Спецможливості
Техніка та обладнання

ШЛЕЙФ-БОРОНА — ЗАВЖДИ ПЕРША В ПОЛІ

21.01.2021
12661
ШЛЕЙФ-БОРОНА — ЗАВЖДИ ПЕРША В ПОЛІ фото, ілюстрація

Бо­ро­ну­ван­ня як тех­но­логічну операцію за­сто­со­ву­ють для ви­ко­нання низ­ки за­вдань, пов’яза­них із ґрун­то­об­робітком та до­гля­дом за посіва­ми — пер­шо­чер­го­во, як прави­ло, для за­крит­тя во­ло­ги, вичісуван­ня ози­мих, за­гор­тан­ня мінераль­них до­б­рив і гербіцидів, об­роб­ітку не­засміче­них бур’янами парів, зни­щен­ня ґрун­то­вої кірки та бур’янів у фазі «білої нит­ки».

 

 

 

Проте навіть за такої широкої сфери застосування немає єдиної, чітко однозначної, думки серед аграріїв щодо доцільності боронування (принаймні деяких його видів). Є як прихильники, так і противники використання цієї технологічної операції.

Наявний на ринку України асортимент спеціалізованого обладнання просто величезний. Свою продукцію пропонують як закордонні, так і вітчизняні компанії, сформувавши таким чином пропозиції, як кажуть, на будь-який смак. Тому на вітчизняному ринку представлено обладнання для виконання боронування — різне за видом, типом та призначенням. Це дає підставу стверджувати, що прихильників цієї технологічної операції з ґрунтообробітку все-таки багато. І свідчення цьому — те, що ці знаряддя досить активно застосовують у господарствах, які спеціалізуються на вирощуванні сільськогосподарських культур.

Попри широкі можливості застосування борін, єдиної оптимальної їхньої конструкції, такого собі «універсала», який би давав змогу виконувати більшість покладених на нього завдань, поки немає. На ринку є зчіпки зі звичайними зубовими боронами, пружинними робочими органами різної товщини та пружності тощо. Останнім видом борін, які з кожним роком набувають усе більшої популярності, є так звані шлейф-борони, які поєднують у собі переваги водночас зубових і пружинних знарядь, а відтак мають значно ширшу сферу використання порівняно з останніми.

Першою вагомою перевагою шлейф-борони є можливість роботи за різними технологіями ґрунтообробітку, тобто на полях із наявними пожнивними рештками на поверхні. Цей вид сільськогосподарського знаряддя відмінно працює і за традиційної, і за мінімальної технології ґрунтообробітку. На одному з Днів полів мені довелося спостерігати за роботою саме такої зубової борони на полі після зібраного соняшнику. Попередньо ця площа була оброблена дисковими сільськогосподарськими знаряддями. І проблем у роботі практично не мало бути. Проте ситуацію ускладнювала наявність на краях поля стягнутих докупи здерев’янілих соняшникових стебелпалиць, що було результатом роботи попередніх сільгоспзнарядь, які на тій самій ділянці поля демонстрували свої можливості. «Діла не буде», — сказали «найоптимістичніші» аграрії, та й пішли далі оглядати інші експозиції учасників Дня поля. Проте більшість глядачів усе-таки залишилася, аби на власні очі посмакувати й насолодитися «ганебною поразкою» сільськогосподарського знаряддя вітчизняного виробника...

Після 50–100 м роботи шлейф-борони на полі скептична посмішка на обличчях присутніх «критиків» змінилася на здивування. Адже машина не тільки не «забилася» чи нагорнула попереду додатковий «паличковий» вал — вона ці кострубаті соняшникові рештки рівномірно розподілила поверхнею поля так, що й сліду від них не залишилося. Ось так вітчизняна борона «втерла носа» її насмішникам…

Другою незаперечною перевагою цього виду обладнання є можливість якісного вирівнювання поверхні обробленого поля. Багато хто з аграріїв не надає належного значення цьому виду робіт, а потім вони дивуються, чому в одному місці сходи рівномірні, а в іншому — ріденькі. Справа в тому, що вирівнювання поля забезпечує зменшення втрат вологи, рівномірне загортання насіння, добрив і гербіцидів. Крім того, попереднє вирівнювання поверхні дає змогу значно підвищити якість і продуктивність виконання наступних технологічних операцій із догляду за посівами та збирання врожаю.

Третьою перевагою цього обладнання є можливість проведення передвисівного обробітку ґрунту. Особливо цю можливість оцінять господарства, які спеціалізуються на вирощуванні таких культур, як горох, ярий ячмінь, овес, тобто тих, які висівають дуже рано. Специфіка робочих органів цього обладнання дає змогу працювати без їхнього забивання практично за будь-якої вологості ґрунту. Глибина ґрунтообробітку за один прохід може становити від 3 до 10 см.

Практично всі машинобудівні підприємства пішли на невеличку конструктивну хитрість і пропонують можливість установлення на одну раму-носій різні типи робочих органів. Тож що пропонують вітчизняні машинобудівні компанії і як не помилитись у виборі, про це дізнаєтеся з поданого матеріалу.

 

«Со­ломія»

Вітчизняний машинобудівний завод ТОВ ВКФ «Акро Україна» (торгова марка «Галещина Машзавод»), пропонує спеціалізовані шлейф-борони з шириною захвату від 7 до 21 м, а саме: 7, 11, 14, 17 та 21 м. Як і в інших аналогічних агрегатах, робочий орган борони — ножоподібний зуб, закріплений на шарнірній рамці. Він має ромбічний перетин, що, порівняно з квадратними зубами аналогічних борін, дає змогу значно зменшити тяговий опір усієї борони. А це, у свою чергу, дає змогу збільшити ширину захвату й загальну продуктивність агрегату за одночасного зменшення витрат на ПММ та питомих витрат на обслуговування трактора на одиницю посівної площі.

Рамки, на яких розташовані зуби борони, мають шарнірну будову, тому з легкістю копіюють рельєф ґрунту, а значне навантаження на кожен зуб змушує його якісно виконувати свою пряму функцію — обробіток ґрунту без проблеми виглиблювання робочого органу. Крім того, шарнірна конструкція борінок дає змогу добре справлятися з будь-якою кількістю рослинних решток, навіть із валком соломи, який зазвичай спричинює забивання робочих органів важких дискових борін. У разі ж застосування зубової шлейф-борони широкозахватної БШН-21 «Соломія» — навіть після одного її проходу рослинні рештки і навіть валки соломи будуть ідеально розподілені поверхнею поля. Залежно від моделі, загальна довжина шлейфа становить від 3,5 до 5 м. Таким чином робочі органи розташовані на 16 планках. Найменший представник БШН-7 має 12 планок.

Для регулювання ступеня впливу на ґрунт і рослинні рештки є можливість установлювати два положення зуба — в активному й пасивному режимі. Робоча глибина обробітку ґрунту становить 3–6 см. Для складання й розкладання борони трактористові не потрібна додаткова допомога — керування процесом розкладання відбувається з кабіни трактора, а час переведення агрегату з транспортного в робоче положення займає лише 3–5 хв. Агрегати від ТОВ ВКФ «Акро Україна» мають відмінну від аналогічної продукції інших виробників схему розкладання борони з транспортного в робоче положення і навпаки. Так, після зняття стопорної планки, яка фіксує задню частину агрегату, потрібно рухатися назад до повного розкриття борони. Потім за допомогою гідросистеми виконується опускання частини робочих органів (шлейфа) з поступовим просуванням усього агрегату вперед. Після повного контакту робочих органів агрегат готовий до експлуатації.

 

 

«Зе­ле­ний шлях» від «Аверс-Аг­ро»

Не перестає дивувати своїми здобутками ще один вітчизняний виробник сільськогосподарської техніки — компанія «Аверс-Агро». Попри свій молодий вік, вона вже налагодила широку лінійку техніки спеціалізованого обладнання.

У продуктовій лінійці компанії — низка інноваційних рішень, серед яких і сучасні ефективні шлейф-борони. Наперед скажемо, що в техніці «АверсАгро» об’єднано найкращі технологічні рішення провідних машинобудівних компаній світу, які власний конструкторський відділ компанії пристосував до українських реалій.

Для того, аби задовольнити потреби українських аграріїв незалежно від оброблюваної ними площі, виробник пропонує широку лінійку шлейф-борін, яка складається із семи моделей. Таким чином у продуктовій лінійці компанії є машини із шириною захвату: 4,3; 6,2; 7; 9; 11; 14; 17 та 21 м.

Завдяки використанню новітніх технологічних рішень, таких як, наприклад, ножоподібний зуб, який має ромбічний переріз, шлейф-борони GreenWay потребують низької тягової потужності. Зокрема, агрегату із шириною захвату 21 м потрібен для приводу трактор потужністю від 280 к. с. Крім того, переведення борони з робочого положення в транспортне і навпаки виконується за допомогою гідросистеми. Транспортна ширина агрегату становить лише 4,4 м, що, звісно, не вписується у дорожні норми пересування автомобільними шляхами, проте дає змогу забезпечити оперативне переміщування між полями господарства.

Основне призначення шлейф-борони — це робота рано навесні, в літній та осінній періоди. Чому виробник дає такий широкий період для виконання робіт, коли ми звикли, що борони використовують лише для закриття весняної вологи та вирівнювання поля в той самий період? Справа в тому, що ці борони пройшли випробування на полях саме восени, на пересушених ґрунтах, коли спостерігалась значна твердість у останніх. Згідно з даними випробувань, ці борони показали відмінні робочі результати. Насамперед таким досягненням слід завдячувати використанню шлейфа, який складається із 16 рядів, що дає змогу інтенсивніше й триваліший час працювати з ґрунтом за один прохід. Крім того, виробник передбачив можливість налаштування шести положень кута атаки для кожної секції. Хоча основними все-таки є два положення — 38 та 50°.

Як і попередні машини, шлейф-борони GreenWay не чутливі до вологості ґрунту. Гнучке з’єднання невеликих секцій борін (ширина однієї секції становить 1,7 м) дає змогу ідеально копіювати поверхню поля й водночас чітко виконувати якісне закриття вологи по всій ширині захвату агрегату. Залежно від установленого кута атаки, максимальна глибина обробітку ґрунту може становити 8 см, а мінімально можлива глибина — 2 см.

Рама агрегату зварена зі сталевих труб. Основна балка, на якій установлюють робочі органи, кріпиться до несучої рами за допомогою двоточкового причіпного пристрою. Крім того, несуча рама у своїй задній частині має чотири опорні колеса, встановлені зі зміщенням, що дає змогу плавно переїжджати нерівності поля, зменшуючи таким чином динамічні навантаження на рамну конструкцію, та покращувати якість обробітку поля.

Робочу швидкість виробник декларує на рівні 10–15 км/год, що гарантує продуктивність агрегату не менше ніж 25 га/год.

 

ЗГ від «Крас­нян­ки» — ши­рокі мож­ли­вості за­сто­су­ван­ня

ТОВ «Краснянське СП “Агромаш”» пропонує на ринку України чи не найширшу лінійку гідрофікованих зчіпок. На початку їхнього виробництва компанія пропонувала лише можливість комплектації знаряддя зубовими боронами. Згодом, долучившись до тренду створення багатофункціональних ґрунтообробних знарядь, компанія взяла за основу один агрегат (раму зчіпки) й розпочала комплектувати свої машини іншими робочими органами. Таким чином сьогодні ці зчіпки можна комплектувати: боронами Радченка, пружинними боронами та шлейф-боронами. На сьогодні в продуктовій лінійці компанії — п’ять моделей гідрофікованих зчіпок із шириною захвату 6; 10; 16; 18; 22 м. Наявність широкого модельного ряду дає змогу оптимально підібрати потрібне вам сільськогосподарське знаряддя залежно від наявних у техпарку тракторів.

Крім того, широкий вибір робочих органів дає змогу значно розширити можливості використання гідрофікованої зчіпки. Залежно від установлення на них робочих органів, ці зчіпки можна використовувати для: закриття вологи; передвисівного ґрунтообробітку; боронування озимих; до- та післясходового боронування технічних культур; догляду за парами тощо. Зокрема, за використання шлейф-борін під час проведення передвисівного ґрунтообробітку максимальна його глибина становить 5 см, що дає змогу висівати безпосередньо в ґрунт без потреби проведення подальших традиційних ґрунтообробних операцій.

Завдяки використанню гідросистеми для переведення зчіпки в робоче та транспортне положення, значно зменшуються затрати часу на підготовку агрегату до роботи. До того ж забезпечується висока маневреність агрегату та його мобільність за потреби обробітку невеликих полів. Дорожній просвіт агрегату становить 300 мм.

Шлейф-борони ідеально придатні для господарств, які працюють за мінімальною технологією ґрунтообробітку. За такого компонування зчіпки якісно готують ґрунт під висівання навіть на полях із рослинними рештками. Попри свою простоту, ці борони якісно готують ґрунт до сівби, тоді як навіть найпродуктивніші передвисівні культиватори та компактори в цей ранньовесняний час ще навіть не можуть вийти в поле. І це дуже важлива перевага на користь перших, адже ранні строки висіву ярого ячменю — це гарантія отримання високого врожаю.

Цього року компанія представила модернізовану гідрофіковану зчіпку зі шлейф-боронами. Основною її відмінністю від попереднього варіанта є зменшення кількості планок, на яких кріпляться робочі органи, металеві зуби, та зменшення кроку між ними, який становить 2,5 см.

Робоча швидкість гідрофікованих зчіпок, незалежно від установлених на них робочих органів, становить від 10 до 15 км/год, а транспортна швидкість також на високому рівні й становить не більше як 20 км/год. За даними виробника, окрім високої продуктивності (залежно від моделі, вона становить від 10 до 26 га/год), витрата пального на один гектар не перевищує 2,5 л/га.

Ноу-хау «краснянців» — модернізація гідрофікованої зчіпки борін, а саме встановлення на них обладнання для внесення рідких мінеральних добрив, гербіцидів, деструкторів тощо. Обладнання для внесення рідких препаратів, що встановлене на зчіпці, має такі складові: мембранно-поршневий насос продуктивністю 166 л/хв виробництва італійської компанії Anovi Reverberi, бак для робочої рідини об’ємом 3 тис. л, комунікації, які з’єднують насос із баком та колекторами з розпилювачами.

Регулювання витрати робочої рідини під час внесення гербіцидів і деструкторів відбувається шляхом зміни типорозміру розпилювачів, робочої швидкості агрегату, тиску в системі, а за внесення різноманітних мінеральних добрив — добором відповідних параметрів дозувальних шайб, показників тиску в системі та робочої швидкості трактора. Робочий тиск регулюється за допомогою механічного регулятора тиску. Норми внесення робочої рідини перебувають у межах від 75 до 500 л/га.

 

Журнал «Пропозиція», №2, 2019 р.

Ключові слова: шлейф-бороны

Інтерв'ю
vitaliy skotsyk
20 вересня заплановано розпочати всеукраїнський страйк аграріїв. Про його причини та вимоги аграріїв  розповів один з ініціаторів, голова Аграрної партії України Віталій Скоцик.  
Щорічні демонстраційні поля та заходи, які компанія «Сингента» вже багато років проводить на базі потужних й авторитетних господарств в Україні, стали доброю традицією. Зустрічі та живе спілкування фахівців безпосередньо на полі є вкрай... Подробнее

1
0