Спецможливості
Статті

Сен­сація: з посівних не­нар­ко­тич­них ко­но­пель зня­то охо­ро­ну!

16.01.2013
1147
Сен­сація: з посівних не­нар­ко­тич­них ко­но­пель зня­то охо­ро­ну!  фото, ілюстрація

Цілеспрямовані зусилля з пропаганди ненаркотичності сучасних сортів однодомних посівних конопель знайшли сприятливий відгук у відповідних державних структурах у вигляді Постанови КабМіну України про відміну охорони таких посівів. Це відкриває широкі можливості вирощування економічно вигідної культури, продукція якої користується широким попитом як в Україні, так і за її межами. 22 серпня 2012 р. вийшла Постанова Кабінету Міністрів України № 800 «Про внесення змін до деяких законів Кабінету Міністрів України», якою скасовано охорону посівів конопель із вмістом тетрагідроканабінолу (ТГК), що не перевищує 0,08%.

Цілеспрямовані зусилля з пропаганди ненаркотичності сучасних сортів однодомних посівних конопель знайшли сприятливий відгук у відповідних державних структурах у вигляді Постанови КабМіну України про відміну охорони таких посівів. Це відкриває широкі можливості вирощування економічно вигідної культури, продукція якої користується широким попитом як в Україні, так і за її межами. 22 серпня 2012 р. вийшла Постанова Кабінету Міністрів України № 800 «Про внесення змін до деяких законів Кабінету Міністрів України», якою скасовано охорону посівів конопель із вмістом тетрагідроканабінолу (ТГК), що не перевищує 0,08%.

В. Вировець,
д-р с.-г. наук, професор, гол. наук. співробітник відділу селекції і насінництва,
І. Лайко,
канд. с.-г. наук, заввідділу селекції і насінництва конопель,
Дослідна станція луб’яних культур Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН

Ця подія ста­ла приємною звісткою для всьо­го ко­лек­ти­ву станції, ко­ноп­лярів Ук­раїни, а особ­ли­во — для се­лек­ціонерів ко­лиш­нь­о­го ВНДІ луб’яних куль­тур, які 40 років то­му з ви­со­кою відповідальністю і ро­зумінням відгук­ну­лись на за­вдан­ня Міністерств: сільсько­го гос­по­дар­ст­ва, внутрішніх справ та охо­ро­ни здо­ров’я ко­лиш­нь­о­го СРСР — що­до за­сто­су­ван­ня се­лекції як за­хо­ду бо­роть­би з по­ши­рен­ням нар­ко­манії.
З по­зиції ми­ну­ло­го ча­су мож­на по­рівня­ти і відміти­ти, що не так склад­но й важ­ко бу­ло роз­по­ча­ти й про­во­ди­ти впер­ше в світі се­лекцію не­нар­ко­тич­них ко­но­пель, як до­ла­ти стіну бю­ро­кра­тич­ної бай­ду­жості, де­мон­ст­ру­ю­чи у ви­роб­ництві су­часні сор­ти без ка­набіноїдів, за які швид­ко вхо­пи­ли­ся ко­ноп­лярі країн ЄС, Ка­на­ди та Росії, тоді як із нас — зні­ма­ли пла­ту за воєнізо­ва­ну охо­ро­ну по­сівів на фоні же­б­раць­ко­го фінан­су­ван­ня на­уко­вих досліджень. При цьо­му щорічно от­ри­му­ва­ли вис­нов­ки спеціа­ліста Дер­жав­но­го на­уко­во-дослідно­го ек­с­перт­но-криміналістич­но­го цен­т­ру МВС Ук­раїни про те, що вміст те­т­ра­гідро­ка­набіно­лу (ТГК), ос­нов­но­го га­­лю­­­ци­но­ге­на ка­набіноїдів, у но­вих сор­тах ста­но­вить ти­сячні ча­ст­ки за до­пу­с­ти­мої межі — не більш ніж 0,15%. Це не тільки спри­чи­ню­ва­ло ма­теріальні збит­ки, а й за­вда­ва­ло знач­ної мо­раль­ної шко­ди, ніве­лю­ю­чи до­сяг­нен­ня на­у­ков­ців і сіючи се­ред ко­ноп­лярів зневіру в до­сяг­нуті успіхи.
Ко­ноплі посівні — це од­норічна лу­бо­во­лок­ни­с­та рос­ли­на, трав’яни­с­те стеб­ло якої з се­ре­ди­ни ве­ге­тації по­­сту­по­во пе­ре­тво­рюється у де­­рев’яни­с­те. Гос­по­дарсь­ке ви­ко­ри­с­тан­ня ко­но­пель впро­довж ви­ро­щу­ван­ня куль­ту­ри за­­зна­ло знач­них змін, що де­мон­ст­ру­ють стан по­пи­ту на цю про­дукцію за­­­леж­но від рівня технічно­го про­гре­су су­­спільства.
В ок­ремі ро­ки ко­ноплі у СРСР зай­ма­ли до 1 млн га, або по­над 80% усіх євро­пейсь­ких площ. Слід за­зна­чи­ти, що в пе­ре­двоєнній Ук­раїні їх ви­ро­щу­ва­ли на 140 тис. га, що ста­но­ви­ло близь­ко чверті за­галь­них посівів. На да­ний час в Ук­раїні, внаслідок ос­танніх змін у сіль­сько­му гос­по­дарстві, а та­кож об­ме­жу­валь­них за­­ходів із бо­ку пра­во­охо­рон­них ор­ганів що­до обов’яз­ко­во­го ліцен­зу­ван­ня й охо­ро­ни ко­но­пель, їхні посіви ско­ро­ти­ли до ти­сячі гек­тарів.
   Втім, за виз­на­чен­ням де­я­ких міжна­род­них фірм, сьогодні ко­ноплі ста­ють однією з ос­нов­них куль­тур світу ХХІ сторіччя, вра­хо­ву­ю­чи їхні унікальні вла­с­ти­вості. Ко­ноплі, як й інші рос­ли­ни, є скла­до­вою біоце­но­зу Землі, во­ни ви­ро­би­ли здатність рос­ти і роз­ви­ва­ти­ся у різних кліма­тич­них по­ясах. Лю­ди­на в про­цесі ево­люції ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ла ко­­но­плі, в ос­нов­но­му, як лу­бо­во­лок­ни­с­ту куль­ту­ру для за­до­во­лен­ня своїх по­треб, на­сам­пе­ред, в одязі та рос­лин­них жи­рах, не підо­зрю­ю­чи про її по­тенційні вла­с­ти­вості спри­чи­ня­ти, як ми те­пер на­зи­ваємо, пси­хоміме­тич­ну дію. Зни­щи­ти цю куль­ту­ру як дже­ре­ло нар­ко­манії, вра­хо­ву­ю­чи її ве­ли­ке оригіна­ль­не гос­по­дарсь­ке зна­чен­ня, вва­жаємо не­мож­ли­вим і не­доцільним за­хо­дом (по­при не­га­тив­ний ню­анс, пов’яза­ний із нар­ко­тич­ним впли­вом, що сто­сується й інших куль­тур, зо­к­ре­ма ма­ку чи ко­ки, оскільки га­шиш, морфій, ко­каїн, ал­ко­голь чи ніко­тин ви­ник­ли як не­га­тивні су­пут­ни­ки цивілізації, ще­д­ро підтри­му­вані нар­ко­манією). Зна­чить, слід шу­ка­ти інші шля­хи ней­т­ралізації не­га­тив­них вла­с­ти­во­с­тей, се­ред яких ве­ли­ку роль відво­дять на­уковій се­лекції.
Яким же чи­ном змен­ши­ти зло, що не­суть не­о­сяжні ма­си­ви півден­них ди­­ко­рос­лих ко­но­пель, не зни­щу­ю­чи їх са­мо­віднов­лю­ва­них посівів? Од­ним із важ­ли­вих за­ходів бо­роть­би з по­ши­рен­ням нар­ко­манії або ліквідації цьо­го не­га­тив­но­го яви­ща в за­род­ку є на­уко­ве вирішен­ня про­бле­ми шля­хом ство­рен­ня не­нар­ко­тич­них сортів. Яс­к­ра­вим пе­ре­кон­ли­вим при­кла­дом цьо­го мо­жуть бу­ти і сор­ти посівних ко­но­пель, ви­ве­дені на Дослідній станції луб’яних куль­тур Інс­ти­ту­ту сільсько­го гос­по­дар­ст­ва Пів­ніч­но­го Схо­ду НА­АН Ук­раїни (ко­лишній Інсти­тут луб’яних куль­тур НА­АН), у яких повністю відсутній не тільки ос­нов­ний га­мо­ци­но­ген — ТГК, але й інші ка­набіноїдні спо­лу­ки.
Вже три перші сор­ти од­но­дом­них ко­но­пель: ЮСО-14, ЮСО-16 та Дніп­ровські од­но­домні 6, які бу­ли рай­о­но­вані в різних зо­нах ко­ноп­ляр­ст­ва з 1980 р., із вмістом ТГК не ви­ще 0,2% — ста­ли пе­ре­кон­ли­вим до­ка­зом мож­ли­вої се­лек­ції, на­прав­ле­ної на по­вну елімінацію нар­ко­тич­ної дії посівних ко­но­пель. При цьо­му ці сор­ти знач­но пе­ре­ви­щу­ва­ли стан­дарт за гос­по­дарсь­ки­ми оз­на­ка­ми, а вміст во­лок­на в стеб­лах на­бли­жав­ся до 30%.
По­даль­ша се­лекційна ро­бо­та бу­ла зо­се­ре­д­же­на на ко­ноп­лях за ба­га­ть­ма на­пря­ма­ми, го­ло­вни­ми із яких бу­ло зни­жен­ня нар­ко­тич­ної ак­тив­ності до по­вної відсут­ності ка­набіноїдів, підви­щен­ня про­дук­тив­ності, поліпшен­ня оз­на­к од­но­дом­ності за най­про­дук­тивнішим ста­те­вим ти­пом і збе­ре­жен­ня за до­волі жор­ст­­ко­го фо­ну стійкості до по­шко­д­жен­­ня шкідни­ка­ми і хво­ро­ба­ми.

   До сьо­годні ви­ро­щу­ван­ня посівних ко­но­пель ре­гу­люється За­ко­ном «Про обіг в Ук­раїні нар­ко­тич­них ре­чо­вин, їх ана­логів і пре­кур­сорів», яким су­во­ро кон­тро­люється рух насіння та пе­ред­ба­чається охо­ро­на посівів підрозділом МВС або суб’єкта­ми гос­по­да­рю­ван­ня, які ма­ють ліцензію на на­дан­ня та­ких по­слуг. Вміст ка­набіноїдів у сор­тах посівних ко­но­пель кон­тро­лює Дер­жав­ний на­уко­во-дослідний ек­с­перт­но-криміналістич­ний центр МВС Ук­раїни (Київ). Цей кон­троль про­во­дять щорічно кількісним ме­то­дом із за­сто­су­ван­ням га­зо­рідин­них хро­ма­то­графів. Жод­но­го ра­зу не бу­ло ви­яв­ле­но ка­набіноїдів, кількість яких пе­ре­ви­щу­ва­ла б до­пу­с­ти­му нор­му на­яв­ності ТГК по­над прий­ня­тий рівень — 0,15%, як і не бу­ло за­реєстро­ва­но жод­но­го ви­пад­ку ви­ко­ри­с­тан­ня на­ших ко­но­пель як нар­ко­тич­ної си­ро­ви­ни. Але, по­при це, охо­ро­ну не зніма­ли. В ми­ну­ло­му (і цьо­го ро­ку — до ве­рес­ня) охо­ро­ну ко­но­пель ціло­до­бо­во здійсню­вав на­ряд мобільної гру­пи у складі двох пра­цівників міліції зі служ­бо­вою со­ба­кою та дво­ма по­ста­ми воєнізо­ва­ної охо­ро­ни.
У ще складнішо­му стані пе­ре­бу­ва­ла на­ша ус­та­но­ва, яка не тільки зай­мається се­лекційно-насінниць­кою ро­бо­тою, а й ви­му­ше­на охо­ро­ня­ти посіви своїх не­нар­ко­тич­них ко­но­пель, які щорічно висіва­ють на пло­щах у ме­жах 100–150 га. В усь­о­му світі не­нар­ко­тич­ни­ми вва­жа­ють­ся ко­ноплі, у яких вміст ТГК не пе­ре­ви­щує 0,2–0,3%. Наші ж сор­ти йо­го містять у 200 разів мен­ше від прий­ня­то­го по­ро­гу. Тільки за ос­танні три ро­ки на охо­ро­ну бу­ло ви­т­ра­че­но май­же 300 тис. грн (2010 р. — 60963, 2011 р. — 154860, 2012 р. — 10 0000 грн). Ці ко­ш­ти мог­ли б бу­ти ви­ко­ри­с­тані на прид­бан­ня потрібно­го ла­бо­ра­тор­но­го об­лад­нан­ня чи техніки, які прак­тич­но не онов­лю­ва­ли впро­довж 20 років. І ще в скрутнішо­му, май­же кри­тич­но­му, стані опи­ни­лись акціонерні підприємства, що зай­ма­ють­ся ви­ро­щу­ван­ням посівних ко­но­пель. Так, аг­рофірма Agro-Hanf (Пол­та­ва), крім спла­ти за ліцензію на висів, за охо­ро­ну ко­но­пель на площі 49,5 га в 2011 р. ви­т­ра­ти­ла 437625 тис. грн. Вва­жається, що на охо­ро­ну посівів гос­по­дар­ст­ва ви­т­ра­ча­ють близь­ко 60% від за­галь­них ви­т­рат на ви­ро­щу­ван­ня ко­но­пель.
Ви­ро­щу­ван­ня на­ших сортів у країнах ЄС, Ка­наді, Ав­ст­ралії, де не мен­ше, ма­буть, приділя­ють ува­ги бо­ротьбі з нар­ко­манією, посіви не охо­ро­ня­ють, об­ме­жу­ю­чись аналізом рос­лин на вміст ТГК у період цвітіння, як і в Росії — за декілька кіло­метрів від Глу­хо­ва (Курсь­ка та Ор­ловсь­ка об­ласті), — ви­ро­щу­ють ЮСО-31.
У зв’яз­ку з цим ди­рекція Інсти­ту­ту та Дослідної станції за підтрим­ки Дер­жав­ної служ­би Ук­раїни з кон­тро­лю за нар­ко­ти­ка­ми, Міна­гро­про­до­воль­ст­ва Ук­раїни, Національ­ної ака­демії аг­рар­них на­ук Ук­раїни, осо­би­с­то прем’єр-міністра Ук­раїни М. Аза­ро­ва, де­пу­та­та Вер­хов­ної Ра­ди Ук­раїни В. Дер­ка­ча із за­лу­чан­ням ЗМІ не­од­но­ра­зо­во звер­та­лась до пра­во­вих ор­ганів із ме­тою пе­ре­ко­нан­ня їх у не­доцільності охо­ро­ни посівних ко­но­пель, засіяних су­ча­сни­ми се­лекційни­ми не­нар­ко­тич­ни­ми сор­та­ми. Та­кож вдячні пред­став­ни­кові на­ших інте­ресів у сто­лиці, керівни­ку об’єднан­ня «Технічні куль­ту­ри Ук­раїни» О. Ігна­тю­ку.
З відміною охо­ро­ни посівних ко­но­пель на­став час віднов­лен­ня посівів ко­­но­пель та льо­ну, які знач­ною мірою за­­мінять во­лок­но ба­вов­ни. За­без­пе­чен­ня си­ро­ви­ною ко­ноп­ле­пе­ре­роб­них за­водів дасть мож­ливість та­кож підви­щи­ти зай­нятість сільсько­го на­се­лен­ня. В цих умо­вах про­яв­ля­ють знач­ний інте­рес до ви­ро­щу­ван­ня луб’яних куль­тур і, як наслідок, по­сту­по­во віднов­лю­ють ро­бо­ту підприємства пер­вин­ної і вто­рин­ної пе­ре­роб­ки, які є за­мов­ни­ка­ми лу­бо­во­лок­ни­с­тої си­ро­ви­ни. У 2010 р. за­пра­цю­ва­ли підприємства: ТОВ «Ка­нат-си­ро­ви­на» (Харків), ДП «Шпа­гат­но-мо­ту­зяні ви­ро­би» (Кіро­во­град), Мар­бутсь­ка шпа­гат­на фа­б­ри­ка (Сумсь­ка обл.). Знач­ний інте­рес до ви­ро­щу­ван­ня луб’яних куль­тур про­яв­ля­ють і російські ко­ноп­ле­пе­ре­робні підприємства.
Ко­ноплі — це од­на із най­не­ви­баг­ливіших куль­тур. Во­ни мо­жуть рос­ти на всіх грун­тах і за оп­ти­маль­но­го до­три­ман­ня тех­но­логії ви­ро­щу­ван­ня ще­д­ро віддя­чу­ють ви­со­ким уро­жаєм. Ви­со­ку по­тенційну вро­жайність насіння су­час­них не­нар­ко­тич­них сортів од­но­дом­них ко­но­пель вдається ре­алізу­ва­ти завдяки  успішно­му ви­ко­ри­с­тан­ню для зби­ран­ня зер­но­вих ком­байнів. Це усу­ває по­тре­бу за­сто­су­ван­ня спеціаль­ної ко­ноп­лез­би­раль­ної техніки і дає змо­гу знач­но ско­ро­ти­ти втра­ти насіння та ви­клю­чи­ти такі опе­рації, як ско­шу­ван­ня ко­сар­ка­ми, підніман­ня і ви­су­шу­ван­ня снопів із по­даль­шим об­мо­ло­чу­ван­ням ко­ноп­ле­мо­ло­тар­ка­ми.
Так, у 2008 р. з кож­но­го гек­та­ра по­сіву пло­щею 216 га на­ших ко­но­пель пер­шої ре­про­дукції сор­ту ЮСО-31 зер­но­вим ком­бай­ном бу­ло на­мо­ло­че­но по 11,1 ц насіння. Та­кож в якості по­зи­тив­но­го при­кла­ду мож­на на­ве­с­ти досвід ви­ро­щу­ван­ня ко­но­пель у ТОВ СГП «Аг­рос-Віста» Ізя­славсь­ко­го рай­о­ну, що на Хмель­нич­чині, у 2010 р. з площі 432 га ко­но­пель цьо­го са­мо­го сор­ту зібра­ли по 7,2 ц/га кон­диційно­го насіння. З ок­ре­мих полів зер­ноз­би­раль­ним ком­бай­ном LEXION на­мо­ло­чу­ва­ли по­над 16 ц/га насіння (бун­кер­на ма­са).

Інтерв'ю
Corteva Agriscience — міжнародна сільськогосподарська компанія, яка чи не першою з найпотужніших аграрних компаній світу повністю припинила свою діяльність у рф через її воєнну агресію в Україні. Ситуація в країні, звісно, вплинула на... Подробнее
Всі ми неодноразово чули, що збільшення продуктивності зернозбиральних комбайнів можливе лише завдяки впровадженню сучасних рішень автоматизації робочого процесу. Адже розширення каналу проходження маси в комбайнах дедалі більше... Подробнее

1
0