Спецможливості
Техніка та обладнання

З лапами, а не звір, грунт обробляє, а не плуг

24.10.2018
6695
З лапами, а не звір, грунт обробляє, а не плуг  фото, ілюстрація

Сучасне сільське господарство може бути високорентабельним лише за умови правильного підходу щодо визначення основного обробітку нашої годувальниці (в буквальному розумінні) — землі, адже використання передових механізованих технологій в аграрній сфері залежить від фізико- хімічних та агрохімічних властивостей орного та підорного горизонтів ґрунту, біологічних і погодних умов. 

 

Найдієвішим заходом отримання високих урожаїв сільськогосподарських культур є правильно вибрана система основного обробітку ґрунту. На сьогоднішній день для успішного ведення агробізнесу фермери повинні вирішити низку проблем:  

зниження витрат за вирощування різних культурних рослин, оскільки агротехнічні заходи основного обробітку ґрунту є найбільш енергомісткими;

 ущільнення на 40–80% обробленої ділянки поля після впливу на нього машинно- тракторних агрегатів, внаслідок чого знижується рівень родючості сільськогосподарських культур;

 утворення ущільненого прошарку ґрунту товщиною 12–17 см (у народі названого «плужною підошвою ») у результаті тривалого застосування відвальних плугів і плоскорізів.

Через це коріння культурних рослин не може проникнути в глибокі горизонти ґрунту та використовувати ґрунтову вологу, а вода, яка випадає у вигляді опадів, не проникає у глибші шари. Таким чином, ґрунт залишається пересушений, а на рівнинній і низинній місцевості виникають мокрі «блюдця», а на схилах відбувається змив родючого шару ґрунту.

Основним способом вирішення перелічених проблем є глибоке розпушення ґрунту, тобто обробіток ґрунту без обертання скиби, головне завдання якого — розпушування ґрунтового шару завглибшкидо 40 см із збереженням рослинних решток на поверхні, кришіння, часткове перемішування та розущільнення ґрунту. Головним агрегатом для проведення зазначених сільськогосподарських робіт є глибокорозпушувач. У багатьох країнах Західної Європи, США та Канаді широко поширене глибоке розпушування й застосовують його на переущільнених ґрунтах. Українські фермери не відстають від закордонних колег і на своїх полях все більше впроваджують глибокий обробіток ґрунту.

Позитивами такого обробітку є:

застосування на ґрунтах всіх типів, видів і різновидів, із великим діапазоном вологості (до 30%);

збереження органіки у верхньому родючому шарі ґрунту;

збільшення біологічної активності ґрунту (ґрунтових бактерій, дощових черв’яків та ін.), а як наслідок — підвищення його родючості;

 зниження вітрової та водної ерозій ґрунту;

 збільшення аераційних шляхів в ущільнених шарах ґрунту;

 зменшення енерговитрат у процесі вирощування рослин (зниження витрат палива близько 18% порівняно з оранкою);

позитивний ефект від глибокого розпушування може тривати два-п’ять років.

Якість роботи глибокорозпушувача визначають за такими основними агротехнологічними вимогами: середня глибина обробітку ґрунту в діапазоні 25–40 см; фракційний склад ґрунту, грудочки розміром до 50 мм — не менше як 80%; щільність спушеного шару ґрунту — 0,9–1,1 г/см3; збереження пожнивних решток на поверхні поля до 70%. На ринку України представлені різноманітні моделі глибокорозпушувачів, які виготовлені провідними вітчизняними та світовими фірмами- виробниками сільськогосподарської техніки. Розглянемо конструкційні особливості деяких із цих агрегатів. 

 

eXtra STEELьний богатир

Глибокорозпушувач Digger виробництва чеської фірми Farmet — це представник консервувальної технології обробітку ґрунту. Глибокорозпушувач Digger використовують як альтернативу стандартній оранці для підвищення продуктивності та скорочення експлуатаційних витрат машинно- тракторного агрегату. Він призначений для глибокого розпушування, руйнування плужного ущільнення ґрунту та утворення розгалуженої мережі капілярних сполучень ґрунту завглибшки до 50 см.

Глибокорозпушувач складається з навісного пристрою, рами, стійок із долотами, вирівнюючих дисків, котків та гідравлічної системи. Глибокорозпушувач Digger виготовлений за спеціальною технологією eXtra STEEL line із використанням поліпшених високоміцних матеріалів не тільки на робочих органах машини, але і на частинах головних рам і регульованих механізмів, що піддаються екстремальному навантаженню. Завдяки технології eXtra STEEL line досягається зниження ваги машини і значне збільшення терміну служби в найважчих умовах експлуатації.

Спеціальні глибокорозпушувальні лапи на посилених стійках із регульованою висотою кріплення крил проводять перемішування родючого шару ґрунту і розпушення в нижній «плужній» частині. Форма лап має низький тяговий опір, що дає змогу забезпечити робочу швидкість до 12 км/год. Лапи оснащені пластинами з твердосплаву для збереження оптимальної функціональності на весь період роботи та забезпечення тривалого терміну служби.

Хлібороб-практик оцінить незалежне гідравлічне регулювання робочої глибини для кожного ряду глибокорозпушувальних лап окремо. Це дуже зручне рішення. У складних умовах, наприклад в найвологішій частині поля тракторист може працювати тільки з одним рядом лап. У разі налипання ґрунту на робочі органи машини їх можна очистити шляхом піднімання цілого ряду лап.

Глибокорозпушувач Digger має відмінну прохідність завдяки просвіту рами над рівнем ґрунту 75 см і оптимальному розташуванню семи лап з гідравлічним захистом та кроком 42,5 см (або 75 см в одному ряду) і з відстанню між рядами 95 см. Глибокорозпушувальні лапи мають гідравлічний захист із зусиллям спрацьовування в 1100 кг. За бажанням покупця фірма також пропонує варіант лап із механічним захистом, який реалізується шляхом зрізання болта. Положення крил лап можна регулювати в трьох положеннях по висоті, щоб таким чином досягти оптимального загортання рослинних решток із різною глибиною обробітку.

За конструкційно-технологічною компоновкою агрегату після глибокорозпушувальних лап обробіток виконують диски, які попарно розміщені на стійці. Вирівнюючі диски забезпечують часткове перемішування рослинних решток із ґрунтом та вирівнювання борозен, що утворюються після проходу глибокорозпушувальних лап.

Завершують обробіток ґрунту два шпороподібні котки, які обертаються в підшипниках, що не потребують технічного обслуговування. Вони подрібнюють, вирівнюють, ущільнюють верхній шар ґрунту, створюючи умови для накопичення і збереження вологи.

Робочу глибину обробітку дуже просто регулювати за допомогою «кліпс», які закріплені на штоці гідроциліндрів. Базове налаштування висоти вирівнюючих дисків проводиться паралелограмом кріплення заднього котка. Для точного налаштування висоти дисків використовують кривошипи механічного регулювання. Як опцію можна замовити глибокорозпушувач із гідравлічним регулюванням глибини обробітку вирівнюючих дисків.

Для автоматичного копіювання рельєфу поверхні ґрунту і перешкоджання утворенню гряд з лівої та правої сторін на глибокорозпушувачі Digger можна встановити бічні дефлектори, які регулюються по висоті. Глибокорозпушувач Digger може оснащуватися двома варіантами обладнання для внесення мінеральних гранульованих добрив у кореневу зону ґрунтового профілю: Digger Fert+ та вбудованим об’ємним бункером із дозуючим пристроєм Digger Fert+ Compact. 

 

Ґрунтовий «шахтар» із Чехії

Інший чеський виробник — фірма BEDNAR FMT, що спеціалізується на машинах для обробітку ґрунту, ще 2010 року започаткувало випуск чизельних плугів моделі Terraland TN. Terraland TN — це навісний долотоподібний глибокорозпушувач, призначений для безвідвального інтенсивного глибокого розпушування різних типів ґрунтів завглибшки до 65 см (як декларує сам виробник у своїх інформаційних проспектах), але практики все ж таки радять використовувати цей агрегат на глибину 25–55 см, адже «плужна підошва» здебільшого залягає саме на такій глибині.

Модель глибокорозпушувача Terraland TN випускають у двох версіях: TN_D та TN_M, які агрегатуються з тракторами потужністю від 180 к. с. Глибокорозпушувач Terraland TN складається з таких основних конструкційних елементів: навісного пристрою, рами, стійок з долотоподібними розпушувальними лапами, двох шпорових котків та гідравлічної системи. Триточковий навісний пристрій категорії ІІІ./ІV. забезпечує швидке з’єднання з навісною системою енергозасобу та гарантує кращу маневреність із агрегатом на поворотах та дорогах загального призначення.

Стійка з долотом глибокорозпушувача Terraland TN Стійки з робочими органами розміщені на рамі глибокорозпушувача в два ряди на відстані 85 см. Стійки глибокорозпушувача можуть витримувати навантаження від 1000 до 1500 кг, але в конструкції машини в разі більших навантажень передбачений гідравлічний захист стійок від механічних пошкоджень, названий виробником non-stop система.

Оснащення стійок робочими карбідними долотами здійснюється за допомогою системи Quck-change, яка забезпечує фіксацію долота на кінці стійки за допомогою пальця. Двосторонні долота шириною 80 мм використовують для інтенсивнішого глибокого розпушування, долота шириною 40 мм — для роботи у важких умовах на більшу глибину.

Різновид доліт для комплектації глибокорозпушувача Руйнування «плужної підошви » та забезпечення якісного глибокого розпушування ґрунту відбувається завдяки криволінійній формі стійки, яка утворює разом з долотом три кути:

перший кут інтенсивно руйнує «плужну підошву»;

другий кут стійки перемішує рослинні рештки з ґрунтом;

третій — готує перемішані органічні рештки до фінального обробітку.

Подвійний шпоровий коток Подвійний каток діаметром 245 мм складається з голчастих шпор, які перекриваються, що забезпечує ефект самоочищення. Котки обертаються в підшипниках, які не потребують мащення та обслуговування. Опційно глибокорозпушувач Terraland TN для розрівнювання валків із рослинних решток, що утворилися на межі двох проходів агрегату, оснащується бічними котками. Питома матеріаломісткість котка сягає 202 кг на 1 м ширини захвату.

Важливим питанням для кожного, хто експлуатує ґрунтообробне знаряддя, також є те, яким чином відбувається регулювання глибини обробітку. Просту конструкційну відповідь на це питання знайшла фірма BEDNAR FMT. Глибокорозпушувач Terraland TN дуже легко налаштовується на потрібну глибину за допомогою гідроциліндрів, які розміщені на задніх котках.

 

Крилаті ФРАНКи

Глибокорозпушувач ФРАНК виробництва Лозівського ковальсько-механічного заводу «Лозівські машини» — навісний, шириною захвату 2,5 м, призначений для суцільного глибокого розпушування ґрунту (до 45 см) на схилах, парових полях, а також для обробітку ущільнених ґрунтів та кормових угідь. Агрегатується з трактором потужністю від 160 к.с.

Глибокорозпушувач складається з навісного пристрою, рами, глибокорозпушувальних лап та котків. Конструкція глибокорозпушувача ФРАНК має високоміцну пряму стійку з долотоподібним робочим органом, яка під прямим кутом розпушує ґрунт, не утворюючи його бічного зміщення та потребує меншого тягового зусилля порівняно зі стійками типу «paraplau».

Глибокорозпушувальна лапа ФРАНКа Швидкозмінний передній наконечник та накладка дають змогу захистити стійку від зношення, а герметична конфігурація сприяє глибшому проникненню робочого органу в щільний ґрунт. Максимальний ефект обробітку ґрунту з утворенням розгалуженої мережі тріщин на великій глибині, що покращує проникнення вологи у нижчі шари, а також збільшення аерації ґрунту, забезпечують бокові крила глибокорозпушувальних лап ФРАНКа, які прикріплюютьсяі до стійки болтами. Під час обробітку на великих швидкостях застосування бічних крил створює ефект «хвильового підривання ґрунту».

Шахове двохрядне розташування глибокорозпушувальних лап по ширині захвату машини та відстань між стійками глибокорозпушувача реалізує ефективне та рівномірне кришення ґрунту. Така конструкційна компоновка знижує забивання в підрамному просторі машини. Деталі робочих органів з’єднуються за допомогою болтів, що дає змогу швидко та просто замінити зношений або пошкоджений елемент. Для захисту від перевантажень робочих стійок використовують зрізний болт, що запобігає пошкодженню рами.

Балансирне встановлення подвійного шпорового самоочищуючого котка забезпечує постійний контакт обох котків з ґрунтом. У повздовжній площині регулювання котків здійснюється за допомогою центрального гвинта. Робочоа глибина регулюється стопорними пальцями, які обмежують переміщення паралелограмної підвіски рами котків. Можна встановлювати ріну глибину обробітку глибокорозпушувальних лап для переднього та заднього ряду. Регулювання здійснюється пальцями на паралелограмі кріплення котка для передніх стійок і на паралелограмі кріплення заднього ряду стійок.

Механізм регулювання глибини обробітку Залежно від мети обробітку котки можна відрегулювати за допомогою гвинтового механізму як на рівномірну роботу, так і зробити акцент на передньому або задньому котках. Позитиви використання глибокорозпушувача ФРАНКа: в декілька разів збільшення пористості ґрунту; посилення мікробіологічних процесів, які покращують живильний режим ґрунту та кругообіг речовин; збільшення в зоні розпушування кількості активних коренів; запобігання водно- повітряним ерозійним процесам на земельних схилах.

 

«Комбінатори» з Поділля

«Краснянське СП “Агромаш”» у своєму арсеналі техніки теж має машини для глибокого безвідвального обробітку ґрунту. Розробкою товариства є навісні чизелі-глибокорозпушувачі ЧГ-3В та ЧГ-4В, які агрегатуються з тракторами потужністю 150 к. с. та 300 к. с. відповідно.

Чизель-глибокорозпушувач ЧГ-4В із робочою шириною захвату 4 м призначений для розпушування ґрунту завглибшки 25-40 см без обертання скиби. Чизель-глибокорозпушувач ЧГ-4В складається зі стандартних для такого типу машин компонентів: навісного пристрою, рами, глибокорозпушувальних лап, котків.

Глибокорозпушувальні лапи розміщені на рамі в два ряди та прикріплені до неї за допомогою кронштейнів та двох болтів. Один з них є зрізний і виконує функцію запобіжника в разі перевантаження лапи. Глибокорозпушувальні лапи ЧГ-4В складаються з доліт та прямих бічних крил. Оригінальна конструкція робочого органу глибокорозпушувача дає змогу зробити ефективнішим глибоке розпушування ґрунту з утворенням «хвилі» та запобігає забиванню машини ґрунтом і рослинністю. Глибина обробітку глибокорозпушувальних лап регулюється пальцевим механізмом зміни положення котків.

Глибокорозпушувальна лапа ЧГ-4В Глибокорозпушувальна лапа — комбінованої дії, яка виконує функції: чизеля (принцип роботи якого полягає в підрізанні та незначному боковому та вертикальному переміщеннях ґрунту з ефектом додаткового розпушення); плоскоріза (яким досягається розпушення та підняття спушеного шару ґрунту); щілиноріза (який нарізає щілини для покращення дренажу, накопичення осінньо-весняних вод та забезпечення захисту ґрунту від ерозії).

Пара шпорових котків, які розміщені за глибокорозпушувальними лапами, й виконують технологічний процес подрібнення, вирівнювання ґрунту та часткове перемішування рослинних решток з ґрунтом. Положення котків регулюється гвинтовим механізмом. Чизель-глибокорозпушувач ЧГ-4В рекомендується для використання в усіх ґрунтово- кліматичних зонах на ґрунтах із різним механічним складом.

Значний ефект від використання чизеля забезпечується на ґрунтах, що зазнали водної та вітрової ерозій. Глибокий безполицевий обробіток ґрунту зі збереженням рослинних залишків на поверхні ґрунту сприяє кращому проникненню вологи в нижні шари ґрунту, запобігає утворенню ущільнюючого шару та руйнуванню ґрунтових агрегатів на недопустимо дрібні фракції (ерозійно-небезпечні частини) з подальшим їхнім вимиванням.

 

 А. Сухина a.sukhina@univest-media.com,

Журнал «Пропозиція», №10, 2017 р.

Інтерв'ю
Віктор Шеремета, заступник Міністра АПК з питань фермерства
На початку жовтня в Міністерстві аграрної політики та продовольства була введена окрема посада заступника міністра з питань фермерства. Ним став Віктор Шеремета, який раніше обіймав посаду Віце-президента Асоціації фермерів і... Подробнее
У березні Асоціація «Укрсадпром» обрала нового голову. Ним став Юрій Вахель. Про себе він розповідає, що «родом з олійно-зернового бізнесу». Сайт «Пропозиція» розпитав у нового голови асоціації про поточну ситуацію з арештом рахунків... Подробнее

1
0