Спецможливості
Агробізнес

Солодке + гірке вирішення проблем України в цукробуряковій галузі

08.05.2009
913
Солодке + гірке вирішення проблем України в цукробуряковій галузі фото, ілюстрація

В умовах загострення проблеми забезпечення України енергоносіями доречно прискорити та урізноманітнити виробництво альтернативних видів палива (зокрема біоетанолу), що набуває особливої важливості під час фінансово-економічної кризи, яка провокує низку соціальних негараздів, пов'язаних із зниженням рівня зайнятості населення на традиційних виробництвах, зокрема в цукробуряковій галузі. Але важливо забезпечити поєднання оптимального вирішення як продовольчого, так і енергетичних питань країни.

В умовах загострення проблеми забезпечення України енергоносіями доречно прискорити та урізноманітнити виробництво альтернативних видів палива (зокрема біоетанолу), що набуває особливої важливості під час фінансово-економічної кризи, яка провокує низку соціальних негараздів, пов'язаних із зниженням рівня зайнятості населення на традиційних виробництвах, зокрема в цукробуряковій галузі. Але важливо забезпечити поєднання оптимального вирішення як продовольчого, так і енергетичних питань країни.

Територіальна концентрація виробничих потужностей вирощування цукрових буряків, цукрових та спиртових заводів - це умова, сприятлива для використання цукрових буряків не тільки для випуску цукру, а й для виробництва біоетанолу. Біоетанол можна використовувати в звичайних двигунах до 15% у суміші з бензином, збільшуючи октанове число останнього. Україна, тримаючи курс на вступ у ЄС, активізує організацію виробництва та використання біоетанолу.
Можливі такі варіанти переробки цукрових буряків на біопаливо. Традиційним є випуск біоетанолу з відходів цукробурякового виробництва - меляси, проте слід вважати можливим отримання спирту з проміжних продуктів переробки солодких коренеплодів: бурякового (дифузійного) соку та цукрового сиропу (рис. 1).
За даними одного з цукрових заводів Чехії*, що займається виробництвом біоетанолу з цукрових буряків, з однієї тонни цукрових буряків можна виробити 80-100 л біоетанолу, тобто для виробництва 1 т біоетанолу потрібно 12,7-15,9 т цукрових буряків:
за мінімального виходу:
1 т цукрових буряків80 л (8 дал) біоетанолу, або 63 кг
чи
1 т біоетанолу15,9 т цукрових буряків
за максимального виходу
1 т цукрових буряків100 л (10 дал) біоетанолу, або 79 кг чи
1 т біоетанолу12,7 т цукрових буряків
У розрахунку на 1 га площі цукрових буряків виробництво біоетанолу різнитиметься не тільки з виходом з одиниці сировини, а й з урожайністю культури (табл. 1). Так, за врожайності цукрових буряків 350 ц/га з 1 га цукрових буряків можна виробити лише 2800-3500 л біоетанолу, за врожайності 400 ц/га - 3200-4000 л/га, 500 ц/га - 4-5 тис. л, 600 ц/га - близько 6 тис. л спирту (табл. 1).
Згідно з технологіями, діючими на українських спиртових заводах, з 1 т меляси (відходу переробки цукрових буряків на цукор-пісок за виходу 24%) можна одержати 300 л (30 дал) етанолу:
1 т меляси300 л (30 дал)
біоетанолу, або
з 1 т цукрових буряків, перероблених на цукор, за виходу меляси 4,7% до маси перероблених буряків може бути вироблено 14,3 л біоетанолу.
Оптимальним обсягом виробництва цукрових буряків для задоволення потреб у біоетанолі вважатимемо той, який дасть можливість повністю забезпечити передусім потреби країни в цукрі, тобто цілком вирішити продовольче питання щодо цукру.
Потребу України в цукрі доречно оцінювати граничним розміром квоти "А", яка, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2009 р. № 63 на 2009/2010 маркетинговий рік (обсяг постачання на період з 1 вересня 2009 р. до 1 вересня 2010 р.), становить 1984 тис. тонн.
За виходу цукру 12% до маси перероблених цукрових буряків (за втрати буряків під час заготівлі та зберігання 2,5%) обсяг буряків для виробництва цукру в зазначеній кількості виключно із сировини власного виробництва - цукрових буряків (варіант повного забезпечення квоти "А" за рахунок продукції із вітчизняної сировини) має становити 16530 тис. т, або в заліковій вазі - 16955 тис. т. За переробки цієї кількості цукрових буряків можна одержати 775 тис. т меляси, з якої можна виробити 235 млн л біоетанолу.
Ми розрахували обсяги біоетанолу, який може бути вироблений в умовах забезпечення потреб країни в цукрі на рівні затвердженого розміру квоти "А" внаслідок переробки цукрових буряків на цукор та біоетанол, а також отриманої меляси за різних обсягів сировинного забезпечення - різних обсягів виробництва цукрових буряків за різних рівнів урожайності (табл. 2-3).
У табл. 2 надано розрахунки для виробництва цукру квоти "А" виключно із вітчизняної сировини - цукрових буряків, а в табл. 3 - аналогічні розрахунки за умови часткового "покриття" внутрішніх потреб цукром (255 тис. т), виробленим із цукру-сирцю тростинного походження.
У зв'язку із вступом до СОТ Україна зобов'язалася імпортувати 260 тис. т цукру-сирцю із тростини, що рівновелике близько 255 тис. т цукру білого. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 р. № 1125, обсяг цукру, виробленого з цукру-сирцю з тростини, який буде ввезено в Україну з країн-членів СОТ у 2009-2010 рр. (в 2009 р., за розподілом Мінекономіки України, - в кількості 263,9 тис. т), належить ураховувати під час визначення обсягу, граничного розміру щорічної квоти постачання продукції на внутрішній ринок, і реалізувати "нарівно" з буряковим цукром.
Отже, за цих умов для "наповнення" квоти "А" слід переробити 14780 тис. т цукрових буряків (спершу виростивши їх 15 млн т), унаслідок чого одержати 695 тис. т меляси, з якої виробити 205 млн л біоетанолу. За цих умов бурякової меляси буде на 80 тис. т менше і, відповідно, менше біоетанолу на 30 млн літрів.
Таким чином, при посівних площах, порівнюваних з їхнім розміром у 2008 р., - 390 тис. га (тобто без передбачення розширення площ посівів культури спеціально для виробництва біоетанолу) та врожайності цукрових буряків 350 ц/га за умови повного задоволення потреб України в цукрі біоетанол може бути вироблений тільки з меляси як відходу цукробурякового виробництва; за врожайності 400 ц/га за тих самих значень інших чинників можна отримати додатково 400 тис. т цукрових буряків, із яких виробити 30-40 млн л (залежно від виходу спирту: 80 чи 100 л із 1 т коренеплодів), а в сукупності з мелясним - 235-245 млн л біоетанолу; за врожайності 450 ц/га: із 2475 тис. т буряків - 200-245 і разом з мелясним - 405-450 млн л біоетанолу (рис. 2); за врожайності 500 ц/га, відповідно, - 360-450 (із "надлишкових" 4,5 млн т сировини) і всього - 565-655 млн л спирту; коли буде досягнута врожайність 600 ц/га безпосередньо на виробництво біоетанолу (695-870 млн л) можна буде використати 8,7 млн т буряків, що забезпечить в сукупності із переробкою меляси 900-1075 млн л біоетанолу. В разі розширення площ посівів, відповідно, зростуть і обсяги цукрових буряків, які без зниження вітчизняного продовольчого (цукрового) потенціалу можна буде спрямовувати на випуск біологічної складової моторного палива.
Навпаки, нижчі обсяги виробництва біоетанолу із цукрових буряків будуть у разі задоволення потреби країни в цукрі лише за рахунок переробки вітчизняної сировини: спирт можна буде виробляти безпосередньо з цукрових буряків, а не тільки з меляси, лише за досягнення врожайності 450 ц/га, переробивши додаткові 450 тис. т коренеплодів (рис. 3). Якщо врожайність становитиме 500 ц/га, на біоетанол вдасться переробити 2250 тис. т цукрових буряків та отримати 180-225 млн л спирту, що разом із мелясним (235 млн л) становитиме 415-460 млн л; коли ж врожайність досягне 600 ц/га, всього буде одержано 23255 тис. т цукрових буряків, із них на цукор буде перероблено 16955 тис. т, а на біоетанол - 6,3 млн тонн.
Вперше в Україні виробництво спиртової високооктанової кисневмісної добавки (ВКД) до бензину було організовано в 1998 р. із бурякової меляси, яку вважали найпридатнішої сировиною для випуску біоетанолу серед вітчизняних джерел аграрного походження. Нині річна потужність підприємств Державного концерну спиртової і лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" становить 28,07 млн дал ВКД. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1375 від 5 грудня 2007 р., здійснювати виробництво біоетанолу мають право 12 спиртових заводів і спиртокомбінатів, а саме: Барський, Гайсинський, Тростянецький (Вінницька обл.), Жовтневий, Лохвицький (Полтавська обл.), Тхорівський, Триліський (Київська обл.), Наумівський (Сумська обл.), Івашківський (Харківська обл.), Хоростківський (Тернопільська обл.), Коростишівський (Житомирська обл.) і Кам'янський спирто-горілчаний комбінат (Черкаська обл.).

С. Стасіневич,
канд. екон. наук,
провід. наук. співробітник НДІ економіки і менеджменту агропромислового виробництва, доцент НУБПУ

Інтерв'ю
Ірина Кухтіна
Про необхідність об’єднання виробників ягід, левова частка яких в Україні вирощується одноосібниками й домогосподарствами, говорять уже давно. Минулого року така асоціація – «Ягідництво України» - була зареєстрована. Редакція вирішила... Подробнее
Зараз багато говориться про деградацію грунтів. Сайт propozitsiya.com попросив детальніше прояснити суть проблеми і порадити шляхи її вирішення генерального директора Інституту охорони грунтів Ігоря Яцука. І він дав докладне інтерв’ю.   Як... Подробнее

1
0