Спецможливості
Статті

Скільки яблук має бути на дереві?

07.06.2010
6691
Скільки яблук  має бути на дереві? фото, ілюстрація

Кожен садівник прагне  того, щоб його яблуні щорічно плодоносили й давали хороший урожай плодів високої товарної якості.

Кожен садівник прагне  того, щоб його яблуні щорічно плодоносили й давали хороший урожай плодів високої товарної якості.

Для стабільного плодоношення на дереві має бути певна кількість плодів відповідного розміру та кольору, що визначається конкретним сортом. Для одержання високих урожаїв яблуні треба створити сприятливі умови для забезпечення життєдіяльності дерев. Плодове дерево за своєю фізіологією одночасно має на собі плоди цього року й починає закладати квіткові бруньки під новий урожай. Тому перевантаження дерева плодами в один рік призводить до великих витрат поживних речовин, внаслідок чого дерево виснажується й не в змозі закласти в достатній кількості квіткових бруньок - основи врожаю наступного року. Плодові дерева повинні мати також високу морозостійкість, а для цього їхнє листя протягом вегетації має синтезувати, завдяки фотосинтезу, достатню кількість вуглеводів, які накопичуються як у надземній, так і в підземній частині дерева. Плодове дерево не може мати потрібної кількості поживних речовин, якщо воно було перевантажене плодами, тому що вся енергія дерева піде на цьогорічне плодоношення, а на утворення запасних речовин її не вистачить. Такі дерева мають низьку морозостійкість і можуть підмерзати взимку. Погано також, якщо дерево й не плодоносить. Воно починає інтенсивно рости, гілки не можуть зупинитися в рості, й знову вся енергія дерева йде на ростові процеси, а не на утворення й закладання запасних вуглеводів. Тому потрібно знайти "золоту" середину, яка дасть змогу яблуні щорічно стабільно плодоносити й мати хороший стан.
За сприятливих умов плодові дерева закладають багато квіткових бруньок і утворюють зав'язі більше, ніж може витримати дерево. Тому дерево частково саме регулює кількість цвіту та зав'язі у весняний і ранньолітній періоди (опадання одразу після цвітіння, червневе опадання зав'язі). Однак цього іноді не достатньо, й ми маємо допомогти звільнитися дереву від зайвої зав'язі. Це можна зробити різними способами.
По-перше, за інтенсивного цвітіння для нормування видаляють зайві квітки. Це можна зробити як уручну (на невеликих плантаціях), так і хімічним способом. За ручного нормування видаляють зайві квітки, залишаючи в суцвітті тільки дві-три найбільш розвинуті. Однак потрібно зазначити, що ручне нормування цвіту можна здійснити тільки на присадибній ділянці, а на виробничих насадженнях це роблять хімічним способом. При цьому використовують різні препарати: 4%-ний розчин карбаміду, 0,7%-ний розчин кальцинованої соди, гіберліни різної концентрації тощо. Так настає перша хвиля осипання цвіту й зав'язі. Друга хвиля - це червневе опадання зав'язі. Й лише після цього ми можемо вдатися до ручного нормування врожаю плодів на дереві. Цей технологічний захід достатньо простий, хоча й дуже трудомісткий. Проте без нормування плодів ми не зможемо одержати врожай високої товарної якості.
Як правильно здійснити нормуванння і яку кількість яблук залишити на дереві? На думку вчених, на один квадратний метр листя має бути 3 кг яблук. Спершу видаляють пошкодженні зав'язі, а після цього залишають у суцвітті один-два найрозвинутіші плоди (на кожні 10-15 см гілки потрібно залишати одну-дві зав'язі великоплідних сортів). На дереві для формування великих плодів на кожну залишену зав'язь має припадати не менше 20-30 здорових листків. А ще потрібно враховувати як вік гілки, так і силу її росту. Тобто сильніші гілки після проріджування мають бути завантажені плодами більше, а слабі - менше. На одно-,  дворічних гілках на один погонний метр гілки має бути близько 1 кг яблук, на довговічніших гілках - два кілограми.
Є ще одне твердження про навантаження дерева врожаєм. У цьому разі кількість плодів на дереві, яке добре розвинуте й має хороший стан, залежить від середнього діаметра його гілок. Рекомендують на кожний квадратний сантиметр середнього діаметра гілок дерева мати 2 кг плодів. Якщо у вашого дерева середній діаметр гілок 4 см (тобто 12 см2), то воно має дати 24 кг плодів.
Після нормування плоди на дереві розміщуються рівномірніше, листя працює лише на них, дерево не відчуває перевантаження й розвивається далі.
Якщо під час нормування врожаю ви правильно використаєте всі рекомендації, то загальний урожай на дереві не знизиться, тому що залишені плоди збільшаться в розмірах, матимуть краще забарвлення, а отже, й вищі товарні та смакові якості.
Тож нормування врожаю - це гарантія регулярного високопродуктивного плодоношення вашої яблуні. 

Ніна Дмитраш,
агроном проекту "Розвиток плодово-ягідного сектору у Вінницькій області", IFC

Інтерв'ю
Державна продовольчо-зернова корпорація України (ДПЗКУ) – єдиний державний оператор зернового ринку України, лідер у сфері зберігання, переробки та експорту зернових і продуктів їх переробки. Про
Протягом останніх років соняшник в Україні — одна з найбільш рентабельних культур, яка для багатьох аграріїв є запорукою економічного добробуту. Саме тому Україна — один із найбільших виробників соняшнику та провідний експортер... Подробнее

1
0