Спецможливості
Статті

Сучасні вимоги до культиваторів для обробітку цукрових буряків (повна версія)

05.06.2008
2098
Сучасні вимоги до культиваторів для обробітку цукрових буряків   (повна версія) фото, ілюстрація
Нині в Україні цукрові буряки вирощують за 12-рядковою схемою висіву з шириною міжрядь 45 см. Зменшення ширини міжрядь із 45 до 30 см на період до 2010 року не відбудеться. Збільшення продуктивності посівних агрегатів та їх ефективності можна досягти, використовуючи 18-рядкові посівні агрегати. Ця схема висіву може передбачати різні варіанти постійних технологічних колій для різних типів тракторів. Поєднання технологічних операцій передпосівного обробітку грунту та висіву не матиме широкого застосування, бо поки що не врегульовано керованість такими агрегатами. Тому передпосівну культивацію проводять, зазвичай, під кутом до посіву з деякою затримкою з висівом, щоб дати можливість підсохнути верхньому шару грунту. Доцільно поєднати механічний і хімічний методи боротьби з бур’янами.

Залежно від способу формування густоти насадження рослин цукрових буряків (післясходове боронування, проріджування, висівання на кінцеву густоту), визначається оптимальна норма висіву.
Післясходове боронування та проріджування сходів рослин цукрових буряків нині практично не використовують.
Густоту насаджень рослин цукрових буряків забезпечують методом висівання на кінцеву густоту.


У період вегетації рослини цукрових буряків потребують повітряного, водяного та живильного регулювання. Крім того, рослини цукрових буряків слід захищати від бур’янів і хвороб. Для цього проводять міжрядний обробіток. Цю технологічну операцію виконують просапні культиватори. Наразі немає сучасного високотехнологічного просапного культиватора для міжрядного обробітку з мінімальними захисними зонами та набором різноманітного обладнання для смугового внесення робочих препаратів, підгортання рядків, глибокого розпушування, механічного формування густоти насаджень тощо. Свого часу це були культиватори УСМК-5,4Б, КОЗР-5,4 та КОЗР-8,1. На важких грунтах і сильно забур’янених ділянках полів використовують культиватор із активними робочими органами- КФ-5,4.


Вимоги до машин для міжрядного обробітку грунту регламентуються вимогами ГОСТ 1114—84 “Культиваторы пропашные. Типы и основные параметры” та вимогами технічних умов (ТУ) на конкретний культиватор.
З урахуванням чинної нормативно-технічної документації, результатів наукових досліджень і випробувань кращих зразків вітчизняної та зарубіжної техніки сучасні вимоги до культиваторів для обробітку посівів цукрових буряків мають бути такими.
Культиватори з пасивними робочими органами використовують для досходового розпушування (боротьба з грунтовою кіркою), знищення бур’янів, розпушення грунту біля кореневої системи рослин, їх підживлення та розпушування міжрядь перед збиранням коренеплодів.


До культиваторів обов’язково додаються пристрій для транспортування дорогами загального призначення, комплект обладнання та робочі органи: для досходового розпушування (руйнування грунтової кірки); для першого механічного міжрядного обробітку з мінімальною захисною зоною та комплект обладнання для проведення комбінування стрічкового внесення гербіцидів з міжрядним обробітком; для другого міжрядного обробітку з мінімальною захисною зоною; для проведення повітряно-кисневого регулювання, підживлення рослин, захисту їх від шкідників і хвороб та розпушування міжрядь перед збиранням коренеплодів.
Культиватори можуть оснащуватися обладнанням для роботи в технологічній колії, орієнтаторами руху по рядках, системами автоматичного контролю за зоною обробітку (величини захисної зони рядка), контролю норми внесення препаратів, обліку часу роботи та площі обробітку, реєстрації робочої швидкості та іншої додаткової інформації з можливістю дальшого її перенесення в комп’ютерну мережу.
Нахил поверхні поля, на якому культиватор може виконувати технологічний процес, повинен бути не більшим ніж вісім градусів. Вологість грунту на час проведення обробітку — не більше 25%. Ширина основних міжрядь має бути 45± 1см, а стикових — 44–49. Робоча ширина захвату — 5,4/8,1м.* Кількість рядків, що обробляються, — 12–18 шт. Робоча швидкість на досходовому розпушуванні — 3–4 км/год, на першому міжрядному обробітку — 3–5, на другому — 4,0–5,5, а на дальших розпушуваннях міжрядь — 5–7 км/год. Транспортна швидкість — до 20 км/год. Продуктивність за годину основного часу повинна бути: на досходовому розпушуванні не менше 1,62/2,43 га, на першому міжрядному обробітку не менше 1,62/2,43, на другому — не менше 2,16/3,24, а на розпушуванні міжрядь — не менше 2,70/4,05 га. Коефіцієнт надійності виконання технологічного процесу має становити не менше 0,98, а коефіцієнт використання змінного часу не менше 0,80.
Глибина розпушування грунту в зоні рядка повинна бути 2,0–3,5± 0,5 см, а в міжряддях — 4–14± 0,5 см. Глибина обробітку розпушувальними робочими органами — до 16 см. Глибина загортання добрив — до 14 см.
Пошкодження культурних рослин — не більше 2%. Знищення бур’янів у зоні механічного обробітку — 100%, а на плантації не менше 95%. Масова частка грудочок розміром до 25 мм — не менше 90% (подрібнення розпушеного шару грунту за міжрядного обробітку).
Мінімальна захисна зона з одного боку рядка на першому міжрядному обробітку має бути не більше 70 мм, на другому не більше 80, а на розпушуванні міжрядь — 120 мм.
Питома витрата палива на досходовому розпушуванні має бути не більше 3,9/5,2 кг/га, на міжрядних обробітках — не більше 4,2/5,5, а на розпушуванні міжрядь — не більше 3,4/4,3 кг/га.
Наробіток на відмову має становити не менше 100 год основного часу. Коефіцієнт готовності — не менше 0,98. Питома сумарна оперативна трудомісткість усунення відмов — не більше 0,03 люд.год. Середньозмінний оперативний час технічного обслуговування (ТО) — не більше 0,20 год, а питома сумарна оперативна трудомісткість ТО — не більше 0,03 люд.год.


Питома конструкційна маса на виконанні технологічних операцій має становити не більше 190 кг/м. Оперативна трудомісткість переобладнання з однієї технологічної операції на іншу — не більше 0,75/1,00 люд.год, а оперативна трудомісткість переведення з транспортного положення в робоче і навпаки — не більше 0,20/0,25 люд.год.
Дорожній просвіт має бути не менше 400 мм.
Культиватори повинні відповідати вимогам ДСТУ 2189–93. “Машини сільськогосподарські навісні та причіпні. Загальні вимоги безпеки”.
Культиватор обслуговує один тракторист, витрати праці при цьому мають бути: на досходовому розпушуванні — не більше 0,77/0,52 люд.год/га, на першому міжрядному обробітку — не більше 0,77/0,52, на другому — не більше 0,58/0,39, а на розпушуванні міжрядь (підживленні ) — не більше 0,46/0,31 люд.год/га. Термін експлуатації культиваторів — вісім років.
У культиваторів має бути автоматична система навішування на енергетичний засіб. Конструкції культиваторів повинні мати групове регулювання глибини обробітку робочими органами секції з інтервалом не більше 2 см, а регулювання окремих робочих органів — безступеневе. Простота заміни робочих органів: можливість переобладнання для обробітку посівів із постійною технологічною колією (18-рядні посіви), а також можливість використання на передпосівному обробітку грунту (можливість установлення пристосувань і робочих органів).


Культиватори з активними робочими органами призначаються для обробітку міжрядь буряків та інших низькостеблових культур, висіяних із міжряддям 45 см на ущільнених і забур’янених полях.
Культиватори обов’язково оснащуються пристроєм для транспортування дорогами загального призначення.
Їх можуть обладнувати також системою автоматичного контролю за функціонуванням секцій робочих органів, контролю обліку часу роботи й площі обробітку, реєстрації робочої швидкості та іншої додаткової інформації з можливістю її дальшого перенесення до комп’ютерної мережі.
Нахил поверхні поля, на якому культиватор може виконувати технологічний процес, повинен бути не більшим ніж вісім градусів. Вологість грунту на час проведення обробітків — не більше 25%. Ширина основних міжрядь — 45± 1см, а стикових — 44–49. Робоча ширина захвату — 5,4 м. Кількість рядків одночасного обробітку — 12 шт. Робоча швидкість — не менше 5,4 км/год, а транспортна — близько 20 км/год. Продуктивність за годину основного часу — не менше 2,92 га. Коефіцієнт надійності виконання технологічного процесу — не менше 0,98, а коефіцієнт використання змінного часу — не менше 0,85.


Глибина розпушування грунту — до 8 см. Пошкодження культурних рослин — не більше 2%. Знищення бур’янів у зоні механічного обробітку — 100%, а в захисній зоні не менше 40%. Масова частка грудочок розміром до 25 мм — не менше 95% (подрібнення розпушеного шару грунту під час міжрядних обробітків). Мінімальна захисна зона з одного боку рядка — 80 мм.
Питома витрата палива — не більше 2,8 кг/га.
Наробіток на відмову — не менше 100 год, а коефіцієнт готовності — не менше 0,98. Питома сумарна оперативна трудомісткість усунення відмов — не більше 0,03 люд.год. Середньозмінний оперативний час ТО — не більше 0,20 год. Питома сумарна оперативна трудомісткість ТО — не більше 0,03 люд.год.
Питома конструкційна маса на виконанні технологічних операцій — не більше 220 кг/м. Оперативна трудомісткість переведення з транспортного положення в робоче і навпаки — не більше 0,15 люд.год. Дорожній просвіт — не менше 400 мм.
Культиватори мають відповідати вимогам ДСТУ 2189—93. “Машини сільськогосподарські навісні та причіпні. Загальні вимоги безпеки”.
Кількість обслуговуючого персоналу — один тракторист. Витрати праці — не більше 0,40 люд.год/га. Річне нормативне завантаження — 120 год. Термін експлуатації — вісім років.
У культиваторів має бути автоматична система навішування на енергетичний засіб. Конструкції культиваторів повинні мати безступеневе регулювання глибини обробітку робочими органами, просту заміну робочих органів.
Отже, знання сучасних вимог до конструкції культиваторів для обробітку цукрових буряків, якості виконання технологічного процесу та економічної його ефективності допоможе виробникам сільськогосподарської техніки відродити виробництво таких машин, а працівники сільського господарства одержать потрібну техніку для відродження буряковиробництва в Україні.
* чисельник — 12-рядний
 знаменник — 18-рядний культиватори


П. Войтюк,
інженер-механік

Інтерв'ю
Юрий Крутько
25 квітня керівнику районної організації ГО «Аграрна самооборона України» в Кропивницького районі Віталію Береговому серед білого дня в обласному центрі спалили автомобіль. Сталося це після того, як «Аграрна самооборона України» втрутилася... Подробнее
Державна продовольчо-зернова корпорація України (ДПЗКУ) – єдиний державний оператор зернового ринку України, лідер у сфері зберігання, переробки та експорту зернових і продуктів їх переробки. Про

1
0