Спецможливості
Статті

Сівба за безорного обробітку грунту (повна версія)

05.06.2008
676
Сівба за безорного обробітку грунту   (повна версія) фото, ілюстрація
Цей матеріал було оприлюднено під час Міжнародної конференції “Самовідновлюване ефективне землеробство на основі системного підходу NO-TILL”. Конференція відбулася 20–23 листопада на базі корпорації “Агро-Союз”.

Абсолютно вдосконалене устаткування для безорного обробітку ще не створено і навіть не розроблено. Ми завжди обмежені своїми концепціями, фізичними законами й економікою. Якщо безорне висівання здається вам складним і незрозумілим, тоді я скажу от що: воно досить просте й ефективно здійснюється за допомогою саджального кілка ацтеків, що був одним із перших посівних безорних знарядь (раніше були тільки копита тварин у преріях: одне з них удавлювало насіння в грунт, а друге — прикривало його дерном). Це давнє знаряддя має всі властивості сучасної сівалки: точна глибина укладення насіння в грунт (зазначена міткою на ціпку), поштучна подача насіння (підрахунок, скільки насінин потрапило в одну посівну лунку), ущільнення висіяних насінин (удавлювання ціпком після влучення насіння в ямку), загортання борозни (накриття дерном). Фактично все, що ми зробили, — це механізували і пришвидшили процес. У деяких випадках нашу сучасну посівну техніку навіть не порівняєш за точністю із висаджувальним кілком прадавніх хліборобів.


Сошники


Ніж, мотика, культиваторна лапа або будь-який інший ковзний сошник будуть працювати відносно непогано в сухому пухкому грунті, але не в перезволоженому. Для цих сошників характерні також поганий контроль за висіванням насіння, ушкодження структури грунту, незначна швидкість і високе тягове навантаження. Їхньою перевагою є низька вартість, здатність здійснювати глибоке поличкове нарізання борозен (до грунтової вологи) в орних системах землеробства. Але чимало з цих критеріїв треба переглянути в разі застосування безорної технології.
Для досягнення точного закладання насіння в грунт часто використовують дискові поличкові сошники, тому зробимо акцент на них. Ми звичайно використовуємо знаряддя, що створюють V-подібну форму борозни за допомогою одного або двох дискових лез, розміщених під невеликим кутом у вертикальній і горизонтальній площинах. Форму борозни визначають кутом, під яким іде диск, а також його розміром. Формуючи ширшу верхню частину борозни, доведеться збільшити тиск для дотримання обраного рівня глибини, що створить додаткове ущільнення бічних стінок борозни, а також потребуватиме більшої тягової сили.
У V-подібній формі верхньої частини борозни немає ніяких переваг — це фактично інженерний пережиток. З іншого боку, зайве звуження V-подібної борозни донизу створює проблеми з точним розміщенням насіння на визначеній глибині. В ідеалі борозна має бути якомога вужчою, а бічні сторони — лише злегка сходити на конус.
Який же розмір дисків оптимальний? Якщо він занадто малий, то виникне тенденція ковзання в разі зіткнення з грудками сирих рослинних решток. До того ж, такі диски швидше зношуються. Великі леза впораються з пожнивними рештками краще, але потребуватимуть більшого тиску для дотримання обраного рівня глибини борозни.
Однодискові або дводискові? Дводискові сошники вважаються точнішими, але й добре сконструйовані однодискові — теж точні. Завважте, що дводискові сошники створюють більше проблем із зачіпанням пожнивних решток.


Оптимальна глибина і її контроль


Обмежують глибину проникнення лез у грунт за допомогою колеса регулятора заглиблення, встановленого на сошнику. Часто це колесо виконує й інші функції, такі як прикочування насіння і загортання борозни. Але в цьому разі борозна часто загортається недостатньо і не на потрібну глибину, насіння може не потрапити точно у V-подібну посівну лунку, навколо нього може утворитися порожнина або, навпаки, ущільнення. Частіше це залежить від дотримання вимог щодо тиску на грунт у разі безорної технології (залишок тиску повинен передаватися загортальному котку або колесу регулятора заглиблення), а також від структури грунту.
 Загортальними котками добре працювати на піщаних безорних грунтах, але в інших умовах вони мають серйозні недоліки. Одним із таких недоліків є додаткове ущільнення боковин борозни, а також додаткові витрати, пов’язані з потребою закріпляти насіння і загортати борозни іншим механізмом.


Розпушування (підняття) грунту при виході з нього леза призводить до нерівномірного розміщення насіння. Проблема розміщення насіння зростає на деяких суглинних безорних грунтах: піднімання плужних лез створює поперечні розлами на бічних стінках насіннєвих лунок, вони занадто великі, щоб захопити насіння, що розлітається. Залежно від того, як насіння висівають і наскільки велика щільність грунтових агрегатів над ним, наслідки можуть бути досить невтішними. Процес проростання насіння, що лежить під брилою бічної стінки лунки, може бути порушений даремними спробами паростка пробитися крізь ущільнені товщі бічної стінки насіннєвих лунок або виходом за межі V-подібної лунки. Іноді насіння, що лежить за межами лунки, не проростає зовсім, а якщо паростки й досягають світла, то найчастіше вони виснажені. Я бачив паростки кукурудзи (зазвичай їм потрібно близько 5 см для проростання), які здолали зигзагоподібний шлях до світла завдовжки понад 12 см: і все це через неправильне висівання насіння. Немає потреби говорити, що такі рослини не дадуть бажаної врожайності.
Найкращим розміщенням копіювального колеса сівалки буде таке, коли воно торкається грунту там, звідки виходить лезо сошника. Це дає легке ущільнення бічних стінок, але не ушкоджує їх доти, доки насіння не впаде на сплановане для нього місце. Цей аспект винятково важливий, оскільки бічна стінка насіннєвої лунки є єдиною спрямовуючою для насіння у V-подібній лунці. У більшості випадків насіння зупиняється за 2,5 см і більше до дна лунки.


Не так багато інновацій з’явилося за останні два десятиліття в конструкції копіювального колеса: одним із таких нововведень є застосування вузьких шин. Оскільки немає потреби, щоб вони залишалися на поверхні розрихлених грунтів, відпадає потреба робити шини завтовшки 10 см. Тенденцією є перехід до копіювальних коліс завширшки 5–7,5 см (зверніть увагу, що практично у всіх копіювальних коліс основне навантаження припадає на зовнішній край). Іншою концепцією є використання датчиків та системи контролю для вимірювання тиску на шину копіювального колеса і постійного підтримування потрібного тиску.


Мет Хегні


Далі буде

Інтерв'ю
Традиційним джерелом байпасного крохмалю в раціонах корів є зерно кукурудзи. Його особливістю є те, що він не ферментується у рубці і стає доступним вже у тонкому відділі кишечника. Це допомагає збільшити надходження глюкози у кров’яне... Подробнее
Наталія Гордійчук, засновниця компанії "Агрітема"
"Агріте­ма" своїми біорішен­ня­ми кар­ди­наль­но змінює підхід до зем­ле­роб­ст­ва. Про біоінно­вації, які по­над 10 років компанія на­дає аг­раріям, розповідає засновниця — Наталія Гордійчук.

1
0