Спецможливості
Статті

Справжній комбікорм і де його готують в Україні

05.07.2009
1742
Справжній комбікорм і де його готують в Україні фото, ілюстрація

Витрати на корми завжди становили й становитимуть понад 60% усіх витрат на виробництво продукції тваринництва.

Витрати на корми завжди становили й становитимуть понад 60% усіх витрат на виробництво продукції тваринництва.

Зазначена аксіома ставить на передній план проблему раціональної годівлі, яка забезпечує максимальну віддачу кожного кілограма згодованого корму. Навіть одиницю виміру ефективної годівлі встановлено. Вона називається конверсією корму. Ця одиниця показує, скільки продукції того чи іншого виду отримано за фактом, якщо згодовано один кілограм корму. В конкретному виробництві тваринницької продукції показник конверсії свій. Найвищий він у птахівництві. Там на 1 кг корму можна одержати 500-550 г приросту маси бройлерів або шість-сім яєць від курей-несучок. За правильного виробництва свинини на 1 кг згодованого сухого збалансованого корму можна отримати 220-300 г середньодобового приросту, а на кілограм сухої речовини оптимізованого раціону корова зможе дати не менш 1-1,2 л молока. Наведені вище показники сьогодні є звичайними для інтенсивного тваринництва. Інше виробництво має на 1 кг корму здебільшого вдвічі менше тваринницької продукції.

Як годувати тварин,
щоб конверсія корму була максимальною, а ефективність годівлі найвищою?
Досвід сучасного тваринництва зарубіжних країн свідчить, що більшість успішних фермерів і робітників великих виробничих підприємств усі зусилля витрачають виключно на обслуговування тварин: чищення приміщень, роздавання кормів, огляд тварин, доїння. Фахівці цих підприємств не переймається питанням поживності кормів, які згодовують. Чому? Відповідь проста: корми, які згодовує своїм тваринам досвідчений фермер або велике тваринницьке господарство, виробляють спеціальні підприємства, і вони ж відповідають за продуктивний ефект свого корму (якщо всі інші умови експлуатації тварин виконано бездоганно). Досі наука й виробництво не придумали нічого кращого, ніж виробляти й згодовувати тваринам і птиці комбікорми.
Комбікорми - це однорідні суміші очищених, змелених і спеціально підготовлених кормів і кормових джерел, приготовані за науково обгрунтованими рецептами, призначені для згодовування окремим видам, виробничим і статевим групам тварин. При цьому вони забезпечують максимальну конверсію поживних речовин в якісну продукцію тваринництва.
Першою й головною відмінністю комбікорму від звичайної кормосуміші є ідеальна однорідність усієї маси змішаних компонентів. Переоцінити значення цього чинника не можна. Світова практика свідчить, що на створення й утримання однорідності суміші до моменту поїдання тваринами витрачається не менше 30% усіх енерговитрат, задіяних на виробництво справжнього комбікорму. Сучасний комбікорм складається щонайменше з 20-25 компонентів з коливаннями норм уведення окремих із них від 0,01 до 30%. Крім того, всі ці компоненти суттєво різняться між собою за питомою вагою, гігроскопічністю, сипкістю. Частина з них характеризується значною адгезією (прилипанням). Перемішати все це лопатою до стану повної однорідності - завдання абсолютно нездійсненне. Не допоможуть при цьому й примітивні механізми: саморобні змішувачі, мішалки. Навіть спрощені комбікормові пристрої, дуже популярні у виробників, не в змозі розподілити компоненти з рівнем уведення менш ніж 1% на всю масу, яку змішують, рівномірно.

Чим вирізняється
якісний комбікорм?
По-перше, рівномірність складу комбікорму - це запорука відповідності вашого розрахунку фактичному складу раціону, який тварини споживають. Що менший вміст компонентів комбікорму, то він дорожчий, а порушення обміну речовин через його недодозування або передозування - найсуттєвіше. Безперечно, без ідеального рівня рівномірності змішування введення вітамінних і мінеральних блендів, преміксів (з нормою введення менше 1%), ферментних препаратів, смакових добавок, пробіотиків, підкислювачів стає абсолютним безглуздям з погляду їхнього ефекту на продуктивність тварин. Якщо вилучити з комбікорму ці сучасні чинники продуктивної дії, то від нього не залишиться жодної переваги перед звичайною, всім відомою, зерновою дертю. Ось тут прихована відповідь на питання, чому в епоху "розвиненого соціалізму" мало хто вірив у суттєву перевагу комбікорму над зерновою годівлею. Тоді справжнього комбікорму майже ніхто не робив, бо заводів із можливістю ідеально рівномірного перемішування не було.
По-друге, всі мікрокомпоненти комбікорму - це складні біологічно активні сполуки, які треба ідеально точно нормувати. Нестача їх у раціоні - недобір ефекту, передозування - фактор порушення обміну, зниження якості готової продукції тваринництва, втрата здоров'я й продуктивного довголіття тварин. Часто-густо смак і хімічний склад м'яса, молока, яєць стають украй незадовільними за поживною цінністю не стільки через своє походження, скільки через невміле введення в раціон мікроелементів.
Крім того, комбікорми з високою продуктивною дією часто потребують уведення до свого складу кормових жирів у вигляді в'язкої рідини. Зробити це з допомогою лапчастого змішувального пристрою практично неможливо: жир прилипає до складових комбікорму, налипає на лопатки змішувача. Нерівномірність змішування кінцевого продукту стає критичною щодо однорідності комбікорму.
Але якщо навіть припустити, що простими пристроями вдалося більш-менш задовільно змішати компоненти, самосортування складових комбікорму під час потрапляння в годівницю зведе всі зусилля кормовиробника нанівець.
Усе це означає, що максимальна віддача від найдорожчого елемента собівартості виробництва продукції тваринництва сконцентрована в якості та властивостях раціону, який згодовують. Ось чому жоден досвідчений фермер, розумний господар-тваринник сам комбікорми ніколи не виробляє. Не його це справа. Він втратить більше, якщо самостійно мішатиме щось із відходів рослинництва. З цієї ж причини не варто дивуватися, чому імпортне м'ясо дешевше за наше, навіть після того, як за нього заплатили ввізне мито. Нам залишається нарікати виключно на "хитрі" добавки, від яких їхні тварини "пухнуть, як на дріжджах". Не треба хвилюватися. Всі ці добавки є на кормовому ринку тепер і в нашій країні, але кінцевий ефект їхнього використання у нас значно нижчий, бо вводимо ми їх із саморобною сумішшю, щоб зекономити. Як наслідок, ефект годівлі менший за закордонний наполовину, та й якість готового харчового продукту не краща.

Продуктивний ефект годівлі
Досліди, які ми провели на п'яти різних варіантах годівлі, свідчать про те, що фізична форма добового кормового раціону стає головним чинником ефективності відгодівлі свиней з однаковим компонентним і хімічним складом добової даванки (табл.).
Дані таблиці 1 свідчать, що зміни фізичної форми кормової даванки за повної ідентичності поживності вихідного раціону спричинюють суттєві зміни продуктивного ефекту й ефективності використання корму. Зокрема, недостатність змішування призводить до вибіркового споживання окремих компонентів корму, що стає головною причиною викидання корму з годівниці, а отже, його втрат. Унаслідок цього витрати сухої маси корму в групі, де згодовували недостатньо перемішаний раціон, були більшими, ніж в інших групах. Таким чином, невиробниче використання корму через його розкидання становило не менше 320 г за добу.
З'ясовуючи причини різної інтенсивності росту тварин на абсолютно однакових, за розрахунками, раціонах, можна стверджувати, що саме самосортування кормової даванки під час роздачі та поїдання тваринами призвело до відхилення фактичного споживання поживних речовин від розрахункового. Ось чому тільки в п'ятій групі, де механічні властивості комбікорму були ідеальні, тварини його не розкидали й не поїдали вибірково, що й забезпечило середньодобовий приріст відповідно очікуваному рівню - 750-800 г. Це підтверджує й різниця показників зростання конверсії комбікорму. В групі тварин із годівлею їх гранульованим комбікормом вона була вищою за контроль на 25,2 відсотка. Відтак, приведення комбікорму до оптимальної механічної форми запобігає розбалансованості його складу за поживністю й сприяє повній мінімізації невиробничих його втрат.
Безумовно,  виробництво якісного за складом і механічними ознаками комбікорму дорожче за примітивне виготовлення кормової суміші, але розрахунки засвідчують: усі додаткові витрати повністю компенсуються вартістю додатково одержаної продукції від приросту тварин (табл. 2).
Таблиця 2 свідчить, що здорожчання комбікорму, порівняно із саморобною сумішшю, становить близько 130 грн на тонні. При цьому, від однієї тонни якісного комбікорму додатково буде отримано 62 кг приросту з вартістю 744 грн. Тобто чистий прибуток від використання якісного комбікорму сягає не менш 686 грн на кожній виробленій його тонні (744 - 130 = 686). Ось і відповідь, чому виробництво тваринницької продукції в розвинених країнах дешевше за наше, а прибуток набагато більший.

Сучасне виробництво комбікормів в Україні?
На жаль, підприємств, спроможних виготовляти комбікорм ідеального поживного та фізико-механічного складу в Україні небагато. Щоб забезпечити всі потрібні вимоги до якості, такі підприємства мають сучасну систему очищення й підготування компонентів комбікорму для подальшої переробки. Це лінії очищення від механічних і металомагнітних домішок, лінії подрібнення та відбору часток заданого розміру, просіювання. На таких заводах унеможливлено об'ємне дозування. Всі мікрокомпоненти комбікорму дозують ваговим способом з точністю до 0,01% і змішують на окремих міні-змішувачах у лініях передсумішей. Далі всі складові комбікорму (попередньо підготовлені зернові компоненти, білкові добавки, передсуміші та мінерали) надходять у головний змішувач циклічного принципу дії, який перетворює ці складові на ідеально однорідну суміш. У процесі змішування, за потреби, суміш збагачують розігрітим кормовим жиром, який надходить туди через спеціальну систему підготовки та введення рідких компонентів. За принципом бомболюку готова порція комбікорму вивантажується і спрямовується до лінії грануляції. Сучасні гранулятори ущільнюють продукт за відносно невисоких температур з мінімальними втратами активності біологічно активних речовин та швидким охолодженням. Гранульовані комбікорми для птиці виготовляють так, щоб вони легко перетворювалися на спеціальну крупку.
Відмітною рисою сучасного заводу з виробництва якісних комбікормів є відносна безшумність та ефективна аспірація.
Такі заводи мають мінімальні за розміром транспортні системи компонентів, здатні переходити з виробництва одного рецепту комбікорму на інший майже миттєво й виробляти його разовими партіями від 50 кг до 50 тонн.
Практика комбікормового виробництва свідчить, що на заході нашої країни таким вимогам відповідає українсько-угорське підприємство ТОВ "АБО-МІКС", що в м. Коломия Івано-Франківської області. Ідеальні, з погляду якості, комбікорми готують підприємства холдингу "Авангард" і "Миронівський хлібопродукт". Сучасні підприємства з виробництва якісних комбікормів є поблизу Києва, в Полтавській та Донецькій областях. Найсучасніший завод з голландською технологією виробництва і обладнанням, єдиний в Україні та другий в СНД, відкрився 2009 року в м. Роздільне Одеської області на підприємстві "Агротрейд-юг". До речі, останній спроможний забезпечити якісними комбікормами, концентратами, БВД і БВМД значні технологічні потреби будь-якої галузі тваринництва, птахівництва, хутрового звірівництва, рибного господарства.
Таким чином, перехід на світовий рівень якості комбікорму саме й означає перехід на рівень ефективності самого світового тваринництва.
Безмежні запаси якісного фуражного зерна можуть зробити Україну світовим лідером з виробництва екологічно-безпечної продукції тваринництва, й передумови для цього вже є. Час братися до справи.

Л. Подобєд,
д-р с.-г. наук, провідний науковий співробітник Інституту тваринництва УААН

Інтерв'ю
Corteva Agriscience — одна з найбільших публічних наукових компаній у світі чи не першою серед виробників насіннєвого матеріалу і засобів захисту рослин прийняла рішення припинити бізнес в росії після її повномасштабного нападу на Україну... Подробнее
Олексій Сергієнко
«Треба багато вчитися, щоб знати хоч трохи». Цим відомим висловом французького правника, письменника і політичного мислителя Шарля Луї Монтеск’є можна описати діяльність українського експерта з агротехнологічних питань консалтингової... Подробнее

1
0