Спецможливості
Техніка та обладнання

Сучасна техніка для сівби на виставці Agritechnica’2009

08.02.2010
548
Сучасна техніка для сівби  на виставці Agritechnica’2009 фото, ілюстрація

Пропонуємо увазі читачів огляд модерної техніки для сівби, представленої на виставці в Ганновері.

Пропонуємо увазі читачів огляд модерної техніки для сівби, представленої на виставці в Ганновері.

Сівалки для висівання зернових культур на виставці в Ганновері експонували чимало відомих світових виробників, зокрема: Amazone (Німеччина), Lemken (Німеччина), VADERSTAD (Швеція), KUHN (Франція), Fiona (Данія), Kоckerling (Данія), Sola (Іспанія), Junkkari (Фінляндія).
В умовах ресурсозбереження (за мінімального обробітку грунту та No-till) практично стандартною стає концептуальна конструкція посівного агрегату з грунтообробним блоком, який можна автоматично вводити в дію з кабіни трактора. Тут прикладами є сівалки серії Rapid RD, (Vaderstad, Швеція), Spedliner, Spedliner C (KUHN, Франція), Super Nova або Super Nova FC (Fiona, Данія) Eko Seed та Mega Seed серії RABE (Німеччина), Cirrus Super, Cirrus Special (Amazone, Німеччина) тощо.
Ці посівні агрегати забезпечують високі робочі швидкості в межах 8-15 км/год, мають діапазон притискних зусиль на сошник 30-110 кг, є багатофункціональними, ергономічними та, як свідчить досвід випробувань сівалки Rapid RD 400C на базі УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, уможливлюють отримання високих стабільних урожаїв навіть за несприятливих погодних умов.
У минулі роки, зокрема на виставці Agritechnica'2007, фірми Vaderstad (Швеція) та Sulky Burel представляли сівалки для мультифункціонального використання з акцентом на можливість виконання робіт на незораних фонах. В основу цих сівалок покладено використання спарених долотоподібних сошників із коткувальним колесом і гідравлічною системою копіювання поверхні та забезпечення регульованого притискного зусилля. Це сівалки Seed Hawk (Vaderstad, Швеція) та Seed Master Sulky-Burel (Франція).
У 2009 році фірма Sulky-Burel представила модельний ряд Seed Master 130, 150 і 210 з відповідною робочою шириною - 13,4; 15,3 та 19,5 м і потрібною потужністю трактора 250-300 к. с. Фірма Vaderstad з представлених інновацій декларувала подвійне зміцнення добривного долотоподібного ножа.
Особливістю роботи сівалок з такими сошниками є швидкість у межах 7-9 км/год, при цьому сівалка забезпечує продуктивність за світловий день (15 год) 100-160 гектарів.
Фірма Amazone (Німеччина) розвинула свою версію сівалок безпосередньої сівби в стерню, запропонувавши долотоподібний сошник ConTec із коткувальним колесом і можливістю вертикального та горизонтального уникнення перешкод (рис. 11, 12). Це сімейство сівалок Condor із шириною захвату 12 та 15 м, які є доповненням у даних умовах роботи до відомої сівалки Primera DMC.
Сівалка працює на робочих швидкостях 8-10 км/год, забезпечуючи денну продуктивність 150 га (13 год), витрачаючи 2,7 л/га пального. Великий бункер сівалки (8000 л) забезпечує заповнення його на 2/3 об'єму посівним матеріалом і на 1/3 - добривом.
Фірма Amazone представила також нову сівалку Cayena з долотоподібними сошниками. Сівалка забезпечує висів у зораний, мульчований і No-till фони. Працює з швидкістю 15 км/год, виконана з шириною захвату 6 м. Дуже ефективна на твердих і кам'янистих грунтах.
Фірма експонувала також нову сівалку Primera DNC 1200, яка забезпечує безпосередній висів за системою No-till і системою мульчувального обробітку грунту.
Сівалка забезпечує робочу швидкість до 15 км/год. Потрібна потужність трактора - 400 к. с., у сівалці модернізовано вузли котків у системі сошників з долотоподібним носком Dura.
Фірма Amazone (Німеччина) продовжує розвиток концепції 3С: "менше затрат - більше віддачі", в основі якої лежить обгрунтування, що за повного переходу з традиційного до консервувального обробітку грунту можливо збільшити врожай на 5% за 50%-вої економії пального і 60%-вої економії робочого часу. При цьому окрему увагу фірма звертає на використання роботів. Польовий робот Boni Rob, який має самостійну навігаційну систему, може бути застосований на невеликих рослинницьких полях для збирання (за допомогою спеціальних камер і датчиків) даних про окремі рослини, створюючи велику статистичну базу. Прогнозується, що в недалекому майбутньому роботи зможуть цілеспрямовано розподіляти добрива й боротися з бур'янами.
Фірма Amazone в співдружності з п'ятьма іншими компаніями: Grimme, Krone, KUHN, Lemken і Rauch - заснували 12 лютого 2009 року об'єднання під назвою Competence Center ISOBUS (CCI). Це дало змогу об'єднати свої зусилля для створення уніфікованої концепції управління та оптимальних умов для постійної модернізації обладнання. Золота медаль виставки була присуджена за концепцію управління терміналів ISOBUS CCI 100 та 200. Це дає можливість спростити роботу великим аграріям і фірмам, які займаються послугами. Термінали використовують для позначення аналогічних функцій агрегатів одних і тих самих піктограм. Між собою термінали різних фірм різняться лише кольором.
Дуже цікаву концепцію Мini-till запропонувала фірма Sulky.
Фірма Lemken демонструвала нову сівалку "Компакт-Солітер 9Н", яка дає змогу водночас із висіванням вносити мінеральні добрива, що раніше не практикувалося.
Отже, ознайомлення з експонованими на виставці Agritechnica'2009 машинами для обробітку грунту і висіву зернових свідчить про те, що основними тенденціями в розробці й виготовленні названої групи машин є:
n застосування пластмасових елементів лемеша, альтернативне використання клеєного кріплення елементів корпусу плуга, що унеможливлює зниження міцності елементів плуга, яке виникає за використання зварювання;
n поєднання використання лап і котків для якісної підготовки поверхневого шару грунту;
n створення на грунтообробних агрегатах крильчастих лап "Три-Мікс" фірми Lemken (Німеччина);
n створення мульчувальних культиваторів з діапазоном глибини обробітку від 5 до 30 см на основі глибокорозпушувальних лап, дискових робочих органів і котків;
n упровадження чизельних робочих органів з ярусним розміщенням додаткових елементів;
n використання пружинно-пальцьових борін із збільшенням функціональних можливостей;
n поява в провідних виробників сівалок нових конструкцій на основі долотоподібних сошників, які дають можливість спростити та здешевити машину;
n об'єднання зусиль шести провідних виробників сільгосптехніки в створенні електронних універсальних блоків управління та контролю роботи агрегатів.

Л. Шустік,
канд. техн. наук
В. Ясенецький,
канд. техн. наук,
УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

Інтерв'ю
Зазвичай аграрні видання пишуть про здобутки агрохолдингів, знаних в областях, популярних аграріїв, що засідають по облрадах. Ми вирішили піти іншим шляхом і хочемо познайомити Вас із простим фермером
Олександр Дуда
Сьогодні аграрії все частіше стикаються на своїх полях із посухою, а це означає необхідність  ротації звичних польових культур на більш посухостійкі. Однією із таких може стати  амарант. При середній урожайності в Україні 2 т/га (а на... Подробнее

1
0