Спецможливості
Архів

Сир — звучить перспективно

07.08.2009
736
Сир — звучить перспективно фото, ілюстрація

Про те, що на підприємствах харчової галузі намагаються вийти з кризи, свідчать цифри. У червні виробництво продуктів харчування збільшилося на 0,9% порівняно з аналогічним періодом 2008-го. Сприяє харчовикам девальвація гривні - вітчизняні виробники завойовують український ринок своєю продукцією за рахунок скорочення імпорту, що подорожчав. Та й прописної істини, що навіть під час кризи громадяни не припиняють купувати продукти, ніхто не скасовував.

Про те, що на підприємствах харчової галузі намагаються вийти з кризи, свідчать цифри. У червні виробництво продуктів харчування збільшилося на 0,9% порівняно з аналогічним періодом 2008-го. Сприяє харчовикам девальвація гривні - вітчизняні виробники завойовують український ринок своєю продукцією за рахунок скорочення імпорту, що подорожчав. Та й прописної істини, що навіть під час кризи громадяни не припиняють купувати продукти, ніхто не скасовував.

Причому багато які підприємства прагнуть не просто утриматися на плаву, а й знаходять можливість модернізувати власні потужності. Навіть в умовах кризи і скорочення споживання виробництво сиру в країні є більш рентабельним, ніж інших молокопродуктів. Тому, приміром, на Пирятинському сирзаводі, який входить до складу холдингу "Молочний альянс", до кінця року планують освоїти понад 30 мільйонів гривень інвестицій, тоді як у 2008-му фінансові вкладення в реконструкцію та технічне переоснащення підприємства становили 23 мільйони. Крім того, "Молочний альянс" має намір витратити майже три мільйони євро, встановивши на заводі сучасну систему очищення стоків. Водночас сировари оновляють свій асортимент. "На трьох-чотирьох сортах сиру, як це було за часів Союзу, нині - не вижити, - зазначає начальник виробництва Пирятинського сирзаводу Валентина Кулик. - Тільки твердих сирів в асортименті підприємства - 26 найменувань. Ще 16 - твердих фасованих сирів, 21 - плавлених сирів".
Треба сказати, хоч би який сучасний був завод, без якісного молока йому не обійтися. У Пирятині стверджують: великі тваринницькі ферми лише наполовину покривають потреби підприємства у сировині. Тому доводиться скуповувати його в господарствах населення. Витрати на збирання молока з приватних садиб, подвійне очищення знижують закупівельну ціну до 1,1-1,3 гривні за літр.
Але, розуміючи, що без сировини завод - не завод і сиру не буде, на підприємстві активізували роботу зі створення молокоприймальних пунктів, оснащених охолоджувачами. Також Пирятинський сирзавод закуповує для сільгосппідприємств охолоджувачі молока з відстроченням платежів до року та надає безвідсоткові кредити на проведення сільгоспробіт, придбання міндобрив, засобів захисту рослин та посівного матеріалу.
Підприємство, як і немало інших подібних, зі своєю продукцією намагається завойовувати зовнішні ринки збуту. Для цього потрібно дотримуватися сучасних стандартів якості, відповідати вимогам - як кажуть, завжди тримати марку. За березень-травень цього року на Пирятинському сирзаводі твердих сирів вироблено майже 4,2 тисячі тонн. З них понад 2 тисячі експортовано до Росії. Хоча велика залежність від зовнішніх ринків виробників з Полтавщини турбує. Вони прагнуть, щоб сиру більше споживали в Україні, тож не втомлюються розповідати про корисність цього продукту.
Сир - те саме молоко, але яке можна їсти, кажуть на підприємстві. Бо це не що інше, як концентрат молока, в якому збережено всі поживні речовини та властивості цього напою, але в більшій кількості. Приміром, вміст молочного жиру в сирі вдесятеро більший, аніж у молоці. За кількістю білка сир переважає м'ясо чи яйця. До того ж, білки з сиру засвоюються організмом значно краще, ніж рослинні. Тому сир має бути включений до щоденного раціону харчування і дорослих, і дітей. Для дорослих його добова потреба - не менш як 100 грамів.
Часто доводиться чути, що сир є занадто дорогим продуктом і що, в зв'язку з цим, його можна замінити іншими. Але ж, розповідають на підприємстві, у сирі містяться вісім унікальних амінокислот, які не виробляються організмом людини та яких немає в інших продуктах. А щодо вартості, кажуть, простий приклад: за кількістю протеїнів (білків) 80 грамів сиру дорівнює 100 грамам м'яса. Але ж сир коштує чи не у півтора раза дешевше! Також у 80 грамах якісного сиру міститься добова потреба людини у кальції, третина добової потреби у фосфорі, а також вітаміни A, B2, B12, D.
Звісно, все це стосується якісного та натурального сиру. А як його вибрати? Адже серед розмаїття сирних пропозицій на полицях магазинів не складно й розгубитися. Скажімо, під час вибору сиру дуже часто покупці звертають увагу на розмір сирних "дірок", помилково вважаючи: що  вони більші, то кращий сир. Насправді, інформують технологи Пирятинського підприємства, великі "глазки" залежать від технології вироблення певного виду - приміром, Радомер, Маздамер, - а не гарантують якісність сиру.
Мені як споживачу також цікаво було дізнатися, що сир у крамниці має продаватися окремо від, приміром, копчених м'ясних продуктів, ковбаси.
- Ретельно перевіряйте сири не в заводському пакуванні, тобто нарізані в магазині, - закликають на підприємстві. - Вологі та липкі у жодному разі не купуйте... Найкраще - коли сир нарізають у вашій присутності від великої головки, на якій збережено плівку від виробника. Як варіант - обирайте сири, фасовані  підприємством-виробником. Звертайте увагу на краї сиру: вони не мають бути потрісканими чи крихкими. Не купуйте сир за підозріло низькою ціною, адже якісне дешевим не буває. Скажімо, на полицях магазинів останніми роками з'явилися так звані "легкі" сири, виготовлені за інтенсивною технологією. Але варто знати, що в процесі такого виробництва частина молока замінюється на більш дешеві рослинні жири.

Сергій Вовченко, генеральний директор холдингу "Молочний альянс", наголошує:

- Пирятинський сирзавод є зразковим, проте не єдиним підприємством у складі холдингу, продукція якого відповідає стандартам якості. А тримати марку виробникам Полтавщини дає змогу найсучасніше технологічне оснащення, адже протягом останніх чотирьох років на підприємстві проведено заміну всього виробничого обладнання, здійснено механізацію та автоматизацію технологічних процесів. Побудовано та введено в експлуатацію новий цех з виробництва сухої молочної сироватки та цех плавлених сирів. На підприємстві впроваджено систему управління якістю згідно з міжнародним стандартом ISO 9001-2000. Хоча на Пирятинському сирзаводі існує і "таємна зброя" приготування якісної продукції - це багаті традиції, набутий десятиліттями досвід та професійна майстерність у поєднанні із щирим уболіванням за улюблену справу.

 "Молочний альянс" - група компаній, що об'єднує потужні підприємства з виробництва та збуту сирів і продукції з незбираного молока. До складу холдингу входять дев'ять виробничих підприємств молочної галузі: Пирятинський, Баштанський, Городенківський, Згурівський, Тростянецький, Новоархангельський сирзаводи, Яготинський маслозавод, Золотоніський маслоробний комбінат, "Варавамаслосирзавод". Виручка від реалізації продукції всього холдингу в 2007 році становила 1,2 млрд, у 2008 -  1,6 млрд гривень.
У модернізацію підприємств, оновлення виробничо-технічної бази "Молочний альянс" інвестує значні кошти. Так, загальна сума інвестицій у підприємства холдингу становила: у 2007 році - 80 млн грн, 2008 - 120 млн, на 2009-й заплановано 96 мільйонів гривень.

На Пирятинському сирзаводі побувала Галина Квітка

Інтерв'ю
Керівник агрохімічної лабораторії з дослідження ґрунтів університету Міссурі-Дельта-Центр Девід Данн
Майбутня урожайність приблизно на 60% залежить саме від родючості ґрунту. Визначити, яких елементів бракує, а яких забагато, допоможе аналіз ґрунту. США як один із світових лідерів у вирощуванні зернових та бобових накопичили великий... Подробнее
Змінити своє життя та переїхати за кордон, до Європи, мріє зараз чи не кожен українець. Про те, чи настільки позитивним є цей досвід та яким чином будувати свою аграрну стратегію, аби завоювати

1
0