Спецможливості
Новини

Стратегія руху до найвищої точки росту

08.04.2016
644
Стратегія руху до найвищої точки росту фото, ілюстрація

«Точка росту» — це унікальний освітній проект для керівників аграрних господарств, основним завданням якого є забезпечення стабільного розвитку сільського господарства та зміцнення експортних позицій України на міжнародній арені. Це спільний проект компанії BASF, одного із провідних світових постачальників засобів захисту рослин, та Міжнародної фінансової корпорації (IFC), що є членом групи Світового банку.

Г. Жолобецький

g.zholobetskiy@univest-media.com

 

«Точка росту» — це унікальний освітній проект для керівників аграрних господарств, основним завданням якого є забезпечення стабільного розвитку сільського господарства та зміцнення експортних позицій України на міжнародній арені. Це спільний проект компанії BASF, одного із провідних світових постачальників засобів захисту рослин, та Міжнародної фінансової корпорації (IFC), що є членом групи Світового банку.

Чому Міжнародна фінансова корпорація підтримала ідею компанії BASF щодо організації таких семінарів для агровиробників? За словами Тараса Висоцького, куратора та викладача проекту «Точка росту», генерального директора асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», мотивація досить проста: «На жаль, українські сільгоспвиробники за всіма вирощуваними культурами отримують урожайність на своїх землях на 30–35% нижчу порівняно із середнім світовим рівнем. Що відбувається зі світовою кон’юнктурою? Світові ціни на с.-г. продукцію падають, а конкуренція зростає, тож високих цін очікувати не варто. На ринку залишаться лише ті, хто буде максимально ефективним, тобто хто зможе за низьких світових цін максимально знизити собівартість вирощеної продукції. А таке зниження за сталої вартості оренди землі та інших витрат можливе лише за зростання урожайності. От саме для того, аби показати шляхи зниження операційних витрат, зменшення собівартості і в кінцевому результаті — збільшення прибутковості агровиробників, Міжнародна фінансова корпорація також долучилася до розробки цього проекту-тренінгу, який згодом успішно реалізували в усіх регіонах України».

 «Точка росту» стартувала у листопаді 2015 року. Програма включала три дні навчальних тренінгів та охоплювала такі дисципліни: фінансовий менеджмент, маркетинг, бізнес-планування, управління ризиками та ефективне використання інноваційних технологій. Окрему увагу було приділено практичним аспектам фінансування агробізнесу та успішній взаємодії між аграріями і банками, кредиторами, постачальниками та іншими партнерами.

Сам тренінг проводили експерти консультативної програми IFC, найбільшого глобального інституту розвитку, та співробітники компанії BASF — глобального лідера хімічної галузі.

Учасники семінару були ознайомлені із різними прикладами інноваційних підходів до ведення агробізнесу, насамперед — із аспектами застосування технологічних інновацій від компанії BASF. Зокрема, на тренінгу багато уваги було приділено продуктам бренда AgCelence®, які нині також доступні для застосування і в Україні. Використовують їх у технологіях вирощування таких культур, як кукурудза, пшениця, ячмінь, соя та ріпак. Препарати бренда AgCelence® є новим стандартом в області захисту рослин, вони значно вдосконалені, порівняно із препаратами для традиційного захисту, адже в основу їхньої дії покладено не лише ефективний захист, а й створення фізіологічних ефектів, які позитивно впливають на імунітет рослин, їхню життєздатність та стійкість до стресових умов вирощування. Тож застосування нових стандартів у захисті рослин з допомогою продуктів компанії BASF дасть змогу агровиробникам ефективніше, а отже і прибутковіше, вирощувати сільгоспкультури у різних агрокліматичних умовах, зокрема за впливу посухи.

Звісно, тільки лише застосуванням технологічних рішень не забезпечити підвищення ефективності виробництва та збільшення рентабельності підприємства — водночас потрібно також уміти вдало знаходити та впроваджувати успішні управлінські рішення. Про суть цих рішень і шляхи їхнього пошуку та реалізації на одному із прикладів розповів Олександр Ващук, експерт проекту IFC «Розвиток фінансування аграрного сектору в Європі та Центральній Азії»:

 — Більшість українських агровиробників не вірять у те, що, застосовуючи лише управлінські рішення, можна отримати вдвічі більшу рентабельність, скажімо, під час вирощування певної культури. Управлінським рішенням можна назвати оптимізацію витрат на її вирощування. Є таке собі «правило 5%», суть якого полягає в такому: якщо ми знизимо статті витрат під час вирощування культури на 5%, але при цьому підвищимо показник виручки від реалізації продукції на 5% завдяки більшому її обсягу та скорішому збуту, то… Що це дасть у результаті — розглянемо на прикладі пшениці. На кожній статті виробничих витрат слід добре постаратись отримати стандартну 5%-ву знижку: на насіння, мінеральні добрива, препарати захисту, нафтопродукти, на супровідні послуги тощо. Неважко підрахувати суму «заощаджень». Якщо, скажімо, рентабельність вирощування вашої пшениці становила 15%, то за «правилом 5%» цей показник буде 27%. Проста арифметика: що менше рентабельна культура, то ефективніше діятиме «правило 5%», і навпаки — на рентабельніших культурах його вплив проявиться меншою мірою.

Як новітній засіб ефективного планування виробничих витрат під час вирощування культур компанія BASF презентувала аграріям бізнес-симулятор — «Агро Калькулятор». Це один із сервісів BASF у сфері сільського господарства України, за допомогою якого можна не тільки провести попередній розрахунок фінансових витрат на вирощування конкретної культури, а й створити особисту технологічну карту або скористатися наявною у програмі, що розроблена з урахуванням умов певної агрокліматичної зони.

Також під час заходу його учасники вчилися, як правильно управляти економікою господарства, ефективним способам покращення економічного становища. Аграріїв навчали, як аналізувати реальний стан економіки, переконливо пояснювали, для чого це потрібно робити та які інструменти аналізу і контролю застосовувати; давали цінні рекомендації і корисні поради для успішного ведення бізнесу, зокрема враховувати виклики, що стоять на заваді виконанню стратегічного плану (наприклад вплив несприятливих наслідків змін клімату чи людського фактора), та вміло оперувати засобами їх пом’якшення: використання ризик-менеджменту — агрострахування, проведення відповідної роботи із персоналом, застосування дієвої мотивації тощо.

 

 Також цікавими і корисними для впровадження у практику були тренінг-завдання, на яких кожен учасник із допомогою організаторів заходу розробляв власну стратегію розвитку господарства — на основі застосування SWOT-аналізу як основного елемента стратегії, з формуванням цілей і плану досягнень, урахуванням можливих викликів у перебігу виконання стратегічного плану (у т.ч. впливу ринку землі) та джерел фінансування і фінансових інструментів, зокрема аграрних розписок. 

Не менш актуальним було заняття на тему «Управління грошовими потоками», на якому учасники пізнавали суть таких понять, як ліквідність та інструменти її управління, вивчали вплив інновацій на грошовий потік. Пояснення ведення успішного бізнесу ґрунтувались на порівнянні інтенсивної та екстенсивної технологій, визначенні потреб у додатковому фінансуванні, підкріплювались наведенням конкретних даних і позитивних прикладів. А ще бізнес-наставники навчали, як підготуватись до розмови із потенційними інвесторами/кредиторами для отримання бажаного результату.

Загалом триденний тренінг виявився досить насиченим, практичним та цікавим, адже кожен його учасник почерпнув для себе щось нове і корисне, а набуті знання неодмінно знайдуть своє впровадження у господарствах.

Після реалізації пілотного проекту компанії BASF та IFC проаналізують результати його проведення, які визначать можливість продовження дії програми на регулярній щорічній основі. 

 

Думка спеціалістів:

Богдан Юреско, 

ФГ «Колос», Білгород-Дністровський р-н Одеської обл. 

(в обробітку — 

близько 12 тис. га):

—Вирощуємо у своєму господарстві зернові та технічні культури. Оскільки територіально наші землі розміщені в зоні екстремального землеробства, то, відповідно, застосовуємо різні інтенсивні технології вирощування: ноу-тілл, стрип-тілл, мінімальний обробіток.

 На сьогодні бути лише професійним технологом недостатньо для ведення ефективного господарювання. Окрім того, щоб успішно виростити продукцію, її ще потрібно вигідно продати. Як показує практика, більшість господарств України працюють без вибудованої стратегії виробництва, за простим принципом: виростив — збув. На цьому тренінгу навчають «вищому пілотажу» ефективного управління господарством та секретам розробки стратегії «виживання» у жорстких економічних умовах. Попри те, що ми маємо непередбачувані зміни у законодавстві, стратегію агробізнесу однозначно потрібно розробляти, адже хто цим нехтує, той не має майбутнього.

 

Радослав Златов, 

ФГ «Балкани», Саратський р-н Одеської обл. (в обробітку — 17 тис. га):

—Основна наша спеціалізація — це рослинництво. Ми вирощуємо зернові та технічні культури. Аграрний бізнес в Україні є одним із найрентабельніших видів підприємницької діяльності. Причому свій потенціальний розвиток він ще не вичерпав і наполовину. Але ж для того, аби його далі розвивати, потрібні якісь чіткі правила, в першу чергу — з боку держави. Адже, наприклад, оподаткування у нас абсолютно непередбачуване — зміни в ньому відбуваються кожні півроку (це може статися навіть у саму новорічну ніч!). А от у плані дерегуляції ведення аграрного бізнесу є чимало позитивних змін, зокрема щодо регуляції земельних відносин, сертифікації та експорту вирощеної продукції. 

Що стосується цього тренінгу, то ми вперше були на подібному заході: насамперед приємно здивувало, що він проходить безкоштовно, до того ж його організатори потурбувались, щоб він був практичним і приніс максимум користі (адже у малій аудиторії спеціалісти-наставники мають змогу працювати із кожним представником господарства). Важливо й те, що всі учасники на основі своїх даних могли розробляти та планувати стратегію подальшої підприємницької діяльності. Адже якщо ваше господарство не розвивається, значить, у нього немає майбутнього.

Інтерв'ю
У березні Асоціація «Укрсадпром» обрала нового голову. Ним став Юрій Вахель. Про себе він розповідає, що «родом з олійно-зернового бізнесу». Сайт «Пропозиція» розпитав у нового голови асоціації про поточну ситуацію з арештом рахунків... Подробнее
Заріпов Андрій
Несприятливі погодні умови часто спричинюють втрату частини врожаю.  Але аграрії можуть зберегти фінансову стабільність  за допомогою агрострахування. 

1
0