Спецможливості
Статті

Сучасні засоби діагностики та вакцинації свиней

15.07.2008
745
Сучасні засоби діагностики та вакцинації свиней фото, ілюстрація
Серед інфекційних хвороб свиней значних збитків свинарській галузі завдають такі тешо-, ентеровірусні хвороби, як поліоенцефаломієліти, зокрема, хвороба Тешена та пневмоентерити.

Після переходу до дрібнотоварного виробництва епізоотична ситуація з тешо-, ентеровірусними інфекціями значно ускладнилась, особливо щодо ензоотичного енцефаломієліту (хвороба Тешена) свиней. За період 1971–2005 рр. її зареєстровано в усіх областях України. Тільки за останні п’ять років у 46 неблагополучних пунктах 14 областей захворіло 3575 голів.
Основним джерелом збудників цих інфекцій є клінічно та латентно хворі й перехворілі свині, додатковим — домашні (коти, собаки, кури, гуси, качки) та синантропні (миші, щури, куниці, тхори, горобці, галки, гави) тварини й птахи, які виділяють вірус із фекаліями, сечею, слиною та носовими виділеннями, а також мухи й комарі. Вірусоносійство у тварин і птахів, яких ми досліджували, наведено в таблиці 1.
Факторами передачі вірусів є трупи загиблих тварин і птахів, продукти забою хворих і перехворілих свиней (вірусоносіїв), інфіковані корми, вода, підстилка, предмети догляду, спецодяг, транспорт та інші механічні переносники.
Тешо-, ентеровірусні інфекції виявляють цілий рік, та все ж частіше — в зимово-весняний період. Сприйнятливими до них є свині всіх вікових груп, але особливо чутливі поросята 2–6 місяців. Хвороба Тешена, яка найбільш небезпечна серед тешовірусних енцефаломієлітів, характеризується високою заразністю, тому, залежно від давності епізоотичного процесу, захворюваність нервовою формою варіює в межах 14–90%, а летальність у клінічно хворих тварин становить від 70 до 100%. У разі гострої форми пневмоентеритів, які особливо проявляються за порушення умов утримання та годівлі тварин, що призводить до послаблення організму й створення сприятливих умов для патогенної дії збудників інфекції, може гинути до 10–30% хворих поросят.
Збудниками хвороб є РНК-вмісні віруси родини пікорнавірусів, які здатні тривалий час зберігатися в зовнішньому середовищі: в гної та гноївці — 8–25 днів, у щілинах підлоги та на стінах — кілька тижнів, під сонячними променями — до трьох тижнів, а в темноті ще довше, в солоних і копчених продуктах — понад три тижні, а в 25%-му розчині солі — 18 тижнів. У замороженому стані — понад 22 роки (термін наших спостережень). За плюсової температури 4°С зберігається 17–20 місяців, за 19...22°С — 2–5; за 25°С — 100 днів, за 37°С — 45; за 45°С — 5 днів; за 55...56°С — 2–3 години; за 60°С — 15 хвилин.
Ефективність боротьби з тешо-, ентеровірусними хворобами великою мірою залежить від своєчасного діагностування та ефективності вакцинних препаратів.
У лабораторії вірусології тварин Інституту сільськогосподарської мікробіології УААН для специфічної профілактики хвороби Тешена розроблено ефективну вірус-вакцину. Її основною перевагою перед інактивованими препаратами є створення повноцінного комплексного (гуморального й клітинного) імунітету, схожого з природно набутим, який формується на третій-п’ятий день після введення вакцини. За умови правильної вакцинації тварин, тобто після попереднього лабораторного підтвердження діагнозу й дотримання настанови із застосування препарату, вона здатна швидко зупинити хворобу у вогнищі захворювання, створити стійке благополуччя в зоні застосування й захистити від збудника майже 92% тварин (табл. 2). Крім того, для проведення вакцинації в благополучних, але не застрахованих від загрози господарствах учені розробляють інактивовану вакцину на основі нового, перспективнішого штаму.
На сучасному етапі для діагностики хвороби Тешена в основному використовують діагностикуми на основі реакції нейтралізації вірусу в культурі клітин. Хоча реакція нейтралізації є еталонним тестом, однак цей метод трудомісткий, потребує використання культури клітин, дорогих живильних середовищ, а дослідження можуть тривати понад місяць. Тому актуальною є розробка нових, чутливих, специфічних і експресних методів та засобів діагностики. В лабораторії вірусології тварин створено також високочутливу (95%) та високоспецифічну (100%) імуноферментну тест-систему з виявлення вірусоспецифічних антитіл у сироватках крові хворих та перехворілих на хворобу Тешена свиней, яка дає змогу провести аналіз протягом 24 годин.
Раніше розроблені та впроваджені у ветеринарну практику набори діагностикумів ентеровiрусної пневмонії та гастроентериту свиней для реакції віруснейтралізації включали, відповідно, антигени дев’яти і 13 серотипів ентеровірусів та специфічні до них сироватки. Недоліком таких наборів була велика кількість виробничих штамів, потрібних для виготовлення компонентів набору, що робила їх громіздкими й трудомісткими як для виготовлення, так і використання. Тому замість них для діагностики ентеровірусних пневмоентеритів створено новий компактний набір із двох поліантигенних штамів і специфічних сироваток крові до них. Набір дає можливість протягом 7–15 діб поставити достовірний діагноз ентеровірусних захворювань: пневмонія, гастроентерит та пневмоентерит свиней.
Таким чином, для успішної боротьби з тешо-, ентеровірусними інфекціями, крім організаційно-господарських заходів (до яких насамперед належить посилення контролю за дотриманням ветеринарного законодавства щодо утримання, транспортування, торгівлі тваринами, а також виробництва, переробки, зберігання та реалізації продуктів із них і сировини, проведення специфічної профілактики хвороби Тешена за допомогою щеплень наявними вакцинами), вкрай потрібне впровадження в практику ветеринарних лабораторій експресних та зручних методів і засобів діагностики.

В. Сорока,
канд. ветеринарних наук
А.Бокун,
канд. біологічних наук,
Інститут с.-г. мікробіології УААН

Інтерв'ю
Petro Melnyk2
Компанія Agricom Group спеціалізується на рослинництві. Обробляє землю на Чернігівщині та Луганщині, вирощує олійний льон, соняшник, кукурудзу, овес та гречку. Але більш відома як виробник товарів із
Максим Мартинюк  Держгеокадастр
За посадою Максимові Мартинюку належить опікуватися усіма землями держави. Тому перше запитання до голови Держгеокадастру цілком зрозуміле...  

1
0