Спецможливості
Техніка та обладнання

Сергій Шевчук: «Сівалка — просто люкс!»

12.08.2021
19363
Сергій Шевчук: «Сівалка — просто люкс!» фото, ілюстрація

Сучасна, швидкісна, багатоопераційна техніка є основою для вчасного виконання технологічних операцій.

Посівний комплекс ESPRO від компанії KUHN поповнив технічний парк ТОВ «Гор Агро» (Волинська область) три роки тому. За цей період наробіток машин становить близько 2,5 тис. га.

«Посівний комплекс ESPRO від компанії KUHN повноцінно відпрацював у нашому господарстві три сезони. В середньому, щорічний наробіток комплексу становить близько 800 га. Агрегат має широкі можливості щодо висівання різноманітного насіння — з нею у господаря ніколи не виникає питання, що сіяти — чи то ріпак із нормою 1,5–2 кг/га чи то озиму пшеницю, чи різноманітні суміші трав та насіння із нормою 280-300 кг/га», — говорить головний агроном підприємства Сергій Шевчук.

Ще не так давно у господарстві сівбу зернових культур проводили за допомогою звичайних зернових сівалок типу СЗ. Це були як радянські машини, так і сучасні українські агрегати. «Нічого поганого щодо роботи цих машин сказати не можу, вони прості та відносно надійні. Але мушу відмітити їхню низьку продуктивність та потребу обов’язкового виконання якісного передвисівного обробітку ґрунту і наступного прикочування, що є досить суттєвими їхніми недоліками. Тому, ще не маючи посівного комплексу, ми розуміли, що у роботі потрібно було щось змінювати.

Сергій ШевчукТри роки тому для того аби встигнути вчасно провести сівбу сої, ми змушені були найняти агрегат. При цьому нам потрібна була машина, яка має високу змінну продуктивність і може за світловий день засіяти 100–120 га. Адже за інших умов ми просто не встигли б висіяти сою в оптимальні терміни. Саме так ми познайомилися із комплексом ESPRO 6000R», — згадує Сергій. — Сівалка відмінно впоралася з усіма поставленими завданнями, тому довго ми не роздумували і придбали ESPRO 6000R собі в господарство».

Як й у більшості господарств цього регіону, основним обробітком ґрунту є оранка. Внесення мінеральних добрив здійснюють суцільним способом, що, за словами агронома, є доволі простим продуктивним та ефективним методом. Наразі «Гор Агро» має в обробітку близько 560 га. У сівозміні озимий ріпак, ячмінь, пшениця, кукурудза на силос, соя, а цього року вперше посіяли соняшник.

«Змінна продуктивність сівалки 50–60 га (восьмигодинний робочий день). Але слід враховувати, що сівалка працює без добрив, і всі 3500 л (обсяг бункера) використовується виключно для насіння. На мою думку, в наших умовах немає потреби у локальному внесенні добрив. Я розумію, що ефективність добрив від такого внесення буде вищою, ніж за суцільного, але ми значно втрачаємо у продуктивності машини. До того ж, враховуючи, що добрива — це агресивне середовище, термін експлуатації машини, обладнаної системою (баками) для внесення добрив, буде менший. Також слід враховувати, що сівалки із системами для внесення добрив мають більшу вагу, відповідно їх слід агрегатувати із потужнішими тракторами. На рівних полях можливо цього і не потрібно роботи, але на горбистій місцевості, як у нас, для того, аби досягати високої змінної продуктивності і забезпечити оптимальні режими робочих систем сівалки — це просто необхідно», — говорить Сергій.

Відносно невелика ширина прикочувальних коліс, та їхнє шахове розташування поліпшує пропускну здатність, а також сприяє формуванню більшої зони ефективного проникнення вологи й повітря в ґрунтПередвисівний обробіток ґрунту виконують два ряди вирізних сферичних дисків діаметром 460 мм, встановлених у передній частині висівного комплексу. Великі вирізи сприяють ефективному подрібненню та перемішуванню рослинних решток із ґрунтом, а сферична форма — якості роботи висівного комплексу у важких умовах, зокрема на глинистих ґрунтах. Виробник пропонує цей агрегат для висівання по попередньо обробленому ґрунту, проте практичний досвід «Гор Агро» свідчить, що цей агрегат легко може працювати навіть по стерні.

«Espro — це мінімум уваги до попередньої підготовки ґрунту. Так би мовити, за форс-мажорних обставин вона легко сіє по стерні. При цьому якість обробітку та загортання насіння — на висоті», — говорить Сергій.

Також головний агроном відмічає можливість легкого переналаштування сівалки на висівання різних культур. Для того, аби змінити норму висіву або провести калібрування у разі зміни виду насіння, потрібні лічені хвилини. Норма встановлюється з кабіни трактора і за потреби її можна швидко змінювати чи корегувати.

До речі, технічні можливості сівалки та системи керування висівом дають змогу швидко та легко у посівах створювати технологічні колій.

За три роки експлуатації у пана Сергія — жодних претензій до технічного стану комплексу. Але відверто кажучи, де їм взятися? Адже наробіток у 2,5 тис. га для комплексу із шириною захвату 6 м просто «дитячий». «Час від часу із розподільчої головки можуть «злітати» насіннєпроводи. Але це не проблема. Адже весь процес висівання контролюється комп’ютером. Тому несправність відразу ж усувається», — говорить Сергій.

Прикочування висіяного насіння та часткове розпушування поверхні поля штригельною борінкою гарантують отримання дружних сходів за будь-яких умов  Посівний комплекс у господарстві агрегатується з трактором Case IH Magnum 260, середня витрата пального якого становить близько 10 л/га. При цьому робоча швидкість становить 12–15 км/год. «Технічні можливості комплексу дають змогу працювати на швидкості 17 км/год, але у реальних умовах це зробити досить важко. Навантаження на оператора просто шалене», — говорить Сергій.

Разом із мінеральними добривами у господарстві також практикують і внесення органіки, зокрема пивної дробини.

«Внесення пивної дробини проводимо по оранці перед сівбою озимини за допомогою спеціалізованого агрегату на базі бурякозбирального комбайну Holmer, оснащеного великою бочкою та дисковим ґрунтообробним агрегатом. Розпочинали внесення з норми 30 т/га (тогоріч зменшили до 10 т/га). При цьому на полях, де вносимо органіку повністю відмовилися від складних мінеральних добрив перед висіванням. Результат не змусив довго чекати — за мінімальних вкладень того року врожайність на окремих полях озимої пшениці становила понад 60 ц/га.

Великий суцільний зерновий бункер обсягом 3500 л — одна з передумов досягнення високої змінної продуктивності Пивна дробина — це екологічно чисте добриво з відносно високими показниками забезпеченості основними елементами живлення, необхідних для рослин. Наприклад, уміст азоту на рівні 6%, фосфору — 12 і калію —16%. Тобто норм, які ми вносимо, цілком достатньо для отримання високих показників урожайності. Єдина проблема — це невдоволення населення. Адже під час бродіння дробина виділяє неприємний запах. Також слід відзначити доволі високі затрати на внесення і транспортування добрив», — говорить агроном.

За словами пана Сергія, сівалка ESPRO відмінно «вписалася» і в цю технологію. Адже після внесення органічних добрив обов’язковою технологічною операцією перед висіванням було проведення вирівнювання поля культиваторами та часткове його ущільнення. А от за використання ESPRO робити цього не потрібно. Адже дискове знаряддя цього посівного комплексу відмінно вирівнює поле, а гумові опорні колеса, які виконують функцію прикочувальних котків, якісно ущільнюють ґрунт у зоні висіву, тим самим забезпечуючи відмінний контакт насіння з ґрунтом і, як наслідок, отримання дружних та рівномірних сходів.

Сівалка якісно виконує посів як у сухий, так і у відносно вологий ґрунт. Сівалка дуже продумана і кожен її механізм відпрацьований та перевірений практикою.

 

Також пан Сергій згадує, що на момент придбання комплексу дилер компанії KUHN запропонував йому такі умови фінансування, від яких він не зміг відмовитися, адже це було б дуже і дуже нерозумно.

Нагадаємо, наразі посівний комплекс ESPRO можна придбати в кредит через Ощадбанк всього під 0,1% річних (за умови 20% початкового платежу), а OTP leasing пропонує безпроцентний кредит на придбання цього агрегату строком до двох років (щоправда, за умови валютного кредитування)!

 

А. Сухина, a.sukhina@univest-media.com

Керування процесом сівби здійснюється за допомогою терміналу CCI 200  Легкий доступ до висівного апарату дає змогу швидко та просто провести його калібруванняЗерно з висівної трубки подають у передню частину дводискового сошника, що гарантує його точне укладання на дні висівної борозни«Кліпси» для чіткого та зрозумілого встановлення глибини висіванняОбов’язковим елементом сучасного комплексу є наявність датчиків контролю процесу сівби на кожному насіннєпроводіПарне встановлення дисків на одній стійці гарантує безперешкодне проходження рослинних рештокНалаштування глибини обробітку дисковими робочими органами відбувається за допомогою гідросистеми

Інтерв'ю
Посівам сільськогосподарських культур в Україні шкодять близько 700 видів бур’янів. Усього некультивованих рослин у нашій державі налічується понад 3500 видів. Бур’яни «паразитують» у посівах культур, пригнічуючи їхній потенціал і знижуючи... Подробнее
Радник з сільського господарства Посольства Франції в Україні Ніколя Перрен
    Радник Посольства Франції в Україні з питань сільського господарства Ніколя Перрен розповів сайту propozitsiya.com, чому в званні великої аграрної країни нема нічого поганого, чим його батьківщина заслужила це звання і чим зі свого... Подробнее

1
0