Спецможливості
Новини

Що робити, якщо при no-till падає врожайність? Зарубіжний досвід

14.03.2017
4630
Що робити, якщо при no-till падає врожайність? Зарубіжний досвід фото, ілюстрація

10 років тому фермер зі штату Айова Дейв Гербер зробив те, на що мало хто наважувався — перевів всі свої 440 га з традиційної оранки на strip-till за один сезон. Зараз він витрачає на 60% менше дизпалива, на 20% менше добрив і на 60% скоротив відрахування на амортизацію техніки. Про це повідомляє propozitsiya.com із посиланням на agweb.com.

За словами Д. Гербера, за традиційної оранки врожайність була стабільною і на кукурудзі, і на сої, а хотілося якогось прогресу. «7 років я використовував єдиний диск, щоб прорізати борозну в грунті, це був фактично no-till, але 3 роки тому я купив машину, яка виробить 8 борозен», – розповів фермер.

Зараз він обробляє половину площі за технологією strip-till і половину за технологією no-till відповідно до своєї кукурудзяно-соєвої сівозміни. Він називає свій досвід шляхом проб і помилок, додаючи, що економія коштів перекриває втрати.

До Дейва Гербера якось звернувся сусід Брюс Кент, який спеціалізувався на кукурудзі і теж спробував знизити інтенсивність обробітку грунту. «Я спробував перейти на no-till 2 роки тому й отримав урожайність суттєво нижчу, ніж очікував. Цього року я попросив свого сусіда, щоб він обробив 5% моїх виробничих площ за технологією strip-till», – розповів другий фермер.

З’ясувалося, що зміна зниження інтенсивності обробітку грунту допомагає знизити витрати, але вимагає змін в управлінні. Оскільки грунт був холодним і вологим, Брюс Кент мав або сіяти пізніше, ніж він хотів, або сіяти занадто рано, але тоді сходи рослин з’являлися і відразу зазнавали стресів. Крім того, він зафіксував зниження врожайності. Після міні-експерименту, коли зміг порівняти дві технології, став переконаним прихильником strip-till.

Натомість Д. Гербер не відчув суттєвої зміни врожайності після переходу на no-till. Проте він зауважив, що зміни у грунті відбулися не так швидко, як він сподівався. Він знизив внесення фосфору й калію до рівня 14–20% від того, що він вносив перші пару років, і цього виявилося замало. Але він знає, що зменшення інтенсивності обробітку грунту допомагає підвищити вміст органіки та елементів живлення у грунті. Він також визнає, що обсяги внесення міндобрив треба знижувати повільніше, щоб не відбулося різкого зниження врожайності.

Обидва фермери засвідчили, що в господарствах скорочено загальні витрати за рахунок зменшення кількості проходів техніки по полю. Відповідно, і машини менше зношуються і їх можна принагідно легше й вигідніше продати. Вони відзначають економію і завдяки залишеним на поверхні грунту рослинних залишків, що в поєднанні з вирощуванням покривних культур зберігає в грунті поживні речовини. А від зниження вітрової та водної ерозії грунту через те, що майже цілий рік він вкритий рослинністю, фермери просто в захваті.

«Я оцінюю свій досвід переходу на strip-till як позитивний — урожайність приблизно така сама, як і за оранки. — говорить Б. Кент. — Найбільша проблема — розмір площ, які ми обробляємо. Якщо ви хочете обробити певну кількість гектарів, ви обмежені шириною захвату техніки для strip-till чи no-till.

Раніше він засівав 36-рядною сівалкою близько 1600 га. А найпотужніша відома йому сівалка для no-till була всього 16-рядна. Б. Кент говорить, що краще зменшить інтенсивність обробітку грунту не на всій площі, аби встигнути виконати всі роботи вчасно, адже не хоче пропустити оптимальні терміни для посіву через непередбачувані затримки.

Підсумовуючи свій досвід, фермери радять тим, хто переходить на менш інтенсивний обробіток грунту:

— привести технологію вирощування кукурудзи у відповідність із потребою і краще управляти рослинними залишками;
— вносити оптимальну кількість добрив;
— бути готовим до зміщення термінів посіву на пізніший час;
— перейти на нову технологію спочатку на невеликій частині площі, щоб уникнути помилок у масштабах усього господарства;
— пам’ятати про обмеження застосування no-till, зокрема, погодні;
— використовувати техніку, яка переміщує рослинні залишки під час сівби, максимально ефективно;
— реально оцінювати продуктивність техніки для no-till і strip-till.

Богдан Малиновськийb.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Співзасновники компанії Андрій Марійчин та Олексій Голуб.
«НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» свою діяльність розпочав 12 років тому із надання послуг сушіння зерна на обладнанні відомих іноземних виробників. Особливістю роботи цієї компанії, її підходів до роботи, було використання в якості палива для отримання... Подробнее
З кожним роком український агробізнес стає більш інноваційним, високотехнологічним та складним. Такі глобальні зміни у колись звичному й традиційному для України секторі вимагають від управлінця нових підходів до ведення бізнесу й... Подробнее

1
0