представлено значною кількістю вітчизняних підприємств, які стали на стабільні рейки й прагнуть зміцнювати власне економічне становище шляхом залучення покупців через постійне підвищення якості та зниження цін.
2006 року в галузі зберігалась тенденція до нарощування поголів’я птиці. Проте темпи зростання уповільнились (див. табл. 1). Проти 2005 року в усіх категоріях господарств поголів’я птиці збільшилось на 5,8 млн гол., або на 3,6% (в 2005 до 2004 р. — на 9,2 млн гол., або на 6%).
У 2006 р. зростання поголів’я відбулося насамперед за рахунок сільськогосподарських підприємств (усіх форм власності), де чисельність поголів’я зросла на 9,3%. У господарствах населення, навпаки, поголів’я птиці скоротилося на 0,4%.
Найбільше зростання зафіксовано в таких областях: Кіровоградська (17,4%), Чернівецька (15,4), Рівненська (14,8), Київська (14,5), Івано-Франківська (13,0%). В окремих областях поголів’я скоротилося: у Сумській — на 7,4%, Луганській — на 9,1, а найбільше у Чернігівській — на 12,3%.
Збільшення поголів’я на сільськогосподарських підприємствах зумовлено насамперед зниженням рівня цін на фуражне зерно вожаю’2005, а також недостатньою пропозицією інших видів м’яса — яловичини та свинини.
Станом на кінець 2006 р. співвідношення між поголів’ям птиці на сільськогосподарських підприємствах і в господарствах населення становить 43:57 (у 2004 р. — 33:67, відповідно).
Найбільшу кількість домашньої птиці утримували в Київській (21,1 млн гол.), Дніпропетровській (15,1) і Донецькій (11,9 млн гол.) областях. Саме в цих регіонах працюють найбільші підприємства з вирощування птиці.
На кінець І півріччя 2007 р. поголів’я птиці всіх видів прогнозується на рівні 210,8 млн гол.
За попередніми даними Держкомстату, в сільськогосподарських підприємствах усіх форм власності кількість вирощуваної птиці на кінець 2006 р. збільшилася на 25,5% проти показника 2005 р. і становила 580,9 тис. т, тоді як у господарствах населення, за оцінками, зменшилась на 3,5%. При цьому виробництво птиці в забійній вазі оцінюється, відповідно, в 423,2 і 141,5 тис. т (зростання в господарствах усіх категорії на 11,0% — до 564,7 тис. т).
Збільшення обсягів виробництва м’яса птиці зумовлено насамперед зростанням попиту з боку населення та підприємств харчової промисловості. Крім того, м’ясо птиці стало замінником для більшості споживачів інших видів м’яса з огляду на суттєве скорочення виробництва в тваринництві, зокрема, в секторі ВРХ та свинарстві (навіть зі збільшенням поголів’я свиней останнім часом тут значно скоротилися чисельність худоби та виробництва м’яса, якщо порівняти з показниками 10–15-річної давнини) і, відповідно, через високі ціни.
Завдяки технологічному переоснащенню підприємств, підвищенню показників продуктивності птиці, удосконаленню ветеринарного забезпечення й контролю якості продукції, великі птахофабрики змогли суттєво наростити виробництво м’яса птиці, особливо бройлерів.
Внутрішня реалізація сільгосппідприємствами
2006 року, якщо порівняти з попереднім роком, загальні обсяги продажу птиці в живій масі сільськогосподарськими підприємствами всіх форм власності зросли на 28,7% і, за попередніми даними, становили 558,5 тис. т (у загальному продажу худоби та птиці сільськогосподарськими підприємствами всіма каналами збуту частка птиці зросла на 3,3% — до 51,4%). Сільськогосподарські підприємства всіх форм власності в 2006 р. реалізували на забій на 25,2% птиці більше, ніж 2005 року (табл. 3, рис. 2). Основні обсяги реалізації припадали на бізнесові структури, які реалізують м’ясо птиці оптом та вроздріб. Частка реалізованої птиці переробним підприємствам, з урахуванням продажу за прямими зв’язками, збільшилася вдвічі проти попереднього року, проте становила всього 13,6%. Зменшилась частка реалізації птиці на ринках населених пунктів та на власних торговельних точках виробників (у 3,7 раза). Прогнозуємо, що така тенденція щодо структури реалізації збережеться і в І півріччі 2007 р.


Зовнішня торгівля
Імпорт. У структурі імпорту м’яса та м’ясних продуктів у 2005–2006 рр. на м’ясо птиці припадало понад 3/4. Останнім часом м’ясо та харчові субпродукти з птиці імпортували зі США, Бразилії, Великобританії, Бельгії та Німеччини. Більшу частину продукції завозили через вільні економічні зони та території пріоритетного розвитку (без сплати ПДВ) для подальшої переробки. Живу домашню птицю в 2006 р., як і в попередні роки, завозили з Польщі, Угорщині та Словаччини.
Примітка редактора. Йдеться про офіційний імпорт (без урахування контрабанди).
Експорт. Живу домашню птицю та м’ясопродукти з неї майже не експортуємо.


Споживання
За попередніми даними, загальний попит на м’ясо птиці в 2006 р. відповідає рівню попередніх двох років (близько 670 тис. т). При цьому зафіксовано незначне збільшення внутрішнього споживання та скорочення експорту.
За офіційними даними, у 2005 р. споживання м’яса птиці на душу населення становило 13,9 кг. Таким самим, за оцінками, цей показник залишився і 2006 року (табл. 5).


Цінова кон’юнктура
У 2004–2005 рр. накреслилась чітка тенденція підвищення закупівельних і роздрібних цін на м’ясо птиці. Починаючи з І кварталу 2006 р., середні ціни реалізації птиці сільськогосподарські товаровиробники поступово зменшували. Середня реалізаційна ціна (за всіма каналами) за рік (попередні дані) становила 6059,7 грн/т, а отже, знизилась на 6,1% проти 2005 р.
Різке зниження цін на м’ясо птиці в 2006 р. відбулося за одночасного здешевлення інших видів м’яса та м’ясної продукції і зумовлене зростанням пропозиції зазначеної продукції.
Прогнозуємо, що в І півріччі 2007 р. середня ціна реалізації зросте майже на 3% проти аналогічного періоду 2006 р. і становитиме 6150,5 грн/т.
Роздрібна ціна на м’ясо птиці на міських ринках у 2006 р. коливалась у межах: 13,2–14,6 грн/шт. на м’ясо курей, 24,5–27 — качок, 43,8–47,3 грн/шт. гусей (рис. 3).
Найістотніше зниження роздрібних цін на м’ясо птиці спостерігалось у червні-вересні 2006 р. (на 5,4–9,8%). Ціни на міських ринках пов’язані, головним чином, із поточною наявністю м’яса птиці, а також попитом з боку споживачів.
На кінець 2006 р. роздрібні ціни на м’ясо птиці зросли на міських ринках у межах 10–12% проти ІІІ кв. 2006 р., що обумовлено характерним для цього періоду (новорічно-різдвяні свята) збільшенням попиту.
Зважаючи на низьку купівельну спроможність вітчизняних споживачів, вважаємо, що ціни на ринку м’яса птиці — задовільні. Продукція птахівництва стала доступнішою.

Н. Копитець,
канд. екон. наук,
ННЦ “Інститут аграрної економіки” УААН

Інтерв'ю
FAO не тільки переймається питанням, як нагодувати людство, а й намагається спрогнозувати прийдешнє АПК. Яким буде сільське господарство через 10 років, розповідає експерт FAO, українець Андрій Ярмак.
Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) офіційно працює в Україні з лютого 2016 року. Служба була утворена відповідно до постанови КМУ від

1
0