Спецможливості
Техніка та обладнання

Сільгосптехніка для внесення КАС і інших рідких добрив

14.01.2021
7310
Сільгосптехніка для внесення КАС і інших рідких добрив фото, ілюстрація

На рин­ку Ук­раїни є ве­ли­кий асор­ти­мент міне­раль­них до­б­рив, пред­став­ле­ний у трьох ос­нов­них гру­пах: гра­ну­ль­о­вані, рідкі та во­до­роз­чинні. Че­рез про­сто­ту ви­ко­ри­с­тан­ня та вже сфор­мо­ва­ний парк техніки для їхньо­го вне­сен­ня на разі най­по­ши­реніша гра­ну­ль­о­ва­на фор­ма. Про­те з кож­ним ро­ком спо­с­те­рі­гається по­зи­тив­на тен­денція до збіль­шен­ня об­сягів ви­ко­ри­с­тан­ня рід­ких мінераль­них до­б­рив.

 

Рідкі мінеральні добрива (РМД) — мінеральні речовини промислового виробництва, які вносять у ґрунт у рідкому вигляді. До рідких добрив належать: азотні — рідкий безводний аміак, аміачна вода (водний аміак), аміакати, КАС — концентровані водні розчини сечовини та аміачної селітри; складні добрива, до складу яких входять два або три основні поживні елементи (азот, фосфор, калій) у різних співвідношеннях. Рідкі добрива широко використовують за кордоном. У США в рідкому вигляді вносять до 50% азотних і близько 10% складних добрив.

На сьогодні в Україні рідкі мінеральні добрива використовує не більше ніж 10–15% господарств. Причинами цього можна назвати високу їхню вартість (хоча на разі тверді добрива теж недешеві) і невеликий асортимент, а також відсутність у господарствах сучасних машин для внесення рідких добрив (хоча внесення КАС із кожним роком все більше набуває популярності в агрогосподарствах та навіть у фермерів).

Проте внесення добрив у рідкій формі — найоптимальніший спосіб їхнього засвоєння рослинами. Особливо ефективне застосування РМД та КАС у посушливих районах: порівняно з гранулами, вони швидше засвоюються та інтенсивніше впливають на рослини. Забезпечують високу рівномірність надходження поживних речовин до кореневої системи. Крім того, вносити їх можна в різні стадії вегетації рослин: як під час висіву чи садіння, так і за позакореневого підживлення.

Наприклад, КАС можна вносити по частково, розподіливши його повну норму на декілька застосувань. Ефективніше його вносити рано навесні: спочатку першу частину норми (близько 30–40%), через два тижні — ще частину (також 30–40%) і третім етапом, ще через тиждень–півтора — залишкову дозу (останні 20–30%). За даними вчених та практиків, таке розподілення норми внесення дає прибавку врожаю до 30%. Найпоширенішим видом КАС у господарствах є заводський варіант цього розчину, виготовлений у певній правильній пропорції та концентрації. Ще однією незаперечною перевагою рідких мінеральних добрив є їхня препаративна форма, зручна для зберігання й використання, що, в свою чергу, знижує витрати на транспортування, зберігання та розвантаження добрив. До того ж, як правило, розчин уже готовий до застосування, а сам процес його несення не потребує додаткових витрат на зважування, розчинення й фільтрацію. Крім того, засоби внесення рідких добрив — довговічніші порівняно з розкидачами твердих добрив.

Ми вже говорили, що КАС — по суті, універсальне добриво, яке можна вносити в різні періоди вегетації рослин. Тому й робочі органи машин, призначені для такого внесення, — різноманітні. Це можуть бути як спеціальні долота, які йдуть услід за диском, або труби із нержавіючої сталі, що розміщені між різальними дисками чи на тильній стороні лапи, а також інжектори, дефлекторні розпилювачі та подвійні підвіски або шланги — за внесення КАС обприскувачем.

Самохідний обприскувач "Водолій"Ран­нь­о­вес­ня­не піджив­лен­ня озимих най­доцільніше про­во­ди­ти спеціалізо­ва­ни­ми са­мохідни­ми об­при­с­ку­ва­ча­ми, які мають рушій із шинами наднизького тиску. Сьогодні ці машини випускають як вітчизняні, так і закордонні підприємства. Одним із вітчизняних самохідних обприскувачів є «Водолій» (виробник — Енергомехкомплект), що є універсальною машиною, яку можна ефективно використовувати впродовж усього виробничого сезону. Застосування шин наднизького тиску дає змогу пересуватися в умовах надвологого ґрунту, а також полем під час танення снігу. До того ж і в період вегетації культур «Водолій» легко пройде посівом, наприклад, пшениці у фазі кущіння — і не зашкодить їй. Вага обприскувача — в межах від 850 кг до 1500 кг, а ємність бака становить 600–1500 л. На замовлення клієнта виробник, залежно від господарської потреби, може оснащувати машину двигунами потужністю від 80 до 120 к. с. Ширина захвату штанги становить від 20 до 24,4 м.

Він складається з таких основних вузлів та частин, як: рама й каркас, двигун, трансмісія, підвіски коліс, кабіна; рульовий механізм, гальмівна система, електрообладнання. На рамі встановлений каркас, що складає з нею єдину зварну конструкцію. Каркас призначений для кріплення кабіни, установки амортизаційних стійок підвісок коліс, приладів світлового освітлення та сигнального обладнання. Двигун Kubota (Японія) — чотиритактний, чотирициліндровий дизельний із турбонагнітанням. Трансмісія включає: муфту зчеплення, коробку передач, вали приводу й редуктори мостів. Коробка передач — механічна ступінчаста, забезпечує отримання чотирьох передач переднього ходу та одну — заднього. Підвіска коліс передньої і задньої осей — незалежна. Гальмівна система обприскувача — гідравлічна, двоконтурна. Гальма передніх коліс — дискові, задніх — барабанного типу. Стоянкове гальмо — механічне, з тросовим приводом на задні колеса. Два режими експлуатації обприскувача — робочий і транспортний. Робочий режим — використання обприскувача за його призначенням підчас обробітку польових культур (рухається на колесах сільськогосподарських із шинами-оболонками наднизького тиску — КСхШО або вузькопрофільних шинах — КСхУП). Транспортний режим — для доставки обприскувача до місця проведення робіт (рухається на автомобільних колесах).

На­ступ­ним пред­став­ни­ком ря­ду об­при­с­ку­вачів для вне­сен­ня КАС є біло­русь­кий са­мохідний об­при­с­кувач-всю­дихід (так йо­го оха­рак­те­ризу­ва­ли самі ви­роб­ни­ки), або ж аг­ро­технічний ком­плекс «РО­Са».

Агротехнічний комплекс "РОСа"Дилером і виробником цієї машини є ТОВ «ІТ Агро». Робоча швидкість обприскувача — 18–27 км/год. Довжина штанги становить 20 м, місткість бака — 750–1200 л. Ширина колії — не регульована й становить 2150 мм. До складу комплексу входить власне обприскувач та енергозасіб УЕСМ «Роса». Обприскувач комплектується GPS-навігатором. Завдяки гідроприводу насоса та електронній системі контролю й регулювання норми витрати робочої рідини ARAG Bravo 180, підтримується потрібна доза внесення робочої рідини незалежно від швидкості руху комплексу.

Обприскувачі цього технічного ряду оснащені блоком комп’ютерного контролю Bravo 180. Він забезпечує автоматичне дотримання виставленої норми витрати рідини та дає змогу операторові контролювати всі основні параметри обприскування, дистанційно вимикати функцію подавання робочої рідини до штанги або окремих її секцій. У всіх обприскувачах для фіксації штанги в робочому положенні застосовано болтові з’єднання шарнірів і тросову систему її утримання й амортизації.

Од­ним із провідних вітчиз­ня­них ви­роб­ників техніки для вне­сен­ня РМД та КАС є ПрАТ «Бо­гу­славсь­ка сіль­госп­тех­ніка». Підживлювач міндобрив ПЖУ-5000Спеціалізованим обладнанням саме для застосування рідких мінеральних добрив є підживлювач ПЖУ-5000, який призначений для суцільного внесення в ґрунт РМД, аміачної води та КАС. Агрегатується він із тракторами тягового класу 3 (170 к. с.). Спосіб агрегатування — напівпричіпний. На підживлювачі встановлено товстостінний хімічно стійкий пластиковий бак. Налаштування аплікатора на певну норму внесення здійснюється за допомогою механічного регулятора, який забезпечує подавання рідини на секції аплікатора, а зайву рідину перенаправляє в бак. Поточний показник норми внесення (л/га) показується на дисплеї монітора, який встановлений у кабіні трактора.

РотаметрПодавання рідини виконується за допомогою мембранно-поршневого насоса італійської фірми Annovi Reverberi. Привід насоса — від колеса, завдяки чому забезпечується постійна норма внесення рідини незалежно від зміни швидкості руху агрегату. Подавання робочої рідини відбувається через ротаметри, на яких закріплені форсунки з каліброваними отворами (шайба-дозатор). Останні розподіляють загальний потік рідини, спрямовуючи її до робочих органів культиватора, й забезпечують рівномірність розподілення добрив усією шириною захвату.

Ротаметр — це градуйована прозора пластикова колба з кулькою всередині. Цей пристрій слугує для візуалізації процесу внесення добрива й сигналізує про забивання робочого органу. Під час роботи потік рідини піднімає кульку в колбі на певну висоту, що свідчить про нормальну роботу системи. Якщо в процесі роботі агрегату сталося блокування потоку надходження рідини до робочого органу (забивання і т.д.), тоді кулька опускається на дно.

Вносяться рідкі добрива в ґрунт за допомогою дискового робочого органу. Він складається з власне диска та фігурного ножа, який установлений відразу за диском, до якого кріпиться металева трубка для подавання рідини в ґрунт. Внесення добрив відбувається під тиском 4–6 атмосфер, що зводить до мінімуму можливість забивання робочих органів. Глибина внесення — 12–20 см. Кількість робочих органів — 19 шт.

Загальний вигляд Nutrimax 1400 Liquid Fertilizer ApplicatorАме­ри­кансь­ка фірма Unverferth пред­став­ляє аг­ре­га­ти Nutrimax 1400 Liquid Fertilizer Applicator (об’єм ба­ка — 5180 л). У загальному агрегати Nutrimax складаються з центральної рами з причіпною сницею та ходовими колесами, до якої приєднані секції з робочими органами. На секціях монтується обладнання для внесення в ґрунт рідких мінеральних добрив. До його складу входять: клапан регулювання тиску (і, відповідно, норми його внесення), колектори, комунікації, робочі органи для безпосереднього внесення добрив у ґрунт. Останні складаються з різального диска, розпушувача з трубопроводом, ущільнювального котка та пружини регулювання тиску на ґрунт. Насос — відцентрового типу, призначений для подавання добрив на пристрій для внесення РМД. Привід насоса — від опорного колеса за допомогою ланцюгової передачі та редуктора. Редуктор обладнаний пристроєм для регулювання дози внесення, який має спеціальну мірну шкалу. Сучасні машини для внесення рідких добрив обладнані засобами керування, які виконують функції регулювання й керування технологічним процесом у автоматичному режимі, а також надають інформацію в онлайн-режимі про дози внесення, поточні показники витрати розчину, обробленої площі тощо.

Загальний вигляд John Deere 2510L Liquid Fertilizer ApplicatorКом­панія John Deere (США) та­кож має у своїй лінійці ма­ши­ну для вне­сен­ня рідких до­б­рив — John Deere 2510L Liquid Fertilizer Applicator. Модель 2510L має три можливі бази з шириною захвату 9, 12 та 18 м. На агрегатах можливі різні інтервали й комбінації форсунок або ножів у широкому діапазоні — від 47 до 1120 см. Глибина внесення добрив становить до 25,4 см. Робочі органи для внесення добрив у ґрунт складаються із різального диска, розпушувача з трубопроводом і пружини регулювання тиску на ґрунт. John Deere 2510L поставляється з аплікатором GreenStar, а встановлений контролер витрати добрив дає змогу забезпечити повну інтеграцію з дисплеєм і допомагає в побудові карт поля і проходженню агрегату за ними в подальшому.

Ком­панія Blu-Jet (США) представ­ляє апліка­то­ри Blu-Jet 3000 (АТ 29R15). Цей агрегат складається з центральної рами з причіпною сницею та ходовими колесами, до якої приєднані секції з робочими органами. На секціях монтується обладнання для внесення в ґрунт рідких мінеральних добрив. До його складу входять клапан регулювання тиску (і, відповідно, норми його внесення), колектори, комунікації, робочі органи для безпосереднього внесення добрив у ґрунт. Обладнаний сошниками Super 1200 із дисковими ножами діаметром 51 см. У комплектації можуть поставлятися ножі або форсунки для внесення робочої рідини. Технічні характеристики аплікатора: бак об’ємом 3900 л, ширина захвату — до 11 м, міжряддя регульоване — від 76 до 45см. Комплектуються насосами John Blue: NGP-7055 з одним поршнем і NGP-9055 — двопоршневим.

За правильного використання рідкі добрива забезпечують хороший урожай. Однак у концентрованому вигляді вони вкрай токсичні як для людини, так і для навколишнього природного середовища. Їхній витік дуже небезпечний, тому зберігання й перевезення рідких добрив регулюється на законодавчому рівні.

Мобільний заправник 2х5000Для транс­пор­ту­ван­ня рідких міне­раль­них до­б­рив можна використовувати як звичайні ємності, так і спеціалізовані машини-цистерни. Таквітчизняний виробник сільськогосподарської техніки — ПрАТ «Богуславська сільгосптехніка» для транспортування РМД пропонує мобільний заправник 2х5000, який можна використовувати як для приготування рідких мінеральних добрив, так і для їхнього транспортування.

Особливості конструкції: заправник складається із двох поліетиленових баків об’ємом по 5000 л кожен, які встановлено на двовісну раму. Подавання рідини відбувається за допомогою відцентрового насоса американської фірми Ace Pumps. Привід насоса — від мотопомпи. На заправнику встановлено лічильник рідини, який допомагає контролювати її кількість для точного дозування препаратів. Для того, щоб РМД під час транспортування не випали в осад і в баку завжди підтримувалась однорідна консистенція добрива, в кожен бак установлено спеціальні змішувачі. Для створення бакових сумішей на заправнику встановлено спеціальний міксер робочої рідини.

Модульна ємність для зберігання рідких добрив і КАССлід зва­жа­ти на умо­ви ви­ко­ри­стан­ня й зберіган­ня рідких міндо­брив. Купити їх можна й у міжсезоння — гарантійний термін зберігання, наприклад, КАС без зміни якісних показників становить шість місяців. Додавання в добрива КАС як інгібіторів корозії фосфатів амонію значно знижує корозійну активність агресивних компонентів добрив. Для зберігання розчинів можна використовувати складські ємності, призначені для аміачної води. Під час наповнення ємностей, призначених для аміачної води, потрібно враховувати, що щільність КАС — у середньому 1,3 г/см3. Заливати резервуари добривом КАС понад 80% обсягу не рекомендується, оскільки перевищення цього рівня може призвести до деформації ємності і втрат добрив.

Одним з найпоширеніших та найпростіших способів та методів зберігання РМД та КАС у господарствах є зберігають у так званих збірних модулях, який представляє собою оцинкований металевий каркас та пластикова вкладка з поліпропілену (або ПВХ), яким ізолюється металевий каркас ємності, забезпечує її водонепроникність і тривалий термін експлуатації. Таким чином, модульні ємності поєднують у собі кращі характеристики металевих і пластикових аналогів. Технологія виробництва модульних ємностей дає змогу збирати пластикові ємності в металевому каркасі об’ємом від 16 до 4000 м3. Оскільки ці зберігальні місткості — модульні, тобто складаються з типових елементів, то це дає змогу збирати ємності великого обсягу в найкоротші терміни. Металевий каркас, виготовлений зі спеціальної сталі з нанесеним гальванічним покриттям, забезпечує міцність ємності. Спеціальні геомембрани, якими ізолюється металевий каркас ємності, сприяють її водонепроникності й тривалому терміну експлуатації.

М'які резервуари для зберігання рідких міндобрив і КАСЩе один вид та­ри для збе­рі­ган­ня рідких міне­раль­них до­б­рив і КАС — м’які ре­зер­ву­а­ри. Виготовлені вони з високоміцної тканини — поліестеру з різними покриттями. Мають високу стійкість до ультрафіолетового випромінювання. Робочий температурний діапазон — від -30°C до +70°C. Є широкий вибір об’єму місткості — від 20 до 300 м3. Ці ємності призначені для зберігання великого переліку різних рідин, обмеження стосуються лише спирту, бензину та інших самозаймистих елементів.

Вис­нов­ки

Рідкі мінеральні добрива поліпшують зростання й розвиток рослин і особливо доречні за використання в посушливих районах. На відмінну від гранульованих добрив, рідкі швидко всмоктуються ґрунтами й просочуються у всі його шари, а отже, швидше й повніше споживаються рослинами.

Усі процеси, пов’язані з доставкою, зберіганням і внесенням рідких добрив технологічно безпечні, а також не допускають контакту працівників із добривом (на противагу застосуванню гранульованих твердих форм, пересипання яких призводить до появи великої кількості пилу, від якого потрібно захищати органи дихання). Ще одна перевага рідкої форми добрив полягає в тому, що під час зберігання немає ризику їхнього злежування і втрати цінних властивостей — незалежно від погоди й вологості повітря, адже робоча рідина зберігається в герметичній тарі.

Щодо КАС її цінність пов’язана ще й з тим, що це добриво містить відразу три форми азоту, які поступово перетворюються ґрунтовими бактеріями на форму, доступну для споживання рослинами. Крім того, добриво КАС добре придатне для обох способів «підгодівлі» рослин — кореневого й позакореневого, причому за другого — поживні речовини постачаються негайно й безпосередньо туди, де вони потрібні, — в листя.

 

В. Войновський, заст. завідувача відділом, УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

Журнал «Пропозиція», №2, 2019 р.

Інтерв'ю
Зазвичай аграрні видання пишуть про здобутки агрохолдингів, знаних в областях, популярних аграріїв, що засідають по облрадах. Ми вирішили піти іншим шляхом і хочемо познайомити Вас із простим фермером
В Україні традиційно нарікають на відірваність освіти від практики, яка виникла ще в радянські часи, коли на виробництві молодим спеціалістам прямим текстом казали: «Забудьте все, чому вас навчали в вузі». Однак деякі аграрні вузи вирішили... Подробнее

1
0