Спецможливості
Техніка та обладнання

Сіва­лки для різних си­с­тем об­робітку грун­ту

05.04.2013
2695
Сіва­лки для різних си­с­тем об­робітку грун­ту фото, ілюстрація

 За­слу­го­ву­ють на ува­гу сівал­ки для сму­го­вої сівби насіння. Їх за­сто­со­ву­ють у різних си­с­те­мах об­робітку грун­ту - від тра­диційної до без­по­се­ред­ньої сівби. В сівал­ках ви­ко­ри­с­та­но цен­т­ралізо­ва­ний пнев­ма­тич­ний висів насіння, а в ос­но­ву сош­ни­ка по­кла­де­но стрілча­с­ту ла­пу, під яку і здійснюється висів насіння.

Ан­керні сош­ни­ки
Відо­ми­ми роз­роб­ка­ми вітчиз­ня­но­го ви­роб­ництва є: аг­ре­гат посівний АПК-5,7 «Га­рант», посівний ком­плекс «Парт­нер 7,5», сівал­ка «Сиріус-10» ви­роб­ницт­ва ПАТ «Чер­во­на зірка», посівний ком­плекс «Аг­ро-Со­юз ATD 18.35». Се­­ред за­рубіжних сіва­лок це: Excelent Premium,  John Deere 1830 та інші.
Особ­ливістю аг­ре­га­ту посівно­го АПК-5,7 «Га­рант» і посівно­го ком­плек­су «Парт­нер 7,5» є ви­ко­ри­с­тан­ня спеціаль­но­го кот­ка, який здійснює вичісу­ван­ня бур'янів на по­верх­ню грун­ту.
Не­доліком сіва­лок, в яких стійки со­­ш­ників жор­ст­ко закріплені на рамі, є відсутність копіюван­ня по­верхні по­ля і, як наслідок, нерівномірність гли­би­ни за­гор­тан­ня насіння. От­же, однією з ви­мог до умов ек­сплу­а­тації сіва­лок є вирівня­ний мікро­рельєф по­верхні грун­ту. Для по­кра­щан­ня рівномірності за­­гор­тан­ня насіння в ТОВ ВП «Аг­ро-Со­юз» сош­ни­ки посівно­го ком­плек­су серії «Аг­ро-Со­юз ATD» об­лад­на­ли ви­­рів­­ню­валь­ни­ми дис­ка­ми, а у фірмі KO..CKERLING для по­кра­ще­но­го ко­­пію­ван­ня по­верхні та за­без­пе­чен­ня ста­лої гли­би­ни за­гор­тан­ня насіння сош­ни­ки сівал­ки Ultima CS удо­с­ко­на­ли­ли спе­ціаль­ним опор­ним ко­ле­сом.

Сівба точного висіву за те­х­но­логією «ноу-тілл»
Однією з умов тех­но­логії «ноу-тілл» за за­сто­су­ван­ня без­по­се­ред­ньої пря­мої сівби за ви­ро­щу­ван­ня сіль­сько­­­го­с­по­дарсь­ких куль­тур є за­без­пе­чен­ня оп­­тималь­ної щільності грун­ту в ме­жах 1,1-1,3 г/см3 про­тя­гом ве­ге­таційно­го періоду. Як­що грунт пе­ре­ущільне­ний (по­над 1,4 г/см3) і не ро­зущільнюється до оп­ти­маль­них зна­чень (що знач­ною мірою за­ле­жить від вмісту біологічної фа­зи, в т.ч. від гу­му­су), то ви­ко­ри­с­тан­ня без­по­се­ред­ньої сів­­­­би не дасть ба­жа­но­го ре­зуль­та­ту.
В Ук­раїні сівал­ки для без­по­се­ред­ньої пря­мої сівби на­да­ють такі фірми, як: Vаderstad (Швеція), Amazone (Німеч­чи­на), Sulky-Burel (Франція),  John Deere (США), ПАТ «Чер­во­на зірка», ТОВ ВП «Аг­ро-Со­юз» (Ук­раїна) та інші.
В ос­но­ву цих сіва­лок по­кла­де­но ви­ко­ри­с­тан­ня двох видів сош­ників:
- до­ло­то­подібних,
- од­но­ди­с­ко­вих.
До­ло­то­подібні сош­ни­ки ма­ють при­ко­чу­валь­не ко­ле­со, об­лад­нані гід­рав­ліч­ною си­с­те­мою копіюван­ня по­верхні і за­без­пе­чен­ня ре­гу­ль­о­ва­но­го при­ти­ск­но­го зу­сил­ля. Сівал­ки серій Seed Hawk, Seed Master, Condor при­зна­чені для муль­ти­функ­ціо­наль­но­го ви­ко­ри­с­тан­ня з ак­цен­том на мож­ливість ви­ко­нан­ня робіт по не­зо­ра­них стер­нь­о­вих фо­нах.
Особ­ливістю ро­бо­ти сіва­лок з та­ки­ми сош­ни­ка­ми є віднос­но не­ве­ли­ка швид­кість у ме­жах 7-9 км/год, при цьо­му сівал­ка за­без­пе­чує про­дук­тивність за світо­вий день (15 год) 100-160 га. В та­ких сівал­ках спеціальні си­с­те­ми да­ють змо­гу ве­с­ти без­по­се­ред­ню сівбу в між­ряд­­дя то­горічних по­жнив­них ре­ш­ток.
Фірма Amazone роз­ви­ну­ла свою версію сіва­лок без­по­се­ред­ньої сівби в стер­ню, за­про­по­ну­вав­ши до­ло­то­подіб­ний сош­ник ConTec з мож­ливістю вер­ти­каль­но­го і го­ри­зон­таль­но­го уник­нен­ня пе­ре­шкод. Це сівал­ки серії Condor з ши­ри­ною за­хва­ту 12 та 15 м. Сівал­ка пра­цює на ро­бо­чих швид­ко­с­тях 8-10 км/год за ден­ної про­дук­тив­ності 150 га (13 год), ви­т­ра­ча­ю­чи 2,7 л/га паль­но­го. Ве­ли­кий бун­кер сівал­ки (8000 л) за­без­пе­чує за­пов­нен­ня на 2/3 об'єму посівним ма­теріалом і на 1/3 - до­б­ри­вом.
Фірма Amazone про­по­нує мо­дернізо­ва­ну версію ліде­ра та­ко­го на­пря­му - до­б­ре відо­му ти­по­розмірну мо­дель (від 3 до 12 м) сівал­ку Primera DMC 1200 ро­бо­чою ши­ри­ною 12 м, яка за­без­пе­чує без­по­се­ред­ню сівбу за си­с­те­мою «ноу-тілл» та муль­чо­ва­но­го об­робітку грун­ту.
Сівал­ка має ро­бо­чу швидкість до 15 км/год. Не­обхідна по­тужність трак­то­ра - 400 к. с., у сівалці мо­дернізо­ва­но вуз­ли при­кот­ко­ву­валь­них котків, на си­с­­­­темі сош­ників з до­лото­подібним но­с­ком Dura розміще­но воль­ф­ра­мові на­­­клад­ки.
Од­но­ди­с­кові сош­ни­ки. Без­пе­реч­ни­ми ліде­ра­ми в Ук­раїні є ТОВ ВП «Аг­ро-Со­юз» з ши­ро­ко­за­хват­ним посівним ком­плек­сом «Аг­ро-Со­юз Turbosem II 19-60» і ПАТ «Чер­во­на зірка» з пнев­ма­тич­ною од­но­ди­с­ко­вою сівал­кою «Оріон 9,6». Ці сівал­ки ма­ють місткий (од­на тон­на насіння на метр ши­ри­ни за­хва­ту сівал­ки) причіпний бун­кер, об­лад­на­ний шне­ком для йо­го за­ван­та­жен­ня, а за по­тре­би й роз­ван­та­жен­ня.
Сівалки точного висіву. Посівний ком­плекс Turbosem II 19-60 об­лад­на­ний мо­но­ди­с­ко­вим сош­ни­ком ар­ген­тинсь­кої ком­панії Pierobon, при­ти­ск­не зу­сил­ля яко­го ста­но­вить 175 кг. У про­цесі ро­бо­ти мо­но­диск фор­мує V-подібну бо­роз­ну для вне­сен­ня насіння і до­б­рив че­рез ан­кер на гли­би­ну 3-4 см, мінімаль­но зру­шу­ю­чи грун­то­вий шар, а спеціаль­ний при­ти­ск­ний пристрій за­без­пе­чує щільний кон­такт насіння із зем­лею. За­вер­шується про­цес сівби за­крит­тям бо­роз­ни спеціаль­ни­ми ущіль­ню­­валь­ни­ми кот­ка­ми. Ро­бочі ор­га­ни сівал­ки роз­та­шо­вані в два ря­ди, кріп­лять­­ся до ра­ми на па­ра­ле­ло­г­рамній під­вісці, що дає змо­гу мак­си­маль­но точ­но копіюва­ти рельєф грун­ту, не зміню­ю­чи кут на­хи­лу і зберіга­ю­чи рівномірну гли­би­ну за­кла­дан­ня насіння. Висів про­во­дять з міжряд­дям 19 см. Є мож­ливість змісти­ти пе­редній ряд сош­ників що­до зад­нь­о­го і висіва­ти про­сапні куль­ту­ри че­рез ряд, з міжряд­дям 38 см. До­б­ри­ва при цьо­му висіва­ють пе­реднім сош­ни­ком за схе­мою убік і уг­либ від куль­ту­ри, що уне­мож­лив­лює хімічний опік сходів.
Сівал­ка «Орі­он 9,6» ви­роб­ництва ПАТ «Чер­во­на зірка» об­лад­на­на од­но­ди­с­ко­вим сош­ни­ком. Дис­кові ножі діа­ме­т­ром 46 см вста­нов­лені під ку­том 7° і да­ють мож­ливість пра­цю­ва­ти на по­лях з ве­ли­кою кількістю по­жнив­них ре­ш­ток. При­ти­ск­не зу­сил­ля до 180 кг за­без­пе­чує рівномірне за­глиб­лен­ня на твер­дих грун­тах. Мак­си­маль­не поєднан­ня точ­ки ски­дан­ня насіння і точ­ки опо­ри копію­валь­них коліс дає змо­гу ви­т­ри­му­ва­ти за­да­ну гли­би­ну висіву. На­ст­рой­ка гли­би­ни мо­же ре­гу­лю­ва­ти­ся в 13 по­ло­жен­нях. Важіль для ре­гу­лю­ван­ня гли­би­ни за­без­пе­чує оп­ти­маль­ний кон­троль за­глиб­лен­ня сош­ників у грунт. Суцільні висівні ан­керні сош­ни­ки ви­го­тов­лені з ви­со­коміцно­го ча­ву­ну. Ней­ло­но­вий на­сін­нєвий відби­вач спря­мо­вує насіння на дно бо­роз­ни. Ущільню­вальні кот­ки при­ти­с­ка­ють насіння до дна бо­роз­ни, за­без­пе­чу­ю­чи йо­го кон­такт з грун­том.
Особ­ливість од­но­ди­с­ко­вих опи­са­них ви­ще сіва­лок у то­му, що во­ни за від­по­відних на­ла­ш­ту­вань (змен­шен­ня при­ти­ск­них зу­силь сош­ників) пра­цю­ють за різни­ми си­с­те­ма­ми об­робітку грун­ту (тра­диційна, мінімаль­на та пря­ма сівба).
Невід'ємною складовою таких комплексів для висіву є централізований  бункер з пневматичною системою  розподілення і нормування висіву. Да­­ний  висівний апарат поєднує простоту дозування індивідуальних апа­­ратів та переваги групового розподілення. Висівний апарат таких сівалок (рис. 2), змонтований в централізованому бункері (1) у вигляді котушки (2), формує загальний потік насіння (3), яке підхоплюється повітряним потоком, створеним відцентровим вентилятором (4), і транспортується насіннєпроводом (5) до спеціальної розподільчої головки (6), де відбувається розподілення насіння по сошниках. Головна вимога до таких систем для висіву- забезпечення сталого процесу висівання й рівномірного розподілення насіння сошниками та уникнення його травмування в пневмопроводах.
 Централізований бункер, який є перевагою таких сівалок, забезпечує значний запас насіння (7-10 м3) та сівбу без дозаправлення на площі до 20 га. Бункер може бути встановлений як на рамі сівалки, так i на передній навісці трактора або на спеціальній напівнавісній чи причіпній рамі, що відкриває значно більші перспективи для реалізації закладених у конструкцію сівалки технологічних переваг. 

Л. Шустік, канд. техн. на­ук, заввідді­лом,
С. Ма­ринін, за­влаб,
Л. Ма­риніна, мол. на­ук. співробіт­ник,
УкрНДІПВТ ім. Л. По­горіло­го
 

Інтерв'ю
Попри бурхливий розвиток аграрного сектору в економіці України рівень проникнення агрострахування у сільське господарство коливається на позначці 2-3%. Натомість світовий досвід підказує, що становлення потужної аграрної держави неможливе... Подробнее
10 квітня український підрозділ французької компанії MAS Seeds та фірма Innovation Agro Technologies підписали меморандум про співпрацю, який передбачає впровадження в господарствах, що є клієнтами MAS Seeds, створеної в Ізраїлі... Подробнее

1
0